МКДТајмс

За сите оние кои мислат дека потпишување на петиција е бесмислено: 1. Потпишувањето петиција е облик на изразување на мислење, односно начин на остварување на базично човеково право. 2. Потпишувањето петиција е облик на непосредна демократија, како прв чекор во партиципацијата и одлучувањето. 3. Потпишувањето петиција е алатка со која се врши притисок (што е во основа на делување на многу национални и меѓународни организации кои на овој начин успеале да се спротистават на дон есување законски решенија спротивни на интересите на граѓаните). 4. Потпишувањето петиција е закана, дека доколку не се слушне мислењето на граѓаните тие ќе преземат и друг вид активности. 5. Потпишувањето петиција е можност за сите оние кои од различни причини не можат или не сакаат на друг начин да го искажат мислењето тоа да го направат на овој начин. 6. Потпишувањето петиција претставува еден вид голема сондажа на јавното мислење, а јавното мислење е значајно. Според моето искуство, против потпишување петиции се оние кои сакаат ...
сите 10 | | | веќе видена

Независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски денеска на Конститутивната седница на Собранието рече дека, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за месец март потрошил 184.000 денари за роаминг од неговиот службен мобилен телефон. Богоевски рече дека иако Груевски, повеќе од една година не е премиер на државата, сепак на сметката за телефон тој стои како претседател на Влада и дека сметката ја плаќа државата. – Репликите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се користат за реплики туку за прикривање на криминалот. Проблемот со блокирање на законодавниот дом е и поради криење на криминалот кој се уште се прави. До мене пристигна слика од увид на сметката на службениот телефон на Никола Груевски. Иако говорницата ми овозможува да тврдам дека тоа е вистина, не тврдам туку барам службите да проверат дали е вистина. Од службениот премиерски телефон кој што го плаќа владата на Македонија, во период од 1 март до 1 април 2017 година Груевски направил сметка од 184.000 денари за роаминг. Дали македонските ...
сите 42 | | | веќе видена

СДСМ од претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски ќе побара на гласање да го стави предлогот Собранието континуирано да заседава се до исцрпување на дискусиите. За овој предлог пратеничката група СДСМ ќе бара поддршка од 10 пратеници. На овој начин СДСМ ќе може за прв пат да го тестира и новото парламентарно мнозинство од 67 пратеници, пишува СДК . Ова не би било прв пат Собранието да работи нон-стоп. Пратениците при донесување на буџетите работеа континуирано, поради големиот број на дискутанти, за да се стигне законскиот рок во кој буџетот треба да се изгласа. Собранието работеше нон-стоп и при донесувањето на првиот Устав на независна Македонија есента 1991 година. Во септември 2012 Комисијата за труд и социјална политика работеше нон стоп за да се стави на пленарна седница предлогот на закон за бранители предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Тогаш токму сега предложениот кандидат за претседател Талат Џафери ја кочеше расправата со молчење на комисијата и со читање поезија. Вељаноски кој тогаш беше ...
сите 351 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, денеска на фејсбук објави документи кои ги бара СЈО, а се дел од предистражна постапка. Според документите објавени на фејсбук страната на Милошоски, Катица Јанева проверува дали екс-министерот за надворешни работи поседувал авион. СЈО упатило две барања, едно до министерството за транспорт и врски или поточно, до Агенцијата за цивилно воздухопловство како и до Централниот регистар преку кои треба да се утврди и дали Милошоски бил сопственик или управител на фирма во период од 2008 до 2015 година. Милошоски преку фејсбук статус обвини дека СЈО продолжува со притисок врз неистомислениците. Тој посочува дека пратник на СДСМ го предупредил дека многу зборува. Милошоски тврди дека нема авиони и фирми кои Јанева ги бара. Дополнително скандалозно е што Милошоски на својот фејсбук профил објави документи кои се дел од предистражна постапка и се упатени до две институции. Барањата се поднесени на 31 март, а рокот за одговор е краток и е само 5 дена. Еве ја неговата објава ...
сите 65 | | | веќе видена

