МКДТајмс

Па може и нови избори. Под услов: Собранието да донесе одлука за формирање на технократска Влада во која нема да има министри од политичките партии, доколку во МВР се направи драстична промена на раководството (посебно да се отстрани од било какви функции Чавков), да се распушти Уставниот суд и да бидат избрани девет нови уставни судии, да биде сменет Зврлевски и на негово место да биде донесен некој од тимот на СЈО (на пример Фатиме), да биде сменета целата ДИК и секако да биде смент Народниот правобранител. Ова може да создаде минимум услови за одржување на фер и демокератски избори. Мирјана Најчевска
сите 11 | | | веќе видена

– Јас ќе ја формирам новата Влада во Република Македонија. Ја имам поддршката од 67 пратеници за да бидам мандатар. Овие 67 пратеници претставуваат околу 700.000 граѓани на Македонија кои на кредибилни избори гласаа на 11 декември. Никој нема право да ја погази волјата на мнозинството граѓани изразена на демократски начин преку избори. Мора да се почитува мнозинската волја, тоа е порака и од домашната јавност и од меѓународната заедница. Никола Груевски имаше можност да формира Влада – не успеа. Не може затоа што Груевски не успеал да формира Влада, да нема нова Влада, кога на демократски, легитимен начин, познат за целиот демократски свет, е формирано новото парламентарно мнозинство, кое што е одраз на волјата на граѓаните изразена на избори. Тие со пенкало и глас се изјаснија за промена на режимската власт и живот и развој на демократска и европска Македонија! И тоа е патот на Македонија!
сите 180 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во денешното интервју за хрватскиот весник „Вечерњи лист“ вели дека Македонија ќе оди напред и ќе биде формирана новата реформска Влада. – Отворивме пат за собраниската седница на којашто треба да биде избран новиот претседател. Очекувам во понеделник, да се избере претседател на Собранието на Македонија. Тој ќе го извести Иванов дека е формирано парламентарното мнозинство и дека е должен веднаш да ми го даде мандатот. Очекувам дека нема го користам целиот уставен рок од 20 дена, туку дека многу побрзо ќе излезам со составот на новата реформска Влада. Македонија за брзо време ќе ја добие новата Влада – вели Заев. На прашањето дали е постигнат договор помеѓу политичките партии тој да го добие мандатот за состав на новата Влада во Македонија, претседателот на СДСМ вели: – Јас ќе ја формирам новата Влада во Република Македонија. Ја имам поддршката од 67 пратеници за да бидам мандатар. Овие 67 пратеници претставуваат околу 700.000 граѓани на Македонија кои на кредибилни избори ...
сите 172 | | | веќе видена

Два камиона тврдокорни мигранти, вкупно околу 10.000 души, се фатени при обид да преминат на слободната територија на шарената револуција. Сите се сместени во карантин. По сите медицински проучувања, особено на мозокот, повеќето ќе бидат депортирани, додека помал дел ќе бидат оставени за да се види каков шок врз будалите предизвикува слободата. Бранко Тричковска
сите 24 | | | веќе видена

(META) Народот се чувствува навреден и изигран од страна на СДСМ, кој пред изборите најавуваше план за живот, а по избори почна да реализира план за разнебитување на Македонија, базиран на тиранската платформа, изјави денеска на прес-конференција Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ. – СДСМ со своето неодговорно однесување го предизвикува гневот и револтот на народот. Народот бара од аболираниот криминалец Зоран Заев и од СДСМ јасно и гласно да се откажат од тиранската платформа, чии елементи директно го загрозуваат унитарниот и мултиетнички карактер на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ ја разбира загриженоста која стотици илјади граѓани секојдневно ја покажуваат низ целата земја – вели Попова. Според Попова, секој поминат ден во премолчување на елементите на тиранската платформа, уште повеќе ги плаши граѓаните дека СДСМ ја има прифатено платформата во целост и дека заради тоа народот е на нозе.
сите 215 | | | веќе видена

