МКДТајмс

Љубовта се родила за време на соработката во филмот „Изгубениот град З“ во кој згодната русокоса има улога, а кој е работен од страна на продукциската куќа на Пит. Парот, наводно, по премиерата на ова филмско остварување се забавувал и цела вечер бил заедно. Милер демантираше дека е во врска со продуцентот и актерот.
сите 52 | | | веќе видена

– Предавниците се кријат, се криеле, се кријат и ќе се кријат, поради тоа што немаат образ да излезат пред народот. Доколку некој е свесен и може да рече нешто чисто, од срце му е предложено него и многу варијанти досега, само да го рече зборот се повлекувам од Албанската платформа, но тоа не го прави, заради тоа што направил зулум пред тоа, некој тој зулум треба да го плати сега, па нека си го плати он, тој што го донел. Не може вечно да го поднесуваме тоа, од домашните предавници не можеме глава да кренеме. Македонија е Македонија, Македонија ќе остане. Од името на сите земјоделци на Македонија му порачуваме дека ќе дојдеме со илјадници и со трактори и со комбајни, па да видиме каде ќе оди, порача Аризанов
| | веќе видена

Прашањето кое се поставува е што бараше Ременски на протестот на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со полициска моторола? Дали сопругот на Фросина Ременски ја злоупотребува позицијата која ја доби во МВР од техничкиот министер од СДСМ Оливер Спасовски за да ги следи граѓаните од За заедничка Македонија, кои веќе 44 дена мирно и достоинствено застануваат на браникот на татковината. Присуството на Ременски беше забележано и од Граѓанската иницијатива, која му порача дека е добредојден кога сака, да види колку ги има и да помисли колку можат да бидат. -Денес меѓу нас беше и сопругот на Фросина Ременски, Јовче Ременски со полициска моторола. Следеше тука се „шуњаше“ меѓу нас. Добро е што дошол, има што да види, горд и освестен народ. Јаден Јовче, не ти се плашиме, такви удбашки финти продавај си во Тиранската коалиција, можеби кај нив ќе поминат, овде меѓу нас не. Добредојден си кога сакаш, да видиш колку не има и да се помислиш колку може да бидеме, рече Богдан Илиевски пред присутните.
сите 86 | | | веќе видена

Нужник опасен за унитарноста Поопасно е да влзеш во вецето на Автобуската станица во Скопјанг, отколку во некој објект што Асад го нападнал со нервен отров! Влезот во објектот е опасен по здравјето на добронамерните сератори и мочковци (десет денари мочање), но мене ми се стори дека гасната агрегатна состојба на автобуските гомна, е поопасна за унитарниот карактер на нашата мила и никогаш непрежалена Македонија! Поопасна дури и од тиранската платформа. Оти, Македонецот може и да не ја чита платформата, ама да не сере не може! Ваквите нужници покажуваат дека тој има внатрешен порив да се дезинтегррира себе си и својата заедница, оставајки зад себе или под себе убава зона за интеграција на мувите и други инсекти! Бранко Тричковски
| | веќе видена

12.04. 2016. – Ден кој ќе биде запишан во новата историја на борбата на граѓаните на Македонија за слобода, демократија и човечки правдини! Помина точно година дена од тој ХЕРОЈСКИ ЧИН! Во име на сето тоа: Само сакам да потсетам дека, сите до еден, се уште сме – ТУКА!!! И ќе бидеме тука! Се дур не ни бидат удоволени сите барања од # Пртотестите , од # Револуцијата !!! Дрпмне, можеби не можете да не видите – но вашиот ‘бел двор“ никогаш не бил по опседнат, и под поголем притисок од граѓаните на ова прекрасна “многубојна“ држава, како што е опколен и притиснат сега, во овој миг! РАЗБЕРЕТЕ ВЕЌЕ ЕДНАШ!!! Над 800 000 гласачи, граѓани на Р Македонија, инсистираат на давање мандат на г. Заев и на итно формирање на НОВА РЕФОРЕМСКА ВЛАДА! Зарем не го чуствувбате притисокот!? А вие, вие сте само една шака фашисти, која фукционира против уставот, против основните постулати на демократијата, против основните човечки права и слободи! ГАЗИТЕ ВРЗ НАШАТА ИЗБОРНА ВОЉА – КОЕ Е ПРВО; ОСНОВНО И НЕОСПОРЛИВО ПРАВО НА ...
сите 21 | | | веќе видена

