Охрид 24

Поради постоење основи на сомнение за сторени две казнени дела „тешка кражба“ и едно казнено дело „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 26-годишен жител на Струга. Истиот издржувал затворска казна во Казнено поправната установа во Прилеп од каде бил пуштен на дводневен викенд во Струга. Пријавениот, казнените дела ги извршил во текот на минатиот месец употребувајќи подесен алат со кој ги скршил стаклата од два патнички автомобили паркирани во близина на фудбалскиот стадион во Струга. „На 19 и 20-ти август во времето од 13.30 до 14.00 часот, пријавениот, користејќи соодветен алат, извршил кршење на задните стакла од патнички автомобили марка „Фолксваген Пасат“ со кичевски регистарски ознаки и „Голф“ со тетовски регистарски таблички, по што влегувал во возилата и вршел пребарување во внатрешноста. Притоа, одземал пари, облека, ташни и други предмети. На 20-ти август околу 14 часот, по претходно извршена кражба во возило, пријавениот се упатил на плажата во близина на ...
сите 154 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „напад на службено лице при вршење работи од безбедноста“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 42 годишен жител на Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на 30-ти јули годинава во 21 часот и 30 минути на булевар „Туристичка” над Градскиот пазар, во момент кога униформиран полициски службеник преземал мерки за спречување на нарушен јавен ред и мир. „Пријавениот, кој бил на местото на настанот, вербално го нападнал полицискиот службеник барајќи од него да си оди од местото и да не се меша во нарушувањето со образложение дека сами ќе го решеле проблемот. Откако, полицискиот службеник му издал јасна и недвосмислена наредба да остане на страна и продолжил со преземање службени мерки за расчистување на нарушувањето, пријавениот извршил физички напад, удирајќи го полицискиот службеник со десниот лакт од раката во пределот на стомакот“, информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Од ударот, полицискиот службеник паднал на асфалтот ...
сите 175 | | | веќе видена

Во Струга денес на 21 Септември (четврток) во организација на Општинската организација на Сојузот на борците од НОАВМ 1941 – 1945 година и граѓаните на Струга и струшко – продолжувачи на традициите, со помош на општината беше одбележан Светскиот ден на мирот со марш на мирот под мотото „Заедно за мир, почитување, безбедност и достоинство за сите“. Маршот започна од пред зградата на организацијата – Паркот на поезијата, по кејот на реката Црн Дрим, по опеаната струшка чаршија, а на спомен обележјето-каде што на местот првпат се отпела химната на Македонија се положи свежо цвеќе, исто така се положи цвеќе на споменикот на револуцијата и бистите на паднатите борци. Покрај борците и граѓаните продолжувачи, масовно се вклучија за одбележување на овој светски ден, припадници на АРМ, пензионери, претставници на политички партии, невладини организации и здруженија на граѓани, ученици и студенти од Струга и струшко. Со Резолуција на Генералното собрание на ООН од 2001 година, 21 септември е прогласен за Меѓународен ...
сите 4 | | | веќе видена

Папата Францис денеска вети „најстроги мерки“ против свештениците кои силуваат и вршат блуд врз деца и изјави дека ќе бара одговорност од епископите и други високи духовници кои ги прикриваат тие дејства. Во денешната изјава Папата повторно вети „нула толеранција“ за сексуалните насилства. Тој истакна дека чувствува длабока болка и срам поради тоа што деца биле повредени од свештеници, од луѓе во кои треба да имаат најголема доверба. „Сакам да повторам денеска дека Црквата ќе одговори со примена на најстроги можни мерки против оние кои не успеаја да ја извршат својата должност и посегнаа по Божји деца“, рече Францис и истакна дека таквите санкции треба да се прилагодат за сите кои работат во црковни институции. Францис првпат се сретна со Консултативната комисија за сексуална злоупотреба, група надворешни експерти именувани во 2014 година со цел да го информираат Светиот отец и Католичката црква за најдобрите практики за спречување на педофилите од редот на свештенството и за заштита на децата. Комисијата ...
сите 24 | | | веќе видена

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2017 година, во однос на јули 2016 година, се зголемила за 1,5 отсто, објави Државниот завод за статистика. Ова зголемување е резултат на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: “стручни, научни и технички дејности за 10,4 отсто, „рударство и вадење на камен за 8.7 отсто и „информации и комуникации“ каде што зголемувањето изнесува 5.6 отсто. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2017, изнесува 22.671 денар. Во јули 2017 година, 1,3 отсто од вработените во Република Македонија не зеле плата.
сите 34 | | | веќе видена

