МКДТајмс

Американскиот претседател Доналд Трамп порачал дека ударот врз терористичката организација Исламска држава во Авганистан, каде беше фрлена најголемата бомба од арсеналот на САД, позната како „мајката на сите бомби“, е изведен со негово одобрување и навестил дека тоа би можело да биде порака за Северна Кореја, за која кружат гласини дека наскоро би можела да изведе нова проба на нуклеарно оружје, пренесуваат светските агенции . „Не знам дали тоа испраќа порака до Северна Кореја. Не е важно дали испраќа порака до неа или не. Северна Кореја е проблем, а проблемот ќе биде решен“, рекол Трамп. Американскиот воен авион вчера во подземните тунели на ИД на североистокот од Авганистан ја фрли најголемата бомба од арсеналот на САД, тешка десет тона и позната како „мајката на сите бомби“.
сите 268 | | | веќе видена

Претставниците на Кристијано Роналдо се огласија со демант, по повод обвинувањата дека Португалецот во 2009 година силувал девојка. Германскиот весник „Шпигл“ ја пренесе веста дека еден од најдобрите фудбалери во светот, на неименувана девојка ѝ платил 370.000 долари, за таа да не го обвини за силување, кое се случило во Лас Вегас. „Тоа е новинарска фикција. Овие обвинувања се срамни. Роналдо ќе стори сè за да го заштити своето име. Наводната жртва одбила да излезе во јавноста и потврди дали обвинувањата се вистински. Целата приказна е поткрепена со документи чија автентичност не е потврдена“, се наведува во соопштението. „Наводно, Роналдо на 13 јуни 2009 година ја силувал девојката во апартман во Лас Вегас, а потоа се договорил да ѝ плати 370.000 долари за таа да не го пријави случајот.
сите 35 | | | веќе видена

„Последниот што ќе замине, нека го изгаси светлото.“ – непознат автор Низ годините многупати сум се прашувал зошто луѓето емигрираат. Зошто ние, Македонците, емигрираме. Го прошетав и половина свет, и пак не добив одговор, сé додека еден ден едноставно не го сфатив сето тоа. И тоа во временска рамка од чекање на семафор. Причината луѓето да емигрираат е во почитта, или поточно – во недостатокот на почит. Би можел да завршам со тоа, но од почит кон луѓето што ја отвориле оваа статија ќе ви дадам уште неколку информации, со кои ќе се дообјаснам. Државата не ги почитува своите граѓани. Не само со тоа што ни нуди и допушта изроди и криминалци за политичари. Всушност, секојдневното непочитување е многу пострашно. Државата нé тутка симболично во градскиот транспорт. Не дека е скапо да се купи уште некој автобус, или дека мора пола град (погрешната половина) да се вози бесплатно пола од деновите, или дека нештата не можат да се синхронизираат поправилно за да им е удобно на луѓето. Ама државата (во случајот, и ...
сите 11 | | | веќе видена

Опасно високиот крвен се симнува, се разбира, со лекови препишани од вашиот лекар. Но во прилог може да се стимулира неговото нормализирање со некои природни средства. Такви се корисните пијалаци. Некои од нив имаат особено корисно влијание против висок крвен притисок. Кои се тие? Млеко Калциумот има својство да го намалува крвниот притисок. Затоа полномасното млеко од 3,6% е врвно средство што ги нормализира вредностите на крвниот притисок. Пијте една чаша топло млеко 2-3 пати на ден. Свеж сок од цвекло Црвеното цвекло е врвен извор на калиум. Тој е суштински минерал во контрола на крвниот притисок. За хипертензивните обично се препорачува да ја заменат натриумовата сол со калиумова поради оваа причина. Покрај тоа цвеклото е богато со фолна киселина, која исто така придонесува за регулирање на крвниот притисок. Чај од хибискус Чајот од хибискус е богат со ACE-инхибитори, кои се користат во фармацевтската индустрија за третман на хипертензија и срцева слабост. Хибискусот е богат со природниот еквивалент на ...
сите 20 | | | веќе видена

Моментот каде Калиопи го покажува своето врвно лицемерие може да го погледнете на 19 и 27 секунда од шоуто, ВИДЕОТО МОЖЕ ДА ГО ОТВОРИТЕ САМО ПРЕКУ ЈУТЈУБ Калиопи на Грујовите анти-албански протести :
сите 10 | | | веќе видена

