МКДТајмс

Редакцијата на Фактор речиси два месеца не успева да добие никакви одговори од градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски за прашања кои се од суштинско значење за јавноста, но и на кои секој одговорен политичар е должен да одвои дел од своето време и да се обиде да даде соодветен одговор. Жерновски одбива да даде одговор дали ги разочара очекувањата на гласачите за ревизијата на проектот Скопје 2014 што имаше централна улога во неговата кампања. Од 2009-та до денес освен стопирањето на изградбата на Шпанските скали ниту еден објект не доби ревизија или пренамена, ниту пак беше спречено трошењето на буџетските пари за проект кој жестоко беше критикуван од архитектската заедница. Жерновски не дава ни одговор дали има и каква е долгорочната стратегија за справување со аерозагадувањето, секако во рамките на неговите надлежности. Жерновски нема време да одговори дали планира да се кандидра за втор мандат и со чија поддршка, има ли несогласување и дистанцирање со СДСМ? Жерновски како припадник на ...
сите 103 | | | веќе видена

Европа се возбудува за македонското прашање на европски начин, не на вмровски начин, односно, се возбудува на категоричен противмровски начин, тие, ги откриваат своите некогашни симпатии како монструми кои мора да се симнат од политичката карта на континентот како што темпирана бомба се симнува од станицата во метрото на кој и да е европски град. Тоа се пораките од Европскиот парламент, од Европската комисија, од комплетната континентална политика и, дури , би рекол, цивилизација. Јас мислам дека дури и Рамче и молерот Ацо, ќе почнат да се сомневаат дека биле заведени и заебани. Како што почнуваат да сфаќаат младите луѓе во Србија, во Будимпешта или во Белорусија и во Русија. Дури и Трамп почна да се ослободува, односно го ослободуваат од идиотите. Диктаторството и популизмот се пред историски пораз. (Од колумната во “Слободен печат”) Бранко Тричкоски
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на САД Доналд Трамп гледа на Русија како на проблем. Ова станува јасно од вчерашната изјава на амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли, пренесе Франс прес. “Критикувани сме од Русија повеќе пати отколку што може да се преброи, бидејќи ако тие прават нешто што не ни се допаѓа, ќе им вратиме”, рече четириесетгодишната конзервативка на меѓународен женски форум во Њујорк. “Тие направија разни работи со Крим и Украина, а сега се обидуваат да распнат чадор над Башар Асад. Тоа се работи кои нема како да подминем”, рече таа. “Имав разговори со претседателот, за време на кои тој рече дека смета дека Русија е проблем”, додаде Хејли. Иако претседателот на САД неколкупати изразува восхит и “почит” кон својот руски колега Владимир Путин, Ники Хејли ја критикува Москва и пред. Во последниот викенд на пример таа увери дека активностите на Москва против Киев и евентуалната руска интервенција во американската изборна кампања може по потреба да бидат казнети, посочува АФП, пренесува БТА
сите 430 | | | веќе видена

Пет лица се убиени, а седум се повредени во воздушните напади на САД во Централна Сирија, соопшти денеска гувернерот на Хомс, Талал Барази, цитиран од ДПА и Ројтерс. Меѓу загинатите има тројца воени и двајца цивили, посочи тој. Командата на сириската армија е евакуиран повеќето борбени авиони од авиобазата пред таа да биде удрена од САД, пренесоа агенциите, повикувајќи се на либанската телевизија “Ал Мадин”. Сирискиот центар за набљудување на човековите права соопшти претходно дека најмалку четворица воени вклучувајќи генерал, се убиени во американската ракетна напад кој речиси целосно го уништи сириска авиобаза во близина на градот Хомс, пренесе БТА, цитирајќи Ројтерс и АП. Претставници на сириската армија засега не се откриени, за да ги коментираат податоците на центарот, базира Рускиот претседател Владимир Путин смета дека нападот на САД на објекти во Сирија е агресија против суверена држава, соопшти денеска во новинари неговиот портпарол Дмитриј Песков, цитиран од агенциите. “Претседателот Путин смета ...
сите 15 | | | веќе видена

