Охрид 24

Во Охрид од овој месец официјално започна со работа школата за ракомет на најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров, како дел од мрежата на школи низ целата држава. Тренинзите се одржуваат во салите на основните училишта „Григор Прличев“ и „Христо Узунов“, а децата се поделени во две групи, по различна возраст (2009 и помали) и (2004-2008). Со децата работат познатите спортски работници од Охрид: Наташа Попоска Карче и Наум Јамандиев. Во изјава за ОХРИД 24, Попоска-Карче вели: „По соработката со Лазаров на неговиот камп во Охрид без размислување се согласивме со Наум да работиме под капата на човекот кој е синоним за македонски ракомет и синоним за успех. Мене ми е посебно драго што гледам дека Охрид има „материјал“ за нови ракометни репрезентативци, а наша задача е да ги најдеме, да ги донесеме во сала и да го задржиме нивното внимние со тренинзи адаптирани на нивната возраст.“ Јамандиев, од своја страна, посочува дека иако од самиот старт на овој проект и соработката со Кирил Лазаров и агенцијата КМГ ...
сите 12 | | | веќе видена

СДС е соочен со пораз на изборите и губи контрола во лагите со кои ги манипулира охриѓани. Јован Стојаноски е во паника бидејќи знае дека охриѓани нема да дозволат да бидат потценети и понижени на 15 октомври, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес конференција на Мишел Силјаноски, кандидат за советник од редовите на СДСМ. „Затоа не запира со лажните ветувања. Тој нема нити програма нити конкретни проекти како да го подобри животот на охриѓани. Нема ниту еден реален и издржан проект. Затоа го применува принципот на неговите ментори Тунтев и Заев, кажи лага и надевај се дека ќе ти помине“, се вели во партиската реакција. Од партијата посочуваат дека времето на празни политички памфлети кои ги презентирал СДС во минатото и со кои предизборно ги лажел граѓаните, одамна завршило.
сите 107 | | | веќе видена

Советот за етика во медиумите на Македонија денеска ќе ги соопшти добитниците на наградите за најдобри новинарски стории од сферата на општествено-социјалниот живот со фокус на унапредувањето на човековите права и промовирање на правата на социјално ранливите и маргинализирани групи граѓани. Настанот ќе се одржи во ЕУ инфо центарот, а на него ќе се обрати шефот на Делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар. Наградите ќе ги соопшти претседавачот на жирито Бардуљ Заими.
сите 15 | | | веќе видена

Ветувам дека ќе бидам градоначалник што ќе им служи на граѓаните, одговорно ќе ја води локалната самоуправа, ќе им служам на граѓаните како нивен сервис. За разлика од досега, ќе покажеме дека градоначалникот треба да се занимава со прашања што се од негова надлежност, заради кои е избран, изјави кандидатот за градоначалник на Струга од ВМРО-ДПМНЕ, Сејад Солакоски. Тој кажа дека општината е заглавена во долгови поради недомаќинското работење на претходниците, но дека ја прифаќа оваа тешка задача да ја среди состојбата во Струга и да ја носи напред. Тој вети дека ќе се заложи за рамномерен развој на сите делови од општината. „Нашите најголеми приоритети се подобрување во образованието и социјалната заштита и доколку ја добијам вашата поддршка, бидете уверени дека ќе изнајдам решенија за да се подобрат условите во училиштата, да станат минато проблемите со греењето во училиштата“, изјави Солакоски. Тој напомена уште многу други проекти, како што е изградба на градинки. Тој вети дека на лицата со хендикеп ќе им ...
сите 19 | | | веќе видена

Две деца на претшколска возраст се повредени и нивната сосотојба е критична откако во нив пукало трето дете, пренесе „НБЦ Нуз“. Трагичниот инцидент се случил во Дневениот центар, во градот Дирнборн, во американската сојузна држава Мичиген. Повредените деца се хоспитализирани, но нивната здравствена сосотјба е критична. За немилиот инцидент се уште никој не е обвинет, а полицијата наведува дека ќе утврди чија е одговорноста дете на претшколска возраст да се појави со пиштол во Дневниот центар. Повеќе информации локалната полиција ќе објави кога ќе заврши комплетната истрага.
сите 25 | | | веќе видена

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) на Република Македонија симболично го одбележа Светскиот ден на туризмот со еднодневна тура низ Галичник. Светскиот ден на туризмот се одржува секоја година на 27 септември, основан 1980 година од Генералното собрание при Обединетите Нации и Светската туристичка организација (UNWTO). Оваа година претставува единствена можност за развој на одржлив туризам, како глобален и национален приоритет, вредна компонента за сите залагања за економски раст, заштита на културата и животната средина. АППТ чија главна цел е промоција и поддршка на туризмот го организира настанот во интерес на популизација на Светскиот ден на туризмот, да се подигне свеста кај граѓаните на Македонија кои се главни чинители во развој на одржливиот туризам. Во овој дух, дел од тимот на АППТ имаше можност да ги доживее и искуси локалните продукти и активно да се вклучи во секојдневниот живот на локалното население. Разновидноста на производите и услугите што ги има Македонија не обединува и ...
сите 6 | | | веќе видена

