Јувентус

Селекторот на италијанската репрезентација Чезаре Прандели со пофални зборови за фудбалерот на Јувентус и репрезентацијата на Франција, Пол Погба . “ Погба е најдобар фудбалер од средниот ред во светот. Тој може да игра на неколку позиции и има исклучителни физички и технички способности .” “ Тој знае кога треба да пристигне на вистинското место и да предизвика опасност кон противничкиот гол. Покрај тоа, има и многу цврст карактер .” – истакна Прандели.
сите 4 | | | веќе видена

Од раководството на италијанската лига и официјално ги објавија датите за следната сезона во калчото. Она што предходно се најавуваше, сега и официјално се оствари. Наместо една недела пред почетокот на сезоната, како што досега беше практика, Супер Купот на Италија помеѓу Јувентус и Наполи ќе се одигра на 23 декември 2014 , а локацијата сеуште не е утврдена. Предходно се шпекулираше дека тој би можел да се одигра во Дубаи или Катар. Новата сезона во Серија А ќе започне на 31 август 2014 , а ќе заврши на 31 мај 2015 година . Првата фаза од Тим Купот започнува на 10 август 2014 , додека финалето ќе се одигра на 7 јуни 2015 .
сите 2 | | | веќе видена

Деновиве во Италија се’ погласни се шпекулациите кои го поврзуваат Доменико Берарди со екипата на Јувентус. Иако Берарди е во ко-сопственост помеѓу Јувентус и Сасуоло , најавите беа дека фудбалерот ќе остане и следната сезона во екипата на Сасуоло каде сезонава беше најзаслужниот што неговиот тим обезбеди опстанок во Серија А. Сепак, деновиве се повеќе се зборува за желбата на Конте да го види Берарди во црно-белиот дрес веќе од следната сезона, интерес кој го потврди и агентот на фудбалерот. “ Двата клуба треба да се сретнат и да одлучат за неговата иднина. Изгледа дека Јуве сака да го земе, но и Сасуоло сака да го задржи. Желбата на фудбалерот ќе биде одлучувачка .” – истакна Гали. Берарди, кој има 19 години, имаше одлична дебитантска сезона во дресот на Сасуоло во Серија А, постигнувајќи 16 голови. Тој важи за еден од најголемите таленти во италијанското калчо и фудбалер на кој му се предвидува светла иднина.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели и Генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова , денес во Париз потпишаа договор за меѓусебна соработка . Според договорот, двете страни заедно ќе соработуваат во повеќе проекти кои се однесуваат на борбата против социјалната дискриминација и расизмот. Претседателот Андреа Ањели при потпишувањето на договорот изјави: “ Јувентус има цврста заложба за вклучување во борбата против дискриминацијата на што напорно работевме. Среќни сме што се приклучуваме кон напорите на УНЕСКО и сметаме дека тоа треба да е приоритет за социјалниот развој на фудбалот .” Јувентус веќе ја покажа својата цврста заложба во борбата против дискриминацијата и расизмот преку своите добротворни проекти ’Gioca Con Me’ и ‘Un Calcio Al Razzismo’ кои беа презентирани во седиштето на УНЕСКО на 6 март годинава.
| | веќе видена