Меѓународниот ден на мирот, 21 септември денеска беше одбележан со мировен марш под мотото „Заедно за мир – почитување, безбедност и достоинство за сите“. Манифестација, што ја организира Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945 и граѓание продолжувачи во општините Охрид и Дебрца, со поддршка на општина Охрид и амбасадата на Руската Федерација, започна од пред седиштето на организацијата, движејќи се по кејот до градскиот парк, каде на бистите на паднатите борци во НОАВМ и илинденците, беа положени букети свежо цвеќе. На свеченоста што се одржа во Центарот за култура „Григор Прличев“ се обратија заменик градоначалникот Ангел Јанев, потпретседателот на боречката организација Никола Стефаноски и почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид Велимир Стојковски. „На државите и нациите каде се водат војни им порачуваме, наместо со оружје и жртви, несогласувањата да ги решаваат со преговори, а господарите на војната мора да паднат и да се судат за нивните злосторства. Пораките за мир и меѓусебна соработка не треба да ...
сите 28 | | | веќе видена

Фондацијата „Македонско наследство Тодор Александров Ресен“ ја продолжи својата донаторска акција и во градот Охрид. Имено, фондацијата на ООУ „Братство и единство“ од Охрид му донира 250 пакети школски прибор. Воедно, од страна на извршниот директор на фондацијата доц. д-р Никола Митровиќ Бабе и директорот на училиштето Муамер Доко беше потпишан меморандум за соработка. За денешната донација, на фондацијата и беше доделена и благодарница од училиштето. Митровиќ потенцира дека донаторската активност е една од најзначајните кои ги спроведува и ќе ги спроведува фондацијата „Тодор Александров“, но дека истовремено ќе се спроведуваат и разновидни активности од нивна страна низ територијата на Република Македонија.
сите 14 | | | веќе видена

Во склоп на ТЦ „KAM Village“ во Охрид, вчера беше отворена игротеката „Вања“, најголемата игротека во западна Македонија. „Игротеката е распростанета на 700 м2 и е изградена по најсовремени стандарди за климатизација, ветилација и светлина. Широкиот постор им нуди на децата полесно да се движат и играат. Играчките со кој е опремена игротеката дава максимална безбедност за игра на децата.Таа располага со отворена летна тераса и затворен климатизиран простор“, изјави Виолета Анѓелковска, директор на Кам Village. „Од особена важност ќе биде високото ниво на хигиена кој ќе биде прв критериум на игротеката. Во неа ќе се имлеметираат и едукативни програми согласно возраста на децата, ќе соработуваме со градинките и основните училишта од Охрид и регионот,каде со заедничка соработка ќе организираме тематски претстави, презентации и натпревари. Ќе се одбележуваат национални и верски празниците, креативни катчиња и незаборавни родендени. Во следниот период следи и отварање на забавен парк, но за тоа ќе но оставите ...
сите 2 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 50 годишен стружанец. „На 18-ти минатиот месец во 23 часот и 30 минути, пријавениот во видно алкохолизирана состојба физички ги нападнал неговата сопруга и синот, удирајќи ги со тупаници по целото тело. Потоа, со лопата која ја земал од дворот, се обидел повторно физички да го нападне синот. Бидејќи не успеал во намерата, тој извршил оштетување на дел од покуќнината. Видно агресивен, пријавениот на сопругата и синот им упатил сериозни закани по нивните животи“, информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. Со брза интервенција на полициските службеници, спречено е неговото натамошно агресивно однесување по што, пријавениот е приведен во полициската станица во Струга.
сите 155 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 34-годишен охриѓанец. „Казненото дело, пријавениот го сторил на 31 јули оваа година во 23 часот и 30 минути во својот дом на улицата ,,Сирма Војвода” во Охрид. Тој започнал да тропа на вратата од спалната соба која била заклучена а во која спиела неговата 80 годишна баба. Откако ја отворила вратата, пријавениот влегол внатре и физички ја нападнал удирајќи ја со тупаници по главата и телото, при тоа нанесувајќи и повреди и крвни подливи“, информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.
сите 157 | | | веќе видена

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во храмовите по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има пресвета Богородица, па во врска со тоа и нејзиното раѓање во Божјата економија на спасението. Онаа што подоцна ќе го роди Бога се роди од благочестивите родители Јоаким и Ана. Јоаким потекнуваше од еврејскиот царски род, а Ана од свештеничкиот. Долго време немаа деца, цели 50 години, но имаа цврста вера во Бога и срдечно се молеа да им биде дадено дете. Голема им беше радоста кога се роди Марија, но голема беше и нивната чесност пред Бога, па тие, не заборавајќи дека Бог на посебен начин им го дал детето, ја дадоа Марија да се воспитува во Ерусалимскиот храм до времето кога му стана свршеница на праведниот Јосиф, т.е. кога Бог одреди да ја прими благата вест од ангелот дека ќе го роди Спасителот на светот. Братството при храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје, со благослов на ...
сите 31 | | | веќе видена

