МКДТајмс

Актуелениот директор на Македонската опера и балет и предводник на протестите на „Иницијативата за заедничка Македонија“ Игор Дурловски вчера наместо по дождот да продолжи заедно со протестантите кон Собранието, тој си влезе во неговиот луксузен џип и ги остави другите да киснат, пренесе Центарњуз . – Вака се сака сопствената држава. Ова не е натчовечки напор, напротив ова најчовечки напор. И на дожд, и на студ, и на сонце, а ако треба и на снег, тука сме на нашата патека и не си одиме дома, порача на денешниот протестен марш во Скопје еден од организаторите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски. l
сите 34 | | | веќе видена

Летаргична атмосфера завладеа во Собранието. Се чини како на пратениците да им дојде преку глава од зборовите кои секојдневно ги слушаат со часови. Пратениците од СДСМ, преполовени, од ДУИ присутни се само двајца, но и тие се досадуваат. Чепкаат по телефоните, се допишуваат или сурфаат.
сите 5 | | | веќе видена

Нема никаков правен основ СЈО да држи материјали од чисто приватни разговори Во третиот Извештај на СЈО од 15 март 2017 година се потврдува дека биле преслушани 272.950 аудио фајлови или 45% од вкупниот број. Од преслушаните разговори СЈО утврдило дека: – 90.618 аудио фајлови се приватни разговори , со времетраење од 2.030 часа; – во 181.372 случаи не утврдиле индиции за сторено кривично дело ; и – биле издвоени 960 транскрипти, каде што врз основа на преслушаните разговори имало индикации дека е сторено кривично дело . Може ли воопште СЈО да се најде еден разуман разлог да држи 90.618 аудио фајлови за чисто приватни разговори? Зошто СЈО држи 181.372 фајлови за разговори од кои не утврдиле никакви индиции за сторено кривично дело?. Нема ниту законски, ниту етички, ниту морални причини СЈО да држи чисто приватни разговори и огромен број 181.372 фајлови за разговори од кои не утврдиле никакви индиции за сторено кривично дело. Зошто СЈО ги чува овие материјали? Каква му е целта? На кого му се потребни ...
сите 34 | | | веќе видена

„Лидерите на албанските партии и порано се среќавале во албанската држава и повторно ќе се среќаваат во иднина. Тоа за нас не е важно, поважно е да се фокусираме на работата на Собранието и институциите. Велите дека надвор протестираат голем број граѓани и не се сум против тоа, тие си имаат право. Вие велите дека зад вас 51 пратеници стои народ, кој е чисто етнички, но што е со останатиот народ? Тогаш за 69 пратеници, стојат многу повеќе граѓани кои се припадници за разни етнички заедници, рече Зендели.
сите 5 | | | веќе видена

Во емисијата Топ Тема која оди на телевизија Телма, претседателот на Младински Сојуз Крушево презентираше шокантни податоци од анкети спроведени од страна на фондацијата Фридрих Еберт. Имено според истите анкети секој втор млад човек размислува да се отсели од државата, а исто така контраверзно е што младите прифаќале и работни места кои се далеку под нивното ниво на едукација само за да останат во високоразвиените западни држави. Во продолжение Стојчевски уште еднаш ги повтори податоците на Светска Банка кои македонските средношколци ги рангираат како едни од најнеписмените во Светот.
сите 2 | | | веќе видена

Бандата на Груевски и Иванов признава дека Зоран Заев ја ужива подршката од САД од ЕУ од Грција, Бугарија и од Албанија. Таа банда за сега има подршка само од Вучиќ и Дачиќ во неква света борба против “Голема Албанија” Каков доказ уште му е потребен на Али Ахмети за целосна и решителна подршка на Заев за формирање на ново парламентарно мнозинство и нова влада. Или и натаму ќе бара пред да превземе било што, СДСМ И Дрпмне да се договорат за излез од кризата. Око не му трепна на Ахмети кога во име на парламентарноти мнозинство на 24 декември 2012 година беше протерана опозицијата од Собранието и обвинета за обид за државен удар.
сите 65 | | | веќе видена

