Конте мора да остане! – протест на навивачите во недела

Во недела (утрото пред Јувентус да го подигне пехарот за освојувањето на Скудетото), навивачите на Јувентус ќе излезат на улиците за „гласно“ да го искажат своето мислење во врска со останувањето на Конте на кормилото на Јувентус. „Било каква друга опција освен Конте е неприфатлива“ изјавува асоцијацијата на навивачи на Јувентус од Италија. „Потребни се дела, а не само зборови, за докажување на вистинска посветеност на раководството, со пропорционална инвестиција во однос на оствареното и новите цели на тренерскиот тим“. Навивачите ќе се соберат во недела во 10:00 часот наутро пред хотелот Леини, каде ќе престојува тимот на Јувентус и подршката ќе продолжи уште погласно за време на натпреварот со Каљари. Делегацијата на навивачи од ЈувентусМК ќе бидат дел од овие активности. КОНТЕ МОРА ДА ОСТАНЕ! FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што стратегот е под договор со Јувентус до 2015, во последно време се почесто се говори дека Антонио Конте ќе замине од Торино по крајот на сезоната. Андреа Пирло не сака да верува во ваквите шпекулации, и се надева дека Антонио Конте и во иднина ќе ги предводи ’Бјанконерите’. „Се надевам дека дуелот против Каљаи во недела нема да биде проштален за Конте” – вели фудбалерот од средниот ред. „Во негови три години поминати тука, не предводеше до три титули”. „Се надевам дека ова нема да биде неговиот последен натпревар на кормилото на Јувентус”. Запрашан за сопствената иднина, Андреа Пирло рече: „Блиску сме до постигнување на согласност за продолжување на соработката”. „Би требало во следните неколку дена да пристигне официјална потврда”.
| | веќе видена | слични

Актуелниот предводник на старо-новиот шампион на Италија, тимот на Јувентус, Антонио Конте призна дека е голем фан на резервниот напаѓач на најтрофејниот шпански клуб Реал Мадрид, Алваро Мората. Младинскиот репрезентативец на Шпанија не може да се пофали со некоја поголема минутажа во актуелната сезона и поради таа причина 21-годишниот напаѓач сигурно ќе си замине од “Сантијаго Бернабеу” на стартот од летниот преоден рок. “Мората е фантастичен фудбалер и фудбалер кој сигурно ќе има блескава, успешна иднина. Можам да гарантирам дека Мората ќе израсне во фудбалер од светска класа. Знам дека е незадоволен од минутажата, но Алваро игра за Реал Мадрид, игра за голем клуб”, изјави Конте. Резервниот напаѓач на “кралскиот клуб” е проценет на 15 милиони евра, а интерес за неговите услуги веќе демострираа раководните лица на Арсенал, Тотенхем, Борусија од Дортмунд и Интер.
| | веќе видена | слични

Судирот меѓу Антонио Конте и шефовите на Јувентус станува сериозен. Тренерот сеуште не се сретнал со раководството да преговара за нов договор. А тоа може и воопшто да не се случи. Конте има сериозни барања – од клубот да ги задржат главните играчи и да привлечат ѕвезди да може Јуве да се бори на европската сцена. Тоа сепак ќе го чини доста Јувентус, а шефовите не се подготвени да го уништат финансискиот биланс. При последниот извештај, Јувентус имаше дефицит од 16 милиони евра. Претседателот Андреа Ањели веќе размислува за опција да не го обнови договорот на Конте. Договорот на тренерот истекува во летото 2015 година Шефот на Јуве сепак не може да се раздели со тренер кој му донесе 3 титули на клубот и 2 Суперкупа во својата земја. Според “Газета дело спорт” најверојатно сценарио сега е Конте да остане уште една година, без неговиот договор да се обновува. Според печатот договорот на Конте е таков што тој не може да си замине сам по своја волја. Ако Конте сака да го напушти клубот и да се откаже од својата ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот репрезентативец на Италија, Џанлука Вијали, потврди дека со двете раце ќе ја прифати евентуалната понуда да биде именуван за нов тренер на најтрофејниот клуб во италијанската Серија А, Јувентус. Актуелниот предводник на “старата дама”, Антонио Конте пред неколку дена изјави дека можеби сега е вистинскиот момент за промена на клупската средина. “Ако добијам понуда, ако бидам исконтактиран од раководните лица на Јувентус, нормално дека ќе ја разгледам таа понуда и најверојатно ќе ја прифатам. Сепка, мислам дека такво нешто нема да ми се случи за време на летниот преоден рок. Во минатото имав неколку состаноци со раководните лица на Јувентус, разговараме на оваа тема, но таквата идеа никогаш не беше реализирана. Се надевам дека Конте ќе остане во Торино, немам никаква замерка на неговата работа. Јувентус мора да најде заеднички јазик со Конте, не може да најде достојна замена. Конте е искрена личност, кога ќе освоиш три титули по ред сакаш да освоиш нешто ново. Ќе мора да почекаме уште малку за да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 181 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, како Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае ...
сите 342 | | | веќе видена

Комисијата има да направи многу работи, бидејќи ознаките не се однесуваат само на „македонски, македонска, македонско од страна на нашата Македонија“, туку е ...
сите 222 | | | веќе видена

Нашата најдобра репрезентација имаше успешни квалификации за ЕВРО 2020, ги заврши на трето место, како никогаш досега. Нашата најдобра репрезентација претходно ...
сите 263 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конте мора да остане! – протест на навивачите во недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: