МКДТајмс

Билд: Демократијата и Уставот се решение за кризата. Драг Карл. Нема еден атом на демократија кај власта во Р. Македонија. Како што нема еден атом демократија кај опозициските сили. Нема еден атом на демократија кај Трамп кој победи на демократски избори. Нема еден атом демократија кај Ердоган кој победи на референдумот. Нема еден атом демократија кај Вучич кој победи на демократски избори. Се почесто во светот гледаме како демократските механизми произведуваат недемократски исходи. Затоа што демократијата не е само избори и правила, туку и култура, дух на самовоздржување и размислување за јавното добро. Затоа, залагањето за Демократијата и Уставот во Македонија, се само празни зборови и празни школки, кои не носат ама баш никакво решение на актуелната криза. Ивор Мицковски фб статус
сите 72 | | | веќе видена

1. Трговијата на мало има пад од 2,5% во јануари и февруари 2017 година во однос на истиот период лани. Тоа се должи пред сѐ на намалената побарувачка од купувачите. Ова е податок добиен токму од фирмите, кои во Извештајот за деловните тенденции во трговијата на мало на Државниот завод за статистика, како најограничувачки фактор во почетокот на 2017 година ја означиле токму слабата побарувачка од купувачите. 2. Индустриското производство во јануари и февруари 2017 година бележи пад од 1,9% во споредба со истиот период во 2016 година. Тоа се должи пред се на падот на преработувачката индустрија од 4,1%, а пад има и кај рударството, од 6%. Сериозен пад имаат повеќе оддели на преработувачката индустрија како: производство на пијалаци (-14,5%), на тутунски производи (-22,3%), производство на текстил (-17,2%), на облека (-22,1%), кожа (-28,1%), преработката на дрво (-48,3%), производство на фабрикувани метални производи (-25,2%), на останата опрема за транспорт (-52,6%), останата производствена индустрија ...
сите 48 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство ја презема обврската да го деблокира демократскиот процес во Парламентот согласно Деловникот, Уставот и законите. Ќе биде брзо избран новиот претседател на Собранието, а потоа и новата реформска Влада. Тоа е одлука на мнозинството граѓани, изразена на кредибилни избори и сите институции во државата се должни да обезбедат мирен трансфер на власта. – од денешната средба со ко-претседавачот на Европскиот совет за надворешни односи, поранешен премиер на Шведска и шеф на дипломатијата, Карл Билт. Зоран Заев
сите 215 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, се пожали дека во времето кога тие беа на власт, на некоја манифестација во Гостивар, сите говори и натписи биле на албански јазик. – Коректноста треба да биде обострана. Ова е обид за раскинување на мировен договор и редефинирање на истиот. Тоа ќе биде многу опасно, рече Димовски. Пратеничката на ДУИ, Емини Мирсаде, истакна дека Димовски лаже. – Димовски говори за манифестација, на која истовремено се зборуваше албански, македонски и турски јазик. Не е коректно да се лаже, рече Мирсаде. Извор : А1он
сите 52 | | | веќе видена

Со сопругот бевме на летување. Разговаравме колку сме остареле и дали сѐ уште сме способни да заведеме личности од спротивниот пол. На шега му реков на маж ми дека годините си го прават своето и оти тој многу тешко би можел нешто да „смува“. За разлика од мене… Така падна кладба. Ако за една вечер некој од нас успее да заведе партнер, мора да оди до крај! Се раздвоивме во посебни локали. Помина половина час, но ништо не се случи. Отидов до тоалетот, ги соблеков гаѓичките, а на себе имав пократка сукња. Се вратив и седнав на своето место. Наспроти имаше две момчиња. Забележав дека гледаат во мене и намерно ги подраширив нозете. Набрзо едниот од нив ми пријде и праша дали е слободно местото. Така и двајцата седнаа до мене. Ги излажав дека сум сама на летување и оти маж ми е дома, што дополнително ги распали младите момчиња. Ме поканија на прошетка и тргнавме кон плажата. Седнавме на едно пристаниште. Забележав дека ме посакуваат. Почнаа да ме допираат по нозете. Не ми беше сеедно, но дел од мене не сакаше ...
сите 15 | | | веќе видена

(META) Продолжението на конститутивната седница на Собранието е закажано за денеска во 11 часот. Според партиските соопштенија, од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ нема отстапување од рововските позиции на партиите. Ново е само што денеска во Скопје ненајавено е и поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, кој на својот твитер-профил, исто така, напиша: „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите во ставовите помеѓу политичките партии се сè подлабоки. Ситуацијата е мошне сериозна.“ Официјално не е соопштено во каква мисија доаѓа Билт, дали станува збор за посредничка или, што е поверојатно, само за „извидничка“ улога. Билт ќе се сретне со лидерите на политичките партии, а во агендата на претседателот Ѓорге Иванов не е предвидена средба со поранешниот шеф на шведската дипломатија. Иванов, претходно во интервју за австрискиот „ Винер цајтунг “, го повтори својот став дека нема да го додели мандатот и да се избере претседател на Собранието. „Формирање влада без оправдан мандат е правно ...
сите 185 | | | веќе видена

(META) „Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари со лош вкус, а Европа ќе доживее кошмар ако Балканот полуди поради одложувањето на ЕУ-агендата и стане сива зона во која други „актери“ ќе имаат поголемо влијание од ЕУ, порачува албанскиот премиер Еди Рама во интервју за европското издание на влијателниот американска магазин „Политико“ . Рама порачува дека не е за обединување на Албанија со Косово, но дека и тоа не е исклучено ако ЕУ-интеграциите на регионот останат на сегашното ниво, зашто, како што вели, „никој не сака мали унии и сите сакаат да се обединат во голема унија“, како и дека „ако нема надеж, нема перспектива, нема простор, се разбира, може да се случат и мали унии“. Истовремено, тој ја брани платформата на албанските партии во Македонија и вели дека тој само ја потпомогнал средбата на албанските партии од Македонија и не се обидувал да се меша во внатрешните работи на Македонија. – Има мит создаден во Скопје за политички цели дека албанските партии следат платформа ...
сите 275 | | | веќе видена

Референдумот во Турција покажа дека и покрај огромниот притисок и пропаганда, Ердоган не доби поддршка за уставни промени какви што посакува. Уверен сум дека тесното мнозинство на позитивни одговори на референдумот е резултат на измами, кои никој нема да може објективно да ги провери. ОБСЕ се изјасни дека референдумот не е во согласност со демократските стандарди, ама на Ердоган не му е гајле за тоа. Тој ќе се устоличи како целосен диктатор, ќе ја ништи сек оја опозиција и ќе ја одвлече Турција во поголем исламизам и милитаризам. Со европска Турција, онаа на Ататурк, е завршено. Светот добива уште еден фактор на дестабилизација повеќе. Не знам само како ќе се одржи Турција во НАТО во вакви услови, со оглед на големиот расчекор во нивните политики. Лицемерието не може долго да трае, а извлекувањето на НАТО од Турција (и обратно), сосе бази како Инџирлик, ќе отвори голема геостратешка „дупка“ во поширокиот регион, ќе доведе до нови прераспределби на сферите на влијанија, што секогаш носи огромни ризици од ...
сите 167 | | | веќе видена

„Македонија е наша заедничка татковина, составен дел на нашиот национален идентитет. Па, затоа Христос нè повикува да ја чуваме и браниме нашата православна вера, автокефалноста на Македонската православна црква, самостојноста и унитарноста на македонската држава која по многувековно ропство конечно ја имаме како реалност. Да застанеме на браникот на татковината и со многу воскресенска љубов и достоинство да не допуштиме нечестивите да ни го менуваат името, јазикот, знамето, односно она што од памтивек се наши македонски национални обележја. Ова е историскиот момент кога ѝ требаме на нашата татковина“ ОВА Е СРАМНА ЗЛОУПОТРЕБА НА РЕЛИГИЈАТА ВО ПОЛИТИЧКИ ЦЕЛИ, А ВО ОДНОС НА ХРИСТИЈАНСТВОТО Е ЧИСТО БОГОХУЛИЕ. 1.ИСУС НИКОГАШ НЕ ПОВИКАЛ НА ОДБРАНА НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА. 2. ИСУС НЕ ПОВИКАЛ НА ОДБРАНА НА УНИТАРНОСТА И САМОСТОЈНОСТА НА МАКЕДОНИЈА. 3. СО ВОСКРЕСЕНСКА ЉУБОВ НЕ СЕ ЗАСТАНУВА ВО ОДБРАНА НА ТАТКОВИНАТА ТУКУ ВО ОДБРАНА НА ВРЕДНОСТИТЕ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО. 4. ДА ГО ПОИСТОВЕТУВА ...
сите 43 | | | веќе видена

Шанац!? Дали пред безволните и принудени „партиско-груевистички“ туристи, тука во Скопје, пред тие 500 “мозочно-пасивни“ души, тие уценети, приморани, заблудени, веројатно и непрошетани – неизлезени подалеку од ареалот на нивниот атар – ти одржа говор? И тоа во царскиот град – токму под прозорецот на Царот. Веројатно во обид да му ја излекувате манијакалната депресија и забеганата умисла дека тој е автохтон наследник на Аце Велики. Е, тој твојот “ говор“, секако ќе стане “историски“ (што немој веднаш да го сфатиш како комплимент, туку напротив). Оти Тони, се засрамив поради твојот срам, и колку да се кочев, не можев, а да не ти упатам неколку збора. Зборови од човекот чие мислење, некогаш, во некои прогресивни, слободарски, и уметнички продуховени времиња, ги примаше како совет. Исто како и јас твоите. Некогашното пријателство од полетната студентска и пост-студенска младост ме обврзува да бидам искрен и да не “ставам зборови во бели ракавици“. Твојот говор нема да биде запаметен по тоа што беше ораторска ...
| | веќе видена

