Охрид 24

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизијата 21 изјави дека ветувањето на СДСМ во предизборието за 500 евра просечна плата е лага. „Знаете ли колку е планиран порастот на платата според макроекономските индикатори на Министерството за финансии за 2018 година? На ниво од околу 24.900 денари. За до 30.000 денари знаете колку платата треба да расте во ’19 и ’20? По најмалку 25 отсто“ , рече Мицкоски. Според Евростат, вели Мицкоски, во периодот од 2006. до 2016. година кога на власт беше ВМРО-ДПМНЕ Македонија беше во првите пет земји во Европа по растот на Бруто домашниот производ. „Сега сме на дно. Не претпоследни, не трети од позади. На дно“ , појаснува Мицкоски. Вели дека во ноември минатата година, министерот за финансии, Драган Тевдосвски рекол оти економијата ќе порасне за 1,6 отсто. Појаснува дека во неколку наврати бил во право, кога рекол дека економскиот раст, ќе биде 0 проценти.
сите 102 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за бугарската БТВ изјави дека делот на таа историска Македонија, која е во Бугарија, го признаваат како бугарски дел и тука нема никакви дилеми. „Ако ги погледнеме историски каде била таа историска Македонија, има еден дел во Бугарија. Има еден дел во Грција! Ние сме само еден дел. И тоа е факт – ние сме горниот дел, северниот, Вардарска дел, рече тој, пренесуваат бугарски медиуми“ , рече Заев. Во однос на тоа дали разговарал со некој од бугарските колеги во врска со евентуално ново име на земјата, Заев вели: „Не. Мислам дека иако имаше некои јавни изјави, конечно стана јасно дека, во суштина, тоа и не е важно. Ние делот на оваа историска Македонија, која е во Бугарија, го признаваме како бугарски дел и тука нема никакви дилеми. Ние го нарекуваме Пирински дел, зашто Пирин е најголемата планина, но таму живеат граѓани на Бугарија, од кои некои се чувствуваат Македонци и тоа е нивно право. И немаме таков проблем“, рече премиерот Зоран Заев во интервју за БТВ.
сите 294 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи намалување односно укинување на дополнителната акциза за дизелот од 3,5 денари којашто од 1 јануари оваа година ја воведе влада на Зоран Заев и министерот Тевдовски. Како што велат оттаму се работи за големо, огромно оптеретување и за граѓаните и за стопанството и од тие причини гледаме дека секојдневно цената на дизелот во Република Македонија расте. „Откако Заев и Тевдовски влегоа во владата цената на дизелот се зголеми од 46 на 60 денари, односно зголемувањето е 30 проценти. Од тие причини државата најмалку што може да направи е да ја укине дополнителната давачка која што ќе ги удри граѓаните на Република Македонија по џебот со повеќе од 30 милиони евра и патен сообраќај и превозниците и камионџиите апсолутно без разлика и оранжериското производство, претпријатијата, транспортните компании, а после тоа таа цена тие зголемувања се рефлектираат и на останатите производи во Република Македонија кои што исто така одат надоле“, вели Ѓорчев. Исто така Ѓорчев упатува ...
сите 46 | | | веќе видена

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ тоа што јавноста го виде, што се случува во тунелот на автопатот Демир Капија – Смоквица е трагикомично, поточно повеќе трагично. Екипата на Заев, предводена од директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов, државната свеченост за отворање на автопат, како што велат, ја претвори во циркус, срам и јавен блам. И тоа на проект кој тие не го изградија. Оттаму велат дека поточно СДСМ не е одговорна за работа, туку само во делот на славење. „На оваа лакрдија не се знаеше ни кој пие, ни кој плаќа, ни кој тера чочеци, ама се виде кој плаќа бакшиш. Тоа беше директорот Китанов. Срам невиден. Дно. Ова не беше доволно, па дел од кич славјето се најдоа и двокатните панорамски автобуси, по претходна дозвола на градоначалникот Шилегов, кој превезуваа партиски славеници на СДСМ. Запазете во истите тие автобуси кои СДСМ секојдневно ги критикува“ , велат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ потенцира дека во центарот на прославата бил токму директорот на ЈП „Државни Патишта“, Китанов ...
сите 42 | | | веќе видена