Портпарол на американскиот Стејт департмент реагира на барањето на Гласот на Америка на македонски, за коментар по политичката криза во државата. Изјавата ја пренесуваме во целост: ВАШИНГТОН — „Македонските граѓани избраа парламентарни претставници во декември, и постои јасно мнозинство во Собранието, што чека да формира Влада. Соединетите Американски Држави ги поттикнуваат македонските лидери да сторат се` што можат, за формирање на Влада без натамошно одлагање за државата да може да продолжи со реформите потребни да стане полноправна членка на евро-атлантското семејство. Политичарите кои се обидуваат да го блокираат формирањето на Владата, ги обезвреднуваат владеењето на правото, демократските процеси и стабилноста на Македонија и регионот пошироко. Ние ќе работиме со нашите европски партнери на охрабрување на овие политичари, да престанат со нивните опструкции, вклучувајќи и земање на одговорност за нивните постапки“.
сите 41 | | | веќе видена

Соопштение на ПЦЕР: Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР од лидерот на ПЦЕР Самка Ибраимоски сака да ги информира граѓаните дека постои видео за Смилковското Езеро,и тоа видео ќе се објави. Граѓаните треба да ја знаат вистината, но и родителите на младите момци кој трагично загинаа, но во тоа видео ќе се види вистината, во интерес на истрагата која наскоро сметаме дека СЈО ќе ја обелодени не сакаме да изнесеме други детали, но ова со сигурност го потврдуваме дека постои видео.
сите 3 | | | веќе видена

Со цела почит, драги мои сограѓани, соберете петиција безбедно да се вратам, ќе ја кажам вистината за „Диво Насеље“ која сече како нож, вистина која ми ја даде Арсим Бајрами, да ја изнесам од притвор, а има и сведоци! Воедно барам јавно соочување, полиграф и сите средства кои ги сакаат нека повелат режисерите! Исто така барам соочување и полиграф за оваа фингирана пресуда која ми беше кажана уште пред да започне судскиот процес во Градската болница, во канцеларијата на директорката која беше присутна таму со заповедник Саше и командир Фернандез! Во која земја го има ова, од притвор, службени лица да те носат во болница кај добро познатиот криминалец Аце Саботковски, да ми се врши едно часовна тортура, закани, уцени, поткуп, само да потпишам нешто што не е вистина! Со зоран Заев не се познавам, ќе потврди и полиграфот и што сакаат, ајде повелете „патриоти“! Драги сограѓани, ова го нема ниту во недемократските земји! Барам сомилост, соживот, сочуство и поддршка од вас сите кои се борите за правда и слобода, да ...
сите 5 | | | веќе видена

Значи бидејки вие очигледно не разбирате ни алегори, ни метафори, ни инерпукциски знаци, еве уште еднаш за последен пат да ви објаснам, сега ќе се обидам тоа да го сторам – нај едноставно: Та “платформа“ од која намерно правите баук, бидејки ви е смисалена мамка за граѓанска војна во Македонија, се всушност обични барања на албански парламентарни парти во Македонскиот паерламент, и тие веке не постојат засебно, туку се дел од програмата за работа, основа, почеток за дискусија , на НОВАТА РЕФОРМСКА ВЛАДА, поточно Собранието како такво… Значи, целосно е нелогично вашето делување. Прво мора да се избере- НОВАТА РЕФОРМСКА ВЛАДА, па потоа нивната програма, како и оние делови од програмата, кои вам ви се спорни, детално може да се издискутираат, разрешат, и да се постигне компромис, за сите реални барања што ги има одредена група на граѓани на Р. Македонија, по пат на демократски договор помеѓу преставниците на народот во народното Собрание! Тоа е патот, на решавање и на вашите барања, и на барањата на албанските ...
| | веќе видена

Во основа ова е истата монструозност што единаесет години врз Македониј ја прават надрилекарите од вмро-дпмне на чело со примариусот Груевски. И тие цело време и викаа на Македонија дека е трудна, дека носи прекрасно машко бебе, дека ја чека голема радост, единаесет години ја клукаа со хормонална терапија, и го мереа грлото на матката, и покажуваа ехо снимки со убаво развиениот плод итн., за да сега, после толку време, се мислат како да и кажат дека плодот е мртов или дека воопшто не бил зачнат и дека може да се случи и таа да умре! Плус, тука им се Јово и Марко да кажат дека кај што нема мртов плод нема живо дело!
сите 31 | | | веќе видена

Ве молам, немој да идеализирате ниту една политичка партија или политичка гарнитура или поединец. Јас не гласав и не ја поддржувам коалицијата предводена од СДСМ заради тоа што мислам дека се идеални и дека ќе направат се што ветиле или пак дека имаат некои којзнае какви интелектуални, организациски и политички капацитети. Гласав за нив и ги поддржувам заради тоа што: 1. ДПМНЕ го запре развојот на државата, ги упропасти сите институции во државата и ја промовираше корупцијата како легална алатка на демократијата. 2. Затоа што во демократските држави кога некој има негативен резултат него го сменуваат од владејачката положба. 3. Затоа што мислам дека СДСМ имаат поголеми интелектуални, организациски и политички капацитети од ДПМНЕ. 4. Затоа што мора да биде направена промена во власта за да бидат казнети високи функционери кои направиле големи прекршувања на законите. Значи, не станува збор за сакање или приврзаност или некое многу високо мислење и високи очекувања. Едноставно, не може да се очекува промена во ...
сите 6 | | | веќе видена

Некои факти околу македонската „независност“ и „зависноста од други“ кои Иванов во „неговата налудничава кавга со светот“ не ги зема во предвид во „анализите“ кога, зборува дека била загрозена независноста на Македонија: – Македонија со 48% зависна од увоз на струја, огревно дрво; – Македонија зависна од финансиски задолжувања од банки/компании со странски капитал; – Македонија зависна од увоз на зејтина; Македонија зависна од увоз на млеко; – Македонија зависна од увоз на месо; – Македонија зависна од увоз на лебно жито; – Македонија зависна од увоз на сточна храна; – Македонија зависна од увоз на лекови …. …………………………………………………………………………………… При толку бусање во гради и фалби за субвенции, да не дојде редот да протестираат „За сита, а не гладна Македонија“ … Еееее, Ѓорѓе, Ѓорѓе ! Фросина Ременски
сите 7 | | | веќе видена

На прашање дали е предвидено одржување лидерска средба, Ахмети вели дека нема никакви најави за одржување лидерска средба и тврди дека се само шпекулации информациите дека за Велигденските празници било планирано да има средба со СДСМ и дека планирале во Собранието, без учество на ВМРО-ДПМНЕ, да изберат собраниски спикер. – Тоа е тежок процес и треба внимателно да се однесуваме кон овој процес. ДУИ досега направи сè и вложи многу напори за да се формира парламентарното мнозинство, но сега одлуката за излез од оваа ситуација и за продолжување на понатамошниот процес е кај големите македонски политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Значи, ДУИ ги направи сите свои обврски од формирањето на новото мнозинство, ја дадовме нашата поддршка, но секако дека е потребно и олеснување и од нашите пријатели – рече Ахмети.
сите 49 | | | веќе видена

Утрово, пред мене на шалтер во просториите на еден наш мобилен оператор, средновечна жена скоро половина час се расправаше со службеничката зошто беше убедена дека неоправдано и наплатиле 150 денари плус на сметка. Ѝ тврдеше дека таа не зборува на телефонот кога не ѝ е бесплатно, дека другите ѝ се јавуваат кога е така, дека никој не го користи телефонот освен неа, дека никогаш досега вакво нешто не ѝ се случило… Ја премоли, ја уби од убедување, ја измачи… Нас што чекавме нестрпливо во ред, исто така. Од некоја првична нервоза и реакција „Аман жено, побрзај, до 150 денари ли ти дошло, имај осет малку?!“, како што минуваше времето се повеќе сфаќав дека на жената навистина ѝ дошло до тие 150 денари, важни ѝ беа, ама баш онака, исконски важни. По некое време почна да се фаќа за глава, да офка од немоќ кога сфати дека не може да ја реши ситуацијата во своја полза, и да се повторува, бескрајно многу да се повторува… Не се откажуваше. Се до моментот кога службеничката ѝ укажа дека и други муштерии чекаат на ред. ...
сите 16 | | | веќе видена

Знам дека целиот товар е врз твоите плеќи, како што знам дека на политичката ветрометина си оставен целосно сам. Наспроти тебе е класична мафија обландирана со ѓоа процедури и извртени уставни и законски толкувања, кои си ги злоупотребува како милува. Нападнат си од сите страни – од судските инстанци подјармени на мафијата, од обвинителството на Зврлевски во служба на мафијата, од новиот претседател на Врховниот суд Вангеловски кој е во кумски врски со мафијата, од таканаречениот „шеф на државата“ слуга на мафијата, претседавачот на Собранието кој е измеќар на мафијата, од сите можни и неможни институции заробени од мафијата, од нивните скапо платени мафијашки медиуми раководени од мафијашки полит-комесари, како и од улични протести диригирани, организирани и платени од мафијата. Дел од твоите кобајаги коалициски партнери си гледаат сеир од страна и си ги делат фотелјите со мафиозите во нивната заедничка мафиотска влада. Зборуваш за мирен трансфер на власта, се обидуваш да ја смириш ситуацијата, иако добро ...
сите 49 | | | веќе видена

Случајот „Монструм“ е специфичен кога станува збор за намерно предизвикување тензија: се работи за убиство на петмина Македонци од кои четворица младинци, на Величетврток, спроти Велигден, најголемиот православен празник, на 12 април 2012 година. За убиството на доживотен затвор се осудени Албанци, со пресуда тероризам. Уште од почетокот на 2015 година Заев лично посочува обелоденување на снимки за Смиљковско Езеро, кои „може само да ги обедини сите“; следува интервју во кое порачува дека „во затвор лежат невини“, на роднините и на убиените и на затворените им ветува јавно емитување на „разговорите“, за потоа да се премисли и да не ги емитува, но затоа и во изборната кампања во декември 2016 година се служи со најави за „расчистување“ на „Монструм“. Во меѓувреме, пресудата за убијците на крајот од 2015 година е потврдена и од апелација, па нејасно е како Заев би им помогнал на „невините“ со чување на снимките и со нивна злоупотреба во политички цели? Исто така, нејасна е и улогата на СЈО во сета оваа ...
сите 65 | | | веќе видена

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје, јави „Мета“. – Да, јас сум му адвокат – изјави Шврговски за „Мета“, но одбил да коментира било што во врска со случајот. Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот на банката го испразнил од 6 до 10 април, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за затајување и во моментов е на издржување на 30-те дена притвор што му ги одреди судот. Шврговски за државен јавен обвинител беше избран во 2007 година и оваа функција ја извршуваше до 2013 година, кога на негово место беше именуван актуелниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.
сите 68 | | | веќе видена

“Иако гласањето беше тесно во корист на измена на Уставот, тоа значи дека Турција се повеќе се оддалечува од владеењето на правото и демократијата. Исходот од гласањето е јасен сигнал против ЕУ “, рече тој во изјавата на агенција АПА. Kurtz рече дека сега се очекува јасен одговор на ЕУ, додавајќи дека конечно се бара искреност во односите меѓу ЕУ и Турција. Оние кои гласаа против промена на Уставот Курц кажа дека ќе им се даде поддршка и солидарност. Тој рече дека сега е значаен момент да се биде во контакт со нив, бидејќи исходот на референдумот сигурно ја комплицира работата на невладините организации и политичките противници во Турција. Во исто време, европските службеници напоменаа дека истата судбина ги чека Србија, Македонија и Босна и Херцеговина јавува дневнижурнал.
сите 44 | | | веќе видена

Седницата на Врховниот суд на која судиите требаше да ги гласаат двата предлога на претседателот Јово Вангеловски, бомбите со прислушуваните разговори во кои има и негови разговори да не важат како доказ во кривична постапка, како и предлогот Специјалното обвинителство да не може пред Врховниот суд да поднесува барања за заштита на законитоста, утрово се одложи. Официјално, одлагањето е поради болест на некои од врховните судии, а неофицијално, брифираат дел од судиите во највисокиот суд, седницата се одложила на неопределено поради одбивањето на мнозинството од врховните судии да гласаат за предлозите на Вангеловски за блокада на СЈО. Дел од врховните судии, кои сакаат да останат анонимни, за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека се чувствуваат многу навредени од 12 април, кога почна и се прекина општата седница, токму кај двата предлога на Вангеловски. Тие се навредени од поранешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова, која прва во средата ја напуштила седницата. „Навредени сме оти колешката Неделкова ...
сите 34 | | | веќе видена

next