МКДТајмс

Луѓето кои 10 години навикнаа да бидат Господ не знаат како мирно да ја предадат власта. Груевски отиде за Малта и ги остави своите сопартијци да се брукаат во Собранието, рече потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. – Тешко му е на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, тешко им е и на другите членови на ВМРО-ДПМНЕ да ги напуштат владеачките позиции, рече Шекеринска.
сите 14 | | | веќе видена

Еве ја првата санкција за злосторничкото здружение на вмро-дпмне: лидерот на партијата им го нема во протоколот за конгресот на Европската народна партија на Малта! Просто го нема! Европските народњаци се мислеле, се мислеле како да го заобиколат шефот на македонскиот злосторнички картел и дошле на идеја дека тоа можат да го сторат ако го запишат името на Емил Димитриев. Им се сторило дека само уште вршителот на улогата премиер е колку толку не вина персона во македонското дувло на криминалот. И дека безвезната покана за него може да се испрати како последен сигнал пред иаклучување на целата партија од асоцијацијата на европските конзервативци. И како подршка на напорите за мирен трансфер на власта во Македонија! Е сега, во врска со овие информации ние можеме да шпекулираме дали конзервативците од Европа знаат нешто повеќе, нешто што ние не го знаеме, имено, дека Никола Груевски повеќе не е претседател на вмро-дпмне со тоа што решението се уште се чува во тајност. Не би ме изненадило ако се покаже дека е ...
сите 188 | | | веќе видена

Никола Груевски го нема на официјалната листата на важни поканети гости на Конгресот на Европската Народна партија кој ќе се одржи на Малта. Груевски кој денеска замина во Турција, откако беше снимен на аеродромот, реагираа од партијата дека е во работен престој на Малта каде заедно со партиска делегација ќе учествувал на конгресот на Европската Народна партија. Сепак конгресот на Малта почнува за два дена, односно на 29 и 30 март, а на листата поканети гости наведени на страната на Конгресот на Народната партија е Емил Димитриев. Конгресот на Европската Народна партија е посветен на зачувување на иднината на Европа, со фокус на безбедносната и надворешната политика, а ќе учестуваат преку 2000 гости од над 40 земји. Тоа значи дека Груевски за два дена ќе се појави и на Малта со партиска делегација, најверојатно предводена од Емил Димитриев.
сите 193 | | | веќе видена

Полни усти за народот и парламентарна демократија додека си реплицираат сами на себе и свесно го попречуваат изборот на Претседател на Собранието и функционирањето на институциите. Тоа е ДПМНЕ со одбрана на криминалот, напиша на социјалните мрежи пратеничката од редовите на СДСМ, Ивана Туфегџиќ. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ веќе два часа дебатираат помеѓу себе. Според генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, на овој начин пратениците на ДПМНЕ ја одолговлекуваат седницата и со тоа го попречуваат изборот за нов претседател на Собранието.
сите 486 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе ги почитуваат Уставот, Деловникот и парламентарната пракса во насока на заштита на државните и националните интереси на Република Македонија. Нема да прифатиме партии коишто минатите години покажаа многу пати како се блокира Собрание, како се поднесуваат илјадници амандмани, како се блокираат над 150 закони, да држат часови и лекции за тоа како Собранието треба да работи, рече на денешната прес-конференција во Собранието Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. – Правото за дебата формално го црпиме од слободите и демократијата кои ги дозволуваат највисоките правни акти. Цениме дека Собранието на РМ како највисок државен орган има обврска отворено, јасно без криење и без молчење да дебатира за сите суптилни и значајни теми коишто се отворија по одржувањето на предвремените парламентарни избори и коишто навлегуваат во целосно редефинирање на концептот на функционирање на РМ како граѓанска и унитарна држава со мултиетничко општество, рече Димовски.
сите 439 | | | веќе видена