Авалон Продукција оваа година има важен јубилеј – 25 години од нејзиното постоење. Во рамките на јубилејната, подготвена е исклучителна програма, со концерти на бројни артисти од светската и домашната музичка сцена. Концертната сезона ја стартуваа кон крајот на февруари со концертниот маратон на Каролина во МОБ, во март со концертот на ТОТО, во април со концертот на Јосипа Лисац, а она што следи во периодов се следните концертни настани: • Ѓорѓе Балашевиќ- 19.5.2018, ВИП Арена-Скопје • Владо Јаневски- 1.6.2018, АРМ Стадион-Скопје SKOPJE CALLING FESTIVAL: • ALAN WALKER-2.6.2018, АРМ Стадион-Скопје • SISTER BLISS FAITHLESS DJ SET- 3.6.2018, АРМ Стадион-Скопје • AXWELL & INGROSSO- 21.6.2018, АРМ Стадион- Скопје • MORCHEEBA- 22.6.2018, АРМ Стадион- Скопје • TEXAS/DARKO RUNDEK- 23.6.2018, АРМ Стадион- Скопје OHRID CALLING FESTIVAL • DIMITRI VEGAS & LIKE MIKE- 1.8.2018, стадион Билјанини извори-Охрид • JAX JONES- 2.8.2018, стадион Билјанини извори-Охрид • ARMIN VAN BUUREN- 4.8.2018, стадион Билјанини извори- ...
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето видео обраќање рече дека Владата на Република Македонија предводена од Зоран Заев во тесна спрега со Министерството за финансии продолжуваат да ги лажат граѓаните. „Министерството за финансии грубо ја манипулира јавноста во Република Македонија кога стануваа збор за состојбата на државниот и јавниот долг во Република Македонија. Имено на следниот слајд е прикажана состојбата на јавниот и државниот долг која што е објавена на веб страницата на министерството за финансии со пресечна дата 23 април 2018 година, т.е. денес“ , вели Мицкоски. Мицскоски вели дека вкупната состојба на јавниот долг изнесува 4 милијарди 786 милиони и 900 илјади евра, додека пак вкупната состојба на државниот долг изнесува 3 милијарди 958 милиони и 500 илјади евра. „На следниот слајд овие бројки се кажани и споредени со БДП повторно извор ни е веб страницата на министерството за финансии, пресечна дата 21 април 2018 година. Лесно може да се забележи дека бројката која што е ...
сите 137 | | | веќе видена

„Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен. Ние нема да прифатиме промена на Уставот се со цел промена на уставното име на Република Македонија. Ние сме за влез во НАТО и ЕУ, но не по секоја цена“, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев во своето гостување во емисијата „Само вистина“. Јанев потенцираше дека владата на СДСМ одлучила да ја исклучи опозицијата од процесот на преговарање, како што кажа тој тие немаат информација во кој правец течат преговорите за спорот со името. Според него не е прифатлива никаква промена во Уставот и промена на идентитетот на македонскиот народ. Како што нагласи Јанчев, ВМРО-ДПМНЕ и сега а и во иднина ќе биде на браникот на националните интереси. „Доколку оваа влада има некој предлог за името, треба да излее и да каже кој е тој предолг а потоа да одлучат граѓаните на референдум. Ние мора да го заштитиме нашите граѓани. Ако ова не го направиме ние ќе се изгубиме, а и ќе ја изгубиме и државата“ , нагласи Јанчев. Потпретседателот Јанчев побара од владата на СДСМ да собере сили и да ...
сите 196 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во емисијата „Ѕид“ на телевизија „Алфа“ истакна дека идентитетското прашање е стекнато право и за него не треба да се разговара. Мицкоски вели дека македонскиот идентитет е запишан во личната карта на Република Македонија во Обединетите нации. Во неа се содржат идентитетските карактеристики и специфики како јазик, националност, двобуквен и тробуквен код забележа тој. „На јавноста треба да и е јасно дека идентитетското прашање е стекнато право во личната карта за Република Македонија во Обединетите Нации, идентитетските карактеристики и специфики како јазик, националност потоа двобуквен код, тробуквен код се дефинирани и тоа е стекнато право. Не знам кој би можел да го гарантира или не го гарантира и не знам зошто тие би биле дел од евентуални преговори. Нашиот двобуквен код е МК, нашиот тробуквен код е МКД, нашиот јазик е македонски и ние сме граѓани како што стои таму граѓани на ПЈРМ/Македонци односно Macedonian. Тоа го пишува на шест ...
сите 143 | | | веќе видена