Италијанскиот и европскиот шампион ги потврдија составите кои ќе настапат на УНЕСКО Купот , хуманитарен натпревар кој ќе се одигра во понеделник 2 јуни помеѓу легендите на двата клуба на Јувентус Арената во Торино. За домаќините, екипата на Јувентус , на овој меч ќе настапат: Алезио, Аморузо, Бириндели, Каморанези, Карера, Кименти, Давидс, Ди Ливио, Димаш, Ферара, Јулијано, Мирковиќ, Монтеро, Недвед, Падовано, Порини, Раванели, Такинарди, Такони, Торичели, Тудор, Виери и Виерховуд . Тренер на екипата ќе биде Џанлука Песото . Кај екипата на Реал Мадрид за настап се потврдени следните фудбалери: Контрерас, Карлос Санчез, Фернандо Санц, Павон, Јеро, Де ла Ред, Бутрагењо, Амависка, Мориентес, Еснајдер, Зидан, Сидорф, Карембе, Макелеле, Салгадо, Веласко, Иван Перез, Тоте и Каранка . Тренер на ‘кралевите’ ќе биде Еугенио Мартинез . Натпреварот ќе се одигра на 2 јуни од 18.30, а цената на каритете е симболична и се движи од 15 до 25 евра.
сите 6 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Поради големиот интерес и околу 150 испринтани маички во првата серија, на Ваше барање се одлучивме да направиме уште една, втора тура од шампионската маичка дизајнирана од тимот на ЈувентусМК , како би излегле во пресрет на што поголем број на фанови. Шампионските маички (машки и женски) се достапни во две бои, црна и бела, и повеќе големини (S, M, L, XL, XXL и XXXL). Нарачката можете да ја направите со уплата во пошта или банка (најмала провизија имате во Комерцијална Банка), како во примерот подолу, а уплатницата (сликана или скенирана) испратете ја во порака на нашата фан страна , заедно со бојата и големината на маичката која ја сакате (оние надвор од Скопје и адреса за достава и мобилен телефон за контакт). Цената на маичката изнесува 450 денари, а за сите оние кои се надвор од Скопје ќе организираме достава преку курирска служба која е на Ваш трошок и ја плаќате при примањето на нарачката, доколку се согласувате на тоа. Цената за достава изнесува 150 денари. Крајниот рок за ...
сите 2 | | | веќе видена

Во интервју за Тутоспорт, поранешниот директор на Јуве истакна дека главна цел на бјанконерите во летниот трансфер периот треба да биде фудбалерот на Барселона, Алексис Санчез . “ Главна цел на Јувентус ова лето треба да биде Алексис Санчез. Тој за време на неговиот престој во Удине во минатото веќе покажа дека може да додаде нешто повеќе во Серија А .” Моџи исто така истакна дека фановите треба да се подготвени и за продажба на некои од клучните фудбалери, како што беше случајот во 2001 со продажбата на Зинедин Зидан. “ Но затоа, мора да бидете подготвени и за продажба на важни играчи кои ќе ги замените со уште подобри алтернативи. Во 2001 го продадовме Зидан, а потоа ги купивме Недвед, Турам и Буфон. Но, јас никогаш не би го жртвувал Видал. Истото важи и за Буфон, Пирло и Киелини .” – нагласи Моџи.
сите 6 | | | веќе видена

Денес се навршуваат 10 години од смртта на Умберто Ањели , татко на Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели и брат на легендарниот Џани Ањели. Умберто Ањели е најмладиот Претседател во историјата на Јувентус, позиција на која застанал на возраст од 21 година (1955 година). Со неговото повторно доаѓање на претседателската позиција во клубот во 1994, Јувентус го остварува најголемиот успех во својата историја на меѓународната сцена, освојувајќи ја Европа и покорувајќи го Светот. Grazie Dottore!
| | веќе видена

Репрезентативецот на Гана во редовите на Јувентус истакна дека и покрај интересот на другите клубови, размислува само за едно нешто, а тоа е црно-белиот дрес. “ Интересот на Арсенал? Потпишав нов договор со Јувентус и тоа ми е најважно. Не се гледам себе си во некој друг клуб .” “ Мојот сон е да ја завршам кариерата во Јувентус. Многу фудбалери би сакале да се на моето место и да го носат овој дрес, но јас ја имам таа среќа .” – истакна Квадво. Азамоа е на подготовки со репрезентацијата на Гана за светското првенство во Бразил, по што најавува атак на четвртата последователна титула во домашното првенство, како и што подобар пласман во Лигата на Шампионите. “ Мојата иднина е во Јувентус. По Светското првенство ќе се обидеме повторно да ја освоиме Италија и Европа, каде сакаме да оставиме подобар впечаток од минатата сезона . ” – заврши Азамоа.
сите 2 | | | веќе видена