Организаторите на митинзите ,,За заедничка Македонија“ ја преминаа црвената линија на пристојност. Во градскиот парк во Скопје организираа, како што велат, музички хепенинг. Според нив -,, Музичкиот хепенинг на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ повторно беше масовно посетен, а можеа да се забележат луѓе на сите возрасти, од најмладо до најстаро. На најмладите им беа поделени чоколатца со порака „За заедничка Македонија“-се фалат организаторите. Замислете, велат, ,,граѓаните овој пат, наместо со транспаренти, преку музика и забава испратија порака дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и точките во неа“!? Со музичкиот хепенинг, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска повторно испрати порака за унитарна Македонија-велат организаторите. Сепак, бидејќи станува збор за деца на возраст од 3 до 10, се разбира, за овој скандалозен настан согласност дале нивните родители.
сите 86 | | | веќе видена

Дуи не е преговарач за нова владина коалиција, дуи сеуште е реализатор на коалицијата со вмро дпмне Тоа што сите од врхушката на дуи даваат изјави дека вмро дпне ја прифатиле убитачната платформа во целост освен прашањето за натамошното работење на СЈО , со дополнувања дека груевски сам понудил менување на полициските униформи во двојазични , а сега договорот и понудите од вмро дпмне кои очигледно биле само за спас на владината коалција го лизгаат на вратата на нова владина коалиција како услов за мене не е ништо друго тулу менување на формата на соработка на дуи и вмро дпне. По цена на МИРОТ И БЕЗБЕДНОСТА НА ГРАЃАНИТЕ, по цена и на иднината на земјава дуи игра курвинска политика која на руски рулет кој секогаш завршува со пукање во граѓаните. Влада можеше да се формира и непосредно неуспехот на груевски да ја состави, ако не ги ПРОДАДЕА фрустрациите на груевски спакувани во тн платформа. Нема никаква вредност и показател на свесност кај дуи со нивното НАВОДНО одобрување за работата на СЈО , лага како и ...
сите 53 | | | веќе видена

Наводно Кочан престојува на Косово додека не биде завршено засолништето што му се подготвува во местото Сјеница, под планината Пештер на Санџак, објави порталот А1он . Сеад Кочан во моментов се крие во местото Витомирица во близина на Пеќ, на Косово, тврдат извори кои се инволвирани во потрагата по него. Според одредени извори, Кочан секојдневно ги менува локациите поради меѓународната потерница издадена за него. Во Косово за него е задолжен и му помага извесен Геро, сопственик на фирма за транспорт „Геро реисен“ од Нови Пазар. Истите извори говорат дека Сеад Кочан престојува на Косово додека не биде завршено засолништето што му се подготвува во местото Сјеница, под планината Пештер на Санџак. Според оваа информација, Кочан нема намера да се врати во Македонија каде му е одреден притвор и да се соочи со обвиненијата покренати против него, иако неговите адвокати тврдат дека е невин. Кривичниот совет на Апелциониот суд ја потврди мерката притвор побарана од СЈО поради проценка дека постои опасност од бегство. ...
сите 9 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска во изјава за МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ниту дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, во телефонски разговор од неговата родна Словенија, Вајгл негираше дека воопшто споменувал некого индивидуално во однос на македонската политичка криза, камоли дека, според пишувањето на некои медиуми, тој пренесувал што Груевски нешто и некогаш му кажал на него. – Јас како човек никогаш не персонифицирам одговорност и не се плеткам во македонската политика со прозивки на некои имиња и луѓе. Јас не знам да ја редуцирам вината на некое одредено име. Јас не зборував за тоа. Јас зборував за тоа што и претходно го кажав за Нова ТВ (интернет сајт, н.з.), а се разбира тоа е дека Македонија мора да ја доживее својата катарза на сопствената политика и патот за натаму е и преку ...
сите 27 | | | веќе видена