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција изјави дека процесот со кој се ослободуваат убијци на децата од Смилковското езеро претставува исполнување на Тиранската платформа од страна на Зоран Заев и власта. „Имаме монструозно поигрување со судбините на родителите на свирепо убиените деца. Но исто така има и транскрипт во кој еден од родителите на децата признава дека оние кој се дел од судскиот процес се и учесници во грозоморниот чин. Заев и власта си поигруваат со трагичната судбина на семејствата на убиените деца кај Смилковското Езеро. Зоран Заев е човекот кој креираше надежи кај родителите, сега молчи. Зоран Заев треба да си поднесе оставка“ , вели Костовски. Според Костовски, нема поголемо лицемерие од тоа да им се покажуваат пораки од комуникацијата на Невзат Бејта со обвинетите за масакрот, на мајките и татковците на убиените момчиња, а истиот Невзат Бејта да биде поддржуван на избори од СДСМ. Вчерашните искази на родителите на убиените момчиња покажаа на целата јавност каков карактер е ...
сите 216 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хрстијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев за лажна и морбидна политичка пропаганда и за изживување со тажните судбини на родителите на децата убиени кај Смилковското Езеро пред шест години на Величетврток. Мицкоски констатира дека пред нашите очи на големо се спроведува Тиранската платформа, која иако ја негираат од власта, ревносно ја спроведуваат. „Во изминатиот период премиерот Заев и СДСМ водеа приземна кампања на ниски страсти при што во таа црна кампања играа со чувствата на родителите на убиените деца од Смилковско Езеро. Вистината овие денови излегува на виделина. Ништо не може да биде сокриено, а со тек на време ниските удари и сопствената црна кампања на Заев стануваат неговиот најголем противник. Таа кампања алудираше дека можеби друг е виновен за убиствата, и дека премиерот Заев ја знае вистината. Откако дојде на власт, единствено што се смени е што осомничените и веќе еднаш осудени, се вратија на одново судење. А вчера и самите родители потврдуваат дека ...
сите 57 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ја прими г-ѓа Федерика Могерини, висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија. „На средбата беа разменети мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на европска интеграција, како и за клучните предизвици со кои се соочуваат регионот и Европската Унија“ , информираат од кабинетот на Иванов. Претседателот Иванов ја поздрави обновената препорака на Европската Комисија за отворање на пристапни преговори со Република Македонија, истакнувајќи дека деблокирањето на интегративните процеси преку одредувањето на датум за почеток на пристапните преговори, позитивно ќе влијае врз реформските процеси и врз целата општествено-политичка состојба во Република Македонија. „Позитивната препорака за отворање на пристапни преговори за Република Македонија и за Република Албанија, има охрабрувачко влијание за кредибилноста на ЕУ и перспективата на ...
сите 91 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вели дека враќањето на безусловната препорака за отпочнување на преговорите на Република Македонија за членство во ЕУ е позитивен сигнал кој треба да резултира и со безусловно доделување на датум за преговори. Тоа би била вистинската награда за сите напори во реформите кои ги реализираше Република Македонија изминативе години, а кои беа исто така нотирани во позитивни извештаи со безусловна препорака седум години по ред, од 2007 до 2013 година. „СДСМ ветуваше дека Република Македонија ќе ја внесе во ЕУ и НАТО за шест месеци, а сега сме сведоци на растечка корупција и критики во круцијални делови од извештајот. Република Македонија е најкорумпирана земја во Европа, а истото беше нотирано и во извештајот на Транспаренси на кој што земјава пропадна за уште 17 места подолу. Сега истиот факт е нотиран и во извештајот на ЕУ. Република Македонија е заробена држава. Потврдена е корупцијата на високо ниво и партизацијата на институциите. Европската комисија јасно го нотира и политичко влијание ...
сите 116 | | | веќе видена