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден. – Возљубени празникољупци, велегласно ќе бијат црковните камбани, објавувајќи го Христовото воскресение, и пренесувајќи ја радоста за Празникот над празниците. Силно ќе одѕвонуваат воскресенските ѕвона, повикувајќи нè торжествено да го отпразнуваме светлозарниот ден на Христовото воскресение. Затоа, молитвено да се пренесеме до спасоносниот Настан, та едномислено и еднодушно, заедно со Небото и Земјата, да Го прославиме Бога за сите Негови дела. Во овие торжествени мигови, да се потсетиме на неповторливата жртва, кога Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој што верува во Него, да има живот вечен. Под небото нема друго име дадено на луѓето, преку кое би можеле да се спасиме, освен преку името на Христа воскреснатиот, преку Кого на паднатиот човек повторно му се ...
сите 32 | | | веќе видена

Вчера се отвори тестаментот на Есма Реџепова Теодосиевска, во кое јасно и гласно стои дека сиот имот ѝ го подарува на државата, изјави за Програмата Гласот на народот на Радио Слободна Македонија, Зорана Костовска, најблискиот соработник на Есма Реџепова Теодосиевска. Костовска вели дека Кралицата на ромската музика постојано велела дека парите ги направила од концерти, а за концертите народот купувал карти, така што таа сакала сè да остави на својот народ. – Таа го исполни своето ветување. Есма многу ја сакаше Македонија и Македонија ја сакаше Есма. Никогаш каде и да одевме низ светот Македонија не ја изоставуваше од своите изјави, интервјуа. Во срцето ја носеше македонската песна, душа и мисла. Знаеше да каже дека е горда на својата Македонија. Затоа Есма сиот свој имот ѝ го подари на Македонија – вели Костовска.
сите 19 | | | веќе видена

Пратениците 12 дена дебатираа за многу работи, а се чини најмалку за предлозите за членовите на Комисијата за избори и именување. Меѓу многуте слични реплики и контрареплики, процедурални забелешки, се слушнаа и по некои невообичаени работи. Тиранската платформа и деблокирање на Собранието беа најчестите работи за кои се зборуваше во дванаесетте дена дебата на конститутивната седница, на која тема е изборот на претседател, дванаесет члена и нивни заменици во Комисијата за прашањата на избори и именувања. Но без разлика на точката на дневен ред, пратениците голем дел од времето зборуваа и за Специјалното јавно обвинителство, снимките од т.н. опозициски бомби, или, пак, кој кому што му рекол по собраниските ходници. Па така пратеничката од СДСМ Радмила Шеќеринска од говорница откри што и рекол претседавачот со седницата Трајко Вељаноски за вештините на неговиот сопартиец Крсто Мукоски. „Пред неколку дена Вељаноски не информираше дека колегата Крсто Мукоски имал црн појас карате и да сме пазеле“, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гaрет денеска на Твитер влезе во мала преписка со твитерџијата Богдан Илиевски (Бетмен велит), еден од предводниците на собирите наречени „За заедничка Македонија“. „Бетмен велит“ преку твит го праша амбасадорот дали навистина изјавил дека случувањата во парламентот се противуслуга за демократијата во Македонија, на што Гарет одговори потврдно. „Да. Како сегашните настани во Собранието помагаат да се дојде до демократско решение базирано на резултатите од декември?“, твитна Гарет, по што доби одговор од „Бетмен велит“ дека резултатите од изборите биле манипулирани со политичка измама и единствено решение биле нови избори, каде народот одлучува, а не елитите. „Резултатите не се манипулирани. Сите партии ги прифатија како кредибилни и како темел за формирање влада“, повторно твитна Гарет. Амбасадорот на Британија на трибина во организација на „МОСТ“, изјави дека сегашните случувања во Собранието на Македонија прават противуслуга за развојот на демократијата. ...
сите 4 | | | веќе видена

„Новото парламентарно мнозинство ја презема обврската многу скоро да ги одблокира демократските процеси и да избере нова реформска Влада којашто ќе обезбеди добар живот за сите. Тоа ќе биде направено согласно Деловникот, Уставот и законите, како што доликува на одговорни политичари зад кои застанаа 700.000 граѓани на Македонија. Очекувањата на мнозинството граѓани во Македонија и на меѓународната јавност ќе бидат остварени, бидејќи тоа е единствениот правилен пат за Македонија. Формирањето нова Влада е врвен приоритет за државните интереси на Македонија и за граѓаните. Нова реформска Влада ќе овозможи решенија на многу горливи прашања за граѓаните, што веќе ја загрозуваат нивната егзистенција. Ќе ги исплати субенциите на земјоделците и ќе им обезбеди навремени и поголеми субвенции. Ќе обезбеди повисоки плати за работниците, како и стабилизација на фирмите и економијата. За учениците, наставниците и родителите изборот на новата Влада ќе донесе укинување на стресното и непотребно екстерно тестирање. За ...
сите 192 | | | веќе видена

