МКДТајмс

-Денес, тројца фраери, најверојатно од бањатите, урбаните, борци за слобода, шарени револуционери, платформаши, у секој случај буљаши, ја нападнале жена ми на плоштад. Само заради тоа што ми е сопруга. Ја навредувале. Храбро. Тројца. Не знам зошто ова го пишувам овде. Најверојатно за, евентуално, да прочита некој од нив. Па ако тоа се случи, “мажишта”, на мене кажете ми се што сакате. Повелете кога сакате и каде сакате, напиша Михајловски на социјалните мрежи.
сите 15 | | | веќе видена

Лудакот Груевски, денес пак повика на граѓанска војна преку најуличарски закани. Едно знам. Апелите за мир во вакви околности не помагаат. Не помогнаа во Босна и Хрватска во девеесетите, нема да помогнат ни денес, зашто идиотите кои сакаат да го запалат чкорчето на војната на Балканот, отсекогаш биле во блага предност пред оние разумните. Доколку се случи најстрашното идиотите како Груевски, Илче, Антонио, Бетмен, Борис, Миленко, Мирка, Латас и останатите треба да знаат, дека дури тогаш од Македонија нема да остане ни спомен. Унитарноста ќе летне како стотка на покер автомат. Е тогаш, нема да има место на земјата каде ќе можат да се скријат. А на вас останатите кои се акате по улици а не знаете зошто, десет реинкарнации ќе ви бидат малце да се покаете и извините за вашата глупост и за жртвите кои ќе ви лежат на душа. Сашо Тасевски
| | веќе видена

Мнозинството од 67 пратеници за ДПА е апсолутено легален. И ние сме таму како вистинска опоцизија. Ние мислиме дека одлуките на Иванов и оваа што го прави ВМРО ДПМНЕ во собранието, преставува супсендирање на основните принципи на демократијата, директно газење на Уставот и законите – изјави Мендух тачи во интервју за порталот Лајм. -Ние, со гласовите што ги освоивме ќе го поддржиме мнозинството од 67 пратеници. Кога станува збор за евроинтеграциските процеси кои тврдат дека се приоритетни, имаат бланко поддршка од ДПА. За унапредувањето на правата на албанците, па макар било и милиметар по милиметар, имаат апсолутна поддршка од нас. Дефинитивно сакам да бидам јасен: Оваа двојка на пратеници на ДПА е во рамките на легалната 69-ка, и секогаш ќе биде. Утре може да се случи некој да го бојкотира собранието, доколку 67-ката успее да направи влада, ние нема да го направиме тоа. Дали ќе гласаме ние на пример за претседателот на собранието? Можеби и ќе го гласаме, но предложениот кандидат е друга тема. Кога ...
сите 79 | | | веќе видена

Покажувајќи бел лист од собраниската говорница, пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов, во текот на денешното продолжение на конститутивната седница, им се обрати на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, велејќи „Ова ве боли“. – Вам, од ВМРО-ДПМНЕ, не ви се битни Уставот и деловникот, туку овој бел лист. Ако на него пишуваше амнестија на Никола Груевски, сè ќе престанеше од ваша страна. Внимавајте што правите, не правете срам од себе, не завршува животот со падот на Никола Груевски. Не бранете го – рече Шилегов. Претходно, образложувајќи го предлогот на 10 пратеници од СДСМ да се смени дневниот ред, па третата точка, односно избор на Комисија за избори и за именувања, да се разгледува по четвртата точка, избор на претседател на Собранието, тој ги покажуваше Уставот на Република Македонија и деловникот на Собранието и бараше Вељаноски да го стави на дневен ред.
сите 19 | | | веќе видена

Обидот албанскиот народ во Македонија да се претстави како надворешен фактор на државна агресија, е концептуално наивен, но краткорочно опасен акт на безумие, вели потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи за DW. Денеска започнува уште една епизода од собраниската конститутивна „сапуница“ во која мнозинството и натаму е далеку од можноста за избор на претседател на парламентот, но и без други декларирани опции за излез од таа состојба. Со потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, разговаравме за блокадата на Собранието , како и за одредени сомнежи во јавноста дека ДУИ можеби игра двојна игра: една со новото мнозинство, друга – со стариот коалициски партнер. Арифи енергично ги отфрла и таквите сомневања и сите конспиративно-пропагандни теории околу Декларацијата на албанските партии. ДВ: Минатата недела ДУИ почна консултации за излез од кризата, но ги прекина и нема информации дали внатре во партијата или со партнерите имате изградено стратегија за надминување на блокадата во парламентот. Се добива впечаток како ...
сите 16 | | | веќе видена