Сите политички партии и институции мора да им отворат пат на демократските процеси во Македонија, бидејќи тоа е избор на граѓаните, повика СДСМ. „Слушна јавноста во Македонија од пратеник од европскиот парламент, кој беше дојден во Македонија заедно со еврокомесарот Хан, дека Никола Груевски бил решен да оди ‘до крај’ затоа што не сакал ‘да оди во затвор’. Ова е потврда од самиот Груевски на се што предупредуваме, дека тој исклучиво за лични интереси ја продлабочува политичата криза. Недозволиво е граѓаните и Република Македонија да бидат заложници на стравовите на Груевски“, се наведува во соопштението на СДСМ.
сите 188 | | | веќе видена

Државниот просветен инспекторат е терористичка институција. Го оправда директорот од прилепската гимназија дека политички не агитирал пред учениците. Срамете се! Кого вие просветувате? Вие не сте просветители туку пробисвети. Девојче од петнаесет години сфати дека директорот агитира, ама не и шупаците од инспекторатот. Не живееме во држава, туку на кванташки пазар полн со шверцери и бофл роба Сашо Тасевски
сите 6 | | | веќе видена

Mirjana Najchevska Зошто никој не пишува за Мијалков? Грујо, Хорхе и целата таа багра од марионети на конци ги предводи Мијалков, кој мудро се крие од очите на јавноста и ги влече конците. Мислам дека новинарите треба малку да се позанимаат со него. Каде е? Колку има? Колку спечалил за последните 10 години? Кого се рекетирал? Кого се носи на душа?
сите 25 | | | веќе видена

И покрај секојдневните протести и видео снимките од директори кои со националистички говори ги тераа средношколците да одат на протест, Државниот просветен инспекторат не нашол докази за злоупотреба на учениците. Нема да има санкции за директорот на прилепската гимназија, Кире Николоски, кој во гимназијата „Мирче Ацев“ во Прилеп ги повикуваше учениците „да си ја одбранат државата”, иако против него родители веќе поднесоа кривични пријави. Народниот правобранител за „ Алсат “ изјави дека се сомнева во одлуката на Инспекторатот. Иџет Мемети најавува постапка за утврдување на веродостојноста на одлуката на ова државно тело.
сите 7 | | | веќе видена

Реномираниот весник „Фајненшл Тајмс” пишувајќи за актуелните случувања во Македонија, предупредува дека ЕУ спрема санкции за македонските лидери кои ја блокираат новата влада. -Македонските лидери ризикуваат санкции ако продолжат да ја блокираат новата влада и да провоцираат меѓуетнички конфликти, предупредуваат медијаторите на Европската Унија кои работат на надминувањето на кризата во Македонија, пишува „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на официјални извори од Брисел и на изјавите на Иво Вајгл за НОВА. Како што пишува весникот, Ѓорге Иванов, претседателот на државата одбива да му го даде мандатот на лидерот на опозицијата Зоран Заев. -Иванов во сојузништво со Никола Груевски, поранешниот премиер на Македонија го обвинуваат Заев дека сака да го поткопа суверенитетот на државата со тоа што на албанското малцинство му ветува поголеми права за употребата на јазикот. Вајгл во посета на Македонија како дел од ЕУ делегацијата која помага во надминување на кризата. Тој вели дека ако ситуацијата се влоши, можеби ќе ...
сите 67 | | | веќе видена

Во овој момент наша цел е да се стави крај на блокирано и затворено собрание и наша цел е тоа да се случи и ќе преземеме се тоа да се случи. Ако одлучи парламентарното мнозинство тогаш Димовски ќе биде претседател на комисија за избори и именување-рече заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска во емисијата на Тв 24 Отворено.
сите 59 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, претпладнето се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ. На состанокот се разговараше за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија. -Очекуваме во понеделник да се избере новиот претседател на Собранието кој ќе го извести Ѓорге Иванов дека е должен веднаш да ми го даде мандатот за состав на новата реформска Влада, сооопшти Заев. На средбата се разговараше за очекувањата на домашната јавност, граѓаните и бизнис секторот за стабилизација и развој на Македонија. -Европската унија и НАТО ги поддржуваат демократските процеси во Македонија и отвораат врати за овие стратешки перспективи на земјата. Имаме демократски обезбедено парламентарно мнозинство од 67 пратеници и Програма на новата реформска Влада за унитарна Македонија, посветена на потребите на граѓаните. Не смее никој да ги блокира институциите за лични цели и затскривање од одговорност за направени криминални дела. Знаеме дека имаме работа со неразумно и исплашено раководство ...
сите 144 | | | веќе видена

