МКДТајмс

Советот на ЕУ, Европската комисија (ЕК) и мнозинството во Европскиот парламент (ЕП) во еден глас повторно го повикаа претседателот Ѓорге Иванов да го додели мандатот за формирање нова влада на декларираното мнозинство во Собранието. Од пленарната седница на ЕП доцна синоќа (среда, 5 април 2017 година) во Стразбур беа испратени пораки и дека СЈО треба да добие време да ја заврши работата и дека треба да престанат нападите врз граѓанските организации. Од Европската комисија порачаа дека никој во Скопје не треба да се недава дека поради добрата соработка за прашањето за мигрантите може да се затворат очите пред проблемите со демократијата и владеењето на правото. Известувачот за Македонија во ЕП, Иво Вајгл, по чиј извештај се водеше дебатата, рече дека „политичарите треба да овоможат земјата да продолжи по евроатлантскиот пат и да спроведуваат реформи наместо да ги насочуваат своите поддржувачи кон улични протести кои предизвикуваат меѓуетничка недоверба и нетолеранција“. „И 4 месеци по предвремените избори, ...
сите 90 | | | веќе видена

Кога ја доби улогата на Пипи долгиот чорап, шведската актерка Ингер Нилсон имаше само осум години . Денес има 57 години и работи како секретарка во Стокхолм, иако понекогаш игра и по некоја улога . Среќно е омажена и ужива во чувањето деца. Филмовите, односно серијата со Пипи, од 1969 и 1970 година се снимени според книгата на Астрид Линдгрен, а нешто подоцна се појави и цртаниот филм . Поради препознатливата насмевка и љубопитниот поглед, многумина и денес ја препознаваат Пипи Долгиот Чорап.
сите 8 | | | веќе видена

Во РМ полицијата, војската и нивните резервни состави за време на воена и вонредна состојба се единствените легални субјекти за одбрана на територијалниот суверенитет и интегритет на државата во случај на акт на агресија, објавување војна од друга држава и сузбивање на сите форми на вооружен бунт и нарушување на јавниот ред и мир во поголем обем. Секое самопрогласено организирање на организации или поединци во група која јавно декларира насилни средства за “одбрана” на РМ при непостоечки закани за напад или загрозување на територијалниот интегритет на државата се параструктури кои во нормални држави кривично-правно се третираат. Ако јавното прокламирање на насилни средства за “одбрана” на РМ не е доволно за МВР, тогаш е јасно дака сите настанати последици ќе бидат споделена одговорност. Македонски национален фронт највува и насилни средства за одбрана на Татковината
сите 12 | | | веќе видена

Рон Холси по потекло е од Лос Анџелес, Америка каде што работи и живее. Првата средба со балканска музика ја имал во кафеана во Србија каде што решил да го научи српскиот јазик и да запее народна музика. По неколку препеани српски песни кои достигнаа милионски прегледи на youtube, денес во дует со Тијана Дапчевиќ на многу течен македонски јазик ја пеат старата македонска песна „Јовано Јованке“. Слушнете како добро звучи тоа:
сите 8 | | | веќе видена

Осум лица, од кои неколкумина вооружени полицајци во цивилки, доцна ноќеска физички го нападнале пратеникот на СДСМ Максим Димитриевски од Куманово. За среќа, Димитревски има само лесни повреди на раката. Случајот е пријавен во полиција, но како што дознаваме, веројатно никој не е приведен. Настанот се случил во кафеаната „Палас“ во Куманово, каде што Димитриевски имал семејна веселба, со свои роднини и пријатели. Веселбата била во закупен дел од кафеаната, а славениците имале и сопствена музика. Осумте напаѓачи, под дејство на алкохол, прво вербално го провоцирале пратеникот Димитриевски, а потоа и тргнале физички да се пресметаат со него. Тој некако успеал да се одбрани, по што влетало обезбедувањето и во локалот настанал хаос. На подот паѓале и пиштоли од полицајците во цивилки. – Се обидов да се повлечам, да не возвраќам на провокациите, но морав да се бранам и себеси, а да ја бранам и мојата сопруга, чиј роденден славевме. Напаѓачите не ги познавам. Подоцна полицајците ми рекоа дека вооружените лица ...
сите 127 | | | веќе видена

