МКДТајмс

– Кога зборуваат за гласање за нешто што наводно се криело на изборите, тие ги покажуваат своите фрустрации. На која програма во 2011-та година пишавте дека ќе ги амнестирате Хашките случаи, праша Радмила Шекеринска обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 3 | | | веќе видена

Додека Никола Груевски се шета во Малта, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ зборуваат самите со себе во Собранието, граѓаните трпат. И денеска граѓаните ќе плаќаат скапа струја, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ го блокира гласањето за враќање на евтината дневна тарифа. Родителите се загрижени за стресовите кои ги чекаат нивните деца, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ го блокира гласањето за укинување на екстерното тестирање. Граѓаните се уште имаат обврска да плаќаат радиодифузна такса, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ го блокира гласањето за нејзино укинување. Работниците не можат да го добијат ветеното покачување на минималната плата на 12 илјади денари во првата година, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ го блокира гласањето и за оваа мерка. 700 илјади граѓани гласаа и очекуваат промени за живот за сите во Македонија. Нивната волја ќе се реализира. Ќе има претседател на Собранието и ќе има нова реформска Влада на граѓаните. Ниту Груевски, ниту пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои си зборуваат сами со себе, тоа нема да го спречат, се вели во соопштенето на СДСМ.
сите 219 | | | веќе видена

Пратеникот од СДСМ, Павле Богоевски денеска во Собранието рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се плашат ни од кантонизација, федерализација, двојазичност или бинационалност. Тој го откопча сакото под кое имаше маичка со натпис СЈО и покажа од што се плашат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. -Свесни ли сте што правите? Ако не ја блокиравте работата цели 108 дена досега ќе расправавме за законот за конфискување за противправно стекнат имот, сега ќе расправавме за враќање на милијардите изнесени од државата, рече Богоевски.
сите 55 | | | веќе видена

Дами и господа од ВМРО-ДПМНЕ! Додека си ги читате однапред напишаните говори, додека си реплицирате секој секому, со што од себе правите будали и додека од петни жили се трудите да го одложите неминовното (вашето одење во опозиција), должна сум да ве потсетам на неколку работи. Прво, во декември 2012 година ви се побуни опозицијата за буџетот. И, наместо да ја сослушате, да ја вклучите во процесот и да прифатите дел нејзини барања кои беа разумни и исполнителни, вие решивте да играте грубо. Ги исфрливте насила од Собранието и си теравте по свое, со образложение дека вас ве избрал народот. Второ, во октомври 2014 година, ви излегоа студентите на протест против експериментот со екстерното тестирање и државниот испит. И, наместо да ги сослушате нивните аргументи и да ја преиспитате вашата одлука, вие повторно заигравте грубо. На нивните пленуми одговоривте со контрапленуми, а истото го направивте и кога реагираа професорите. Вашето образложение за вашите груби постапки и тогаш беше дека вас ве избрал народот. ...
сите 5 | | | веќе видена

Sasho Tasevski Најопасни се небитните типови, кои политичките партии ги изадиле од анонимност и лажно ги прикажуваат како некој фактор. Таквите личности немаат никаква вредност за едно општество, освен што можат да му нанесат огромна штета, ако утре истата таа партија која ги родила, им даде важни државни или општествени функции. Тоа го потврдила нашата реалност многу пати. Такви ликчиња се Филип, Бетмен, Чилиманов, Србов, Тодоров, Спасов Диме, и нивните пандани од другата страна Павле, Туфекџиќ… Никогаш не е добро и е крајно сомнително кога луѓето се вадат од нафталин, без никакви претходно стекнати заслуги или кои не се потврдени во професијата што ја одбрале, иако повеќето воопшто немаат професија. Паднале во политиката од небо.
сите 2 | | | веќе видена

А јас мислам дека претседателот на Собранието треба да биде: 1. Човек со два грама мозок 2. Без багаж 3. Со искуство 4. Со знаење 5. Со вештини 6. Со високи морални и етички вредности И да ви кажам право, редно е претседател на Собранието да биде ЖЕНА. Не е важно од која етничка заедница и од која вероисповед, ама да биде претставник на полот кој е помалку застапен во Собранието, а повеќе застапен во државата. Впрочем, поголем број од гласачите се жени. Мирјана Најчевска
сите 4 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на Конгресот на Европскaта народна партиja (ЕНП), кој се одржува утре и задутре во Малта, треба да гласа за резолуција против руското мешање и руската пропаганда, меѓу другото, и на Западниот Балкан. Премиерот Емил Димитриев ќе присуствува на Самитот на ЕНП како шеф на владата, потврди Карине Милеиро, портпарол на ЕНП за САКАМДАКАЖАМ.МК, додека Груевски со партиска делегација ќе учествува на Конгресот. Претседателството на Европската народна партија, чија членка е ВМРО-ДПМНЕ, подготви нацрт-резолуција против „постојаните руски напори да се манипулира со реалноста, да се внесе недоверба во демократските процеси и дури и да се меша во изборите на Западот“. „ЕУ не смее да дозволи руското мешање да ги еродира демократските општества и да поттикнува омраза и страв. Информациската војна е интегрален дел од нападот на Путин врз Европа“, се вели во воведот резолуцијата. Понатаму, ЕНП сака да порача дека стои цврсто со членките на ЕУ и про-европските сили во Источното партнерство ...
сите 34 | | | веќе видена