Американскиот сенатор Џон Мекејн ја заобиколува Македонија, оти не е решена политичката криза и затоа што тука нема соговорници. Неговиот потег е силна порака дека нешто не е во ред со нашата земја, сметаат аналитичарите. Речиси цел Балкан со исклучок на Македонија, е дел од турнејата на американскиот сенатор Џон Мекејн, кој во периодот од 7 до 15 април разговара за актуелни регионални прашања со претставници на секоја од земјите што ги посетува. Тоа што овој влијателен американски републиканец, кој е и поранешен кандидат за претседател на Соединетите Држави, ја заобиколкува Македонија, според аналитичарите е силна дипломатска порака. Скоро со сигурност може да се претпостави дека советот кој го добил сенаторот е да ја заобиколи Македонија, каде што внатрешно-политичката ситуација не е разрешена на начин на којшто се практикува во демократска земја како што се Соединетите Држави, вели професорот Денко Малески.
сите 42 | | | веќе видена

Претседавачот на Одборот за Вооружени сили при американскиот Сенат, Џон Мекејн изјави денеска во Сараево дека не верува оти на овие простори ќе има војна, но дека постојат области кои многу загрижуваат, што бара ангажирање од сите земји во регионот и од САД. – Ќе кажам дека новиот претседател на Србија веднаш дојде овде откако беше избран и не можеме да заборавиме дека судирот кој во првите 50 години од минатиот век го имаше вниманието од целиот свет, започна токму тука. Тоа е аргумент за нас светот да го фокусира вниманието и поддршката за изградба на демократија, кои се нагласени во Дејтонскиот договор. Не верувам дека ќе има војна, но сметам дека ова бара напори од сите земји во регионот, но и од други држави, вклучувајќи ги САД, да се ангажираат, истакна Мекејн
сите 23 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека такамнаречената тиранска платформа не постои туку има само „платформа на Албанците од Македонија“ со која официјална Тирана немала никаква поврзаност. „Нема никаква платформа од Тирана, туку платформа на албанските партии на кои ние им помогнавме. Ние имавме одделни средби со лидерите на албанските партии и зедовме прибелешки се што кажаа. Тие се обединија во едно парче хартија“, рече Рама во интервју за една албанска телевизија. Според него, вистината е сосема поинаква од она што го тврдат претседателот Ѓорге Иванов и ВМРО-ДПМНЕ. Тој додава дека не се согласил да се сретне со ниту еден лидер на партија за време на изборната кампања.
сите 79 | | | веќе видена

Наводно кога го фатиле крадецот од банката он извадил знаме, се замотал во него и почнал да пее стари македонски песни. Потоа почнал да се заканува дека ако биде уапсен ќе се смени името, идентитетот и Македонија ќе стане бинационална држава. Спомнувал и некаква платформа. Во полиција дал исказ дека парите му биле подметнати од странски служби кои го следеле со жолти комбиња. Полицајците и обвинителите ги нарекол Соросоиди кои сакаат да наштетат на земјата. Се очекува здруженија кои се грижат за заштита и унапредување на правата на патриотите-криминалци вечерва да протестираат во чест на овој крадец.
сите 9 | | | веќе видена

Пред да ја доживее судбината на Мартин Крпач, Сеад Кочан треба да стане заштитен сведок на СЈО. Само од тоа се плаши тајфата на Груевски. Ќе се дознаат сите криминали и на Груевски и на Ставревски и на Јанакиевски и на Ѕинго. Ќе се дознае колку пари украле, на кој начин и каде ги кријат. И само заради тоа е измислена и опасноста од федерализација или кантонизација. Само зарди тоа вртат уште два три круга. Ѓорѓи Спасов
сите 31 | | | веќе видена