На 6-ти октомври со почеток во 20 часот, како гостувачка претстава на репертоарот на Народнио театар Охрид, ќе се одигра комедијата „Не се клади на Енглези“, чиј автор е Владимир Ѓурѓевиќ, а во режија на Синиша Евтимов. Играат актерите на Македонскиот народен театар: Оливер Митков, Сашко Коцев и Александар Микиќ. Претстава која го третира феноменот „спортско обложување“. Текстот во суштина се занимава со прицините и последиците од истиот. Бескрајно долгата транзициска беда, надежта на пониските социјални слоеви за брза заработка, дегенерација на нацијата итн. Жанровски претставата е комедија, но во текстот може да се насетат и болните аспекти на девијантната појава, обложувањето. На секундарно ниво оваа претстава ја истражува и границата помеѓу човековата себичност и искреното пријателство. Претставата премиерно во Скопје е изведена во март 2014 и веќе трета сезона е незаменлив дел од репертоарот на Македонскиот народен театар. „Текстот е многу примамлив. Хит е во Белград, Загреб, Софија и во Скопје и веќе ...
сите 10 | | | веќе видена

Нашата цел отсекогаш била подобрување на животниот стандард на жителите на Општина Дебрца. Со таква мисла и со такви планови ја започнавме и оваа кампања. Можеме денес да се пофалимесо многу, но исто така знаеме дека не чека макортпна работа за уште подобри услови во Општина Дебрца. Но за да ги согледаме нашите резултати секогаш е добар методот компарација преку кој се доаѓа до вистината. А вистината е една и единствена и таа говори дека пред доаѓањето на ВМРО ДПМНЕ на власт и јас како градоначаник во Општината владееше медиумски мрак, имаше лоша инфраструктура и услови во секој сегмент кои беа вонстандардите на една модерна општина, изјави на денешната прес конференција Игор Трајкоски, кандидат за градоначалник на Општина Дебрца. Тој се пофали дека Дебрца денес е една од најпрепознатливите општини која е опишана во голем број медиумски прилози, како и општина во која доаѓаат на посета видни гости, амбасадори од најголемите светски сили. „Моја работа во идните четири години е да ги воведам модерните ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Македонија. Почитувани сограѓани, Во мое име и во името на сите граѓани на Република Македонија, би сакал најсрдечно да ви го честитам 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, и да ви посакам добро здравје, успех и благосостојба. Како и речиси сите балкански држави, и Македонија во еден период од историјата беше дел од Османлиската Империја. Но, за разлика од речиси сите други балкански држави, Македонија не го отфрли, туку го прегрна најдоброто и највредното од ова наследство, а тоа е моделот на соживот, почитување и прифаќање на различноста. Празнувањето на 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците е симболичен израз на длабоката и реална почит што Република Македонија ја има за своите граѓани кои се дел од бошњачката заедница. Со сета своја културна, јазична и религиска различност, бошњачката заедница го збогатува ...
сите 14 | | | веќе видена

Лидерот на македонската опозиција и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид оствари работна средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан и лидерот на Деморатската партија на Словенија Јанез Јанша. Со пријателите на ВМРО-ДПМНЕ и Македонија на работна средба во Охрид, напиша Груевски на социјалните мрежи по средбата. На средбата беа присутни и кандидатите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ за Скопје, Охрид и Вевчани. Од ВМРО-ДПМНЕ потенцираат дека целта на посетата е јасна, а тоа е силна поддршка за Груевски и партијата која тој ја предводи на локалните избори. Претходно, висока делегација составена од раководството на ФИДЕС, партијата на Орбан присуствуваше на митинг на ВМРО-ДПМНЕ и даде отворена поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и Груевски, како единствена алтернатива за развојот и напредокот на државата. Орбан во Македонија допатува со специјален лет и ќе присуствува неколку часа во Македонија, со цел средба со Груевски. По средбата во Охрид, Орбан ќе отпатува во главниот ...
сите 66 | | | веќе видена

