МКДТајмс

Еве што пишува порталот Според официјалните податоци, од 2005 до 2015 од Македонија се иселиле вкупно 98.022 Македонеци што во просек е 9.802 лица годишно, за споредба од Данска која важи за една од најразвиените држави во кои граѓаните статистички се изјаснуваат дека живеат најсреќно, само во 2016 се иселиле 61.335. Ако се земе предвид дека Данска има околу 5,5 милиони жители а Македонија околу 2, излегува дека граѓаните на најсреќната земја во светот си одат повеќе одошто си одат Македонците Подолг период наназад, СДСМ и нејзините медиумски мегафони постојано манипулираат со лаги и нереални бројки поврзани со иселувањето од Македонија. Без научна и ниту било каква друга основа, СДСМ постојано продолжува да манипулира дека од земјава поради “режимот“ се иселиле дури над 600 илјади граѓани. Во предизборието, исклучиво за политички цели, СДСМ тврдеше дека од Македонија се иселиле 626.312 луѓе до крајот на 2013 година, а кога ќе се додаделе и иселените во 2014, 2015 и 2016 година, бројката на иселени била ...
сите 7 | | | веќе видена

-Единствена надеж за иднината на Дебар е патот на Арбер, ама не заборавајте кога ќе се изгади патот на Арбер, ние ќе заборавиме на другите, крвта и душата ни се во Тирана. Ние имаме во Тирана многу луѓе, само еден податок ќе ви спомнам, во Тирана има 150 доктори на науки само од Дебар и Дебар полека станува населба на Тирана. Нашиот сон верувам полека се реализира и од причина што на инстиктивен начин, кога управуваме едно возило секогаш раката оди десно, накај Тирана накај Албанија, тоа ни е носталгија што ја имаме во душата, во чувствата, во убедувањата свеста итн, изјави Лата.
сите 62 | | | веќе видена

Во октомври лани, Силвана Бонева, членка на Државната изборна комисија (ДИК) од ВМРО ДПМНЕ прва го откри наводниот скандал дека недостасуваат печати во депото на комисијата сместено во касарната Илинден. Тоа се печати на кои е напишан бројот на гласачкото место, а се удираат на гласачките ливчиња. Тоа значи дека колку гласачки места има во одредена општина има толку и печати. Членовите на власта во Изборната комисија на почетокот тврдеа дека недостасуваат сите 45 печати од гласачките места во Бутел. Потоа дека снемало и печати од Сопиште, Брвеница, Липково и уште неколку општини. Иако со овој наводен скандал се крена фама во предизборието и се предизвика конфронтација меѓу членовите во ДИК, на релација опозиција- власта, сепак случајот останува незавршен и некомплетно истражен од институциите. Со оглед дека оваа сторија ќе докаже дека печатите од ДИК воопшто не исчезнале, туку сето тоа било инстант измислица, логично е прашањето кому и зошто му требаше лагата со печатите и каков интерес кријат партиите од ...
сите 3 | | | веќе видена

Деновиве високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ одржале средби со локалното раководство на партијата во Гевгелија и бараат партиските активисти од општината да почнат да агитираат за неизлегување на граѓаните на референдумот, дознава МКД.мк. На референдумот закажан за во недела граѓаните на Гевгелија треба да се изјаснат дали се за или против отворање на рудници за минерални суровини на планината Кожуф. Претходно, за време на седниците на Советот на општина Гегвелија, како никогаш досега советниците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ беа едногласни во тоа дека на Гевгелија не ѝ треба рудник кој ќе ја загадува нивната животна средина. Општината дури донесе одлука да финансира дел од кампањата против отворање на најавените два рудника за злато на територија на нивната општина.
сите 8 | | | веќе видена