Американката, која глуми во ленти со знак 18+ освои околу 7 милиони долари, откри темната страна на индустријата. “Некои жени сметаат дека со сексуалните сцени ќе остварат своите соништа, но тоа не е така. Работата е повеќе од тешка, а продуцентите и режисерите ни третираат суров. Според мене подобро е да бидеш жртва на педофил отколку да се сликаш во филмови за возрасни “, коментира уште таа во емоционално порака распространето во интернет.
сите 11 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани денеска дека САД и нивните сојузници ќе уништат организацијата “Исламска држава” и ќе ја заштитат цивилизацијата, пренесе Ројтерс. “Ќе ја уништиме ИСИС и ќе ја заштитиме цивилизацијата. Немаме друг избор”, рече Трамп на прес-конференција со јорданскиот крал Абдула Втори, чија земја е во воената коалиција на чело со САД против џихад група во Ирак и Сирија.
сите 37 | | | веќе видена

Велика Британија ќе добие 60 милиони. Евра од Европската унија за справување со штетата од поплавите во текот на зимата на 2015 година-2016 година, пишува весникот New Europe, цитиран од “Фокус”. Лондон побара поддршката на блокот за обнова на инфраструктурата, оштетена од поројните дождови. “Кога една држава членка има проблем, другите активно соработуваат и помагаат. Велика Британија ќе се искористи од солидарноста на ЕУ и покрај Брекзит и активирањето на член 50 “, истакна европратеникот Жозе Мануел Фернандез, кој е одговорен за ова прашање.
сите 14 | | | веќе видена

Мега интервју за ЦИВИЛ Медиа, со професорката д-р Мирјана Најчевска, за причините и решенијата за продлабочената политичка и институционална криза во Македонија. Според професорката Најчевска, заокружување на конститутивната собраниска седница на парламентарното мнозинство надвор од собраниската сала е едно од законските решенија за излез од кризата. ЦИВИЛ Медиа: Имајќи го предвид исходот од вчерашната средба на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, каков развој на политичката криза нѐ очекува? НАЈЧЕВСКА : Јас од почетокот повеќе навивав или тврдев дека станува збор за институционална, а не за политичка криза. Не станува збор за криза на идеи или криза базирана на идеологија, туку за криза којашто се заснова на потполно отсуство на законско, уставно функционирање на институциите. Оттаму, и она што се случи вчера на средбата и она што ни се случува последниот период е многу разбирливо и очекувано. Имено, сега сме на крајот на потполната ерозија ...
сите 39 | | | веќе видена

– Веќе 62 пратеници поднесовме барање за продолжување на работата на седницата меѓутоа на „големите македонски патриоти“ во ликот и делото на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ очигледно бранењето на Македонија им е од 11 до 18 часот, се друго понатаму е за нив неприфатливо, вели Шилегов. Тој кажа дека немало координативна седница, туку тоа било алиби на ВМРО-ДПМНЕ да побараат пауза со цел да се одложи работата на седницата. – Очигледно е дека оваа струкутра на луѓе не прави ништо друго освен што ги одложува процесите со цел за себе и за раководството на ДПМНЕ избегне евентуална одговорност за кривичните дела. Проблемот е што заради таквото нивно поведение плаќаат граѓаните, а не може да се спроведат реформите и да одат напред демократските процеси, рече за А1он Шилегов.
сите 60 | | | веќе видена