Ѓорѓе Иванов му акна корпа на Туск. Ја пресече гранката на која седи Македонија. Туск пеплосан во лицето, на пресот недвосмислено кажа дека вратата кон ЕУ за нас е затворена додека не најдеме здрав разум и демократска свест да ја решиме кризата. Сега имаат полно право да не казнат сите до еден заради политичкиот авантуризам на еден недугав снисходлив претседател кој одработува за неговиот партиски шеф. Ако. Нека ја затворат чешмичката, за да сфатите дека ќе нема од каде пензии и плати да земете. Освен Путин ако не дојава на бел коњ да ни даде. Сашо Тасевски
сите 27 | | | веќе видена

Со блокадата на Собранието пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги спречуваат реформите што се интерес на граѓаните. И додека велат дека државата е во опасност, блиски до ВМРО-ДПМНЕ купуваат бензиски пумпи. ВИДЕО ТУКА
сите 4 | | | веќе видена

Пратениците Дамјан Манчевски и Љупчо Николовски, на денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, презентираа докази за, како што рекоа, влезот на Мијалков во бизнисот со нафта. „Додека вие овде го блокирате Собранието и институциите, вашето раководство се богати. Шест милиони евра потрошил Мијалков во јануари и во март за да купи депо за нафта и бензински пумпи? За ова ли го блокирате Собранието? Овој ли криминал го штитите“, рече Дамјан Манчевски. Пратеникот Љупчо Николовски презентираше и докази. „Ова е тековна состојба на „Бест веј инвестмент од Скопје коишто токму во овој период додека луѓето протестираат надвор ја купува Ом Петрол. Управител, односно единствен содружник на оваа компанија е синот на првиот братучед на Никола Груевски. Токму преку овие зделки, додека граѓаните протестираат се шири богатството од нафтени складилишта и од повеќе бензиски пумпи. Не е патриотизмот во прашање, не е ништо друго во прашање. Во прашање е ширењето на богатството на оваа ...
сите 129 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска се појави на шестото продолжение на конститутивната седница во Собранието. Претходно, претседавачот Трајко Вељаноски, читајќи ги најавените отсуства од пратениците, го спомна и Груевски, кој само еден час подоцна седна во собраниското столче. Иако закажана за во 11 часот, седницата почна со задоцнување од повеќе од еден час, поради консултации на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.
сите 121 | | | веќе видена

Бушати: Да се деблокира патот на Македонија кон НАТО и кон ЕУ со нормализирање на односите со Грција и со Бугарија и се разбира со Албанија и со Косово како соседи на Македонија. Тој ги отфрла критиките дека Албанија со ваквата поддршка се меша во внатрешните работи на Македонија истакнувајќи дека „Албанија е една од првите земји кои ја признаа Македонија, една од ретките земји од соседството која никогаш не го доведе во прашање територијалниот интегритет на Македонија, ниту изразила сомневање во идентитетот и јазикот на Македонија“. Милески: Прво, Албанија е единствената земја (освен секако изворот на проблемот – Грција) од поширокиот регион која што не ја признава Македонија под уставното име, туку како FYROM. Толку околу темата голема љобов кон нас како држава и народ. Второ, како, како? Македонија требала да ги нормализира односите со Албанија и Косово? Зошто Косово? Каква врска имате Вие Бушати како министер за надворешни работи на Албанија со Косово и зошто зборувате во име на Косово? Какви односи? Па ...
сите 107 | | | веќе видена

Мислам дека се е завршено, Вучиќ ќе биде победник, а резултатот на Јеремиќ е сериозен проблем ако тој сака да ја продолжи својата политичка кариера. Вук Јеремиќ, е најголемиот губитник, со оглед на големи ресурси. Од друга страна, Јанковиќ постигна солиден резултат, но тоа е проблем кој нема ништо на своите. Јеремиќ вели дека партијата, и Јанковиќ се приклучи на демократите. Постигнувајќи резултат, но без своја војска – рече аналитичарот Драгомир Анѓелковиќ за РТС.
сите 170 | | | веќе видена

