МКДТајмс

Покрај гаќите прескапи на Ивона и денешните отворени истраги, Јанева на почетокот соопшти нешто многу важно, а тоа е дека се отворени предистражни и истражни постапки за перење пари и вмешаност на УЈП и Финансии во истите. Бидејќи се работи за обемни истраги, како и во целина сите истраги на СЈО, Јанева повторно побара продолжување на рокот за покренување обвиненија од страна на Собранието. Сите ние, без разлика од која политичка опција, добивме мандат од граѓаните на Републ ика Македонија, за да работиме само и исклучиво во нивен интерес. Интерес на граѓаните е секој нивни денар да биде вратен од таму каде што е земен, а правосудните органи преку фер и правично судење да го утврдат тоа. Затоа нашата прва задача мора да биде продолжување на рокот за покренување обвиненија на СЈО. Ако ВМРО-ДПМНЕ тврди дека работи за народот и се повикува на народот, тоа е во нивни интерес. Нема доволно аргументиран изговор да не се случи тоа, за никогаш да не ни се повтори било која власт да се дрзнува вака безобразно да ги ...
сите 109 | | | веќе видена

Веднаш по обраќањето на СЈО во кое што беше обелоденето дека е отворена истрага под името ,,Тифани’’ која се однесува на физичко лице како сопственик и управител на ,,Смарт центар ДООЕЛ експорт – импорт Скопје’’ и агенцијата ,,Смарт’’ поради затјување данок, при што осомничената за наводни потреби на фирмата купила долна облека во вредност од 500 евра, на социјалните мрежи има лавина од реакции. Какви се всушност гаќите кои што чинат 500 евра, и кого требало да го импресионираат, се најчестите коментари.
сите 14 | | | веќе видена

Од доказите произлегува и дека износот за кој се набавени добра и се примени услуги, кои фактички биле употребени за лични потреби и согласно Законот за персонален данок од доход претставуваат нејзини лични примања, осомничената не ги пријавила во годишната даночна пријава за тој данок и со тоа ја одбегнала и таквата даночна обврска. За да биде појасно осомничената, која е управител и овластен потписник на споменатите правни лица, преку овие правни лица вршела набавки за себе лично, а затоа ќе Ви наведам во неколку примери од асортиманот кој е купуван, наводно за правните лица: долна облека за 500 евра; облека, здолништа ,чевли, ташни, ремени 060.728,00 (33.508 евра) очила, шминки, пудри 030,00 (1.009, евра) Врвно дизајнирани и високо квалитетни кујнски садови и декоративни предмети 287,352,00 (4,672,00 евра) точаци 046,00 ( 521,00 евра) сигурносна врата 600,00 (1,571,00 евра). Со овие дејствија, како што наведов постои основано сомнение дека за правните лица осомничената одбегнала даночни одбврски во вкупен ...
сите 57 | | | веќе видена

Сефер Цаноски, син на бизнисменот Фијат Цаноски, чиј што објект ,,Космос’’ беше срушен во 2011 година, а за што СДСМ четири години подоцна објави телефонски разговори, за кои тврди дека се доказ за политички мотивирано рушење, се огласи на својот Фејсбук профил, по повод протестите на вработените на Сеад Кочан, осомничен во случајот ,,Труст’’ кој што е во бегство. Според Цаноски, додека вработените на Кочан протестираат, тој најверојатно ужива на некоја јахта со шкампи и морска риба. „Овие ликови што протестираат за слобода на СЕАД КОЧАН ги паметам многу добро. Ги паметам добро и камионите и багерите нивни. Го паметам и 5 часот изутрина на 1 август 2011 година. Истите овие ликови, заштитени од огромен број припадници на полициските сили влегоа во КОСМОС , како вработени во компанијата ТРАНСМЕТ на Сеад Кочан која беше ангажирана за рушењето од страна на општина Гази Баба во исто така незаконски добиен тендер. Ние чекаме правда повеќе од 6 години. И со Господ напред ќе ја дочекаме овде во Македонија.
сите 38 | | | веќе видена

Партиите попладнево повторно седнаа на заедничка маса со претседавачот со конститутивната седнца на новиот парламент Трајко Вељаноски.Координацијата е скриена од јавноста без присуство на медиумите. Иако во текот на вчерашниот ден беше договорен соодносот на членовите на Комисијата за избор и именување, денеска новата замка или како што вели опозицијата е прашањето кој ќе биде претседател на Комисијата. Состанокот кај Вељаноски се оддржува зад затворени врати и не се дозволуваат да бидат снимени ниту инсерти од средбата. Вчера партиите се согласија ВМРО-ДПМНЕ да има најмногу чле нови на Комисијата, односно 6, СДСМ има 5 членови, а ДУИ и БЕСА учествуваат со по еден член. Од партиите не можеа да прецизираат колку време ќе трае координацијата и дали во текот на денешниот ден ќе има конкретно решение за позицијата претседател на Комисијата за избор и именување. Во моментов е дадена пауза за комисјата и повторно старт околу 15 часот.
сите 516 | | | веќе видена