Во ресторанот Балканика рустикана во скопскиот парк викендов неделно заедничко кафе шмркаа министерот за здравство во техничката влада и пратеник на ВМРО ДПМНЕ , Никола Тодоров и екс вицепремиерот и висок функционер во ДУИ, или како го нарекуваат босот на ДУИ , Муса Џафери. Кафето го пијат сами, а на соседната маса е сопругата на Тодоров. Обезбедувањето на Џафери не дозволил на очевидецот кој ни јави за средбата да ги фотографира, пишува Либертас. Тодоров за да покаже блискост со Џафери го гушкал пред гостите во ресторанот.Нема детали, дали е обична и случајна или режирана средба, за да директно се разменат пораки. Инаку, Муса Џафери важи за предводник во таканареченото вмровско крило во ДУИ кое силно лобираше кај сопартијците, партијата на Ахмети да ја продолжи коалицијата и во нова влада со Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ. Преку него одат сите бизниси, и тендери за релација Груевски-Ахмети. Никола Тодоров е човек од доверба на Никола Груевски и спроведувач на сте негови замисли , беспоговорно. И покрај ...
сите 36 | | | веќе видена

Почитуван поранешен колега советник г. Петковски, ве гледам и самиот се чудам како изнесувате лаги и невистини и самиот станавте маша на криминогениот режим, искрено ве разбирам, мора да дадете отчет за тендерите и услугите кои што вашата фирма ги врши за јавните и државни институции. Веќе четврти ден трае обидот за монтажа на насилство и дело со кое жртвите ги претворате во злосторници, типично нешто за оваа власт. Ве разбирам и Вас но и насилниците кои што не нападнаа на мојата семејна веселба, вие само одработувате и се одолжувате на претпоставените. Бидејќи СВР Куманово работи пристрасно и монтира случај веќе четири дена, има реален проблем да ги најде насилниците, а во континуитет не ги зема предвид нашите пријави, еве во интерес на јавноста ќе ви ги посочам и јавно кои се насилниците, кои што вечерта ја направиле оваа фотографија, татко полицаец и син, луѓе кои што сакаа да не линчуваат, за жал тие се само инструмент (Има тука и луѓе кои беа коректни) На видеото јасно се гледа како таткото насилник ...
сите 10 | | | веќе видена

Не сум за решавање на оваа криза со протести, но ако мора да се протестира, ако се покаже дека нема друг избор, не смее да се протестира „граѓански и шарено“ туку сепартиски и општонародно. Заев Ахмети, Беса и останати мора да се наредат први на чело на река народ, а не да се кријат зад невладини и граѓански организации, како што прави Груевски сега. И први да се појават на говорница пред Собрание, заедно со сите свои пратеници и идни министри. И тоа мор а да се направи „еднаш ама вреднаш“ – со сите максимални сили, здружено и сложно, додека работата не се заврши! Затоа такви протести мора долго време однапред да се подготват, да се обмислат и организираат. И тоа тогаш кога сета демократска јавност, на чело со партиите, ќе се согласи дека друго чаре нема – никако претходно! Ризикот, се разбира е огромен, но и влогот исто така – иднината на државата и на сите нас. Ако се соочи со таква решителност, уште во самата најава, чинам и режимот ќе сфати дека му е подобро да се повлече милум отколку силум. Сите други ...
сите 4 | | | веќе видена

На граѓаните на Македонија им е доста од измислени и исфингирани кризни ситуации, од извртување на вистината, спинувањето, етикетирањето, како и од постојаното “пумпање“ на измислени тензични ситуации – дека Македонија е загрозена од некаде или од некого! Единствени генератори на кризата, во Македонија, се ДРПМНЕ, и нелегитимниот претседател – Иванов; бидејки тие, во спрега, се кочничари на мирно завршување на демократските процеси на примопредавање на власта и формирање на Нова Влада на новото парламетарно мнозинство, од страна на мандатарот г-от Зоран Заев. Македонските граѓани, сака да им се испочитува вољата од последните парламетарни избори; и на нашите 67 народни преставници , зад кои стојат над 700 000 граѓани, да прстане да им се блокира демокртскиот процес – кој треба да резултира со формирање на Нова Влада, Влада формирана од новото парламетарно мнозинство, што би прставувало финале на парламентарните изборите, кои од секој надворешен и внатрешен субјект, беа прогласени за фер и легитимни! ...
сите 76 | | | веќе видена