Тројца муслимански ученици кои сакаа да разговараат со претставник на државата Оклахома за Исламот мораа прво да пополнат прашалник во кој имало и прашање „Дали тепате жени”, изјави шефот на Сојузот за американско-исламски односи Адам Солтани. – Дали тепате жени?, гласи едно од прашањата во анкетата, која им ја дал асистентот Џон Бенет. Второто прашање гласело: „Дали се откажувате од терористичката организација Хамас?”. Прашалникот содржел 17 прашања и студентот по право и двајцата средношколци биле шокирани и навредени од прашањата темелени на дезинформации за религијата. Тие на крај ја напуштиле канцеларијата на Бенет и не се сретнале со него. – Никој не треба да се соочува со глупави, исламофобични и прашања полни со омраза. Пред да се сретнеме со својот претставник во власта, го сметавме за одговорен, објави во видео на својот Фејсбук профил Адам Солтани. Тој додаде дека учениците знаеле за претходните негативни коментари на Бенет за Исламот, но дека сакале да му покажат какви се всушност муслиманите. – ...
сите 3 | | | веќе видена

Ајде стани и покажи се да те видиме сите што величина си, па си земал без срам и перде перце в рака да пишуваш манифест за одбрана на ајдуци Кој си бе ти, ајде стани и покажи се, да те видиме сите што величина и големина од човек ќе беше, па си земал без срам и перде перце во рака во оваа земја, која ја претвори со твоето владеење во безнадежија. Кој си ти да пишуваш манифест до осиромашениот народ. Како не ти срам да им се обраќаш на граѓаните кои се испокрадени, понижени, исцедени како лимон од најопасните ајдуци облечени во костуми и вратоврски. Кој си бе ти со манифест да се браниш себеси од судот и од законите и да ги браниш со лаги своите поданици, осомничени политичари за криминал и големи злодела против својот народ. Кој си бе ти да пишуваш манифест и да се повикуваш на славниот документ од Крушево. Што е, сакаш ли ново востание за одбрана на твоите арамилаци и арамии. Кога повикуваш на национално и државно единство на кого мислиш? На тие што имаат единствен матичен број родени во татковината, или ...
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот кандидат за претседател, Имер Селмани, смета дека ниту зголемен меѓународен притисок, па ниту некакви санкции ќе можат да го разубедат Иванов да ја смени неговата одлука за мандатот, пренесува Алсат М. Поради тоа Селмани не е воопшто изненаден од тоа што Иванов остана цврсто на својот досегашен став и по вчерашната средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „Господинот Иванов се однесува како сопственик на Македонија, а не како претседател на земјата. Ги суспендира сите уставни членови кои му даваат обврски и задачи како претседател и се однесува како диктатор кој си дава право себеси кому да му даде власт, а кому не за формирање на новата влада. Тој го суспендираше Уставот и основното начело на демократијата со фактот што не го даде мандатот на новото парламентарно мнозинство кое има 67 потписи за формирање на нова влада и не очекувам јас или граѓаните дека ќе ги омекне ставовите. Во овој поглед кога не може да се постигнат две третини од гласовите во Собранието за да се покрене ...
сите 110 | | | веќе видена

Парадоксално, но СДСМ може да ја воведе земјата во вистинска криза, ако продолжи да се „фемка“, да одолговлекува, да покажува знаци на „процедурална заробеност и вкочанетост“, трошејќи ја огромната доверба дадена од 700.000 гласачи кои се недвосмислени победници на овие избори – за преземање на власта и формирање на влада. Не е прифатливо ниту разбирливо да се чуе дека после последните зборови на Хорхе (?) на средбите со Туск, СДСМ од понеделник или вторник (што и да е), допрва ќе правеле „нова стратегија“ за во парламентот да го востоличи парламентарното мнозинство што го има?! Ајде што е јадно вашата стратегија да зависи од нешто како изговорен збор или говор на Хорхе – таа деланка наша отпадната и нејзината пуста хемија. Тој, сиромашкиот, влегол во loving closeness со улогата на „татко на нацијата“, што некој го нарекува „драма на лошите ролји“ – кога личноста се поистоветува со лошото читање на сопствените можности и статус и се тече понатака условено од таа грешка и несоодветност: имено Хорхе како ...
сите 72 | | | веќе видена