Триесет и деветгодишен штипјанец вчера во населбата Сењак се обидел да силува свештено лице. Настанот се случил откако попот и клисарот заѕвонеле на вратата за да направат претпразнично светење со вода, објавува локалната ТВ „Стар“. Според телевизијата, штипјанецот кога отворил врата видно се возбудил, го вовлекол свештеното лице во куќата и со голема сексуална страст го нападнал. Од поголеми проблеми свештеното лице било спасено благодарение на присебноста и мобилниот телефон. Повикана била полиција и пожарникари кои ја скршиле вратата и него го извадиле надвор. По ова, напаѓачот бил приведен, а потоа му била укажана и лекарска помош.
сите 25 | | | веќе видена

Антонио Милошоски реплицирајќи и на Радмила Шеќеринска од СДСМ рече дека Македонија има Устав без разлика дали СДСМ тоа го сакале или не. -Незаконски може некој да си издава станови под ќирија на сопствената фирма. Но, не може никој незаконски да ја издава Република Македонија. Шеќеринска е сопственик и стопан на своите многу станови. На Република Македонија стопан е македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија кои што имаат една единствена цел, да живеат во унитарна и стабилна држава, економски напредна во која нема да има „едно евро за мене, едно за Вицето“, нема аболицирани криминалци да ја водат државата и нема платформи од странство да бидат наш Устав, истакна на собраниска седница Милошоски во својата реплика на Шеќеринска .
сите 6 | | | веќе видена

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални направил пркосен настап во судот по апсењето на масовните протести во неделата, објави ББЦ. Тој инсистирал дека судот треба да го повика премиерот Дмитриј Медведев за испрашување . Илјадници протестираа, а стотици беа приведени во цела Русија по тврдењата на Навални за корупција на премиерот. Во меѓувреме московскиот суд утврдил дека опозиционерот треба да биде уапсен за 15 дена, прогласен за виновен за непослушност на полициски наредби за време на неговото апсење. Навални добил и парична казна во износ од 20 илјади рубљи од судот за организирање на неовластен антивладин митинг . Претходно денеска Европската унија побара “веднаш” ослободување на приведените при протестите.
сите 31 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство има обврска кон граѓаните да не дозволи натамошно блокирање на демократските процеси, вклучително и ова блокирање на Собранието. Ако дозволиме ова блокирање да продложи додека Груевски се сонча на Малта и ги шета Мајбах наочарите, за кратко време ќе колабира системот. Студентите ќе немаат стипендии, земјоделците ќе немаат субвенции, пензионерите ќе немаат пензии, администравците нема да земаат плата. Домашната економија и фирмите не можат повеќе да се борат со неликвидноста бидејќи се во ненормално тешки услови за своето функционирање. Како што реагиравме процедурално по Деловникот, така и со оваа прес конефренција уште еднаш апелираме, веднаш да прекине дрското и безобразно кршење на Деловникот преку неделовнички реплики сами на себе. Очигледно е дека единствената платформа на ВМРО-ДПМНЕ е уништување на Македонија и интересите на нејзините граѓани. Должност на парламентарното мнозинство е да ја преземе одговорноста и да избере претседател на Собранието. Во секој друг случај ќе ...
сите 376 | | | веќе видена

Хитлер 1, Од страна на вешта и одржлива употреба на пропагандата, може да се направи луѓето да го види дури и небото како пекол или крајно бедниот живот како рај. 2, Колку голема среќа за владите е луѓето кои ги управуваат да не мислат . – трева да јадам за вмро дпмне ќе гласам, не сум толку писмен, ама јас сум тука за секоој случај да ја бранам Македонија (од непознат напаѓач), не знаеме зошто сме тука ни рекоја да дојдеме, снимките се сечени лепени и монтирани, странски служби во жолт комбе, они ќе речат сме ја прислушувале вела држава ние ќе речеме не сме ја прислушувале-Јанкулвска, Сорос е крив, Хитлер 3, Сојуз, чија цел не е намерата да се води војна е бесмислен и бескорисен. 4, Ако им кажам доволно голема лага и ако таа се повторува често ќе поверуваат дека е вистина. 5, Големите маси на луѓе полесно ќе стануваатт жртви на една голема лага отколу на мала. 6, Уметноста на раководството се состои во зајакнувањето на вниманието на народот против еден противник и да се грижи дека ништо нема да го подели ...
сите 12 | | | веќе видена