Знаете ли драги мои што ми е најкриво? Лажењето. Лажењето, манипулирањето со луѓето и нивните чувства. Знаете ли зошто ми е жал за оние протестанти што исконски веруваат дека ја бранат државата!? Видете, нели ни продаваат приказна дека ДПМНЕ е против федерализација и кантонизација и затоа се протестира? Еве да претпоставиме дека е тоа така. Тогаш како е можно на протестите да се против федерализација, а во Собранието нивните највисоки претставници, како Илија Димовски, повтор уваат дека принципот победник со победник мора да се почитува и дека демонстрантите се тука тоа да го гарантираат. Ја разбирате ли воопшто манипулацијата што ви се прави!? Разбирате ли дека принципот на унитарност познава математика и бројки и мнозинството е единствено кое владее во унитарни држави, а тоа никако не се формира според принцип победник со победник! Побогу луѓе! Тоа е токму принцип што се користи во федерални држави со кантони! Разбирате ли што ви велат од ДПМНЕ? Тие велат – ние ќе владееме во дпмне-вскиот кантон, Албанците ...
сите 3 | | | веќе видена

Трифун Костовски , претседател на Здружението за општествено економски просперитет ЧОВЕКОТ ПРЕД СЕ со отворени писма денеска им се обрати на пратениците Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ и на Петре Шилегов од СДСМ. Во продолжение ви ги пренесуваме двете писма до пратениците. Отвореното писмо до Илија Димовски : „Господине, Ние сме сограѓани, вие по место на раѓање и живеење, а јас како почесен. Многу добро ви се познати критериумите за да се добие таквиот статус на почесен граѓанин во еден град. За прв и последен пат ви укажувам, јас сум Македонец и за мене, кој било Македонец, на која било точка на земјината топка, е мој Македонец. Не импутирајте нешто кое не постои во моето дејствување и карактер и не ја негирајте љубовта кон мојот народ. Потекнувате од градот на врвни македонски дејци, а со вашето однесување, му го сквернавите името, запишано со големи букви, ВЕЛЕС. Лично не ве познавам, ниту пак имам желба да ве запознаам. За вас, кои се сметате за високи интелектуалци, местото не ви е во пратеничка, туку ...
сите 5 | | | веќе видена

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжија да ја одолговлекуваат конститутивната седница на која треба да се избере претседател на Собранието. Говорницата денеска ја „окупираше“ Илија Димовски кој имаше земено збор, а му реплицираат неговите сопартијци. Објективот на „Фокус“ улови една од пратеничките на ВМРО-ДПМНЕ со спремна реплика испечатена на лист. ФОТО: Томислав Георгиев Извор: Фокус
сите 308 | | | веќе видена

Германскиот европратеник од редовите на Социјалдемократите, Кнут Флекенштајн вели дека е многу разочаран поради исходот од разговорите кои тој заедно со комесарот на ЕУ Јоханес Хан и пратениците Иво Вајгл и Едуард Кукан ги водеа во Македонија минатата недела. На денешната дебата во Европскиот парламент, Флекенштајн остро ги критикуваше ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер Никола Груевски јавува Дојче Веле. „ВМРО-ДПМНЕ одбива да се придвижи. Граѓаните треба да знаат дека нема никој во ЕУ или дури и во Европската народна партија (ЕПП) -сестринската партија на Груевски, кој ја поддржува таа политика“, рече Флекенштајн. Во Македонија, вели германскиот пратеник, не се работи за левица или десница, туку „за демократија да или не“. „Јасно е дека гласачите го кажаа своето, и оние што се договорија да формираат влада треба да добијат шанса да владеат. Многу е едноставно“, рече Флекенштајн. Во Европскиот парламент денеска се одржа тркалезна маса на која се дискутираше за состојбата на Западниот Балкан и начините како ...
сите 17 | | | веќе видена

Димовски напомена дека доколку треба да се избере Талат Џафери како нов претседател на Собранието предложен од СДСМ и ДУИ, мора македонската јавност да знае што СДСМ прифатил со Законот за јазиците и дали тоа што законот се крие е впрочем пазарот што го направи Зоран Заев со ДУИ за да ги добие потписите.
сите 87 | | | веќе видена

Рангелова потенцираше дека ова прашање би му го поставила на Заев. -Зошто Заев не ја искоментира изјавата на Дода, бидејќи тие нели викаат дека не поддржуваат таква платформа, дополни Рангелова.
сите 3 | | | веќе видена

