МКДТајмс

Пред десетина дена по посетата на Македонија на Јоханес Хан и тројцата европратеници Кукан, Вајгл и Флекештајн видилива беше радоста кај приврзаниците на СДСМ, а разочарување кај приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ. Од понеделник следи обратна ситуација. По средбите на Груевски на Малта и по средбата на Иванов во понеделник со Доналлд Туск, од понеделник ќе следи разочарување кај приврзаниците на СДСМ а радост кај ВМРО-ДПМНЕ. Така е во Македонија, с транците си играат народски кажано „шани – нани„ со нашите политичари. Да потсетам на мислата на Хенри Кисинџер за политичарите кои само слушаат што ќе им речат странците, цитирам: „Тие што слепо те слушаат и служат се толку глупави што ќе тргнат по кого било и по што било. Тие се глупави животни што имаат употребна вредност. Затоа, откако ќе ги употребиш, ослободи се од нив„. Јанко Бачев
сите 28 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е потрошена опција, дајте нова! Пишува: Бранко Тричковски Зеколи е во право кога вели дека зад западните проекти, какви што се Груевски, Тачи или Вучиќ, стои идејата за стабилноста по секоја цена, дури и по цена на демократијата, правото и правдата, особено во услови на сериозните геополитички предизвици кои се случуваат и кои допрва ќе се случуваат, но се случува така што тие инсталации, откако ќе ги разорат демократските и правни рамки и стандарди, на крајот ја разоруваат и стабилноста! Резултатот не е стабилност туку пустош. Јас не верувам дека пустошот е односно бил цел и идеја на западот. Јас верувам дека можна цел е самиот процес односно дека целта на овие инсталации не е и не била да ја обезбедуваат стабилноста, како што на прв поглед се чини и како што многу често се декларирало, туку нестабилноста, постојаната ферментација, нешто што можеме да го наречеме стабилна нестабилност, состојба во која не се бара решение, туку се бара улога во решавањето. Целата Колумна на Слободен печат
сите 41 | | | веќе видена

Ние НОЌНИ ВОЛЦИ-МАКЕДОНИЈА, излеговме сите до еден што сме тука во Скопје да ги поддржиме протестите ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, и тоа не случајно на ТРИЕСТИТРЕТИОТ ДЕН и не случајно кога ќе се чита мудрата порака на Македонскиот Духовник. Излеговме зашто сите овие денови во луѓето што протестираат видовме родољуби и патриоти, видовме сопствен НАРОД, а ние таму припаѓаме. Ние НОЌНИ ВОЛЦИ не излеговме да штитиме некаков криминал, нечии политички функции или бизнис интереси, тоа ниту го можеме, ниту го сакаме. Нека е кристално јасно дека ние НОЌНИ ВОЛЦИ излеговме да ги поддржиме протестите зашто препознавме во нив демократска битка за зачувување на она што со векови го создаваа нашите предци со крв, пот, ум… и препознавме непоколебливост во исполнување на аманетот кој тие наши претци ни го оставиа. Затоа нека е јасно, ние тука не повикуваме на војна, НИЕ повикуваме на ОДБРАНА на нашето, на своето. Одбрана на нашиот ЈАЗИК, на ТЕРИТОРИЈАТА на нашата Татковина и одбрана на ИМЕТО на нашата татковина Република ...
сите 12 | | | веќе видена

САКАМЕ “ОСКАР“ или ‘БОМБАРДИРАЊЕ!? ( Ние одлучуваме… ) Kога EU и NATO ќе стават ембарго… Дали мислите дека постојат некаква реална шанси, “баграта“ да се освести, и тогаш конечно да сватат дека парите за субвенции, пензии, бањи, излети, школувања во странство, социјални станови… и сл. … сите тие пари – не им ги давал Грујо… “како можеле и да помислат такво нешто“! Туку сето тоа биле заеми, кредити, и евро – обврзници… Значи, дека, џебовите, сите овиe десет години, им се полнеле од пари земени на “лихва“ од ЕU. Од кои пари, земени за нив, се разбира – “вечно алчниот“ Грујо – постојано си “брцал“ во “нивниот мед“ – и од секоја “нова тегла“ – си земал по малку ( всушност: “по малку – повеќе од малку“ ) за себе… Е сега – Кога ЕU, NATO, ON… и тн. ….ќе ни стегнат санкции, од секаде и на секаков можен начин! Нај можен, нај брз, и прв начин ќе биде – Укинување на сиите кредити и секаква економска помош! А јас посакувам тоа да се случи од веднаш… од утре, од сега, од овој миг! Е сега, кога – “Мечката вистински и ...
сите 3 | | | веќе видена

Кумановската полиција излезе со некои детали во врска со случајот што се случи денеска во Куманово каде беше симнато македонското знаме од јарбол и заменето со албанското.Според најнови вести уапсени се две лица, од кои едно од Слупчане а другото од општина Липково. Тие се на возраст од 20 години.
сите 108 | | | веќе видена

