Јувентус

Интересот за фудбалерот на Јувентус е огромен и речиси и да нема клуб кој не го посакува во своите редови. Најдобрите клубови во Европа сонуваат за Пол Погба , официјално најдобиот млад фудбалер во светот кој во изминативе две сезони несомнено покажа дека со право ја носи оваа титула покажувајќи го својот раскошен талент со настапите во црно-белиот дрес. Иако до пред некое време се мислеше дека новиот договор со кој Погба ќе се обврзе на ‘верност’ кон клубот на подолг временски период е само чиста формалност, сепак се чини дека работите ‘запнале’ на одредено место и сето тоа сега е доведено под знак прашалник. Во клубот воопшто не се среќни по последните изјави на фудбалерот за време на подготовките со репрезентацијата на Франција дека преговорите околу новиот договор најверојатно ќе бидат одложени за летово. Денешното издание на ‘ Газета дело Спорт’ пишува дека главната битка за Погба, доколку Јувентус се реши да го продаде, ќе се води помеѓу Реал Мадрид и ПСЖ , што не е никакво изненадување со оглед на ...
сите 3 | | | веќе видена

Стартниот тим кој го започнува вечерашниот натпревар против Катанија е: Сторари – Касерес, Бонучи, Киелини – Лихштајнер, Видал, Пирло, Падоин, Исла – Тевез, Освалдо. Резерви: Буфон, Рубињо, Ромања, Џербаудо, Азамоа, Џовинко, Кваљарела, Љоренте.
сите 3 | | | веќе видена

Во Јувентус планираат доведување на нов дефанзивец во летниот преоден рок, а еден од главните кандидати за тоа место е 28 годишниот Габриел Палета од Парма. Конте е голем фан на играта на Палета и како што наведуваат медиумите во Италија, од Јувентус со сигурност ќе се обидат да го ангажираат одличниот централен дефанзивец. Аргентинскиот дефанзивец бележи одлична сезона во екипата на Парма, поради што го сврте вниманието на селекторот на италијанската репрезентација Чезаре Прандели кој го повика во дресот на ‘аѕурите’ за пријателскиот натпревар против секелцијата на Шпанија. Палета имаше одлично деби против светскиот и европскиот шампион и беше убедливо најдобриот фудбалер во својот тим на овој натпревар, и сериозно се наметнува за тимот кој ќе патува на Светското првенство во Бразил. Палета во својата кариера покрај екипата на Парма има настапувано за Бока Јуниорс, Ливерпул и Банфилд. Во замена за Палета во спротивен правец би можел да замине Себатијан Џовинко, кој предходно настапуваше во екипата на Парма.
| | веќе видена

Чиро Имобиле е најдобар стрелец во Серија А, позиција на која ќе остане барем до утрешното комплетирање на 29-тото коло во калчото. На општо изненадување, напаѓачот кој е во ко-сопственост помеѓу Јувентус и Торино сезонава игра во извонрендна форма и по завршувањето на денешниот натпревар против екипата на Ливорно се искачи на врвот на листата на стрелци во лигата со 16 постигнати погодоци во 26-те одиграни натпревари. Имобиле на денешниот натпревар постигна хет-трик за победа на неговиот тим од 3:1 над екипата на Ливорно. Со одличните настапи сезонава фудбалерот заработи и повик од селекторот Прандели во италијанската репрезентација, а за него интерес пројавија и големите клубови од кои најконкретна е екипата на Борусија Дортмунд.
сите 2 | | | веќе видена