Шпекулациите кога станува збор за трансфер пазарот се актуелна тема во текот на целата година, а посебно добиваат на интензитет сега кога и официјално е завршена сезоната во најсилните европски првенства. Како и секогаш, Јувентус е во центарот на нашиот интерес, но и тим кој воопшто во цела Европа е еден од најактуелните и се поврзува со многу имиња како потенцијални засилувања за следната сезона. Од она што се најавува во Италија, пред се кога станува збор за заминувањата од клубот е извесното заминување на Пелузо, Падоин, Кваљарела и Вучиниќ . Според најавите, овие фудбалери речиси сигурно го напуштаат клубот и нема да бидат дел од него во новата сезона. Неизвесно е и останувањето на Исла и Џовинко , додека Освалдо најверојатно ќе биде вратен во екипата на Саутемптон, со оглед на високата цена одредена за негов откуп (19 милиони евра) и не толку убедливите настапи за периодот поминат во Јувентус. Исто така, неизвесно е и останувањето на третиот голман Рубињо , кој би можел летово да го напушти клубот. ...
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус за прв пат ја отвори душата и јавно проговори за искуството по доаѓањето во клубот, состојбата која ја затекна и издигнувањето на тимот од очајната состојба по двете катастрофални сезони пред неговото назначување за тренер. “ Кога пристигнав во Јувентус имав голема поддршка од навивачите, а во клубот имаше фудбалери кои не заслужуваа да бидат седми две години по ред. Меѓутоа, кога тимот завршува двапати на седмата позиција, тоа значи дека нешто недостасува. Но, јас имав цврста намера да им дадам на знаење на луѓето кои сме ние, што претставуваме во Италија, дресот кој го носиме и историјата зад нас .” – истакна Конте пред група на работници на Фиат во Мелфи. “ Тоа беше многу важно. Нешто на што не требав да работам многу во изминатите две години беше ентузијазмот, бидејќи кога прв пат пристигнав тимот беше запуштен и имаше страшна потреба од надеж . “ “ И навистина, не ни требаше премногу време за да се осветли тој пламен повторно. Мислам дека првата сезона беше нешто навистина ...
сите 3 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец во дресот на Јуве не го криеше своето задоволство по освојувањето на Скудетото во својата прва сезона по доаѓањето во Серија А. Притоа, Љоренте смета дека најзаслужен за сето тоа е тренерот Антонио Конте. “Не знам дали освоените 102 бода некогаш ќе бидат надминати. Тоа е огромно достигнување и сите сме многу среќни. Ова беше фантастична сезона.” “Сето тоа е заслуга на тренерот. Го задржавме истиот менталитет од самиот почеток без никакво опуштање. Тоа е тајната на успехот.” “Одржувањето на концентрацијата беше најтешката работа за нас. По обезбедувањето на титулата не беше лесно да се продолжи победувајќи на мечевите кои преостанаа. Но, сега сме во историјата со 102 бодови.” - истакна Љоренте . Во својата прва сезона во црно-белиот дрес Љоренте постигна 18 голови, 16 во Серија А и 2 во Лигата на Шампионите.
сите 10 | | | веќе видена

Бепе Марота го потврди интересот на Јувентус за напаѓачот на Барселона , Алексис Санчез . Алексис е тема број еден кога станува збор за летниот трансфер пазар на бјанконерите, а неодамна медиумите во Италија излегоа и со информација според која самиот фудбалер ја дал својата согласност за премин во Јувентус . “Ние сме во потрага по сестран играч кој може да настапува на повеќе позиции. Сакаме брз крилен напаѓач.” “Би сакале да имаме фудбалер како Санчез, но нема многу фудбалери како него во моментов.” - истакна Марота. Сепак, неговото ангажирање нема воопшто да биде лесно, со оглед на сумата која ја плати Барселона за негово доведување од екипата на Удинезе . “ Не треба да заборавиме дека Барселона вложи многу за негово купување. Но, сепак тој е фудбалер кој би сакале да го имаме во тимот за следната сезона .” – заврши Марота. Напаѓачот одигра одлична сезона во дресот на Барселона, постигнувајќи 19 голови во Примера, а притоа забележа и 11 асистенции.
сите 4 | | | веќе видена

