МКДТајмс

Ленче Николовска Да резимираме – субвенции НЕМА шанси да се исплатат. Во Платежна агенција најдоа кој да потпише, ама во финансии таков „јунак“ нема. Затоа земјоделците нема што повеќе да бараат од оваа влада или МЗШВ. Решението на проблемот е само во одблокирање на собранието и формирање на НОВА ВЛАДА.
сите 109 | | | веќе видена

„На сведочењето кое траеше близу 7 часа одговарав на вкрстени прашања од претставниците на Американската комисија и адвокатите на обвинетите директори од Маѓар Телеком. Сведочењето беше под заклетва и за него има стенографски белешки и видео запис. Бев замолен да не го обелоденувам моето сведочење и да се воздржам од јавни коментари на случајот до неговото завршување.“ – изјави Владо Бучковски на 6 септември 2015. Тогаш Бучковски реагираше на сведочењето на екс-разузнавачот Слободан Богоевски , кој пред американските власти сведочел дека Бучковски, Али Ахмети и Муса Џафери се дел од функцинерите кои земале милионски суми мито, да се одложи либерализацијата на телекомуникацискиот пазар. Тие демантираа, а Богоевски беше повикан како сведок и во македонското обвинителство , откако во септември истаргата беше повторно отворена по допрен глас, но досега оттаму не откриваат никакви детали за истрагата. Пред две години поранешниот член на управниот одбор Симо Груевски ја прошири листата на политичари и бизнисмени ...
сите 47 | | | веќе видена

Поранешниот премиер на Република Македонија, а сегашен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски секогаш важел за контроверзен политичар, препознатлив по своите ставови кои во јавноста предизвикуваат лавина од реакции кај домашната и меѓународната сцена. Иако често критикуван, претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски често во изминатите години излегуваше со ставови, кои беа болни за увото на обичниот граѓанин, иако многу пати се покажаа како точни. Георгиевски во 2013 година во интервју за Бугарскиот весник „Преса“ зборувајќи за демографијата на Република Македонија предупреди дека тој, кој сака да гледа стратешки на Балканот, треба да го има предвид фактот дека во 2020 година ќе треба да ја третира Македонија како четврта муслиманска држава на овие простори, додавајќи дека дотогаш проблемот ќе биде на Македонците, а потоа ќе стане балкански, но и европски проблем. Тој беше познат како поборник на на идејата за создавање на етнички чисти држави на Балканот, иако во тогашното интервју рече дека сепак се откажал ...
сите 25 | | | веќе видена

Елег Штрауб и Андрас Балог ќе платат парични казни од 250,000 (Штрауб), односо 150,000 долари (Балог) и добија петгодишна забрана за вршење дејност како директори или вработени во сите акционерски друштва, објави денеска Американската комисија за хартии од вредност. Директорите од „Маџар Телеком“ беа обвинети за предводење на тајните договори со премиер и други лица од Македонија со цел да ја спречат конкуренцијата на пазарот, изјави Стефани Авакиан, извршен директор на Одделот за истраги во Комисијата за хартии од вредност. Таа кажа дека во февруари годинава третиот директор направил спогодба со судот и платил казна од 60,000 долари со што го признал делото дека фалсификувал книги на компанијата во врска со шемата за плаќање мито на македонски политичари. Претходно, во првиот процес којшто се водеше во Окружниот суд во Њујорк во декември 2011 компанијата „Маџар Телеком“ плати 95 милиони долари казни. Но, Судот не престана со оваа спогодба и сакаше да ги гони и директорите како конспиратори во овој случај ...
сите 68 | | | веќе видена

Неуспехот на обидите за демократизација во Македонија има и регионални последици. Доколку Западот се повлече од својот ангажман, тоа ќе им сигнализира и на соседите дека ЕУ-перспективата е уште подалечна, пишува Стандард а пренесува Дојче веле. „Бројни дипломати со недели бараат решение за пат-позицијата во Македонија. Но, национал-конзервативната владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ со помош на својот вазал Ѓорге Иванов, цврсто се држи до власта- спротивно на демократските правила и европските вредности. Европската народна партија одамна мораше да се дистанцира од ВМРО-ДПМНЕ. Но авторитарните пријатели во Унгарија и Полска продолжуваат да му даваат поткрепа на режимот во Скопје“, пишува австрискиот дневен весник Стандард во анализата под наслов „Македонија: збогување од Европа“.
сите 3 | | | веќе видена