Карактерот и унитарноста Вмро-дпмне не сака избори на кои би била отфрлена платформата на албанските партии, туку избори на кои би била прифатена. На такви избори тие би гласале за сдсм! Тие не се до крај сигурни не затоа што се сомневаат во талентот на македонскиот народ да ја избере најлошата опција, туку затоа што се сомневаат во смртоносниот карактер на тиранската платформа!? Унитраниот карактер на Македонија вмро го сјебува така што прво го уништува карактерот!? (Од колумната во “Слободен печат”)
сите 68 | | | веќе видена

На целата македонска јавност покажавте како најгрубо се кршат Уставот и Деловникот. Цело време зборувате, а ништо не кажавте за избор на Комисијата за избори и менување, рече Љупчо Николовски од СДСМ. Според него сето ова се прави за спас на кожата во злосторничкото здружение ВМРО-ДПМНЕ и кажа дека доколку уште се блокира Собранието, наредниот месец нема да можат да се исплатат плати и пензии. – Љупчо Димовски наместо за земјоделци, склучуваше договори парите да одат до луѓе блиски до власта, рече Николовски. Додека ја привршуваше р
сите 61 | | | веќе видена

Пратеникот Енес Ибрахим кажа дека ВМРО-ДПМНЕ во 11 години владеење била деструктивно поставена кон етничките заедници. Според него Турците се оштетени, бидејќи не се исполнила ниту половина од оптималната бројка вработени во администрација. – Турците се оставени како во среден век. Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои се исплашени од правдата, преку блокадата на Собранието се обидуваат да се амнестираат. На новинарски прашања, тој кажа дека може да потврди дека за неколку дена ќе има претседател на Собранието, а наскоро и нова влада.
сите 7 | | | веќе видена

Независниот полициски синдикат бара од првиот човек на полицијата итно да бидат распоредени 400 полициски приправници на позицијата „полицаец“. Претседателот на Независниот полициски синдикат Гоце Делчев Тодев, на прес-конференција соопшти дека 400 полициски приправници кои успешно ја поминале обуката за полицајци и добиле решение за приправнци од Министерството за внатрешни работи, наместо за полна плата од околу 24 илјади денари, работат за плата од 11.200 денари, бидејќи не се прераспроедени на позициите, согласно Правилникот за систематизација на Бирото за јавна безбедност. „Го замолувам министерот за внатрешни работи ова да го сфати како сериозна порака лично од моја страна и од Независниот полициски синдикат“ – рече Тодев. Тој потсети дека на 20 мај истекува рокот во кој Министерството за вантрешни работи треба да ги да ги изготват решенијата за полицајци. Тодев истакна дека на средбата со претставници на Министерството им било посочено дека во услови на политичка криза, ресорниот министер има само ...
сите 6 | | | веќе видена

Малиот и заборавен град Фериленд во Њуфаундленд во Канада преку ноќ стана атракција и градоначалникот се чуди што ќе прави со луѓето кои постојано доаѓаат. Причина за посетеност се големите мразеви кои поминуваат покрај брегот во овој град. „Малку сум шокиран од овој наплив, но луѓето ги интересираат вакви работи“ – вели Адријан Каванаг, кој мака мачи да најде сместување за посетителите во овој мал град со тесни улици и 465 жители. Градоначалникот вели дека глечери од мраз се насукуваат кај брегот и тука остануваат до пролет или лето, но за овој глечер смета дека подолго ќе остане крај Фериленд.
сите 5 | | | веќе видена

Точно една година од затворањето на Зоран Божиновски со обвинение без дело. Крив е што жестоко се бори за вистината, крив е што е геније , крив е што има муда, крив е што мрази корумпирани политичари, криминалци и курви. Јас ќе му додадам уште една вина. Крив е што веруваше дека луѓе кои ја сакаат вистината исто колку тој што ја бара. Неговото обвинение нема докази. Помина една година како судијката и обвинителот кои се во служба на мафијата ги одлагаат рочиштата за да остане затворен. Неговите судења ги следат ОБСЕ, Хелсиншки, Праведно судење, во неколку наврати ЗНМ, и неговото семејство и јас, и респект за неколкуте пријатели кои му беа поддршка на некои рочишта. Рочиштата личат на фарса облечена во судски одела кои ги дават законите во плитко, ако запливаат во подлабоко сидијката и обвинителот ќе се удават. Не пливаат во длабоките води на професионалност и стручна спремност. Зоран Божиновски ги издржа сите интриги кои се осмислени за да го скршат духот на човек кој верува во правда и вистина. Штрајкуваше ...
сите 5 | | | веќе видена