Во мега-интервју за Република, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски зборува за најжешките теми и прашања. Според него неспособноста да се реализираат проекти, хаотичноста и штетните потези во економијата се само едниот сегмент, но правењето криминал станува главна дејност на Владата на Зоран Заев. „Неодамна се сретнав со еден познат бизнисмен кој речиси триесет години опстојува и води повеќе компании. Вели: „Па вака како што се краде сега, не се крадеше ниту во транзицијата, нема институција која не е гнила и каде нема да ти побараат мито за да завршиш работа“ , изјави Мицкоски. Мицкоски е дециден кога прашува: Зошто криминалот станува основната дејност на владата? Бидејќи знаат, како што нагласува тој, дека кратко ќе траат и наместо на работа, се фрлија на сомнителни бизниси и криминогени активности, бараат можност како може во овој кус период да се наполнат џебови и за народот ништо да не остане. Народот наместо ветениот живот доби криминален картел на власт.
сите 88 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на моторцикл со поголема група на моторџии пристигнал во Крушево, како гостин на градоначалникот Томе Христоски, по повод неговиот именден. Моторциклот БМВ, од моделот K 1600 GT/GTL Excl, од застапниците во Македонија се продава по цена од 29.990 евра и важи за еден од најскапите и најексклузивни моторцикли на пазарот. Премиерот Заев овој моторцикл не го пројавил во неговиот анкетен лист во Државната комисија за спречување на корупција, по што се поставува прашањето дали тој крие имот или можеби овој моторцикл го позајмил од некого за денешниот настан, за што според Законите во Република Македонија, потребно е полномоштво.
сите 28 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил реагира по обвинувањата од генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски. Според Мицкоски, Конференцијата за медиуми на Миновски е наменета за одвлекување на вниманието од скандалите со коруптивните бизниси кои се склучуваат во четири очи во ЕЛЕМ. „Миноски со лаги, клевети и измислени тези упатени кон мене сака да ја покрие вистината за тоа како најпрво поништуваат тендери, и наместо вториот најповолен понудувач со веќе објавена цена се избира иситата таа фирма, но овој пат со далеку повисока цена, и во договор во 4 очи, како се прави оглас за милионски тендери со услови кои може да ги исполни само една компанија, и како тие услови преку ноќ се менуваат само за да се покрие скандалот и ред други неправилности кои повлекуваат сомнежи за сериозен криминал“ , пишува Мицкоски. Мицкоски вели дека Миноски призна дека помалку произведуваат од истиот период лани и тоа за 10%, дека имаат прелив и притоа губат значителни количини електрична ...
сите 87 | | | веќе видена

Директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, на денешната прес-конференција обвини дека поранешниот директор на компанијата и сегашен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во четири очи склучил два договора со непосредна спогодба со компаниите Пелистер и Марковски, двата во вредност од 10,5 милиони евра. „Овие два договора, но и многу други кои биле склучени додека Мицковски бил директор ЕЛЕМ, се предмет на внатрешна и надворешна ревизија во компанијата. Резултатите од ревизијата ќе бидат готови за кратко време по што ќе ги објавиме во јавноста“ , рече Миновски.
сите 90 | | | веќе видена