Лицето кое беше влечено од полицискиот службеник, всушност е селекторот на младата ракометна репрезентација, Илија Темелковски. Тој во телефонски разговор го потврди случајот, а тоа што се гледа на снимките, не е ништо во споредба со тоа што му се случило на Темелковски. Како што тој тврди, двајцата полицајци го однеле зад автобус, далеку од очите на минувачите и го малтретирале. Темелковски признава дека можеби реагирал поостро отколку што било потребно, но вели дека тоа не му дава за право на полицаецот да реагира на таков начин. Тој најави дека случајот ќе го пријави. Но, од МВР велат дека случајот се уште не е пријавен во внатрешната полициска контрола. Темелковски вели дека ќе покрене тужба и ќе бара одговорност од полицајците. Извор: ТВ21
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот на Владата, Емил Димитриев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Македонија по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. – Годинешната прослава е единаесеттата прослава на националниот празник на Ромите во Република Македонија, што јасно говори за континуитетот и почитта која Република Македонија ја негува кон Вашата заедница. Тоа јасно се изразува преку одбележувањето на овој празник, но и преку редица на други мерки и владини проекти во многу области кои се од значење за подигнување на квалитетот на животот во ромските средини, се вели во честитката. Годината која е зад нас, се наведува во честитката, претставува година во која продолжи владината посветеност во делот на образованието, културата, поддршката на ромските невладини организации и центри за медијација, поддршката за вработување и почнување сопствен бизнис, поддршка за подигнување на свеста за грижа за сопственото здравје, за правата и можностите во делот на социјалната политика, правото, ...
сите 94 | | | веќе видена

Рускиот премиер, Дмитриј Медведев, изјави во петокот дека американските ракетни напади врз воздухопловната база во Сирија ги довеле САД на чекор до конфликт со руската армија. Сателитските снимки покажуваат дека во засегнатата воздухопловна база Шајрат се сместени и руските специјални сили и дека таа содржи руски воени хеликоптери. Таа е дел од планот на Кремљ да им помогне на сириските власти во борбата против Исламската држава. Американски официјални лица ги известиле однапред руските сили за нападот за да се засолни рускиот персонал. Сепак, Москва објави дека се повлекува од договорот со САД што се однесуваше на намалување на бројот на инцидентите меѓу двете држави при дејствувањето во Сирија. Руското МНР повика и на итен состанок на Советот за безбедност на ОН.
сите 13 | | | веќе видена

Ќерката на американскиот претседател , Доналд Трамп која е и негова советничка кажа дека се гордее со својот татко во поглед на американската акција во Сирија, пренесуваат светските агенции. „Времињата во кои живееме бараат донесување на тешки одлуки. Се гордеам со татко ми што не ги прифати ужасните злосторства врз човештвото“, рече Иванка Трамп.
сите 104 | | | веќе видена

По повод 115 годишнината, цвеќиња на гробот на војводата Методија Патчев, пелагониски-преспанскиот владика Петар заедно со патриотските здруженија и градоначалникот на општина Прилеп Марјан Ристевски ја пееа македонската патриотска песна „Послушајте патриоти“. Панахидата беше организирана на вечното почивалиште на војводата во прилепско Кадино Село, а градоначалникот на општината им се заблагодари на присутните за присуството. Од патриотските здруженија велат дека ќе стојат на браникот на државата. „За прв пат сме овде и ветуваме дека сето ова ќе стане традиција во наредниве години, како здружение стоиме на браникот за одбрана на Татковината како вистински македонски синови“, посочи Горан Лазарески член на Патриотските здруженија. На панахидата за Патчев, учестуваа и ученици од ОУ „Страшо Пинџур“
сите 17 | | | веќе видена

Претседателството на ДУИ на синоќешниот состанок побарало од ограноците на партијата да подготват кандидатури за општинските совети и за градоначалници, објавува телевизија Алсат М. -Сите ограноци на републичко ниво одржаа состаноци, ги одредија кандидатите и за општинските совети и за градоначалници и поднесени се до централното раководство кои ја донесува конечната одлука. Верувам дека на почетокот на следната недела ќе може да се одржи состанок на претседателството каде ќе се разгледаат предлозите кои доаѓаат од ограноците“, рече Бујар Османи, портпарол на ДУИ. Во меѓувреме во ВМРО-ДПМНЕ очекуваат заедно со локалните да има и предвремени парламентарни избори, за, како што ни рече партискиот портпарол Иво Котевски, граѓаните да може да одлучат и за „Тиранската платформа“. -Подготовките за локалните избори ги започнавме на време и партијата е во целосна кондиција во секој момент да излезе на редовни локални и предвремени парламентарни избори. ВМРО-ДПМНЕ очекува пратениците на останатите партии да разберат ...
сите 48 | | | веќе видена