поред повеќе сведоштва, вечерва на Елисејските полиња (Шанзелизе) имало престрелка, во која еден полицаец е убиен, пренесува дописникот на МИА од Париз. Во моментов на најубавата авенија во севтот е во тек полициска акција, за што сведочи и пораката на полицијата на својот Твитер профил, во кој бара од Парижаните и туристите да го избегнат реонот на Елисејските полиња.
сите 150 | | | веќе видена

Vesna Bendevska 20 април 2017 – СДСМ….многу премрежија, многу разногласија, многу откажувања од изворното….посакувам многу сила, многу волја и многу решителност за да биде тоа што требаше и треба да биде
сите 26 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ реагира на изјавите на Шекеринска. Според оваа партијата Радмила Шекеринска лаже како Заев. „Шекеринска потсвесно ги кажува своите стравови и стравовите на аболицираниот криминалец Зоран Заев. Секој криминалец, па и Заев и Шекеринска, сонува само за едно нешто, а тоа е да не одговара за своите криминално сторени дела. Kолку и да испраќа потсвесни пораки за амнестија, ниту таа, ниту Шилегов, ниту Заев смеат да бидат амнестирани за криминалите кои ги сториле. Шекеринска залудно се надева дека може и таа и Шилегов и останатите членови на криминогеното раководство на СДС да бидат аболицирани како Заев. Залудно му завидуваат на Заев за двете аболиции, првата подарена од Црвенковски за криминалот во Глобал и втората од Катица Јанева за криминалот во случајот „Пуч“. Сега народот бара одговорност, а одговорност ќе има.
сите 345 | | | веќе видена

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска за можни тајни средби меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека нејзиниот претседател нема зошто да се среќава со Груевски. Таа во емисијата „Патот кон…“ на Алсат-М ги негира гласините за средба на лидерите пред неколку дена. Шеќеринска вели дека овие информации доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ и имаат за цел да предизвикаат раскол во парламентарното мнозинство. Во емисијата таа кажа дека ВМРО-ДПМНЕ се обидувало и сè уште се обидува да добие амнестија и дека од време на време такви сигнало испраќале до СДСМ. Додава дека независно од конкретните предлози за амнестија, тие нема да ја решат политичката криза.
сите 315 | | | веќе видена

Речиси сите до сега поднесени тужби до сојузните судови за “Повреда на слободата за пристап до информациите” и над 20 против семејството Клинтон се одбиени. Тие , за пари од лобистите на Груевски, кои тој ги има украдено од македонските граѓани ,сега свират во свирчето на Русија и ја обвинуваат сопствената држава за некакво мешање во внатрешните работи на Македонија. Ако продолжат со својат квазипатриотизам ќе и го препуштат регионот на Русија преку одржувањето на власт на авторитарни и корумпирани режими кои немаа врска со модерниот конзервативизам. А тоа не само што е спротивно на интересите на САД и на слободниот свет туку е срамно и деградирачко за се што до сега САД правеа за Македонија и за земјите од регионот.
сите 93 | | | веќе видена