-ВМРО-ДПМНЕ бескомпромисно ги повика луѓето на улица и тие парадираат. Се плашам дека ова нешто на улиците може да ескалира. Не сакам да зборувам за најмрачните сценарија, сепак, таму се можни – порача Иво Вајгл за агенцијата Анадолија, по враќањето од Скопје. Тој смета дека уште долго време нама да има компромис за формирање влада, бидејќи Никола Груевски е спремен да оди до крај. -Најкарактеристична е, изјавата која ни ја даде Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, кој сподели дека тој ќе оди до крај, бидејќи несака да оди во затвор. Ако тоа е мотивот, тоа значи дека долго време нема да има компромис- вели Вајгл. Европратеникот, сепак, потсетува дека СДСМ има и друга варијанта, односно дека може да се формира влада и без мандатот од Ѓорге Иванов. Вајгл вели дека Европските институции прават се што можат и не сакаше да зборува за санкции, бидејќи уште верува во некој расплет. -Им реков да застанат, Заев и Груевски, и во четири очи поштено да се договорат за тоа каде ја водат земјата – заврши ...
сите 81 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ преговарале и ги прифатиле скоро сите барања на ДУИ опфатени во албанската платформа, вечерва потврди уште еднаш, потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејтат. Во интервју на Алсат-М , Бејта открива дека ВМРО-ДПМНЕ предложиле и двојазичност на полициските униформи. -Тоа беше нивен предлог, со кој се согласивме и ние, полицајците Албанци да имаат униформи на албански јазик. Тоа е нивен предлог, полициските униформи на Албанците да бидат двојазични на македонски и на албански јазик. – изјави Бејта. Од ДУИ велат дека коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ не била постигната поради различните позиции околу СЈО. Од ДПМНЕ пак, и натаму тврдат дека до договор не дошло поради тоа што Груевски ја одбил албанската платформа.
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ДР-ПА, Зијадин Села ги отстрани нејаснотиите потврдувајќи за ТВ21 дека Алијансата за Албанците ќе биде дел од коалицијата за реформи со СДСМ. Тој рече дека ќе му даде поддршка на Зоран Заев да стане премиер на реформска влада. Коалицијата со СДСМ вчера за прв пат јасно ја официјализираше лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ахмети додаде дека очекува претседателот Иванов да одговори по барањата од меѓународната заедница и да му го даде мандатот на неговиот коалициски партнер Зоран Заев, за да можат заедно да формираат влада. Движење Беса засега останува на ставот дека за учество во влада, ќе дискутира само тогаш кога ќе има мандатар и конкретна понуда за заедничко владеење. Целиот текст можете да го прочитате тука
сите 164 | | | веќе видена

Со секоја антизападна и антиалбанска кампања на ВМРО ДПМНЕ Македонија добива по некој подарок. Кога во 2001 година го обвинија НАТО за војна против Македонија, беа целосно изолирани и веќе во 2002 година Македонија доби демократска и проевропска влада. Кога Груевски стана лидер на партијата во 2003 година и почна кампања против новата територијална поделба на општините ,САД ја признаа Македонија под уставното име. Кога во 2005 година продолжија со твдењето за штетноста на Рамковниот договор и дека никогаш нема да направат влада со албанските терористи на Ахмети, Македонија доби статус на кандидат за членство во ЕУ. Сега кога водат кампања против некаква платформа од Тирана на пат се, по формирањето на реформска влада, во знак на нејзина подршка ,САД и ЕУ да обезбедат брзо членство на Македонија во НАТО под привремената референца, и започнување на преговори за членство со отворање на две поглавја. Во оваа смисла, придонес на ВМРО ДПМНЕ и на неговите најрадикални подржувачи за напредокот на Македонија кон ...
сите 7 | | | веќе видена

next