Денеска коректно и демократски би било преку видео врска да се обратат Субрата Рој и Сеад Кочан. Може и Груевски да се обрати. Да каже нешто за провизијата од жолтите, дали Трансмет работи на истиот тој автопат како прв подизведувач, да им објасни како се купува плац за багателна цена преку фирмата на кумот, па како уште побагателно се шитка на некоја од илјадниците Белизе фирми на Орце. Со плачлив глас да им каже како со плата од 1433 евра месечно штедел 10.000 евра месечно. Со помалку кашлање да објасни дека првата слобода ја доби гласајќи за СЈО. Нека удри со тупаница на маса и потсети за судбината на А1 и семејството Рамковски. Нека раскаже за 24 Декември, кај беше, кој седеше до него (таа бомба цел живот ќе ми фали). Потоа на крај, на насобраните нека им ветува платформа во која земјата е рамна, криминалот оправдан ако отвориш медиум, платформа во која на меѓународните партнери пред нив се поклонуваш до земја и лигавиш, а дома им вадиш слики во некролози. На Макеоднија не и треба оф-шор платформа. Не и ...
сите 37 | | | веќе видена

Мангупите што ја уништија контрареволуцијата Илче е суспендиран, Бетмен е избркан од работа и забрането му е да влегува во барокната штабквартира на вмро, Дурловски е на сослушување во центарот за контаминации, Рамче е на сослушување во центарот за деконтаминации, Елена Мисиркова пробала да се убие со брзо читање на “македонцките работи”, јелена, пак, секој петок урда јаде во бурек, жената жестоко се самоказнува, Таки му го расекол стомакот на Камбовски, влегол внатре и чекал Владо да го исере, подобро да сум говно, отколку претседател на ману, бил резонот на Фити, Калиопи го голтнала Васила и добила сепса, Дамовски е во домашен притвор, Манџуков Митко загинал во Курската битка за татковината, извештаите велат дека налетал на некој тврдокорен кур, но сведоците на неговите последни мигови јавуваат дека му било драго што гори во пријателски оган, новинарите на тевенова ја докажуваат својата ненормалност во Лудомедика, Срчан Керим сакал да се убие со скршено шише во газот, но шишето одбило да влезе… Тоа е, ...
| | веќе видена

Моја став за безбедносната состојба во Македонија (за „Нова Македонија“): Кога станува за проценка на безбедносната состојба во Република Македонија, најчесто се мисли на закани од директно насилство (зпоследниве месеци се шпекулира дури и за можност од внатрешен насилен конфликт, или за Македонија како земја „на линијата на фронтот“ (да го цитирам Кери) помеѓу Западот и Истокот). Ситуацијата е, за жал, многу посложена, бидејќи модерното сфаќање на безбедноста вклучува повеќе аспекти на безбедноста – како, политички, економски, еколошки, енергетски, социјален, итн. Би рекла дека длабоката политичка криза ги фрли во сенка другите аспекти на безбедноста, каде Македонија буквално гази на тенок мраз. Со години очите се свртени само кон политичките партии и изборите, а малкумина воопшто размислуваат за цената која ја плаќаме како држава. Ние едвај и ја забележавме мигрантската криза! Или, дали некој се прашува како од земја-кандидатка за влез во ЕУ станавме „геополитички проблем на ЕУ“ (во зборовите на Могерини, ...
сите 64 | | | веќе видена

Мојата, твојата, нашата Македонија Пролетта и промените некако неминовно доаѓаат заедно. А со нив и сонцето и слободата се враќаат. Македонија за скоро ќе биде спокојна, стабилна, сплотена, праведна земја, едно поубаво место за живеење на сите нејзини граѓани. Разединетоста на нашиот народ која што се случува со децении, а посебно во овај период, е неубава за сите, особено кога е заснована на невистинити причини за тоа. Борбата за правда не може никако да биде изедначена со о ваа група од изманипулиран народ на улица, кој несакајќи брани криминал на владината и партиска врхушка, а не се бори за спас на државата. Бидејќи Македонија никој не ја напаѓа, никој не ја дели, никој не ја оспорува или негира нејзината сувереност, уставност и унитарност, сами од главата си патиме. Немојте другари да верувате во приказни за мали деца, возрасни луѓе сме, иако во оваа политичка битка, неретко се инволвираат и деца средношколци. Да ви кажам нешто, иако повеќето од вас тоа добро го знаете, не е Платформата тиранска, ...
сите 50 | | | веќе видена