Руската амбасада во Дамаск денеска изјави дека засега нема информации за настрадани руски граѓани во резултат на американските ракетни напади по сириската воздухопловна база “Шайрат”, пренесоа агенциите, повикувајќи се на агенција РИА Новости. Дипломатската мисија во моментов го разгледува прашањето. Американските удари со крстосувачки проектили во сириската авиобаза предизвикаа “значителни” штета на објектот, рекол за руската агенција вработен од базата, кој побарал да остане анонимен. “Сите авиони во базата се извадени од системот, спокојно можеме да кажеме дека се целосно уништени”, рече тој. Сириската државна телевизија објави дека пожарот кој изби во основа, продолжува.
сите 100 | | | веќе видена

Група од десеттина членови на Македонското патриотско здружение „Пере Тошев“ од Прилеп вечерва во 18.05 часот се обиделе физички да се пресметаат со новинарот на Плусинфо Божидар Барлакоски. Враќајќи се од седницата на Собранието, Барлакоски, инаку и самиот прилепчанец, ја сретнал групата кај трговскиот центар „Соравија“. Сите биле облечени во тегет дуксери со амблем на здружението. Бидејќи познавал дел од нив, новинарот пријателски ги поздравил со зборовите „здраво дечки“, по што овие му возвратиле со погрдни зборови, го пцуеле и го нарекле „предавничко копиле“. Барлакоски го продолжил патот, со намера што побрзо да се одалечи од групата, за да избегне инцидент. Но, забележал дека неколкумина веќе трчаат по него, извикувајќи погрдни зборови. Новинарот сепак успеал да им избега и кај „Тинекс“ спроти Олимписки базен да влезе во такси возило и да се спаси од дрските напаѓачи. Барлакоски, придружуван од уредникот Бранко Героски, вечерва настанот го пријави во Првата полициска станица (Беко). При тоа новинарот ...
сите 10 | | | веќе видена

– Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека подготвува декларација за ракетните напади на САД врз база на воено воздухопловните сили (ВВС) на Сирија. – Создавањето коалиција меѓу Русија и САД за сириската криза е доведено во прашање по ракетните напади на САД врз база на ВВС во Сирија, изјави претседателот на Комисијата за надворешни работи во Горниот дом на рускиот Парламент, Константин Косачов. Тој истакна дека нападите биле извршени „како потврда дека сирискиот претседател Башар Асад е одговорен за хемискиот напад во провинцијата Идлиб“.
сите 561 | | | веќе видена

На средбата на Малта, како што се дознава од добро известени извори, Груевски ја искарал германската канцеларка да не се меша во внатрешните работи на Македонија, а со тоа што и ги споменал септемвриските избори во Германија и сугерирал дека таа треба повеќе да се грижи за себе, отколку за другите! Германската канцеларка, според изворите, му порачала дека од него се очекува до средината на април да го одблокира демократскиот процес во Македонија и да дозволи да се формира влада која ќе ги придвижи реформите и ќе ја врати државата на евроатлантскиот пат. Ако тоа не се случи, му порачала Меркел, „знаеме како ќе постапиме“! … текстот во целост порчитајте го во најновниот број на неделникот Фокус
сите 27 | | | веќе видена

СДСМ после изборите тоне кај македонското население, а се зголемува поддршката кај албанското население. 25.3% од Македонците не ја даваат поддршката на СДСМ, додека пак високи 36.9% од Албанците ја даваат поддршката на СДСМ. На телефонската анкета одговориле 807 испитаници, поделена на региони и националности и етнички заедници.
сите 6 | | | веќе видена