Неодамна адвокатот на новинарот Борјан Јовановски се обидел да наплати долг од Неделковски, но не успеал бидејќи извршителот му појаснил дека неговата сметка е блокирана. Јовановски го тужел Неделковски за клевета и навреда, а судот пресудил во корист нс тужителот. Па така, Неделковски на Јовановски требало да му исплати 40.000 денари отштета, а околу 50.000 денари на неговиот адвокат за процесни трошоци. По правосилноста на пресудата Неделковски имал рок од 15 дена доброволн да ги подмири трошоците, но бидејќи не го сторил тоа адвокатот на Јовановски го дал на извршител, кој ги информирал дека сметката е блокирана. „ Фокус “ вчера објави дека и на Ивона Талевска веќе подолго време и е блокирана трансакциската сметка. Таа требало да подмири долг од околу 1.500 евра за адвокатски трошоци и судски такси. Во случајот Талевска била тужител, односно се почувствувала наклеветена и навредена од новинарски текстови, па поднела две тужби против новинари, една против Бранко Геровски, и втора против Мери Јордановска и ...
сите 4 | | | веќе видена

Осаменоста Бред Пит беше забележан на улица во Лос Анџелес во средата. Тој остава впечаток дека актерот станал уште послаб, дури и исушен . Во последните месеци 53-годишниот актер се крие повлечен во арт студио, каде се занимава со скулптура. Вели дека јавната уметноста му помага да го лекува скршеното срце од разделбата со Анџелина Џоли. Познавачите на состојбите велат дека тој речиси никогаш не излегува од станот, од кој се слуша меланхолична музика. Изгледа разводите не им влијаат добро на 53-годишните мажи.
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на Русија Владимир Путин спореди антикорупциските протести што се шират околу 100 руски града, е пред арапската пролет и украинска Мајда , смета Дојче Веле. Изјавата беше дадена за време на форумот “Арктикот – територија за дијалог”. Путин за прв пат излезе со коментар за многуилјадните демонстрации од 26 март, при што беа уапсени стотици демонстранти. Тој рече дека нема ништо против проблемите поврзани во корупцијата, да се во центарот на вниманието на јавноста, но според него е неправилно да такви ” политички цели се користат за фабрикувања на политичката арена пред изборите”. Путин не наведе кои се политичките сили за користење митинзите за свои цели, и не прецизира што точно е “фабрикуваат”, но додаде дека тоа е “инструмент на” арапската пролет “и дека” тоа стана повод за државен удар во Украина “. Според него, во Русија веќе успешно се води борба против корупцијата.
сите 15 | | | веќе видена

Независно и ефикасно судство – заштитник на правата на граѓаните беше работниот наслов на денешната конференција по повод денот на правосудството. На настанот присуствуваа судии, Претседателот на Врховниот суд, ОБСЕ и амбасадорот на Велика Британија, Чарлс Герет. Преставниците на меѓународниот фактор порачаа дека независното судство е темел на државата, а пред извештаите за слабости во правосудството не треба да се замижува, туку да се подобрат состојбите. „Вие знаете дека е навистина особено важно дали соодветно се постапува со еден судски предмет низ судскиот систем или се одолговлекува. Знаете дека е битно секоја пресуда да се заснова конкретно врз закон, а не да биде предмет на некои надворешни притисоци… Селективната правда ќе има лош ефект врз Македонија.“ – изјави Чарлс Герет, Амбасадор на Велика Британија во Скопје.
сите 6 | | | веќе видена

Илија Димовски бил на распит во СЈО. Неофицијално, Димовски бил таму како осомничен во проширената истрага за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“, објави 24Вести . Пред еден месец, Јанева најави дека истрагата за првиот случај на СЈО, се проширува за уште 17 лица кои се осомничени за повеќе кривични дела поврзани со изборите. Ова е првпат Димовски да биде сослушан во СЈО.
сите 53 | | | веќе видена

– Груевски зборува дека влада на победник со победник е принцип наметнат од меѓународната заедница. Тоа едноставно не е точно. Принципот на победник со победник не постои во ниту еден официјален документ ниту пак во неформален документ. Единствениот принцип кој беше официјално прифатен е принципот на Бадинтер. Тоа е беше усвоено за да се гарантираат правата на малцинските заедници. Законите кои се однесуваат на малцинствата треба да бидат усвоени во Собранието со двојно мнозинство. Што значи мнозинство на сите пратеници плус мнозинството на пратениците од немнозинските етнички заедници – етнички Албанци, Турци, Власи, Срби – вели Фуере.
сите 26 | | | веќе видена

Владимир Милчин Ете ти сега, до 30 јуни 2015 година бев извршен директор на Соросовата фондација и не ја познавам Ивана Туфегчиќ. А Илија Димовски го познавам. Од фондацијата, кога беше член на Пододборот на младинската програма. Ама тогаш не беше плачко… (ВИДЕО) Димовски: Во Туфегџиќ го препознавам гласот на Сорос – Во Ивана Туфегџиќ не го препознавам гласот на иселените, нивните родители или сиромашните, туку гласот на Сорос, рече Илија Димовски во реплика на… A1ON.MK
сите 42 | | | веќе видена