Фактички убивате деца за да останете на власт, обвини портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Ваквата изјава упатена кон членовите на ВМРО-ДПМНЕ предизвика бурни реакции кај пратениците од пратеничката група предводена од Илија Димовски. Шилегов исто така изјави дека два дена во Собранието се зборува за се само не за точките кои се на дневен ред. – Втор ден по ред се обидуваме да се убедиме што значи парламентарна демократија во една држава. Во парламентарната демократија владее оној кој ќе го обезбеди мнозинството во Собранието, во случајов оној кој ќе обезбеди 61 пратеник по што следува мирно примопредавање на власта. Со цел да се избегне тоа два дена очајно се обидувате да ни објасните што всушност значи демократија, рече Шилегов. Извор: А1он
сите 357 | | | веќе видена

Антонио Милошоски призна дека разговорите од „бомбите“ не се монтирани. Вистината е токму во „бомбите“, кога го апсевте Љубе Бошкоски и кога Гордана Јанкуловска и Мартин Протугер, бидејќи им беше малку „нелегално финансирање на кампањата“ договараа да пуштат во јавноста дека Бошкоски наводно го продавал името, рече Радмила Шекеринска. – Сакате да ја скарате Македонија за да продолжите да крадете. Престанете со лажење, не ги плашете луѓето од она што веќе стои. И Илија Димовски потврди, мајски договор постоеше, а Никола Груевски тука сите не лажеше, рече Шекеринска. Според неа, ВМРО-ДПМНЕ сака на расипан и подмолен начин да продолжи да лаже, иако во нивните редови има луѓе кои со олеснување ќе очекуваат во Собранието да се дебатира за вистински проблеми. – За да спасите неколкумина, спремни сте државата да гори, а вашите да се пакуваат и да си одат, вели Шекеринска. Илија Димовски во контра реплика кажа дека нема ништо лошо ако на крајот излезе дека тие лажеле, иако според него, СДСМ и ДУИ лажат дека нема да ...
сите 15 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ Артан Груби многу прецизно изјави од парламентарната говорница дека ниту се за федерализација, ниту за кантонизација Ние сме за Унитарна и просперитетна Македонија за сите, изјави од парламентарната говорница пратеникот на ДУИ Артан Груби. Во таа нача изјава која вие ја нарекувате платтофрма нема никакви противуставни , ниту насоки за делба и кантонизација на Македонија тоа се детски приказни со кои се замајува јавноста, а се случи во Тирана само зард тоа што една парламентарна партија одби со нас да се сретне во Скопје и тоа бече само техничка логистика- истата е создадена во Скопје и ќе повторам не е против Македонија, тоа е само злоупотреба.
сите 18 | | | веќе видена

ДУИ вели дека не сака ниту бинационална држава, ниту федерализација, ниту кантонизација. Раководството ја прими пораката од своите гласачи и реши да застане против режимот во кој учествуваше, на страната на државата. Јасно укажа дека со Груевски не можеле да се договорат за продолжување на мандатот на СЈО, орган што е формиран за да се расчисти соголениот криминал низ телефонските разговори. Да прашам, бидејќи никој очигледно не ја напаѓа унитарноста. Што браните луѓе? Чиј срам покривате? Највисок чин на патриотизам во Македонија денес е законот и одговорноста. Ја сакате Македонија и својата партија? Почнете да чистите, почнувајќи од својот двор. И извадите го Илинден од уста, во името на жртвата, мудроста и срцето на Илинденците. Не заслужувате ниту да го изговорите. Никола Димитров
сите 3 | | | веќе видена

Рускиот пратеник Денис Вороненков, кој побегна од Москва од страв да не биде убиен од агентите на претседателот Владимир Путин, убиен е во Киев. Вороненков, кој неодамна ја критикуваше и украинската влада, е убиен на улица сред бел ден. Четириесет и петгодишниот Русин побегна од својата земја во октомври минатата година, заедно со својата сопруга, оперската певица Марија Максакова. Тогаш изјави дека му е доста од „шизофренијата“ на руската влада. Вороненков се откажа од руското државјанство и доби украински пасош.
сите 2 | | | веќе видена

– Сметам дека сите ние одговорни институции, граѓанскиот сектор и медиумите имаме обврска да им покажеме на укажувачите дека претставуваат една од клучните алатки за борба против сите форми на корупција и различните форми на злоупотреба од страна на високи функционери“, изјави Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, на настанот со кој се одбележа Меѓународниот ден на укажувачите и Денот на слободен говор во Македонија, во организација на Коалицијата за заштита на укажувачите во Југоисточна Европа (SECWP) и на Центарот за истражувачко новинарство СКУП – Македонија.„На овој начин ќе ги потикнеме граѓаните кои се свесни за злоупотребите и корупцијата, но се чувствуваат несигурни и загрижени за последиците и реперкусиите, со кои тие и нивните семејства можат да се соочат, ако проговорат – изјави Јанева во своето обраќање на Меѓународниот ден на укажувачите, објави Цивил . Јанева додаде дека СЈО има одговорност да обезбеди доверба на граѓаните во институциите. Таа нагласи дека СЈО постојано укажува на ...
сите 44 | | | веќе видена

next