Утре еден ден, кога никој веќе нема да оди во Турција, ќе им раскажуваме на нашите деца колку прекрасна земја беше таа во нашето време. Колку убаво си поминувавме во неа, како заглавувавме до сабајле на некои од најдобрите забави на кои сме биле во животот, како седевме опуштено среде ноќ во истанбулските кафиќи, како шетавме слободно по неговите улици и дење и ноќе, како дишевме со полни гради покрај Босфорот, како останувавме без здив покрај Аја Софија и Сината Џамија… Ко га ќе замолчиме, тие ќе нѐ прашаат за Македонија. Ние ќе им кажеме дека на Македонија ѝ се случи истото што ѝ се случи на Турција, неколку години подоцна. Дека тогаш веќе бевме уморни од долгата борба. Дека станавме апатични и депресивни. Дека се разочаравме заради малите шанси работите да се променат. Дека решивме да си заминеме, за да им обезбедиме подобар живот на нив. Не сакаме да ни се случи ова! Затоа, периодов мораме да преземеме поодлучни и похрабри чекори. Бранимир Јовановиќ
сите 10 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство од 67 пратеници, избрано на кредибилни избори ќе го избере новиот собраниски претседател, а потоа и новата реформска Влада на граѓаните на Република Македонија. Тоа ќе се случи многу брзо, според Деловникот, Уставот и законите, соопшти СДСМ.. Како вшто се наведува во соопштението, зад ова мнозинство стојат најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени на режимот.Тоа мнозинство има обврска да ја спроведе граѓанската волја. Исто така има обврска да ги спречи деструктивнте политики на Ѓорге Иванов и на Никола Груевски, што за криминални интереси на Груевски и тесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ја загрозуваат стабилноста на државата и квалитетот на живот на граѓаите. „Очигледно е дека недостига здрав разум, штом Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ уште се надеваат дека се некаков фактор во политичките процеси, иако со нив граѓаните расчистија на 11 декември 2016 година, кога ги избраа избраа промените, а дека се опозиција којашто мора да овозможи мирен трансфер на власта порачува и ...
сите 170 | | | веќе видена

Вие што не ве интересира политика … Политика не се само партии и избори. Политика е и здравство, школство, колкава ви е платата, ред и сигурност, мир и раат, правда во суд, зеленило и чист воздух, среќен и убав живот, имање држава и иднина. Ако се грижите за било што од ова, имате своја улога во “политиката”. Инаку, непромислената доверба во авторитетите, дека има некој што (треба да) му ја мисли, а вие не можете ништо да сторите, е совршен рецепт за колективно. Никола Димитров
| | веќе видена

Jelena Spendzarska Драги пријатели, после неколку дена отсуство од фејсбук, мислам дека денеска, на најголемиот христијански празник ВЕЛИГДЕН е вистински ден да се вратам и да ја раскажам својата страна на приказната, која, искрено, ме направи интернет сензација и некако ме фати многу неподготвена за ваквата популарност Како и во секоја професија,така и во мојата, си станал на лева нога, си имал лош ден, ти прекипало нешто од претходниот ден, некој/нешто те изнервирало – сите си имаме свои жолти минути и нема тука многу што да дискутираме дека сите секогаш сме супер фини и максимално љубезни дали на работа или општо во животот. На секој може да му се случи, секој грешел и секој ќе греши, крај краева грешките кои ги правиме и лекциите кои ги учиме од нив не прават многу поискусни во животот.Не сакам да се одбранам, и денеска цврсто стојам зад се што имам кажано, веќе бидна и враќање назад нема. Само не можам да разберам како вие од едно видео на интернет сфативте дека дека јас сум најлошата личност на светот ...
сите 29 | | | веќе видена

Ердоган ја прелажа руралната Турција на штосот дека стабилноста и е загрозена и дека само диктатор како него ќе ја спаси. Звучи познато нели? Победи за влакно што во старт е многу сомнително, особено што се знае дека загуби во најголемите градови, Истанбул, Анкара и Измир, каде луѓето повеќе разбираат кој е тој и што му е целта кога ќе стане султан. Оние за Ердоган изолирани во турските вукоебини нема ни да знаат што ги снашло, штета за оние другите кои ќе страдаат заради нивната глупост. Исто како тука. Нема разлика. Сашо Тасевски
сите 24 | | | веќе видена