Менаџментот на телевизија Канал 5 вчера попладне донел одлука да ја смени Лидија Богатинова од позицијата главен уредник на телевизијата. На нејзино место назначена е новинарката Маја Дамјановска. Богатинова цели 10 години беше на оваа позиција во телевизијата а уредувачката политика што ја водеше беше фаворизирање на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Според извори од Канал 5, Богатинова добила директорска позиција но ингеренциите во уредувачката политика ќе ги има новоназначената Дамјановска.
сите 8 | | | веќе видена

Вистинска паника владее во ВМРО-ДПМНЕ по разочарувачките факти за вчерашниот протест на кој очекуваа масовна посетеност од граѓаните, но присуство земаа само разочарувачки мал дел од партиското членство на ВМРО-ДПМНЕ. Бројките според провладините портали на чело со „Курир“ воопшто не се дека имало 100 000 граѓани, бидејќи според ГУГЛ и според официјалните методи на мерење на толпа, основното правило за „лесна толпа“ изнесува едно лице по квадратен метар или двојно доколку станува збор за „густа толпа“. Колку народ имаше на вчерашниот протест во Скопје на грујобраните? Објавените и проценетите бројки се навистина различни. Еве една мала математика според Гугл мапс. Според пресметките на Гугл, направени по стандардите на Би-би-си, вчера пред Собранието протестираа помеѓу 5000 и 6000 луѓе. Ако се знае дека просторот пред Собранието на Македонија е околу 4500 м2, а на еден квадратен метар беа 1 до 1,5 луѓе, се доаѓа до бројка од околу 6000 партиски протестанти, но имаше и огромни дупки на просторот.
сите 5 | | | веќе видена

УКИМ да му ја одземе научната титула на Иванов Иванов со своето однесување е срам за УКИМ но и за сите други универзотети кои му доделија почесна титула. По се што прави, во светот со право се прашуваат: Ако ова ви бил еден од подобрите доктори на политички науки на УКИМ, кој предавал политички теории, политички ситем и демократија тогаш какви ли ви се другите? Човекот закитен со научна титула не знае ниту Уставот да го прочита а камо ли да го разбере. Не разбира кои му се н адлежностите и должностите на Претседателот на државата. Не разбира што значи признавање на резултатот од одржани парламентрани избори. Не разбира што значи право на парламентарно мнозинство за составување влада. И не разбира кое е значењето за државата на стратешките партнери на Македонија како САД и ЕУ. Срамно себе се нарекуваше некакава „smart power„ или умна моќ затоа што бил претседател на држава со докторат, како Војислав Шешељ а се покажа како прилично неписмен поданик на една криминална банда, кој со своето политичко однесување ...
| | веќе видена

“Треба нови избори на кои само вмро ќе победи зашто така е ред и народот е освестен. Еу нема што да ни се меша.” Па од што ќе живеете бе чисти Македонци? Што произведувате и што создавате, побегнавте од нивите, а “клетите шиптари” работат десет пати повеќе од сите вас. Од европски фондови пола Македонија се храни. Вистинскиот работен народ квичи и стенка од мака под вашите административни нозе.Сами ги осквернавивте Коневски, Јаневски, Рацин, а ваму јазикот го браните…Бог да чува луѓево како прв пат да излегле од некоја пештера во која биле затворени илјадници години. Кој и што да ни земе?! Најплодната земја престорена во индустриски зони? Загадениот Охрид? Дојранското полно со фекалии, Скопје со смртоносен смог, барок од картон и лајнен Вардар, Водно искасапено на пола, испразнетите села, источна Македонија испразнета од луѓе продадена на странци, вашите кредити за гаќи и леб. Што да ви земат? Се е земено…. Фејсбук статус на Синоличка Трпкова
сите 3 | | | веќе видена

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми. Разговаравме за ризиците, ако некој се обиде на сила да решава национални прашања, рече Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на Никола Груевски со Јоханес Хан и тројцата европратеници. ВМРО-ДПМНЕ на Хан му предложиле две можни решенија-Зоран Заев да формира малцинска влада со поддршка на ВМРО-ДПМНЕ или нови избори. На прашање што точно разговарале со Хан тој одговори дека еврокомесарот сам ќе одлучи дали ќе даде изјава и ќе каже што разговарале.
сите 131 | | | веќе видена