Полициски службеници од полициската станица во Кичево, синоќа во 18 часот и 50 минути, го приведоа и од слобода го лишија А.А. (58) од кичевското село Горно Строгомиште. Приведувањето е извршено на булеварот „Ослободување“ во Кичево, а при преглед врз истиот, пронајдено е и одземено огнено оружје-пиштол марка „Сиг Сауер“ калибар 9 милиметри. „Приведувањето е извршено непосредно по пријавено пукање со пиштол, случено на булеварот „Ослободување“ во 18 часот и 40 минути а извршено од сега приведениот кон лицата А.А.(40) од кичевското село Србјани, Д.А.(58) од Кичево и Ш.Д.( 54) од кичевското село Грешница. Тие со повреди се пренесени во Општата болница во Кичево по што А.А. (40) и Д.А.(58) поради сериозноста на повредените се пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Повредениот Ш.А. е пуштен на домашно лекување“, информираше Стефан Димоски, портпарол на охридската полиција. На местото на настанот, извршен е криминалистичко-технички увид предводен од Јавен обвинител и стручни полициски екипи. Притоа, пронајдени ...
сите 54 | | | веќе видена

Нема ништо подраго од тоа да си ја гледате перспективата таму каде што живеете, творите, другарувате. Да работите и создавате во сопствениот град, во сопствената држава. Охрид го правиме место со перспектива, место каде младите ќе ја градат иднината. Без развојот на локалната економија, нема ништо. Токму затоа предвидуваме здружување на бизнисите со општината и граѓаните. Тие да бидат партнери во создавањето на подобар живот за сите, ова го изјави Мишел Силјаноски, кандидат за советник од редовите на СДСМ. „Еден од основните предизвици со кои се соочува градот Охрид е зголемување на животниот стандард на граѓаните, привлекување на младите генерации да останат да живеат и творат во градот, генерирање на поквалитетни работни места со повисоки примања, генерирање на економскиот раст и развој“, посочи Силјаноски, додавајќи дека локалните самоуправи локалните самоуправи добиваат повеќе пари, а со тоа и повеќе можности. Како што рече, новата локална власт предводена од Социјалдемократскиот сојуз има отворен и ...
сите 68 | | | веќе видена

Стремежот пред кој сме исправени за изградба на сплотен Охрид, Охрид – град на еднакви можности и шанси за сите е наша одгворност пред Вас. Следејќи ги светските трендови за инклузија и кохезија на сите социјални слоеви, ВМРО-ДПМНЕ води политика на унапредување на положбата на ранливите категории. Во тој контекст ќе се продолжува со мерките во периодот што следи коишто се надоградени и опфаќаат повеќе сегменти. Грижата за охриѓани е насочена кон обезбедување достоинствен живот, истакна денеска Гоце Георгиески, кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ. „Охриѓани и изминатите четири години ги препознаа новите дела за напредок и подобар Охрид. онтинуирано се стимулираше наталитетот, се доделуваа стипендии за талентирани ученици и студенти, комуналните трошоци на семејствата со социјален ризик се субвенционираа. Проектите продолжуваат – започнувајќи нова ера за Охрид“, рече Георгиески. Тој додаде дека новата локална самоуправа предводена од д-р Митко Тилевски и тимот-советници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата како ...
сите 32 | | | веќе видена

Еднаш конечно од СДС излезете пред јавноста и ако можете барем за миг да си го погледнете ликот во огледало, без притоа истото да посакате да го скршите незадоволни од одразот што ќе го видите во него. Денешната реакција на СДС Охрид е практично создавање на алиби со кое сака да се испере за сето она што им го направи на охраѓани. Несвесно сами си го признаваат долгот, се вели во контрареакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на реакцијата на СДСМ Охрид. „Господа од СДС долгот е ваш, а не наш. Вашите таканаречени бомби стекнати по незаконски пат судот ги прогласи за неважечки. Очигледно и покрај сите досегашни информации останувате слепи пред фактите. Сите овие години охриѓани го чекаат вашиот одговор, но не го добиваат. Долгот го знаат охриѓани за нас е тоа важно и заради тоа јасен беше одговорот со тоа што го казнија вашето катастрофално работење“, се вели во соопштението испратено од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додаваат дека одговорот за долгот, СДСМ го добиле со кривичната пријава за „крадоначалникот од нивните редови“ и ...
сите 32 | | | веќе видена

Партиите, коалициите и независните кандидати денеска низ повеќе градови и населени места ја продолжуваат кампањата за претстојните локални избори на 15 октомври. Претседателите на партиските подмладоци, во хотелот „Александар Палас“ денеска ќе потпишат Декларација за фер, слободни и демократски избори. Kоалицијата „Живот во Македонија“, предводена од СДСМ ќе има средби со граѓани и собири во Центар Жупа, Дебар, Маврово Ростуше Врапчиште и Гостивар. Карванот на коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде во Вевчани и Струга. Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе има предизборни активности во општина Гази Баба. Кампањата за првиот изборен круг почна на 25 септември, а ќе заврши на 13 октомври во 24 часот. Шестите локални избори во Македонија се закажани за 15 октомври, а ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Право на глас ќе имаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на ...
сите 156 | | | веќе видена