Ѕид на срамот Тонат се’ подлабоко! До каде сте спремни да се понижите во одбрана на неодбранливото? Со бегството Кочан само потврди дека одлуката за притвор е исправна. И покрај тоа Зврлевски се осмели да се замеша, иако за тоа според законот за СЈО, нема никаква надлежност. Сега ќе се понижува и Врховниот суд? Знаете ли зошто законодавецот одлучил Зврлевски да не смее да се меша во работата и предметите на СЈО? Па токму за да спречи вакви излети! Кога кривосудството ќе право судство, ќе треба во судовите и обвинителството да има ѕид на срамот – со слики и име и презиме – за да знаат судиите и обвинителите како не треба. Од Законот: “Јавниот обвинител на Република Македонија или друг јавен обвинител не може да презема истраги и гонење по предмети кои спаѓаат во надлежност на јавниот обвинител без негова/нејзина писмена согласност.” Никола Димитров
сите 184 | | | веќе видена

Најмалку три лица загинаа во Стокхолм. Тие загинале откако биле прегазени од камион кој влетал во толпа луѓе. Шведскиот Јавен телевизиски сервис соопшти дека се слушнале и истрели, а полицијата ги предупреди граѓаните да го избегнуваат централното градско подрачје. – Полицијата доби повик дека едно лице со возило повредило други луѓе во Дротингатан – напиша полицијата на Твитер. Се верува дека камионот бил украден од една пиварница. Инцидентот се случи околи 13 часот по локално време во близина на најголемата пешачка улица во Стокхолм. Западните медиуми јавуваат дека целиот реон е блокиран од полицијата. Сведок за локалните медиуми изјавил дека видел стотици луѓе како бегаат од нешто, за да се спасат.
сите 192 | | | веќе видена

Само да потенцирам, додека се занимаваме со се’ и сешто, освен со сериозните проблеми во државава, дека во најновиот економски извештај на Светска Банка за Западен Балкан, во кој меѓу другите работи, се дава особен акцент на фактот дека Р. Македонија продуцира функционално НЕПИСМЕНИ генерации и кадри кои се несоодветни на пазарот на трудот. Поточно, во Македонија ДВЕ ТРЕТИНИ од младата популација е функционално неписмена. Односно, од 70 земји во светот, Македонија се наоѓа на 68-та позиција, пред Косово и Доминиканската Република. Да сте функционално неписмен се подразбира дека сте лице кое умее да чита, пишува и зборува, но, со ограничени и основни вештини, а дека немате основно познавање на работење на компјутер, како и разговорно познавање на некој од светските јазици. Според извештајот, во последните години во Македонија работната сила се намалува и таа на крајот од 2016 година го достигнала нивото од 201-та година, а процесот на намалување на младата работна сила започна од 2008-та година. „Состојбата ...
сите 33 | | | веќе видена

Децата учат во прво одделение според програмата сѐ преку броење, но треба да собираат, одземаат, да пишуваат бројки, а никаде нема како се пишуваат бројките. Јас сум да има промени, да прифатиме она што е најдобро за децата, но не по секоја цена, не по цена на проект од кој некој ќе се ,,офајди“ . Нека влезат една седмица со децата да работат истите тие, па потоа нека размислат што воведуваат во образованието… Едноставно, со работно искуство од 25 години, со многу промени во образованието, сметам дека Кембриџ е најлошата промена, вели читателка. Нашите деца нема да добијат добро образование ако продолжат да учат според програмата попозната како Кембриџ, покажуваат резултатите од анкетата која во изминатата недела ја спроведе www .fakulteti.mk. На анонимната анкета одговорија вкупно 1.461 читател. На прашањето дали од учење според Кембриџ ќе добиеме квалитетно образовни деца одговориле 1453 испитаници, дури 87,3 отсто сметаат дека од учењето од учење според Кебриџ нема да добиеме квалитетно образовани деца. ...
сите 23 | | | веќе видена

Функцинерот од ДУИ Артан Груби во емисијата на Топ телма открива зошто ВМРО ДПМНЕ решиле да го пратат во опозиција а екс премиерот Груевски во политичка пензија. Според Груби клучна причина да му свртат грб на Груевски било тоа што ВМРО ДПМНЕ не сакале продолжување на андатот на СЈО, тргање од листите на сите осомничени за криминал и функционално владеење на правото. „Не можевме да се идентификуваме со партнер што се однесува вака со нашите најблиски сојузници и пријатели во меѓународната заедница“, дополни Груби додавајќи дека кога лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го доби мандатот немал зад себе ниту еден состанок со ДУИ. „Ние разговаравме со ВМРО-ДПМНЕ од првата до последна точка на многу неконвенцијален начин, зошто немавме преговори. Имавме размена на мислења околу сите точки, вклучувајќи ги и тие од декларацијата. Успеавме да дојдеме до некаков заеднички производ кој беше оценет потоа како недоволен поради што решивме да го пратиме Груевски во политичка пензија, а ВМРО-ДПМНЕ во опозиција“, рече ...
сите 203 | | | веќе видена

next