– Врз основа на 56 отсто од обработените гласови, извор за “Блиц” од персоналот на кампањата на парламентарната партија вели дека има мали шанси дека ќе има втор круг – Според неофицијални податоци на изборите до затворање на избирачките места излегоа околу 55 отсто од гласачите – ЦеСИД вели дека ова е најнизок одѕив од 2012 година.
сите 169 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, утре доаѓа во Македонија на средба со претседателот Ѓорге Иванов на која, според најавите, ќе се разговара за мигрантската криза, улогата на Македонија во справувањето со неа, како и за политичката состојба во Македонија. Иванов, според неговиот кабинет, освен за актуелните состојби со мигрантската и бегалската криза, улогата на Македонија и состојбите во регионот, ќе го запознае Туск и со политичката ситуација во земјата, а ќе се разговара и за европската перспектива на регионот. Средбата, според најавите што ги пренесува НоваТВ, ќе биде очи в очи, без присуство на советници. Ова е трета посета за две години на Туск на Македонија. На последната средба лани во март Туск и Иванов дискутираа за постигнување заедничко европско решение за бегалската и мигрантската криза.
сите 387 | | | веќе видена

Крушевското село Свето Митрани го бие глас дека жителите толку многу ги поделила политиката што и мртовците ги носат во различен трем на опело пред погребот. Гласот се рашири до Битола и Прилеп, дека членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ од Свето Митрани умрените ги опеваат во едниот трем, а нивните политички опоненти од СДСМ во другиот. Тоа се објекти како капели кои се користат за погребални обреди и за задушници. Во Свето Митрани живеат околу 500 жители, а чудно е тоа што крај единствените гробиштата изградени се два трема на оддалеченост од дваесетина метри. Но, жителите од селото нѐ убедуваа дека нивната градба нема врска со политиката. Велат некој се подбива на нивна сметка , инаку толку многу се сложувале што со оние од другата партија се сакале како светијони (браќа). Според раскажувањето на жителите, името на селото Свето Митрани е кратеница од Свети Димитрија, поточно црковен имот кој некогаш му припаѓал на Трескавечкиот манастир. (Фото: СДК.МК) На сред село ги затекнавме Алексо Гацовски и ...
| | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски наредните денови е повикан во СЈО на распит по трет пат, потврдија за Телма извори од истрагата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е еден од 17-мината за кои е проширена истрагата случајот „Титаник“ за изборни кривични дела извршени во периодот помеѓу 2011 и 2014 година. Досега двапати е одложуван распитот на Груевски затоа што тој преку своите адвокати испратил оправдување дека поради обврски не може да се јави во закажаниот термин. Иако конгерсот на Малта почнуваше во средата, Груевски преку Истанбул замина два дена претходно, денот кога требаше да се појави во СЈО.
сите 48 | | | веќе видена

Околу 6,8 милиони граѓани на Србија со право на глас, денеска избираат нов шеф на државата, кој на таа функција ќе го наследи актуелниот претседател Томислав Николиќ. Од утрово во 7 часот, па до 20 часот, српските граѓани гласаат на 8.523 избирачки места во Србија и на 90 во Косово. Вчера беше спроведено гласањето за претседателските избори за Србите што живеат во странство на 53 гласачки места во 32 држави. Во претседателската трка учествуваат 11 кандидати, но според аналитичарите, единствена непознаница на овие избори е дали актуелниот српски премиер Александар Вучиќ ќе биде избран за нов претседател на Србија уште денеска или по две недели во вториот круг. Според последните анкети на јавното мислење Вучиќ, кој е кандидат на владејачката Српската напредна партија (СНС), но ја доби поддршката и од другите партии во владината коалиција, може да се надева на меѓу 52,8 и 54,3 проценти од гласовите и многу е веројатно дека уште денеска ќе го исполни потребниот услов на осовени над 50 отсто гласови за да биде ...
сите 134 | | | веќе видена