Пол Погба е суспендиран за гостувањето во Катанија, додека Огбона, Погба, Пепе, Маркизио, Вучиниќ, Пелузо и Барѕаљи поради повреда исто така го пропуштаат утрешниот натпревар. Повик за овој натпревар добија и двајца фудбалери на младинскиот тим, дефанзивецот Филипо Ромања кој исто така беше со тимот и во Фиренца, како и фудбалерот од средниот ред Матео Џербаудо . Ова е комплетниот тим кој ќе бида на располагање на тренерот Конте. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 10 Тевез 12 Џовинко 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 41 Ромања 42 Џербаудо juventus.com
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот играч на Лацио и голем „мајстор“ на слободните удари, Енрико Киеза има само пофални зборови за Професорот. Тој за Tuttomercatoweb изјави: - Андреа Пирло со сигурност е еден од најдобрите специјалисти за слободни удари во моментов, пред се’ поради тоа што го прави на различни начини. Против Фиорентина даде гол кој воопшто не беше лесен. Со поставеноста на живиот ѕид толку близу, тешко е да и’ се даде парабола на топката. Но, погледнете ја поставеноста, тоа ја прави разликата. Начинот на кој го поставува стапалото… Тој е шампион кој со тек на годините ја „изделкал“ техниката, а не му изостанува и желбата за постојано подобрување. Подобар јас од Пирло? – Би рекол не, но ми претставува задоволство тоа што ме сметаат за еден од најдобрите шутери на слободни удари. Имав можеби посилен удар од него, но тој има многу поразновиден репертоар.
сите 2 | | | веќе видена

Здраво Јувентини, Централата од Торино ни достави понуда за барање на карти за натпреварот од Серија А: Јувентус – Ливорно Натпреварот треба да се одригра на 07.04.2014 недела со почеток од 20:45 часот. Цената за ваков тип на натпревар треба да е пониска – до 40 еур за трибината Family. Засега не е објавена. Резервацијата за карта е со уплата на аконтација од 2.000 денари. Рокот за пријавување е 23.03.2014, недела, до 15:00 часот, до кога треба и да го уплатите износот. По официјалното објавување на цените на сајтот на Јувентус, ќе треба да се доплати конечниот износ. Доколку по уплатата на аконтација од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат. Потребно е самостојно да се организирате за превоз и сместување, ние помагаме во организацијата. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2013/2014. Доколку не сте зачленети за тековната сезона, пријавувањето се врши со уплата од 1.600 денари.
сите 2 | | | веќе видена

Здраво Јувентини, Централата од Торино ни достави понуда за барање на карти за двата натпревари од двомечот за 1/4 финалето од Лига Европа против екипата на Олимпик Лион. Лион – Јувентус Натпреварот ќе се одригра на 03.04.2014, четврток, со почеток од 21:05 часот во Лион. Цената за ваков тип на натпревар при гостувања е до 50 еур. Засега не е објавена точната сума. Резервацијата за карта е со уплата на аконтација од 2.000 денари. Рокот за пријавување е недела 23.03.2014 до полноќ, до кога треба и да го уплатите износот. Јувентус – Лион Натпреварот ќе се одригра на 10.04.2014, четврток, со почеток од 21:05 часот на Јувентус арената. Цената за ваков тип на натпревар треба да се смета како дерби – 60 до 80 еур за трибината Family. Засега не е објавена точната цена. Резервацијата за карта е со уплата на аконтација од 3.100 денари (50 еур). Рокот за пријавување е недела 23.03.2014 г до полноќ, до кога треба и да го уплатите износот. По официјалното објавување на цените на сајтот на Јувентус, ќе треба да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Претставниците на францускиот Лион беа видно разочарани од ждрепката за 1/4 финалето во Европа Лигата во која за противник го добија тимот на Јувентус. Директорот на клубот Бернар Лакомб , по ждрепката изјави дека мали се шансите за неговиот тим во овој дуел, но сепак ќе се обидат да го извлечат максимумот против еден од најдобрите тимови во Европа. “Се соочуваме со еден од најдобрите европски тимови во моментов. Имаме мали шанси, но ќе се обидеме да извлечеме максимум од тоа. Ќе биде многу, многу тешко.” “Лион покажа дека е квалитетен тим против екипи од висок ранг. Во минатото имаме играно против други италијански тимови и ова ќе биде голем предизвик за нас .” – истакна Лакомб. Првиот натпревар помеѓу двата клуба се игра на 3 април во Лион, додека реваншот е седум дена подоцна на Јувентус арената во Торино.
сите 16 | | | веќе видена