Платите за просветните работници засега ќе останат исти. Професорите и нивните соработници ќе чекаат прво да се пополни буџетската дупка од 5 милиони евра. Министерката за образование и наука, Рената Дескоска тврди дека одредени амандмани на опозицијата се технички неисправни, нерабирливи и неприменливи. „Бараат еднојазичен печат, а Законот кој тие го донеле е истиот да биде двојазичен. Опозицијата бара Деканот да не може да распишува студентски избори, а вие знаете што се случи пред некоја година, па така ако нема легитимни пртетставници на студентите, не можат да се решаваат пробелемите. Со тоа, Деканот мора да ги распише изборите за тие де бидат легитимни“ , вели Дескоска. Поради долговите, Дескоска ја стави под знак прашалник и изградбата на студентскиот град, што беше ветен од актуелната влада, а засега се планира само реновирање на студентскиот дом „Стив Наумов“ и завршување на реновирањето на крилото во „Гоце Делчев“. Најави дека државата ќе ги плаќа и комуналните трошоци на сите факултети, за да нема ...
сите 29 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто за Призма вели дека ЕЛЕМ бележи 10% помало производство на струја во однос на минатата година. Осврнувајќи се на неодамнешните случувања во охридско-струшкиот регион, Мицкоски потенцира дека поради некадарноста и незнаењето на раководството на ЕЛЕМ се дозволи да се поплават Охридското Езеро и Глобочица и со тоа се нанесе голема штета, иако езерото кај Шпиље остана празно и имаше доволно простор да го прими вишокот на вода од Охридското Езеро. „Во првиот квартал ЕЛЕМ произвел 10% помалку електрична енергија. Во година со релативно блага зима им се поплави Охридско Езеро, истовремено Шпиље останува празно, а Глобочица им се прелева. Тоа е некадарност и незнаење, а во исто време порив да се направи криминал по принципот дрпај-бегај“ , рече Мицкоски. Според Мицкоски доколку раководството на ЕЛЕМ навремено реагирало и знаело добро да менаџира со водите немало да се случат поплави, а вишокот на вода ќе можел да се искористи за производство на струја чие ...
сите 54 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Перчо Божиновски на денешната прес-конференција изјави дека политичкиот прогон е секојдневно присутен и СДСМ во отсуство на реални проекти и дебаклот кој го доживува во Охрид откако се на власт за дефокусирање на јавноста од суштинските прашања за градот, сега се потпира на полициските структури. „Додека во градот криминалот цути, полицијата е партиски инструмент којашто се занимавава со комични работи. Тужби кои ни студент од прва година не би ги напишал за бесплатни амортизирани телефони од 1 денар. СДСМ води нарачана, и пресметана хајка врз поранешните директори на ВМРО-ДПМНЕ поднесувајќи преку институциите неиздржани кривични пријави кои имаат политичка цел. Се работи за партиски нарачки, класичен дегутантен пример на политички монтирани случаи, базирани на погрешни претпоставки и лажни конструкции а целта е рушење на угледот на личноста на поранешните директори“ , изјави Божиновски. Според Божиновски СВР станало синоним за корупција наместо симбол за борба против истата. ...
сите 171 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во „Само вистина“ на телевизија Канал 5 изјави дека СДСМ повеќе пати го враќаа законот за јазици и не го ставаа на гласање затоа што тие и внатре имаа проблем и нивните пратеници не сакаа да го гласаат законот бидејќи знаеја дека е погрешно, и во процедурата и во содржината. „Законот за јазици ниту беше ставен на маса од страна на ВМРО-ДПМНЕ, ниту пак ВМРО-ДПМНЕ ги распламти националните интереси со тој закон. Тоа го направи СДСМ ставајќи го законот на маса и тоа само за да ја зачуваат бројката во Собрание, бидејќи без таа бројка оваа влада не може да опстои“ , рече Јанушев. Тој потенцираше дека СДСМ со овој закон само ги вжешти тензиите помеѓу граѓаните, на што во многу наврати беа предупредувани од ВМРО-ДПМНЕ, но како што додаде, СДСМ како за с`е друго се прават глуви на предупредувањата. „За Влада која се декларира дека донела демократија, којашто сака да има дијалог, да оди во Собрание каде што ќе се поднесат амандмани и притоа да не сака да ги гласа и на ...
сите 6 | | | веќе видена

next