Никогаш не ми беше јасно како вмро дпмне доби 450.000 гласови после толку бомби слушнати, после криминалот поставен на тацна сервиран. Сега веќе одам од една проста логика: Ја наполнија администрацијата на неодржливо ниво па ги уценуваат да донесат по 20 гласа ако сакаат да останат на работа. Се закануваа, уценуваа и што ли уште не само за да си ја спасат кожичката нивна да не скапува по одамна заслужениот затвор што требаше да го добијат ако имаше барем тронка правна држава. Газдите на поголемите фирми имаат по 300-400 вработени. Сите тие имаат по најмалку 2+ гласачи. Аман бре луѓенца, вие во тие фирми сте сигурно неколку години. Чесно, достоинствено си го заработувате лебот. Ве плаќаат бидејќи работите не затоа што играте чочек. Тргнете од таа логика, дека коските ви скапув аат за 200 евра плата. А ние не сакаме ништо повеќе туку повеќе да се вреднува вашиот труд. Ќе останете на работа секако, ама платата ќе ви биде поголема. И ќе имате коректно работно време. Точно ќе се прецизираат работните часови, нема ...
сите 13 | | | веќе видена

Да не го сведеме Великиот Четврток на молерај на јајца. Не е најголем христијанин оној што ќе исфарба најголем број на јајца или пак најубаво ќе ги украси, туку оној што во најголемо покајание ќе слезе со Христа до адот за да воскресне со него во Рајот. И да си пружиме рака и “предавници” и “патриоти” и “трвдокорни” и “шарени” и “вмро-овчишта” и “комуњари” и да заборавиме барем во овие денови кога си спомнуваме за страдањата Христови на овие меѓусебни квалификации. Затоа ш то Христос ги рашири рацете на крстот за сите да не прегрне, затоашто колку и да се делиме, сепак сите сме негови. А и другите ќе не познаат дека сме негови само ако се љубиме меѓусебно. За многу години драги ем мили мои!
сите 5 | | | веќе видена

Пратеникот од СДСМ, Благој Бочварски на собраниската говорница извади фотографија од Гордана Јанкулоска на која пишуваше „Разговор Јанкулоска со Ставрески: Ние работиме против државата“. – Смешни се репликите и контра-репликите ваши. Велите ги сакате Албанците, а зборувате за „чиста Македонија“. Велите ќе ви дадеме 51 пратеник, а во друга реплика велите овие се предавници, рече Бочварски. Тој ги обвини пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека се грижат за разединување, а не обединување на Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

На седницата на Врховниот суд се очекува да присуствува и Специјалното јавно обвинителство, кое го презеде случајот во свои раце. Во меѓувреме роднините на загинатите рибари очекуваат да се откријат нарачателите на масакрот, а роднините на осудените од друга страна имаат очекувања дека специјалната обвинителка ќе открие сосема нова вистина и нови извршители, со што би се докажала нивната невиност. Одбраната жалбите ги поднесе уште на 4 јануари 2016 година, а Апелацискиот суд минатата година во декември ја потврди првостепената пресуда на Кривичниот суд во Скопје. Со пресудата од 30 јуни 2014 година, на доживотна казна затвор за тероризам беа осудени Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот, Сејди Рами, доби ослободителна пресуда бидејќи Судот не пронашол цврсти докази против него. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ сè уште не се екстрадирани од Косово и неизвесно е каде се сега и дали воопшто некогаш ќе бидат изнесени пред лицето на правдата ...
сите 10 | | | веќе видена