Евокомесарот во придружба на тројца европратеници ќе има средби со политичките лидери и шефот на државата, а според официјалниот распоред на Собранието на Македонија, Хан ќе одржи средби во Собранието поточно со г. Билал Касами, претседател на БЕСА, во Сала на Уставна комисија, со г. Зијадин Села, претседател на Алијансата на Албанците, во Сала на Влада, со г. Али Ахмети, претседател на ДУИ, во Сала на Уставна комисија, со г. Зоран Заев, претседател на СДСМ, во Сала на Влада и со г. Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во Сала на Уставна комисија. Се очекува Хан уште еднаш „в лице да му ја плесне“ на Груевски пораката за брзо формирање на влада, мирен трансфер на власта и доделување на мандатот на опозицицијата. По три месеци новите пратеници избрани на 11 декември, напладне ќе влезат во собранието. За денеска спикерот Трајко Вељаноски свика координација на пратеничките групи за закажување на продолжението на конститутивната седница. На средбата најпрво треба да биде утврден составот и да биде ...
сите 233 | | | веќе видена

Миленко Неделковски додаде 2 нови фотографии — се чувствува забавно во RTRS plus . Иван С. Мирчевски од Канал 5 и Зоран Трајчевски директорот на Агенцијата за медиуми, покрај ист педикир, маникир, масер и фризер (исклучиво мушко друштво!!!) си имаат и ист ФБ профил: фејк Горан Симоновски. Плус овие два “провладини” кадри се на дневна основа во комуникација и постојана соработка со Бранко Героски. Ако ВМРО се прашува од кај им цурат информации – ете од кај. Е тоа се класични примери на превртачи. Героски им ветил дека ќе се заложи СЈО да не ги гони. Бидејки оваа превртачка двојка го следи секој мој чекор, еве инфо. Вечерва сум ексклузивен гост во емисијата на Лазански што ја гледаат неколку милиони луѓе.
| | веќе видена

Парите ќе ги однесете на Белизе, во Русија. во Чешка… по тајни сметки и али-бабини пештери! Доказите за вашите злодела, зулиуми, прислушкувања, измачување, крадење и газење врз сопствениот народ… еве со години ги палите, криете, пресувате, закопувате… убивате заштитени сведоци! И непрекидно ги задскривате зад димната завеса на постојано нови и нови – лаги, спинови, измислици! Та можеби и ќе успеете да ги премамите – наивните… Стиропорните кулиси на вашата идеологија н а квази – патриотизам, првото, пролетно, слободарско, ветренце – ке ги урне, ќе ги здроби… и така ќе ги снема! Но крвта!!! КРВТА!!! Пролеаната крв на македонските граѓани,крвта на Мартин, крвта наТамара, на Крпач… и на илјадници и илјадници, чии имиња се уште не ги знаеме… таа крв, кај и да тргнете, кај и да исчекорите – ќе ве следи како сенка! Секоја ваша трага ќе биде крвава! Се дур таа крв не добие утешение, се дур не добие правда – таа крв нема да се успокои! Ќе ве прогонува, а зад вас, со секој нов исчекор ќе ве следат крвави дамки – цел ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати доцна вечер, при што нема можност за средба со еврокомесарот Хан. Дека Иванов во својата агенда не планирал средба со еврокомесарот Хан и со тројцата европратеници уште во петокот му било соопштено на амбасадарот Самуел Жбогар, велат од кабинетот на шефот на државата. – Претседателот Иванов своите ставови веќе му ги соопшти на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на нивната последната средба на 10 февруари 2017 година и тие остануваат непроменети. Претседателот Иванов јасно и недвосмислено порача дека нема да определи мандат, без претходна јавна осуда и отфрлање на платформата од Тирана, се вели во соопштението од кабинетот на Иванов. Со оглед на тоа дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот ...
сите 275 | | | веќе видена

Имавме прв Претседател на државата кој по мирен пат успеа да ја издејствува самостојноста, без притоа да има ниту една човечка жртва и да се пролее капка крв. Тој човек успеа од една мала непозната земја да создаде држава за пример почитувана од сите во светот. Не постоеше лидер на некоја силна европска земја кој не го почитуваше неговото дело и не се трудеше да и помогне на Македонија, пред се благодарение на неговиот авторитет и големина. Е, денес наместо ваква личност има ме еден морон, бесрамник и полтрон за претседател, срам за државата, личност која животите ни ги става на коцка и поради идиотското однесување може само да не турне во немири и крвопролевање, само за да спаси група на криминалци која ја испокрадоа државата. Притоа замислете глуми и некој фактор. Осум години одеше само по питијади и пастрмајлијади за сега да се промовира во некој авторитет, кој го нема ни во семејството дома, а не пак во државата. Хорхе е само обично копито и ништо друго. И, ќе одговара!! Борче Иванов
| | веќе видена

next