Павел Недвед беше претставник на Јувентус на денешната ждрепка во Нион, во која Јувентус го доби тимот на Олимпик Лион за следен противник во 1/4 финалето од Европа Лигата. Бјанконерите се фаворити за освојување на трофејот сезонава, но директорот на Јувентус е внимателен околу изјавите и смета дека сеуште е рано да се зборува за тоа. “Патот до финалето е сеуште долг. Горд сум што втора година по ред сум единствениот италијански претставник на ждрепката во 1/4 финалето, и покрај тоа што минатата година бевме во Лигата на Шампионите.” “Ждрепката е тешка, без разлика што на хартија сите зборуваат дека Јуве е веќе во финалето. Мора да влеземе со сериозен пристап кон Европа Лигата. Мислам дека не е предност тоа што финалето се игра на нашиот терен. Сепак, сега сме фокусирани само на 1/4 финалето.” Андреа Пирло е главниот ‘виновник’ за пласманот на Јувентус во 1/4 финалето по вчерашниот триумф во Фиренца. Во клубот се среќни што го имаат него и не очекуваат никакви проблеми околу продолжувањето на договорот. “ ...
сите 23 | | | веќе видена

Екипата на Јувентус по вечерашната победа над Фиорентина се пласираше во 1/4 финалето од Европа Лигата, откако предходно уште во групната фаза го заврши натпреварувањето во Лигата на Шампионите. Утре во 13 часот во Нион е ждрепката во која ќе го дознаеме следниот противник на Јувентус во 1/4 финалето од ова натпреварување. Ждребот не е делегиран и нема привилегирани тимови, што значи дека може да бидат извлечени за противници и тимови од исти земји. Противник на Јувентус ќе биде еден од следните тимови: АЗ Алкмар, Бенфика, Валенсија, Лион, Севиља, Порто и Базел . Финалето на ова натпреварување се игра на 14 мај 2014 на Јувентус арената во Торино.
сите 76 | | | веќе видена

Ова е официјалниот тим на Јувентус кој ќе го започне вечарашниот натпревар против Фиорентина. Буфон – Касерес, Бонучи, Киелини – Исла, Видал, Пирло, Погба, Азамоа – Тевез, Љоренте. На клупата за резервни фудбалери се наоѓаат: Сторари, Матиело, Ромања, Лихштајнер, Падоин, Вучиниќ и Освалдо. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
сите 2 | | | веќе видена

Квадво Азамоа ја игра својата втора сезона во дресот на Јувентус по доаѓањето од екипата на Удинезе, и многу брзо стана еден од омилените фудбалери како на тренерот Конте, така и на фановите на ‘Старата Дама’. Во интервју за ‘ББС’ репрезентативецот на Гана се осврна на својот настап во црно-белиот дрес во изминатите две сезони и изрази големо задоволство од периодот поминат во Торино. “ Минатата сезона кога се вратив од Африканскиот Куп на нации имав изгубено многу енергија и не бев истиот фудбалер како на почетокот на сезоната. Но, оваа сезона е одлична за мене и константно прикажувам добри настапи на сите натпревари .” “ Среќен сум во Торино и тоа што настапувам во ист тим со големи фудбалери како што се Пирло, Буфон и Тевез. Чест е да се игра во таков тим и со такви соиграчи. Постојано учам нешто од нив. Андреа е неверојатен фудбалер, еден од најдобрите во светот .” – истакна Азамоа. Природната позиција на Азамоа е во срцето на средниот ред, но брзо по доаѓањето во Јувентус беше префрлен на левата крилна ...
сите 3 | | | веќе видена

Антонио Дамато ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Катанија и Јувентус кој се игра на ‘Анџело Масимино’ во недела од 20.45. Во својата кариера Дамато ја делел правдата на 18 натпревари на Јувентус во сите натпреварувања, на кои бјанконерите имаат скор од 10 победи, 3 нерешени резултати и 5 порази. Во последниот натпревар на кој беше главен судија, Јувентус победи на гости кај Каљари со 3:1, натпревар кој се одигра на 21 декември 2012-та на Енио Тардини во Парма. Помошници на Дамато ќе бидат Фабрицио Посадо и Винченцо Марацо , четврт судија е Лоренцо Манганели , а позади головите се делегирани Мауруцио Чиампи и Ренѕо Кандузио .
сите 2 | | | веќе видена