-Живееме во времиња кога се пишува историја.Македонија ги има најголемите и најмасовни протести во историјата. Тоа не прави должни и уште посилни да истраеме во нашата битка, која е битка на принципи, вредности, верувања, битка за зачувување на државата, суверена, унитарна, граѓанска! И во овие времиња воопшто не е едноставно на која страна сте и што сте направиле. Години од сега секој од вас на вашите поколенија може со гордост да каже, ДА јас бев за заедничка Македонија, да јас бев дел од одбраната на државата. Петок 21 април е денот кога ќе го соопштиме нашиот план и нашите барања. Тоа е гласот на стотици илјади граѓани кои не поддржуваат во нашата борба. Сите заедно и масовно како досега во еден глас да порачаме дека одиме до крај во нашата цел за зачувување на Македонија. Петок е денот!!!, порачуваат од граѓанската иницијатива.
сите 209 | | | веќе видена

Во последните неколку денови како никогаш досега имаме контакти со многу членови на СДСМ, кои што доаѓаат кај нас и сами ни кажуваат какви инструкции и какви насоки добиваат од нивната централа и го прават тоа со замолница да се погрижиме да не се продлабочи кризата, изјави координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски одговарајќи на новинарско рпашање. – Носиме договорност и за нашето членство но сме свесни дека носиме договорност и за членството на СДСМ и за сите граѓани во Република Македонија, рече Димовски.
сите 26 | | | веќе видена

Севернокорејски државни медиуми ги предупредуваат САД дека таа држава би можела да изведе „супермоќен превентивен напад“. Предупредувањето доаѓа откако американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјавил дека САД ги разгледуваат начините да извршат притиок на Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма. Американскиот претседател Доналд Трамп зазел остар став кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, кој ги отфрли советите на својот единствен сојзуник Кина и продолжил со нуклеарни и ракетни програми и покрај санкциите на Советот за безбедност на ОН, пренесе Ројтерс. Официјалните агенции на владеачката Работничка партија на Северна Кореја Родонг Синмун, не користеле благи зборови. „Во случај нашиот супермоќен превентивен напад да биде започнат, тој во целост и веднаш ќе ги збриша не само империјалистичките освојувачки сили на САД во Јужна Кореја и околните подрачја, туку и копното на САД ќе го претвори во пепел“, наведува весникот. Како што се наведува, Северна Кореја редовно се заканува дека ќе ги ...
сите 180 | | | веќе видена

Од граѓанската иницијатива „Центар сака да дише“ на градоначалникот Жерновски му „подарија“ цвеќиња со кои сакаат да го потсетат дека треба нешто и да сработи во неговиот мандат. Тие поставија цвеќиња на голем број на дупки низ улиците на општина Центар. – Повеќе од 100 дупки по улиците на Центар пополнети со земја и насадено цвеќе за да му текне на градоначалникот да сработи нешто, напишаа од „Центар сака да дише“ на нивната Фејсбук страница. Засега сеуште нема реакција од општина Центар за оваа акција.
сите 42 | | | веќе видена

Да се потсетиме ,претседателот на ДИК Александар Чичаковски цели два дена го немаше никаде?!Секако за тоа имало голема причина од страна на ВМРО ДПМНЕ.Изборните резултати на 11-12-2016 година биле преголем удар за ВМРО ДПМНЕ,според сите изброени гласови коалицијата предводена од СДСМ освоила 52 пратенички мандати, додека ВМРО ДПМНЕ 48 пратенички мандати!? Од тој момент едноставно го снемува Чичаковски! По наредба на челниците од Шампитата ,како што дознава ОхридСкај се вршеле перманентни притисоци врз ДИК,мета им бил Чичакоски ,кого успеале да го уценат?! Се вршеле промени на изборни записници, снемувало изборни записници,се додавале бројки на записниците во корист на ВМРО ДПМНЕ!За таква пост изборна манипулација , потребно им било време најмалку 2 до 3 дена ,пречка бил Чичаковски,па така ВМРО ДПМНЕ успеала во својот пост изборен инжинеринг.За таа цел со цел да се покријат манипулациите ,договорено било и сценариото на протести пред ДИК,со единствена цел да се дефокусира јавноста од пост изборниот криминал ...
сите 40 | | | веќе видена

next