Во текот на летото 2001 година бев вмешан во спасувањето на 25 македонски Американци (американски граѓани со македонско потекло) кои беа заглавени во близина на селото Вратница од припадниците на ОНА, вели во изјавата на МКД.мк Глен Нај, актуелен член на Претставничкиот дом во САД, тогаш вработен во американската амбасада во Скопје. – Јас тогаш работев со Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), заедно да организираме безбедно извлекување со автобус на американските граѓани со македонско потекло од опасното подрачје. Тие потоа од Скопје безбедно се вратија во САД. МКЦК исто така учествуваше во безбедниот транспорт на групата (заедно со другите двајца македонски заложници кои не се граѓани на САД) во Скопје. Потоа преговарав за ослободување на уште едно лице заробено од ОНА во истата област. Јас никогаш не бев поврзан со настаните во селото Арачиново и покрај некои шпекулации во медиумите – вели во изјавата за МКД.мк Глен Нај.
сите 2 | | | веќе видена

Првите неофицијални резултати од референдумот во Турција покажуваат дека граѓаните дале поддршка за воведување претседателски систем за што се залага актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган. По преброени 95,5 отсто од гласачките ливчиња на референдумот во Турција, 51,62 отсто избирачи гласале „да“ на денешниот референдум во Турција, јавија турските медиуми. Против се 48,38 отсто од гласачите. Во Истанбул, 51,05 отсто од гласачите не сакаат уставни измени. Во главниот град Анкара „не“ гласале 50,56 отсто од избирачите.
сите 425 | | | веќе видена

Со кршење јајца и кревање чаши муслиманските и православните жители на Општина Сопиште денеска го славеа Велигден. Семејствата на Зоран Симоновски и Томислав Алексовски им беа домаќини на муслиманските соседи од селата Света Петка и Чифлик кои им дојдоа на гости. Граѓаните од регионот се потсетуваатдека порано бројноста за граѓаните кои доаѓаат била поголема, но во последно време поради политичката ситуација традицијата се сведува на индивидуални посети во семејствата. Гостите од Света Петка и Чифлик велат дека оваа традиција ја одржувале и нивните дедовци и прадедовци. Велат дека политичката криза не треба да ги нарушува долгите меѓуетничките односи. “Сакаме тука да живееме заедно и не сакаме да ги расипеме односите поради политиките на некој во Македонија. Да им покажеме на граѓаните во Македонија дека ние навистина имаме соживот и си живееме. Мирот може да ни го расипе политиката. Оваа политика треба да прекине и да не подбуцнува бидејќи тоа не е добро за граѓаните и за нашите деца.” – вели Мазлам Латифи, ...
сите 2 | | | веќе видена

Кој стои зад телефонскиот повик за кој вчера говореше Иванов? Оваа дилема ја расчисти еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ Мане Јаковлески. Тој за Фактор неодамна изкави вели дека во последен момент на лидерот на ДУИ Али Ахмети му се јавил премиерот на Република Албанија Еди Рама. Ова Јаковлески за тв магазинот Фактор 24 го изјави уште на 1 февруари. Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов вчера само потврди дека во последен момент пропаднал договoрот Груевски Ахмети за формирање на Влада. Албанскиот премиер Еди Рама, на еден час пред прогласувањето на коалицијата ВМРО ДПМНЕ и ДУИ извршил последен телефонски притисок врз лидерот на Интегративците Еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ Мане Јаковлевски на 1-ви февруари во интервју за „Фактор 24“ на ТВ 24 изјави: „Премиерот на Албанија Еди Рама го спречи формирањето на Влада помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. Вечерата кога ДУИ одлучуваше да влезе во Влада со ВМРО ДПМНЕ јас имав луѓе во Мала Речица кои изворно ме информира за состанокот на ДУИ. Дури едно време ми беше најавено дека ...
сите 151 | | | веќе видена

Подготви: Љупчо Маркоски Ликот е поважен од парите, гласи кредото на легендарниот банкар Името на Џон Пирпонт Морган, по познат како Џеј Пи Морган, свети со големи букви во историјата на САД од крајот на XIX и почетокот на XX век не поради богатството, иако тоа не е малку. Причината за ова е манифестацијата на неговиот карактер и пристап при решавање на кризни проблеми во економијата и финансиите, поради што го нарекуваат финансискиот голман на Америка. Еднаш за време на слушање во Конгресот тој бил запрашан од советник во една од комисиите: “Трговската доверба нели базира претежно на парите или на сопственоста Господине Морган?” “Не, господине” – одговорил Морган. “Првото нешто е карактерот.” “Уште поважно дури и од парите или имотот” – одговорил на скептичниот советник. “Пред парите, имотот или што и да било друго”, рекол Морган. “Со пари карактерот не може да биде купен.” Изгледа токму карактер бил потребен за претворање на САД од страна на растечки пазар во средината на XIX век во светска финансиска ...
сите 6 | | | веќе видена

next