Политичката криза во која опозицијата ја втурна државата нема да не’ поколеба да се откажеме од борбата за подобар живот на граѓаните. И во вакви исклучителни околности кои се важни за опстојувањето и иднината на државата, ние држиме до зборот и се трудиме да обезбедиме стимулирање на економијата и отворање на нови работни места. Откако минатата недела се промовираше новата германска инвестиција во Желино, тетовско, денеска официјално почнува со работа и уште една компанија, овој пат од медицинската индустрија, која доаѓа од САД, а инвестира во Скопје. Компанијата од САД која во Македонија ќе дејствува како “NYSK Holding”, ќе се занимава со одгледување и производство на канабис за медицински цели, а планот е да вработат 200 вработени што значи сигурна егзистенција на 200 семејства. Инвестицијата ќе се развива во наредните 5 години. Тие веќе земаа браунфилд објект во фабриката ОХИС некаде околу 2000 m2 кој го адаптираа за своите бизнис цели. Главни пазари на кои ќе се извезуваат продуктите од оваа компанија ...
сите 41 | | | веќе видена

Александар Атанасов до ден денешен ја обавува функцијата директор на ЈП Водовод и канализација – Скопје со несоодветна диплома за што поседуваме документи потпишани од министерот за образование и наука, господинот Пиштар Лутфиу каде што се вели дека дипломата на Атанасов стекната на еден од странските колеџи во Грција е несоодветна и непризнаена во Република Македонија, вели претседателот на СУТКОЗ, Дарко Димовски. Директорот на ЈП Водовод и канализација на 14 октомври минатата година поднел барање за нострификација на неговата диплома, при што добил одговор од министерот Лутфиу дека дипломата не може да биде нострифицирана. Атанасов ова не го пријавил во Град Скопје од каде што е назначен, па и понатаму ја врши должноста генерален директор. Од СУТКОЗ прашуваат, како Атанасов дошол на таа функција знаејќи дека претходно имало објавен конкурс во Град Скопје каде што требаше да се поднесат соодветни, валидни документи и врз база на тие документи да биде избран директор на ЈП Водовод и канализација. Тие го ...
сите 40 | | | веќе видена

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, на собраниската говорница истакна дека никој од пратениците од СДСМ, во кампањата, не ги ветувал клучните проекти на, како што рече, владата во најава. – Пратениците од средниот ред велат, на 11-ти декември ги добивме изборите, а некои од пратениците од левата страна велат дека на 29-ти јануари сме ги изгубиле изборите. Да, но тоа е така бидејќи имаме пост-изборен инженеринг, рече Ѓорчев. Тој вели дека граѓаните преку нив зборувале за тоа што не им било понудено. Според него СДСМ треба да каже што договориле со ДУИ и дека владината програма која ја понуди Заев не била таа програма која што ќе ја исполнел.
сите 144 | | | веќе видена

Повеќе од месец дена органите на прогонот трагаат по бизнисменот Сеад Кочан. МВР без информации за јавноста и со штури одговори за медиумите дека немаат нови дополнителни информации околу потрагата на Кочан. Апелација го одобри притворот на Кочан по единствена основ, опасност од бегство, што беше и очекувано, а бизнисменот официјално ја напуштил земјава на 9 март во 13,53 часот. Јанева не се отажува од притворот за Кочан и покрај обидите на институциите да го спасат осомничениот бизнисмен Притворот на сопственикот на НОВА ТВ, отвори директен фронт на специјалната обвинителка Катица Јанева со претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и со државниот обвинител Марко Зврлевски. Специјалната обвинителка побара првиот човек на Врховен Јово Вангеловски да биде изземен од случајот со притворот на осомничениот Кочан, бидејќи и самиот Вангеловски е дел од прислушуваните материјали, па со тоа е доведена во прашање неговата непристраност. „Стравувањата околу непристрасноста на судијата Вангеловски се засноваат ...
сите 133 | | | веќе видена