– Нели заедно го гласавме законот за јазиците? Јас сум го гласал заедно со вас овде – рече тој. На неговиот говор, одговори Антонио Милошоски кој изјави: „Не плачеше ВМРО-ДПМНЕ по странски амбасади да биде дел од власта. ДУИ го оспори цел изборен процес за да биде дел од коалицијата и имавме предвремени парламентарни избори“. – Својата неспособност да реализирате проекти ја правдавте со ВМРО-ДПМНЕ – му се обрати Милошоски на Адеми. Видео: А1он.
сите 13 | | | веќе видена

По десетгодишна коалиција, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, денеска за прв пат жестоко се судрија во Собранието, префрлајќи си ја топката и говорејќи за се, освен за суштинските проблеми и цели за кои што се дојдени. Кавгата настана, откако ВМРО-ДПМНЕ ги обвини ДУИ дека се „неспособни” и дека сите нивни неуспеси ги криеле зад нивниот грб. -Својата неспособност ја вадевте зад ВМРО-ДПМНЕ. Тоа не е чесно кон вашите гласачи- рече Антонио Милишоски. На ова пак, пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми ги обвини пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека не можат да се помират што веќе се опозиција и дека само плачат за власт. -Коалиција значи да ги здружиш силите кога не можеш сам. ДУИ направи да се дојде до „Мајскиот договор“, за кој викате дека го немаше. Да, го имаше. Ама ДУИ не плачеше. Ова што го гледам овие четири дена богами се повеќе и повеќе ми личи на плачење по власт- реплицираше Адеми. Ова дополнително ја вжешти атмосферата во собраниската сала, па претседавачот Трајко Вељаноски даде получасовна пауза.
сите 123 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и претседателскиот кабинет разработуваат неколку можни планови за да го спречат парламентарното мнозинство околу СДСМ да формира влада, да не дозволат трансфер на власта или, пак, да ја блокираат работата и реформите на новата влада, со цел до крај да ги заострат политичките односи и да предизвикаат контролирана безбедносна нестабилност, и на тој начин да се наметнат како фактор во некои нови преговори за надминување на политичката криза Пишува Влатко СТОЈАНОВСКИ ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”
сите 49 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, која е осомничена од СЈО за вандализам во општина Центар, Даниела Рангелова од собраниската говорница „ја искара“ Шекеринска дека немала општа култура само затоа што таа претходно и сугерираше дека на колегите од собранието треба да им се обраќа по презиме, а не по име. – Госпоѓо Шекеринска вие немате општа култура, таа се учи додека сте млада, во основно образование. Хипокризија е да зборувате за нешто што го немате почувствувано, вашите деца на пример учат во приватни училишта, рече Рангелова.
сите 12 | | | веќе видена

Branimir Jovanovic Не треба да се расправа со пратениците на ВМРО во Собрание. Треба да се напушти салата и да се остави да си реплицираат сами на себе. Да почнат да повторуваат исти работи, по илјада пати, како папагали. Да се доведе ситуацијата до целосен апсурд. Да стане толку бизарно, што и оние нивни разумни поддржувачи ќе сфатат колкав идиотизам е ова што го прават.
сите 5 | | | веќе видена

Zoran Zaev Ако денеска имавме реформска Влада, државната помош за домашните мали и средни претпријатија ќе се зголемеше за 100 пати од сегашната. Ќе им овозможевме на домашните претпријатија да се развиваат, да отвораат пристојни работни места и да исплаќаат повисоки плати на вработените. # РеформиЗаЖивот
| | веќе видена

Никола Димитров – Nikola Dimitrov сподели објава на Pavle Bogoevski . пред 4 минути · Така ли се чува “државата”? Зошто не сакаат да ја бранат “државата” 24 часа без престан? Ако навистина се грижат, наместо спиење ќе си “реплицираат” еден на друг без паузи … Pavle Bogoevski пред 1 час · Повторно, љубителите на дебатата одбија да гласаме за да дебатираме 24ч без престан.
сите 11 | | | веќе видена

Американскиот амбасадор Џес Бејли попладнево беше во делегацијата на Европската унија во Скопје, го забележа фоторепортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК службеното возило на амбасадорот на САД паркирано пред ЕУ Инфо центарот во Скопје. Од Кабинетот на евроамбасадорот Самуел Жбогар не ја потврдија оваа информација. Од Амбасадата на САД во Скопје ни изјавија: „Амбасадорот Бејли како што беше планирано, се врати во Македонија вчера и од денеска ги извршува своите редовни работни обврски“. Ниту Амбасадата на САД ниту делегацијата на ЕУ не ја коментираа природата на сребата помеѓу двајцата амбасадори.
сите 33 | | | веќе видена

next