Право на глас на претстојните Локални избори што ќе бидат одржани на 15 октомври годинава, ќе имаат 1.814.644 гласачи, соопшти денеска Државната изборна комисија по заклучувањето на Избирачкиот список и спроведените промени кои произлегоа од јавниот увид. Во изводите од Избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.882 за време на изборите ќе се наоѓаат на издржување казна затвор или се во притвор, а девет гласачи се запишани како внатрешно раселени лица. Шестите локални избори во Македонија, на 15 октомври, ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на 29 октомври.
сите 15 | | | веќе видена

Студенти од петнаесетина земји во новата студентска година ќе навлезат во тајните на филмската уметност преку образовната програма на Филмскиот институт – Охридска филмска академија. Само една стипендија од 30 што ги дава факултетот не е доделена. Во Охрид ќе студираат студенти од: САД, Индија, Мексико, Казахстан, Косово, Азербејџан, Пакистан, Индонезија, Палестина, Либан, Бангладеш, Алжир, Египет и од Македонија. Неделава на факултетот се организира ориентациона недела во која на студентите ќе им биде доловена програмата и сè што ќе работат за време на академската 2017/2018 година. Ќе научат и повеќе важни информации за градот Охрид, местото во кое во наредните три години ќе живеат и студираат. Студиската година во ФИОФА ќе почне на 2 октомври. Третата учебна година за оваа филмска година ќе започне за 44 студенти. На ФИОФА можете да студирате режија, филмско сценарио, креативна продукција, кинематографија или постпродукција на слика и на звук. Дваесет и деветте постдипломци ќе студираат бесплатно, односно ...
сите 3 | | | веќе видена

Најпрво ги покануваме луѓето од ДПМНЕ еднаш и засекогаш да се договорат меѓу себе која им е официјалната приказна за долгот на општина Охрид. Од почетокот на нивниот мандат па досега, неколку пати манипулираа со бројки, но ниту еднаш од нив не слушнавме конкретна и дефинитивна бројка, реагираат од СДСМ на вчерашната прес конференција на кандидатот за советник од ВМРО-ДПМНЕ Ангел Јанев. Од партијата им порачуваат на ВМРО-ДПМНЕ да излезат јавно со бројката за долгот на локалната самоуправа и да кажат колку од тој долг бил вратен. „На вчерашната прес конференција на ДПМНЕ го слушнавме старо-новиот кандидат за советник, Ангел Јанев како тврди дека тие реализирале проекти кои биле видливи, но и проекти кои не биле видливи за граѓаните. По се изгледа ќе треба да им веруваме на збор кога велат дека нешто работеле во изминативе четири години, а во објавените бомби и проектот „Вистината за Македонија“ убаво слушавме дека ДПМНЕ е партија од збор, особено кога организираат криминални тендери“, се вели во партиската ...
сите 43 | | | веќе видена

Од ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ информираат дека и оваа учебна година им посветуваат големо внимание на организацијата и извршувањето на практичната обука на учениците кај работодавачи. Ученици од II, III и IV година од машинската струка еден ден во неделата реализираат практична обука во реалниот работен процес. Во таа насока, продлабочена е соработката со партнерот ЛТХ Леарница. Изминатиот период направени се повеќе средби помеѓу претставници на училиштето и менаџментот на компанијата, со цел јасно дефинирање на улогите и навремена поделба на задачите. Претставници од ЛТХ Леарница направија презентации на своите капацитети и активности во просториите на училиштето, а ќе се организира и отворен ден во кој учениците ќе се запознаат со работниот процес и условите за работа. Компанијата ја помогна кабинетската настава со донирање на нумерички управувана глодалка со соодветен алат, комплетен сервис и одржување на истата. Во тек се и обуките на наставниот кадар за користење на машината во наставниот процес. ...
сите 10 | | | веќе видена

Пред голем број граѓани, во еуфорична атмосфера, синоќа во Охрид свечено се отвори Канцеларијата за граѓаните на д-р Митко Тилевски, кандидат за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. „Д-р Митко Тилевски е човек од народот и за народот, секогаш меѓу граѓаните. Oстануваме отворени со народот и охриѓани, ние ја имаме одговорноста да ги слушнеме и да најдеме одговор и решенија за нив. Како што го посетуваме секое мало, секоја улица и куќа и им објаснуваме така со оваа Канцеларија секогаш сме на првата линија во комуникацијата со граѓаните“, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. Канцеларијата ќе работи секој ден од 10 до 21 часот, а таму секој граѓанин може да се обрати со свои идеи, предлози, проблеми, пофалби, критики односно за с`е она што му е потребно. „Нашите одлуки се одговор на барањата на граѓаните. Така ќе ги јакнеме и демократските капацитети на Охрид. Додека нашите противници уверуваат дека зборот бил збор, ние велиме дела, а не зборови“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека тоа граѓаните ќе препознаеле и ...
сите 27 | | | веќе видена

next