ФАКТОР дознава дека во текот на вчерашниот ден се случил невообичаен грабеж во НЛБ Банка. Официјално МВР ги потврди овие информации за Фактор. Имено, околу 16,58 ч директор во НЛБ Банка (екс Тутунска), телефонски во ЕИК -Скопје пријавил дека од страна на нивни вработен Б.С. од трезорот на НЛБ се одземени околу 2 милиони франка и 270 илијади евра, истиот ги ставил во кеса и неприметен од никого се упатил во непознат правец. МВР работи на случајот и негово расчистување.
сите 275 | | | веќе видена

Вчера ми јавија од редакцијата на „Нова Македонија“ дека поради празникот нема да паузирам, туку дека колумната (мојата и на Венко) наместо во понеделник сепак ќе бидат објавени во вторник. Ок е што се однесува до мене: теми – колку сакаш! Но, погледнувам денес на интернет-страницата и забележувам дека мојата колумна е прочитана околу 530 пати, а таа на Венко околу 210 пати. Заедно со интернет- линковите и социјалните мрежи, плус редовниот тираж, се поставува логично прашање: зошто воопшто пишуваме колумни? За колкава публика? Кому воопшто му е грижа што мислат луѓе како нас двајца? Да бевме вулгарни и со „сочен“ јазик како некои (сами изберете си ги имињата), сигурно ќе имавме повеќе читатели, од оние кои се стрват на навреди и поган однос кон другите. За себе не зборам, ама нели е жално колумна, мала убава минијатура, на еден од нашите најдобри писатели и професори да биде прочитана од толкав мал број читатели? Веројатно и двајцата пишуваме заради себе и сопственото ментално здравје (бидејќи финансиски или ...
| | веќе видена

После шестмесечна академска, правна и инстутуционална борба за правото да предавам на својот матичен факултет, и откако поднесов претставки, жалби и тужби до сите можни инспекциски, управни и судски тела, денес имав средба и со ректорот на УКИМ. Со тоа можам да кажам дека покренав се’ што можеше да се покрене против сите одговорни во мојот случај. Никој (па можеби и јас) не очекуваше дека ќе одам до крај; сите мислеа: „Ах, ја знаеме Ванковска! Ќе дига џева, ќе се бори и на кр ај ќе дигне раце од се’.“ Но, не и овојпат! Сега кога ги ставив во погон сите надлежни инстанци и институции, можам свечено да кажам дека од утре се свртувам кон сериозна академска работа. Доста беше од мене – можеби уште една колумна за да ги кажам нештата со вистинското име, и потоа ќе оставам институциите да зборуваат наместо мене. Но, ако повторно се обидат да ми приоѓаат со непристојни предлози и да користат партиски влијанија (во случајов ДУИ е главен), ќе држам прес-конференција и ќе ги именувам поединечно. Сепак, се надевам дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Неколку десетици насилни демонстранти денеска се судрија со полицијата во италијанскиот град Лука, каде се одржува средба на министрите за надворешни работи на Групата седум најразвиени земји во светот (Г-7). Неколку стотици демонстранти се собрале пред средновековната тврдина во Лука, каде помала група насилни учесници на протестот се судирле со полицајците, кои ги спречиле во нивниот обид да се пробијат до местото на одржување на средбата. Како што јавија италијанските медиуми, пред почетокот на судирите демонстрантите скандирале „полицијо оди си“. Дводневната средба во Лука се одржува под засилени безбедносни мерки, поради очекуваниот протести на антиглобалистите.
сите 3 | | | веќе видена

Српскиот премиер Александар Вучиќ и американскиот сенатор Џон МекКејн денеска во Белград разговарале за состојбата во Македонија и во регионт. -За стабилноста и мирот во регионот многу е важно на мирен начин да се реши проблемот со формирањето на владата во Македонија. Зборував за нашата иницијатива што поскоро да продолжи дијалогот со Албанците во Брисел и дека позитивно ќе влијаеме на состојбата во регионот и градењето на најдобриот можен начин на односите со Црна Гора, Македонија и Албанија, бидејќи стабилноста во регионот е од особено значење за нас, изјави Вучиќ по средбата.
сите 80 | | | веќе видена

next