УЈП и антикорупциска досега по 10. пат бараат отчет за мојата имотна состојба, која е транспарентна и нема што да се крие, рече пратеникот Петре Шилогов во изјавата за медиумите, по информацијата дека УЈП бара отчет за неговиот имот од 2012 наваму. „Она што го прават е партиски инструирано затоа што институциите се во заложништво. Поскандалозно е тоа што во изминатите три години антикорупциска отвори постапка против опозицијата, наместо да го истражува она што ние го објавивме во ‘Вистината за Македонија’. Но, добра вест е што наскоро ќе има смена на власта и ќе има независни регулатори и вистинска анткорупциска која ќе истражува вистински криминал.“
сите 19 | | | веќе видена

Пратеникот од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски повторно истакна дека нема да се воведува двојазичност, федерализација, бинационалност, ниту пак ќе има промена на националните симболи. Тој кажа дека нема да има избори кои ќе бидат организирани од оваа влада бидејќи таа не е легитимна.
сите 6 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство влезе во „Македонски Телеком“, засега нема информации дали обвинителката Ленче Ристоска е на состанок во компанијата или пак започнат е увид во документите. Од СЈО минатата недела потврдија дека се соочуваат со опструкции од претставниците на македонскиот државен капител во компанијата и од судот да не биде издаден налог за претрес.
сите 105 | | | веќе видена

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека наскоро ќе има избор на нов собраниски спикер и промена на власта, но не го соопшти начинот и датумот бидејќи не сакал да има конфликти. – Никола Груевски не заслужува ниту една гребнатина, а не жртва на народот. Позади оваа Баба Рога наречена платформа стои едно разлигавено диктаторче кое сака да избегне одговорност, рече Шилегов.
сите 20 | | | веќе видена

Договорот за реализација на овој трет грант го потпишува Агенцијата за вработување. Директорот на Агенцијата Влатко Попоски информира дека досега имаат објавено неколку огласи за мерките што се содржани во грантот финансиран од ЕУ и е наменет за поддршка на вработувањето на мнлади лица до 29 години. – Во овој трет грант поддржуваме мерки за подигнување на капацитетите на невработените лица за вработување, како што е практиканство за прво работно искуство, напредни ИТ вештини. Потоа потребни вештини во делот на пазарот на трудот каде што објавивме огласи за четири вештини каде ќе дадеме можност за да сменат вештина и да научат нешто ново. Потоа лична обука на 1.400 лица за барање работа, за мотивација при барање работи и за претприемништво каде ќе бидат обучени 950 млади лица за претприемништво и ќе им се помогне да изработат бизнис план кој ќе може да го употребат во делот на грант за самовработување, комерцијален кредит кај банките… Се со цел да им помогнеме да создадат навики, знаења, вештини, можности и ...
сите 60 | | | веќе видена

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел јавува дека Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата. Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел. „Иако во Европската служба за надворешна политика сѐ уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден претставник на службата на состанок на европските партнери на почетокот на април“, пренесува Шпигел. „Голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите-членки и на институциите поради долготрајниот политички ќорсокак во земјата“. Од парламентарните избори во декември минатата година, политичките сили во земјата неуспешно се обидуваат да формираат нова влада. Иако социјалдемократите имаат мнозинство заедно со партиите на етничките Албанци, досега претседателот Ѓорге Иванов одбиваше да им даде мандат за формирање влада. Германската канцеларка Ангела Меркел на ...
сите 33 | | | веќе видена

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел јавува дека Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата. Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел. „Иако во Европската служба за надворешна политика сѐ уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден претставник на службата на состанок на европските партнери на почетокот на април“, пренесува Шпигел. „Голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите-членки и на институциите поради долготрајниот политички ќорсокак во земјата“. Од парламентарните избори во декември минатата година, политичките сили во земјата неуспешно се обидуваат да формираат нова влада. Иако социјалдемократите имаат мнозинство заедно со партиите на етничките Албанци, досега претседателот Ѓорге Иванов одбиваше да им даде мандат за формирање влада. Германската канцеларка Ангела Меркел на ...
сите 48 | | | веќе видена

Формирање на итна експертска влада за национален спас, која ќе спроведе попис оваа есен и ќе подготви заедно парламентарни и локални избори наредната година на пролет со измена на изборниот модел за Македонија како една изборна единица, побара ТМРО на Ванчо Шехтански. „Македонската држава е трајно дестабилизирана, со длабока политичка, меѓуетничка и верска криза. Функционирањето на локалната власт е веќе незаконско со изминат мандат, а техничката влада без легитимитет“, сметаат од ТМРО.
| | веќе видена