Глава полна со влакна А, бе, Антонио, што не се убиеш, бе, јас не можам да замислам власт, пари, идеологии, партии, држави, нации, македонии, љубов и острастеност кон нив или омраза, кои можат, секоја посебно или сите заедно, да произведат доволно причини за вакво глупирање какво што ти демонстрираш во таканареченото собрание на Република Македонија. И вмрото твое. Тебе не ти е опадната косата туку се има свртено и ти расте кон внатре, човеку, појди на магнетна резонанца и ќе видиш дека главата ти е полна со влакна! Бранко Тричковски
сите 3 | | | веќе видена

Radmila Sekerinska ДПМНЕ веќе се распаднале: немаат Пратеничка група, сами себе си реплицираат, го влечат изборот на комисијата која сами ја бараа, а Грујо пак им избега на плажа.
сите 32 | | | веќе видена

Sasho Tasevski Каков циркус! Вмровциве сами си реплицираат и си викаат БРАВО. Сфативме. Сега Парламентот е нивни заложник. Лудо да полудо не може да биде. Ама овојпат Милошоски е матицата. Верглаат едно исто што го зборат десет години за да ја испровоцираат опозицијата да влезе во дебата со нив, а овие мудро ќутат, ги оставаат да се бламираат до крај.
сите 12 | | | веќе видена

Тоа што го направи Ѓорге Иванов е државен удар, да се спречи трансфер на власта, не е ништо друго освен државен удар. Постои предизборно ветување на албанските партии како декларација, за тоа раговараа со Никола Груевски, за тоа разговараа со Зоран Заев. Има програма на Влада, за нас нема платоформи, декларации. Како сега јас да кажам дека Никола Груевски е во „Тиранска влада“? Тоа не е чесно, рече Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју на Канал 5. Ние не сакаме да размислуваме дека Иванов нема да го даде мандатот, новиот претседател на Парламентот ќе му пушти допис на Иванов, со рок од десет дена да го даде мандатот, рече Заев. Тој кажа дека Талат Џафери од ДУИ е еден од посериозните кандидати, зашто поседува најголемо искуство во работењето на Парламентот. Да бидеме прецизни, повикот на Груевски за малцинска влада е федерализација. Ако Македонците формираат влада, каде ќе се Албанците? Барем една албанска партија мора да е во власта. Груевски нуди малцинска влада, а зашто да нема мнозинска влада? Од тука ...
сите 79 | | | веќе видена

Груевски дојде на власт како премиер во 2006 благодарение на пост-изборната коалиција на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА, НСДП, ДОМ, ПЕИ. Оваа постизборна коалиција беше составена од 65 пратеници, а зад неа стоеја само 460 илјади гласови (од кои 304.572 на ВМРО-ДПМНЕ)! Сегашната постизборна коалиција е составена од 67 пратеници, а зад неа стојат 616.756 гласачи, од кои 436.981 на СДСМ! Накусо: Ако Заев стане премиер, ќе има поголема народна поддршка отколку Груевски во 2006 за над 155 илјади гласови! Жарко Трајановски
сите 104 | | | веќе видена

Миле Јанакиевски послем жолчната караница која ја имал со Никола Груевски, а каде најдебелиот крај го извлекла Гордана Јанкуловска ,се случила големата преселба на кадрите на ДПМНЕ. Како што дознава Охридскај Миле Јанакиевски и Гордана Јанкуловска , по примерот на Сеад Кочан пред 5 дена преку аеродромот Никола Тесла во Београд, заминале на службен пат! Јанкуловска заминала за Лондон , додека Јанакиевски ја здувнал за Мексико говори извор од ДПМНЕ за ОхридСкај. Истиот извор вели дека Владимир Пешевски заминал „служено“ во Канада. Извор: Охрид Скај
сите 3 | | | веќе видена