Федерер- Груевски Замислете, во финалето на Мајами играат Федерер и Груевски! Тој меч би можел да потрае и три- четири месеци. При 6:0 6:0 за Швајцарецот, Мевосекот од Македонија би побарал мечот да се игра одново затоа што никој претходно не му кажал дека тој, всушност, игра против Федерер, а не против Али Ахмети! Во меѓувреме, ќе бара челинџ за сите топки што ќе ги исфрли во океанот, па ќе бара скопска апелација да го отфрли наодот на челинџот, и така, додека трае овој маратонски меч, Роџер би добил уште три двојајчани близнаци и пет двојни керкички, а Мохамед Лајани би ја изел мрежата со се сајлата…!
сите 96 | | | веќе видена

Ефтини будали Во историјата не е забележано една нација да била заведена и доведена пред самоуништување со таква тема како што е таканаречената Тиранска платформа и нејзините наводни импликации за Македонија и за Македонците! Јас мислам дека и македонската нација не е заведена, дека луѓето што протестираат против официјаниот статус на абанскиот јазик ( еј!) не се заведени однонсо не се инфантилни. Тие и не протестирата против албанскиот јазик, ги боли нив курот за албанскиот јазик, тие протестираат за своите усрани статуси. И ја испишуваат цената на македонската нација. Таа цена е под цената на која било нација во светот, тоа воопшто не е цена на една нација, тоа е цена на некои преднационани форми, можеби на едно племе кое за огледалца и малку огнена водичка ја предава на вмроликите својата територија, своите жени, своите дабари. Тие што потестираат и се борат за Заедничка Македонија на Македонците, не се израз на емотивните црти на нацијата, туку вулгарен израз на нејзината ниска цена, односно вредносен ...
сите 52 | | | веќе видена

Народно движење за Македонија предлага отфлање на сеалбанската платформа за редефинирање на Македонија и повлекување на предлогот Талат Џафери да биде собраниски претседател. Џафери, според УБК при МВР е вмешан во заседата кај Вејце каде ѕверски беа убиени осуммина македонски бранители во еден од најкрвавите и најбрутални масакри во поновата македонска историја, соопшти НДМ.
сите 3 | | | веќе видена

„Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го искористи гостувањето на Конгресот на Европската Народна Партија (ЕПП) за да оствари средби и разговори со лидерите во Европа, Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со Претседателот на Европскиот Парламент, Антонио Тајани, со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, со Јанез Јанша од Словенија, со домаќинот на Конгресот и самитот на ЕПП на Малта, претседателот на Националната партија на Малта, Симон Бустил, со федералниот министер за земјоделство на Сојузна Република Германија и секретар за финансии на ЕПП Кристијан Смид, со европратениците Ебер Брок и Алојз Петерле, со поранешниот премиер на Италија и лидер на партијата Форца, Италија, Силвио Берлускони и уште десетина други формални и неформални средби“, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во јавноста веќе се шпекулира дека Меркел воопшто не била срдечна и пријателски настроена, ниту како што знаат да кажат „сестрински“ кон Груевски и дека тој добил конкретни препораки и забелешки, но засега детали од ...
сите 21 | | | веќе видена

Доцна синоќа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и претседателот на СДСМ Зоран Заев седнаа на заедничка маса во слаткарницата Апче. Тие додека пиеја боза и јадеа еклери, разговараа за актуелната состојба во државата. „Тиранската платформа ја отфрламе, а парите од буџетот на РМ ќе им го вратиме во цел износ на граѓаните“, му порача претседателот на СДСМ. СЈО нема да постои, и сите вработени во институцијата ќе бидат прераспределени во локалните сендвичари и чајџилници ширум земјата. Груевски задоволен откако ја испи втората чаша боза, се јави на Велјановски да свика наредна седница во собранието, за да се изгласа новата Влада, составена од сите политички партии. Иако многумина би посакале ова да е вистина, сепак денес е денот на шегата !!! Ви покакуваме убав и насмеан ден
сите 8 | | | веќе видена

next