Зошто Груевски го прекина пописот и прикриваше дека Албанците во РМ биле наводно само 15%? Во последниов месец дена груевистите не го извадија од уста тоа, дека пописот бил прекинат не за да се прикрие ИСЕЛУВАЊЕТО, ами да се прикрие фактот дека Албанци во Македонија имало само помеѓу 13 и 15%. Па зошто тогаш Груевски го прикривал тој факт? За да ги заштити албанските интереси во земјава, за сметка на македонските? Па нели е само по себе ова ПРЕДАВСТВО? Чија платформа остварувал тогаш? И зашто им ги даде сите тие ствари кои ги наброја во интервјуто, ако Албанци во РМ има само 15%? Зошто им даде министер за одбрана на УЧК, и тоа во период кога неговиот рејтинг беше највисоко во неговата политичка кариера? Зошто им амнестираше случаи на злосторсва против човештвото (хашките случаи) на една така малубројна група во РМ? Или секако е добро, и секако може, и патриотизам е сè, само ако тој е на власт, и е во можност да ги остварува неговите веќе добро познати инфантилни фантазми?
сите 40 | | | веќе видена

Во последните 10-тина дена добив неколку непринципиелни напади од адвокатот Игнат Панчевски. Па за да не остане некаква забуна еве да одговорам. Прво човекот наведе еден куп небулозни настани што воопшто не постојат и немам ништо друго да додадам освен се што има компромитирачко за мене нека го предаде на институците а може и јавно да го објави, а јас ќе се задражам на две работи. Точно е дека во време на судењето во Хаг, Панчевски со еден негов партнер дојдоа да ми понудат докази како одредени Нато земји учествувале во борбата против Македонија. ЗА тоа јас им исплатив околу дваесет и пет илјади евра и не добив ништо. Некакви писма на лош англиски “божемни“ шифри и еден куп фалсификат документи. Впрочем, истите тие може и денеска да ги објави. Ако не друго, од историски аспект за да ја расчистиме 2001. Паралелно со тоа ми понудија докази за банкарски сметки на Хари Костов. Јас им ги платив, а Фокус ги објави. Веродостојноста ја заклучив врз основа на фактот што тие двајцата, Панчевски и неговиот партнер во ...
сите 13 | | | веќе видена

Во текот на викендот неочекуван патник се појави на авионот на Turkish Airlines кој леташе од главниот град на Гвинеја Конакри до главниот град на Буркина Фасо Уагадугу. Патникот, за кој станува збор, е новородено бебе кое пристигна на свет за време на самиот лет. Во средината на патувањето, на околу 13 000 метри надморска височина, бремената во 28-та недела Нафи Диаби добива силни контракции, следени со пукање на водењакот. Овој развој на настаните ја принудува кабината на екипажот набрзина да се преквалификува во акушерство. Кога Нафи чувствува дека раѓањето започнува, таа ги известува стјуардесите.
сите 7 | | | веќе видена

На овој ден се навршуваат пет години од трагедијата кај Смилковското езеро, каде петмина скопјани, на Велики четврток беа убиени додека ловеа риба крај езерото. Убиените беа четири момчиња на возраст од 18 до 21 година од скопската населба Радишани, Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски, како и 45-годишниот Борче Стевковски од селото Црешево. Убиствата се случија на 12 април 2012 година. Обдукцијата врз убиените покажала дека во нив е пукано од три типа огнено оружје, зашто се најдени чаури од три различни типа муниција, што наведува дека има повеќе од еден извршител на чинот. За петкратното убиство во случајот „Мострум“ доживотна казна затвор им е изречена на Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот Сејди Рами доби ослободителна пресуда поради немање на цврсти докази за утврдување на вина. Се уште се чека на екстрадиција од Косово на првообвинетите Африм Демири и Агим Исмаиловиќ, кои беа осудени во ...
сите 33 | | | веќе видена

Ременски има полициска моторола затоа што цели 22 години активно работи во МВР, плус 4 години учеше за милицаец – значи 26 години во македонската полиција, рамо до рамо со државната независност и во добро и во лошо. И во мир, и во кризи и во војна вршев работи и работни задача за вашата безбедност и за безбедноста на државата. Мојата професионална дејност ја обавувам четврт век и така до пензија, затоа што го живеам мојот сон – да бидам полицаец и чесно и достоинствено да и служам на Република Македонија. И не се вознемирувајте. Се додека има вакви како мене слободно ќе може да се движите, протестирате и работите, затоа што ве чуваме, дури и кога се обидувате да не омаловажите и иссмеете – заради нашата службена должност, а заради вашата безбедност – Ременски – Неверојатно но вистинито! -МОЈАТА ЧУДЕСНА ЗЕМЈА-
сите 2 | | | веќе видена

next