Околу 5-6.000 Македонци се собраа во строгиот центар на Сиднеј, каде јасно и гласно кажаа дека сакаат да го заштитат суверенитетот и унитарниот карактер на својата татковина. Поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ претходно дадоа и Македонци од многу други места низ светот.
сите 32 | | | веќе видена

Vesna Bendevska додаде 2 нови фотографии — со Софија Куновска и 2 други . 20 Април 1991 – 20 Април 2017 26 години постоење… Во добро или лошо, на врвот или дното…. Македонија е се’ што имаме. Среќен роденден СДСМ https://www.youtube.com/watch?v=IyZS__C-bVk
сите 8 | | | веќе видена

Денес како “бомба” одекна веста од анонимен извор кој вели дека тајните преговори помеѓу овие две политички партии вродиле со плод. Информациите говорат дека Заев прифатил да оди на предвремени парламентарни заедно со локални избори на 26-ти Октомври оваа година но под услов доколку ВМРО-ДПМНЕ победи и на овие избори тој и неговите соработници да имаат загарантирана аболиција и да не одговараат пред законот. Извор: Dojdividi
сите 38 | | | веќе видена

Ма треба да си навистина лајно за да можеш ова да го напишеш. Откако Коце ги исече сите дрвја на булеварот ЈНА (тоа е името кое што го имаше кога на него имаше над 300 стари липи), и на Илинденска, и на плоштадот и во градскиот парк, и на Водно, и на местото на катните гаражи со имиња на предавниците на Македонскиот народ, и покрај Вардар и секаде каде што имаше дрвп за сечење, одеднаш е крив Жерновски. Ма оваа гнаса од новинари мора да бидат сиктерисани, да не им се дозволи простап до било кое јавно гласило и да им се даде по една метла и да се испратат по улиците малку да зачистат. Се разбира заедно со гнидите излезени од под највлажните камења со членски книшки на ДПМНЕ национал социјалистичка – фашистичка. Дајте бре сиктер од градот кој го силувавте, осакативте, угушивте, обезличивте и така измрцварен го оставивте да умира во купиштата ѓубре. Ајде сиктер под камењата од под кои исползевте гадинки смрдени. Навистина веќе не можам да ве поднесам.
сите 5 | | | веќе видена

Пожарникар Роберт Сутон го фати бебето што беше фрлено од вториот кат на зградата што гореше во Џорџија во САД, пренесува “Фокс њуз”. Сутон изјави дека слушнал извици од вториот кат на зградата и го видел бебето на прозорецот од собата исполнета со чад. “Слушнав како таткото на детето вика за помош и го виде како виси на прозорецот со бебе во рацете и без размислување, рече дека тој ќе го пушти”, рече Сутон. “Тој го пушти бебето, а јас бев благословен што имав во можност да го фатат. Ова е прв пат да сум во таква ситуација”, додаде тој. Сутон заклучува: “Јас само го направив она што секој друг пожарникар би го сторил.”
сите 17 | | | веќе видена

Поради медиумската блокада од страна на ТВ станиците, # Левица го реафирмира својот концепт за надминување на политичката агонија, во која не’ доведоа неодговорните партии и елити: 1.Мораториум на албанската платформа; 2.Транспарентност на преговорите за влада; 3.Институциите да работат согласно со своите уставни надлежности; 4.Итен прекин на протестите.
сите 2 | | | веќе видена

Пишува: Бранко Тричковски Ги замолив човеколиките во Центарот за контаминација на вмро-дпмне да ми одговорат на следното прашање: дали менгелистичките опити со лажни трудноќи кај жените го загрозуваат унитарниот карактер на Македонија, тие ми рекоа, не, Тричковски, обратно, тие напори на нашиот министер на смртта и неговата екипа, се насочени кон одвраќање на непријателот преку информации дека само што не се родени два милиони Македончиња, воини кои мамата ќе им ја расплакаат на Тиранасаурусите! Добро, им реков јас, ако е тоа така, зошто тогаш низ вашата менглистичка програма убивте еден милион новородени Македончиња, со второто вдишување на воздухот исполнет со пием честички и отровни вмровски прдежи од собраниската хобитница, убивте толку животи, бе, монструми, а тие ми рекоа, да Тричковски, точно е дека убивме еден милион Македончиња, но кога ќе ги пребиете тие мали трупчиња со двата милиони измислени Македончиња, добовата еден милион плус. Така ли е или не е така, ме праша славодобитно Кара Ками Шева!? ...
сите 14 | | | веќе видена

next