Карлос Тевез се враќа во тимот на Јувентус за гостувањето во Фиренца, откако поради повреда на тетивата го пропушти првиот дуел помеѓу двата тима во Торино, како и првенствениот натпревар против Џенова. Во тимот по подолга пауза поради повреда се враќа и црногорскиот напаѓач Мирко Вучиниќ . Голем е бројот на оние фудбалери на кои тренерот Конте нема да смета за овој натпревар, а тоа се Огбона, Пепе, Маркизио, Џовинко, Пелузо, Барѕаљи , па затоа повик за овој меч добија дефанзивците на младинскиот тим Федерико Матиело и Филипо Ромања . Ова се 19-те фудбалери кои се во комбинација за утрешниот натпревар: 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 6 Погба 9 Вучиниќ 10 Тевез 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 38 Матиело 39 Ромања juventus.com
сите 4 | | | веќе видена

Во 18.30 часот тренерот Конте и капитенот Буфон одржаа прес конференција на Артемио Франки во Фиренца во пресрет на утрешниот реванш натпревар од 1/8 финалето од Европа Лигата помеѓу Фиорентина и Јувентус. Тренерот Конте, одговорајќи на новинарските прашања, меѓудругото на оваа прес конференција истакна. “ Ќе играме со гордост, страст и ентузијазам и ќе дадеме се’ што имаме на овој натпревар. Карлос Тевез ќе го започне утрешниот натпревар. Секој натпревар во Италија е полн со тензија и притисок. Ние сме навикнати на ова и Јувентус секогаш оди на победа, а така ќе биде и утре .” “ Имаме голема почит кон противникот. Не постои одреден играч од кој се плашиме, бидејќи нивниот тим како целина е пол со одлични индивидуалци .” – заврши тренерот на ‘Старата Дама’
сите 3 | | | веќе видена

Антонио Конте се соочува со големи проблеми во одбраната во пресрет на раванш мечот од 1/8 финалето од Европа Лигата против екипата на Фиорентина. Андреа Барѕаљи и Федерико Пелузо не настапија против екипата на Џенова, а нема да бидат на располагање ниту за утрешниот натправар во Фиренца. Најново име на листата на повредени е Анџело Огбона , кој според Тутоспорт ќе биде надвор од терените 3-4 недели. Според тоа, остануваат само тројца одбранбени фудбалери на кои Конте може да се надева за настап на натпреварот против Фиорентина, а тоа се Касерес , Бонучи и Киелини . Ова најверојатно ќе го принуди тренерот на Јувентус да повика неколку фудбалери од младинскиот погон, како алтаернатива за повредените фудбалери во последната линија на ‘Старата Дама’.
сите 5 | | | веќе видена

Андреа Пирло сезонава има постигнато четири голови од слободен удар во Серија А за екипата на Јувентус, со што се приближи на само три погодоци од рекордот на Синиша Михајловиќ кој е прв на вечната листа во калчото со 28 постигнати голови од слободен удар. ‘Фудбалскиот Моцарт’, како што многумина го нарекуваат Пирло, сезонава стрелаше против својот поранешен клуб Милан, Катанија, Наполи и последниот погодок во неделата на гостувањето во Џенова. Ова се одличните голови на Пирло постигнати сезонава. Уживајте!
сите 22 | | | веќе видена

Пол Погба поради суспензија ќе го пропушти следниот натпревар од Серија А кој Јувентус го игра во недела од 20.45 на гости против екипата на Катанија. На натпреварот против Џенова фудбалерот од средниот ред го заработи четвртиот жолт картон сезонава, по што автоматски следува казна од еден натпревар неиграње. На еден карон од суспензија се наоѓаат и Андреа Барѕаљи, Фернандо Љоренте и Карлос Тевез.
сите 6 | | | веќе видена

next