Пратненикот на СДСМ Максим Димитриевски ме претепа во кафеана затоа што не сакав да седам со него на иста маса. Вака нападнатото 28 годишно момче од Куманово го објаснува вчерашниот инцидент во кој според него пратеникот на СДСМ го нападнал во кафеана. Димитиревски вели дека тој бил нападнат. „Вчера на семејна веселба на којашто присуствуваа поголем број на жени бев нападнат од страна на група видно алкохолизирани лица, јас, и гостите на семејната веселба, првично вербално, а потоа и физички.Во овој момент би сакал да апелирам до најодговорните во државата, оние коишто се вистинските професионалци, да спроведат уредна и легитимна истрага и час поскоро да го расчистат случајот бидејќи она што вчера нам ни се случи веројатно се случува на многу места, но луѓето молчат. Имам некоклку прашања до најодговорните. Добив неколку неофицијални информации дека дел од напаѓачите се припадници од Министерството за внатрешни работи. Извор: Пресс24
сите 38 | | | веќе видена

Целта на СЈО/СДСМ за “новата реформска влада”: – пред Велигден, неделовнички/насилен избор на Претседател на Собранието. – до Јуни да се покренат уште 20тина неосновани обвиненија против истакнати членови на ВМРО кои ги разобличуваат штетните политики на Заев. – до крајот на годината да има референдум за името по грчки терк и под прогон и приведувања од СЈО-МВР-СДСМ ќе бидат и политичари и медиуми/новинари кои имаат потенцијал да се спротивстават на тој план. Новиот Претседа тел на Собранието ќе има задача да оневозможи референдум или да го штелува референдумското прашање. – до крајот на годината треба да помине Законот за двојазичност на цела Македонија и редефинирањето на државата според платформата од Тирана и предмет на прогон и подолг притвор ќе бидат предводниците кои ќе се обидат да го попречат планот; притисокот ќе вклучува и објава на монтирани приватни снимки за деградација и оцрнување на личностите. “Двојазична” Македонија нема да има основа да бара опстојување на македонски/Macedonian за јазикот ...
сите 53 | | | веќе видена

Антонио Милошоски тврди дека документите што деновиве ги споделил на социјална мрежа ги добил од „свиркач“ во СЈО. Но Катица Јанева не стравува дека информациите протекле од нејзини вработени. Во ексклузивна изјава за ТВ 21 таа вели дека се отворени голем број пред-истражни постапки против правни и физички лица, а извори во ова обвинителство брифираат дека до институциите се испратени можеби илјада барања за информации поврзани со предистражните постапки кои се држат во тајност. „Ние имаме предистраги за финансиски криминали за повеќе лица и за повеќе правни лица, тоа е нормална работа, и целиот наш мандат го кажуваме тоа. Дали има луѓе меѓу вас во СЈО, кој дава информации? Не, не се плашам од тоа. Ние работиме транспарентно и секој граѓанин е запознаен со нашата работа во Република Македонија“, изјави Катица Јанева – сјо. Милошоски кој во текот на вчерашниот ден на својот „Фејсбук“ профил ги објави документите издадени од СЈО, за ТВ 21 вели дека нема да го открие идентитетот на лицето кое му ги доверило ...
сите 29 | | | веќе видена

СДСМ и коалицијата повторно побараа мирно примо-предавање на власта. Нивниот пратеник Петре Шилегов, кажа дека дебатата за 3. точка им е загарантирана, но би следела по завршување на дебатата за 4. точка и избор на нов собраниски спикер. Десет пратеници го поддржаа предлогот за преминување на следната точка, а одлучуваат 61 пратеник за избор на претседател на Собранието. – Вељаноски се познаваме повеќе од 20 години, почитувајте го член 80. од Деловникот. Вие сте единствениот претседател на Собранието, осуден со пресуда од Судот во Стразбур, за кршење на Деловникот и правото на новинарите, рече Шилегов.
сите 27 | | | веќе видена

Откако партиското раководство на ВМРО ДПМНЕ ги повикало општинските комитети да одржат итни состаноци, денес до членството испратени се смс пораки за итно присуство, дознава Centarnews.net од незадоволни членови на ДПМНЕ кои решија да ги објават пораките. Пораката е од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Битола во која се повикува членството во 14:30 минути на итно присуство.
сите 12 | | | веќе видена

Нашите барања ќе го покажат новото парламентарно мнозинство во работата на собранието и тие од тоа се плашат, порача Оливер Спасовски на прес конференцијата која ја одржа во Собранието на Репулика Македонија. – Денеска во Собранието на Република Македонија, парламентарното мнозинство, врз основа на одредбите од Деловникот за работа на Собранието легитимно побара од претседавачот на конститутивната седница да стави предлог на гласање согласно членот 79 став 2, во кој стои дека во текот на расправата може да се побара да се премине на наредната точка од дневниот ред. Ова го направивме се со цел да се одблокира оваа седница на Собранието, за да може да се избере претседател и на тој начин Собранието, како највисок законодаваен и претставнички дома на граѓаните, да биде во полна функција. Наместо да се испочитува деловникот и претседавачот со седницата да го стави овој предлог на гласање, заради тоа што во Деловникот, во оваа одредба јасно и прецизно стои дека без расправа се преминува на гласање, уште еднаш ...
сите 318 | | | веќе видена

– Во текот на седницата по предлог на претседателот, на предлагачот или на пратеник кого го поддржуваат 10 пратеници, а еве ги 62, Собранието без претрес одлучува по секој предлог да се гласа за измени во редоследот на претресот. И тие сите додавки што сега си ги додавате ги нема во Деловникотт – рече Шеќеринска.
сите 256 | | | веќе видена

За момент да заборавиме на партии и лидери. Ве викаат на протест против Уставот на Република Македонија и против Деловникот на Собранието на Република Македонија. Македонија се темели на овие документи, на процесот и на поредокот што го воспоставуваат. Како може изборот на биде насилен, ако е избор? Насилството е потребно токму за да се спречи изборот. Непочитувањето на овие темели, кога тоа некому не му одговара, е крај за државата каква што ја имаме. Утре, било кој може да реши да ги гази. Нема повисок чин на патриотизам од почитувањето на Уставот и законите на државата. Можете да го наречете одбрана, ама се работи за уривање. Каква беше каузата на буквите во чие име ве повикуваат? Никола Димитров
сите 14 | | | веќе видена

Имаме информација дека денес ќе се обидат насилно да изберат претседател, кршејќи го деловникот за работа на Собранието на Република Македонија. Наспроти барањето на стотици илјади граѓани да се отфрли тиранската платформа, тој срамен документ изготвен во туѓа држава, потписниците и поддржувачите ќе сакаат насилно да го спроведуваат. За СДСМ е поважна власта од јазикот, името, знамето и носењето на земјата на патот кон федерализација. Така беше и во 93-та со им ето, 95-та со знамето, така беше и со референдумот 2004-та. Така е и денес. Спремни се да скршат деловник, закони и Устав, само за да дојдат на шверцерски начин на власт. Граѓани на Република Македонија, бидете на готовс, подготвени за секаква реакција. Заедно, сложни, бројни, мудри и силни. Доаѓа времето за финалната победа. Денес СИТЕ пред Влада во пет. А ако треба И ПОРАНО. Т
сите 28 | | | веќе видена

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити. „Кризата е многу сериозна, таа може да го загрози опстанокот на државата. Се работи за длабока политичка и општествена криза. Граѓаните сè повеќе се поделени и се враќа стравот кај луѓето. За МАНУ два приоритети се важни – мирна разврска, дијалог во институциите и што побрзо формирање на политичка Влада“- оцени акад. Фити. Според првиот човек на МАНУ, одговорноста за решавање на кризата лежи кај политичките партии и нивните раководства и шефот на државата, а дијалогот мора да се води во институциите“. Претседателот на МАНУ, Таки Фити го реафирмира ставот на Академиците: „Разнебитувањето на институциите може да го доведе во прашање опстанокот на Македонија“, предупреди првиот човек на Академијата. Прашан дали албанската Платформа е прифатлива за МАНУ , акад. Фити со одговор : „МАНУ не гледа загрозеност ...
сите 111 | | | веќе видена

next