Џорџо Киелини поради суспензија и Артуро Видал поради повреда ќе го пропуштат последниот натпревар од Серија А сезонава во кој Јуве го пречекува Каљари на домашен терен во Торино. Останатите фудбалери се повикани и ќе бидат во комбинација за утрешниот натпревар. 1 Буфон 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вуќиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 2 | | | веќе видена

Паоло Бергонѕи од Џенова ќе биде главен судија на натпреварот Јувентус – Каљари кој се игра во недела од 15 часот на Јувентус арената. Ова е трет натпревар сезонава на кој Бергонѕи ќе и суди на ‘Старата Дама’, а во предходните два Јуве славеше победи над Верона и Сасуоло на домашен терен. Вкупно во кариерата ова е 21-ви натпревар на кој арбитарот од Џенова ќе ја дели правдата на Јувентус , а во досегашните 20 клубот има скор од 15 победи, 3 нерешени резултати и 2 порази. Помошници на Бергонѕи на овој натпревар ќе бидат Грили и Либерти , зад головите Баракани и Кандузио , а четвт судија ќе биде Де Лука .
| | веќе видена

Карлос Тевез е избран за најдобар фудбалер на Јувентус за сезоната 2013/2014. Тевез веднаш по доаѓањето во клубот успеа да се наметне како еден од главните фудбалери на тренерот Конте, и веќе во својата дебитантска сезона стигнува до ова престижно признание. Тевез сезонава постигна 21 гол за Јувентус во сите натпреварувања, а покрај тоа забележа и 8 асистенции. Признанието ќе му биде доделено пред почетокот на натпреварот со Каљари во недела. Честитки Карлитос!
сите 4 | | | веќе видена

Во недела (утрото пред Јувентус да го подигне пехарот за освојувањето на Скудетото), навивачите на Јувентус ќе излезат на улиците за „гласно“ да го искажат своето мислење во врска со останувањето на Конте на кормилото на Јувентус. „Било каква друга опција освен Конте е неприфатлива“ изјавува асоцијацијата на навивачи на Јувентус од Италија. „Потребни се дела, а не само зборови, за докажување на вистинска посветеност на раководството, со пропорционална инвестиција во однос на оствареното и новите цели на тренерскиот тим“. Навивачите ќе се соберат во недела во 10:00 часот наутро пред хотелот Леини, каде ќе престојува тимот на Јувентус и подршката ќе продолжи уште погласно за време на натпреварот со Каљари. Делегацијата на навивачи од ЈувентусМК ќе бидат дел од овие активности. КОНТЕ МОРА ДА ОСТАНЕ! FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
сите 5 | | | веќе видена

Деновиве најактуелна тема во Италија е тренерот на Јувентус и неизвесноста околу неговата иднина. Конте најави дека сериозно ќе размисли за својата иднина во клубот и е отворен за сериозно разгледување на нови проекти во иднина. Со свој став околу целата таа ситуација се јави и поранешниот тренер на Јуве, Марчело Липи . “ Антонио го препороди Јувентус. Тој е во право кога вика дека е многу тешко да се достигне нивото на најдобрите клубови со така ограничен буџет .” Еден од најтрофејните тренери во историјата на клубот смета дека Конте мора да остане во Јуве, а негова желба е тоа да биде на што подолг период. “ Сепак, мене ми се допаѓа идејата Конте да биде како Фергусон .” – истакна Липи. Иако беше најавен состанок помеѓу управата на клубот и тренерот за минатата недела, сепак до него не дојде. Медиумуте најавуваат можна средба во следните неколку денови, бидејќи и самиот тренер, а и од клубот сакат што побрзо да стават крај на целата оваа ситуација, која се надеваат дека ќе се заврши со среќен крај, односно ...
сите 10 | | | веќе видена

Мирко Вучиниќ и Артуро Видал поради повреда го пропуштаат утрешното гостување кај екипата на Рома. Останатите фудбалери се повикани и попладнево отпатуваа за Рим. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 2 | | | веќе видена

next