Со 65 гласа „за“, македонското Собрание вчера го изгласа Законот за изменување и дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни проекти за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип, со кој што рокот за завршување на автопатот Миладиновци-Штип наместо до првично зацртаниот 1 мај 2017 се продолжува до 30 септември 2018 година. Според предлагачот на измените, Владата на РМ, ова е потребно поради изменети и корегирани градежни работи на делницата. Тоа се автопатите што ги гради кинеската компанија „Синохидро“ и за кои беа подигнати обвиненија од Специјалното јавно обвинителство за функционери од претходната влада. Анексот на договорот за изградба на делницата Миладиновци-Штип ќе го склучат Јавното претпријатие за државни патишта и компанијата кинеската компанија, која ги гради новите автопати. Законот се носи со задоцнување и ова се прави само за манипулирање на јавноста од власа за да добие политички поени пред локалните избори, обвинија пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Министерот ...
сите 39 | | | веќе видена

Ветеринарните комори на Република Македонија, Република Србија, Република Хрватска и Република Бугарија денеска во Охрид ќе потпишат меѓународен договор за соработка. Целта е континуиран развој на ветеринарната професија, подигање на нејзиниот дигнитет, здравје на животните и на луѓето, како и грижа за благосостојбата на животните. Како што соопшти Ветеринарната комора на РМ која е и домаќин на настанот, со имплементацијата на овие активности коморите покажуваат желба за соработка на прашања од заеднички интерес на билатерално, регионално, европско и глобално ниво, како и на прашања за обезбедување информации важни за постигнување заеднички цели, поврзани со ветеринарната професија, етика и наука. На настанот ќе присуствуваат делегации предводени од претседателите на ветеринарните комори кои ќе го потпишат договорот, претставници на ветеринарните комори од Унгарија, Албанија и Република Српска, амбасадори, како и претставници на науката и државни институции од Македонија: заменик-министерот за земјоделство, ...
сите 13 | | | веќе видена

Шпанскиот премиер Маријано Рахој вечерва упати апел до каталонските регионални лидери да се откажат од планираниот референдум за отцепување од Шпанија, бидејќи тоа е спротивно на шпанските закони. „Немојте да одите понатаму со тоа. Вратете се на законот и демократијата. Овој референдум е илузија“, изјави Рахој за националната телевизија. Тој ги повика каталонските сепаратисти да ја запрат „ескалацијата на радикализмот и непослушноста“. „Се уште има време да се избегнат поголеми проблеми“, посочи Рахој. За време на неговиот говор, илјадници луѓе протестираа во Барселона поради апсењето на каталонските претставници. Шпанската полиција уапси 13 лица во денешните рации извршени во канцелариите на регионалната Влада на Каталонија. Претходно, каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон истакна дека Владата на Шпанија де факто вовела вонредна состојба во Каталонија, алудирајќи на низата мерки што шпанската Влада ги презеде за да не се одржи референдумот за независност, што е закажан на први октомври. Тој посочи дека ...
сите 101 | | | веќе видена

Со 10.000 потписи барањето на здруженијата за продолжување на породилното отсуство ќе влезе во собраниска процедура. Родилките наместо девет, да можат да останат 18 месеци со приновата. Отворени вратите на сите подрачни канцеларии на Државната изборна комисија низ земјава до 7- ми октомври, пренесува Македонската радио телевизија. Девет месеци е премалку, многумина од мајките и не се враќаат на работа бидејќи немаат каде да ги остават своите најмили, а градинката ја гледаат како последна опција, велат од граѓанска иницијатива. Според нив, бебињата после осум месеци веќе распознаваат мајка, татко и тогаш мајката треба да тргне на работа да го остави со баби, дедовци или уште полошо во установа. Граѓаните ги поддржаа, велат дека зголемувањето на породилното отсуство ќе влијае и на наталитетот. Иницијативата е насловена како Пеленска револуција или 450 дена породилно отсуство. Првиот обид во Собранието од пред неколку месеци беше одбиен од пратениците поради неуредност. Сега очекуваат разбирање од државните ...
сите 12 | | | веќе видена

На свои 36 години штипјанецот Жан Митрев испиша историја изведувајќи успешна трансплантација на срце во Универзитетската клиника во Франкфурт. Со тоа, кардиохирургот стана првиот македонец кој извршил трансплантација на срце пресадувајќи срце на пациент од Германија од жена која починала во сообраќајна несреќа. 20 години подоцна, во Македонија се уште не е воведена оваа интервенција со која може да се продолжи животот на многу пациенти бидејќи постоеле административни пречи. Со години се чека дозволата од министерството за здравство, објаснува доктор Митрев. Жан Митрев вели дека неговата најголема желба е да им се даде шанса на тешко болните пациенти да се лекуваат во земјава наместо да одат во странство и да плаќаат милионски суми за интервенција која што може да се изведе и во својата родна земја. Кардиохирургот кој во своето портфолио има над 15.000 операции на срце, пред 17 години ја направи и првата операција на отворено срце во Македонија. Доктор Жан Митрев продолжува да испишува значајни поглавја за ...
сите 12 | | | веќе видена

Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Охрид за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општината како општа противепидемиска мерка, ЈЗУ Центар за јавно здравје Охрид на 22 септември (петок) ќе спроведе теристичка (од земја) дезинсекција против комарци. Запрашувањето ќе се врши во период од 22 до 06 часот со апарат за УЛВ ладно запрашување. Со дезинсекцијата ќе биде опфатено охридското крајбрежјето на потег од с. Подмолје до комплексот Св. Наум, територијата на град Охрид, и по текот на Грашница и Коселска река. Се молат пчеларите и пчеларските задруги да ги преземат соодветните мерки за заштита на пчелите. Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар, дожд) дезинсекцијата се одложува за следниот поволен ден.
сите 17 | | | веќе видена

Голем хуманитарен турнир во улична кошарка „streetball“ ќе се организира во Охрид, во недела на 30-ти септември. Организатори на настанот со хуман карактер се Македонското патриотско здружение „Методи Патче“ и кошаркарскиот клуб „КК АВ Охрид“. Секоја екипа од тројца членови партиципира со 600 денари за учество на турнирот. Пријавувањето може да се направи секој ден од 16 до 20 часот, кај Тони Стојаноски (076 468 965), Горан Лазороски (070 428 791) и Ивана Петкоска (075 824 576). Натпреварите ќе се одиграат на новото спортско игралиште кај средното економско училиште во Охрид. Од МПЗ „Методи Патче“ ги повикуваат сите граѓани на Охрид да се придружат на овој спортски настан од хуман карактер и со своето учество и донација да помогнат за подобрување на животот на едно семејство од социјален ризик.
сите 3 | | | веќе видена

Општина Охрид и оваа година се вклучува во одбележувањето на Европската недела на мобилност која се одржува под мотото „Чиста, споделена и паметна мобилност“, а настаните низ сите европски градови ќе се организираат под мотото „Споделувањето се движи напред“. Секторот за заштита на животната средина и управување со отпад при Општина Охрид, во рамките на одбележувањето на Европската недела на мобилност, 22 септември (петок) го прогласи за Ден без автомобили. Општина Охрид која во изминатите неколку години е дел од мрежата на европските градови кои ја одбележуваат Европската недела на мобилност, активностите ќе ги започне во 11 часот со собирање на учесниците пред пред општинската зграда, а потоа ќе има обраќање претставник од Општина Охрид. За таа цел во соработка со СВР –Охрид и Советот за безбедност во сообраќајот, за организирање на велосипедското дефиле, за сообраќај ќе бидат затворени неколку фреквентни сообраќајници и тие ќе се резервираат за велосипедисти и пешаци. Во перидот од 11 до 13 часот за ...
сите 79 | | | веќе видена

Согласно Програмата на одделението за заштита и влијание на животната средина за 2017год.на Општина Охрид (Службен гласник на Општина Охрид бр.24/2016год.), Општина Охрид објавува: ЛИКОВЕН И ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС ВО СОРАБОТКА СО ОХРИДСКИТЕ ОСНОВНИ УЧИЛИШТА НА ТЕМА „ ЕСЕНТА СОБИРА СЕМИЊА ЗА ЦВЕТОВИ ВО СИТЕ ГОДИШНИ ВРЕМИЊА“ Предмет и цел на конкурсот: Човештвото се соочува со намалување на зелените површини целта на овој проект е унапредување на просторот со зеленило и цветни површини со што ќе се овозможи подобрување на квалитетот на воздухот , подобрување на квалитетот на живот во градските подрачја и унапредување на животната средина.Секоја индивидуа со доволна волја без оглед на возраста може да даде свој придонес во зачувувањето на чиста и здрава животна средина. Од најмали нозе треба да се едуцираме како да штедиме енергија , да ги зачуваме воздухот и водата чисти и да ги штедиме нашите природни ресурси. Затоа секој во својата најблиска околина може да создаде убаво катче исчистено од смет и уредено со ...
сите 4 | | | веќе видена

next