Бев премлада за да ги почувствувам или осознаам ефектите од идеолошко-политичката диференцијација во социјализмот, но знам дека во „демократијава“ има многу поголеми „комунисти“, подготвени за диференцијација, стигматизација, реваншизам и чистки на идеолошко-политичките противници. За жал, т.н. неутралци – каде што ме вбројуваат и мене, иако секогаш имам став и не сум нималку неутрална или индиферентна кон случувањата и актерите – се први на удар. Тие им се „нејасни“, тие рел ативизираат затоа то не прифаќаат црно-бел свет и само една има вистина. Тие се најопасни, тешки да им го фатиш крајот, не одбрале страна (ама мора тоа да го прават кришум). Посакувам веќе еднаш оваа агонија и институционално лимбо да престанат, но знам дека тоа што следува нема да биде ни демократизација, ни помирување, ни чекор напред – ќе биде чист реваншизам. Станавме нетолерантни кон неистомислениците, се поделивме по рецептот на Фрчкоски, па имаме 2-3 Македонии, кои едвај и да комуницираат меѓу себе затоа што искрено се мразат. А ...
сите 4 | | | веќе видена

А бе како овие од АРМ го замислуваат непријателот. Како и по што го препознаваат. Имаат ли фото-робот на непријателот. Обучени ли се да реагираат кога непријателот ќе се маскира во врховен командант. Јас да сум надворешен непријател на Македонија, а не внатрешен, каков што сум сега, ќе формирам партија, ќе и бапнам едно вмро пред името и наместо да се тепам со АРМ, ќе појдам да ја стројам или во својство на премиер или во својство претседате л или во својство на некој друг вид куротресина. Или би ја поканил целата војска на пивофест во Прилеп, би ги трупосал од алкохол и војниците и генералите, Јоле би паднал мортус само од испарувањата и додека така спијат би им ги сменил еполетите и ознаките, со албански јазик, се разбира и би чекал да се разбудат како војска во друга држава што не мора да не се вика Македонија. Бранко Тричковски
сите 38 | | | веќе видена

Ми се врти утробата од ваквите пораки од амбасадорите. Без адреса, задоцнети, ме потсетуваат на советскиот термин “урамниловка”. Ваквите пораки ги израмнуваат виновниците и оние без вина. Не може и не смее да се изедначуваат одговорните и оние кои немаат никаква одговорност за запустената држава која исчезнува под налетот на виновниците кои по секоја цена сакаат да ја избегнат заслужената казна. Непристојна е изјавата дека Македонија ќе докажела дека е држава ако успеела да ј а надмине оваа криза. Државата се граѓаните (барем по дефиниција), а во Македонија граѓаните се обезвластени, ним им е одземен и суверенитетот и гласот. Институциите се киднапирани од власта и тоа не е нешто што амбасадорите не го знаат. Затоа е подобро да молчат, а не да придонесуваат во сеењето магла во која оперираат киднаперите на правото, правдата и слободата. Ако не можат да помогнат, поради инструкциите од престолнините, поради дипломатскиот бонтон или поради нешто друго, барем нека не одмагаат. Францускиот амбасадор би требало ...
| | веќе видена

Откако се покајавме и се измиривме сами со себе, со ближните и со Бога на Прочка, откако го започнавме постот и си споменавме за победата на Православието во неделата на Православието, ја практикуваме Исусовата Молитва и растеме во духовноста преку спомнувањето на светиот Григориј Палама, го издигаме Крстот на кој се поклонуваме и го преполовуваме постот, дојдовме и до неделата во која си спомнуваме за светиот Јован Лествичник кој ни составил скалила од духовни поуки кои ако се применат во животот со сигурност нè носат во Царството Небесно. Но, внимавајте СКАЛИЛА. Прочитајте ги, применувајте дозирано и растете во верата и искачувајте се во посакуваната татковина драги мои по молитвите на преподобниот Јован. Не заборавајте дека сеуште не ни е даден лифт. Ако неколку пати сме отишле во Црква, ако сме стигнале до половина од постот не значи дека сме станале совршени и сме се удостоиле да судиме секому и да се мразиме и делиме во име на платформи, унитарност, предавства и херојства. Мразењето и делењето само ни ...
| | веќе видена

next