Професорот Фрчкоски настапи со жестока колумна во која го нарече лидерот на СДСМ кукавица без муда затоа што не се тепаат со ВМРО-вците во собрание. На ова реагираше лидерот на СДСМ: Дознаваме дека во СДСМ има план за решавање на кризата и дека без насилие и без драми и хаос ќе се добие мандатот и ќе се формира влада. Треба само да се има малку трпение и да не се паничи и прави хаос. СДСМ има само 49 пратеници и има ограничен маневарски простори и мора да игра со тек на време внимателно за да не ги испаничи ДУИ, БЕСА и Албанска Алијанса а и странците кои му порачале на лидерот на СДСМ дека ќе ја има нивната поддршка се додека тој не презема ризични потези кои ќе придонесат за немири и тензии на улиците со потенцијал за граѓанска и меѓуетничка војна. СДСМ затоа игра полека претпазливо не дозволувајќи му на ДПМНЕ да креира хаос и војна со која ќе се спаси од заминување од затвор и одење во затвор. Превземено
сите 72 | | | веќе видена

Ова e безобразно поигрување со маката на земјоделците коишто трпат за леб, додека Мијаков и Груевски се шират и во нафтениот бизниси, а нив ги штитат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието и Ѓорге Иванов кој противуставно не го доделува мандатот за состав на Влада на мнозинството во Парламентот. Да имаше нова Влада, во овие 110 дена, земјоделците веќе ќе почнеа да добиваат и зголемени субвенции. Ќе земаа 30% повеќе за секое ново грло и 20% повеќе за секој нов хектар. Ќе имаа зголемени субвенции и за нафта, односно веќе ќе беше воведена и поевтината земјоделска, или зелена нафта. Земјоделците кои ги исполнуваат условите за паушално оданочување ќе беа ослободени од плаќање данок. Доцнат и реформите за младите фармери кои си заминуваат од земјава секој ден. Тие ќе добиваа државна поддршка при купување на прво стадо, ќе имаа зголемени субвенции и ќе беа ослободени од закуп на државно земјоделско земјиште и тоа можеби ќе ги предомислеше да не го напуштат семејството и да не го бараат излезот надвор од ...
сите 18 | | | веќе видена

Знаете што ни фали на сите до еден во моментов деновиве ? Свесна и морална поддршка на Зоран Заев !!! Сите силни умови, кратковидни аналитичари, борци за слобода и човекови права, новинари од сите калибри, уметници со здрав разум, професори ќутачи и умерени критичари на режимов , бивши пратеници на СДСМ ( они посебно) слободоумни граѓани , сите НИЕ , без исклучок ЗНАЕВМЕ дека имаме работа со режим кој една декада не застана додека ја плетеше мрежата на злото, сите знаевме дека симбиозата помеѓу мафијата и институциите е посилна отколку што бевме спремни да си прзнаеме со надеж дека не се сите мртви карактери во нив , сите знаевме дека се изнесени над пет буџети од земјава, знаевме дека имаат наши пари да купат се шупливоо што е со климав карактер и да создадат ѕид од неписмен народ на кој можат да му сервираат секаква националистичка и квази измислена приказна која ќе биде проголтана како чоколаден сладолед од поскапите, ЗНАЕВМЕ СЕ’ . Знаејќи се’, поединечната трка по сопственото его на скалата на ...
| | веќе видена

САД очекуваат брзо формирање на влада која ќе биде посветена на реформската агенда и интеграција на земјата во ЕУ и НАТО, порача денеска амерканскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли. Амбасадорот Бејли во изјава за медиумите по одбележувањето на Денот на НАТО во Скопје, рече и дека очекуваат партиите да ги исполнат сите елементи од договорот од Пржино. – Имаше избори во декември, за кои се оцени дека се кредибилни. Пратениците седнаа во Собранието, беше декларирано собраниско мнозинство и мислиме дека не е во согласност со демократските принципи и со Уставот да не се дозволи да продолжи процесот на формирање на владата. Секако, на крајот на краиштата, од политичките лидери и од граѓаните на Македонија ќе зависи како ќе одат напред, но ова е клучно за македонската интеграција во НАТО и во Европската Унија, како што кажа вчера претседателот на Европскиот совет, изјави Бејли. Тој, одговарајќи на новинарско прашање, истакна дека не може да шпекулира за следните чекори доколку не се формира влада набргу. – На ...
сите 50 | | | веќе видена

next