Јувентус

Јувентус е сигурен на возачкото седиште во својот болид во обидот да се обезбеди третото последователно Скудето, но нивните погледи не се фокусирани само на оваа сезона. Иако Серија А и Европа Лигата остануваат клучни цели, клубот сака да се изгради за догледна иднина, а добра вест за тоа е и верноста на Антонио Конте во чие срце се наоѓа само Јувентус . Клубот е подготвен целосно да се потпре на тренерот, со нов договор и напад на трансфер пазарот предводен токму од самиот Конте . Иако предходно се најавуваше договор до 2016-тата, разговорите во последните неколку недели се многу попозитивни, според кои постои реална можност за обновување на договорот на Конте до 2017-та, па дури и до 2018-тата година. Од клубот се подготвени за напад на трансфер пазарот, диктиран целосно од страна на Конте. Според добро информирани извори, тренерот ги доставил до Бепе Марота и Фабио Паратичи имињата на Хуан Квадрадо од Фиорентина и Алесио Черчи од Торино. Со тоа се навестува дека Конте сериозно размислува за промена на ...
сите 5 | | | веќе видена

Здраво Јувентини, Во тек е пријавување за карти за натпреварот Јувентус – Киево кој треба да се одигра на 16.02.2014 недела од 15:00 часот. Рокот за пријавување за карти е со уплата на аконтација од 2000 денари на нашата жиро-сметка – истата сметка од уплатата за членство, но со назнака „резервација за карта“ до 06.02.2014 (четврток) до 10:00 часот. (краток е рокот, но дури денес пристигна објавата од Торино). Цената на картите сеуште не е позната и наскоро ќе биде објавена на сајтот на Јуве. Цената не би требало да надмине 40-45еур за трибината Family за овој натпревар. По објавување на цената на картите, мора да се доплати вкупниот износ (пр. ако цената е 40 еур, околу 2400 ден, треба да се доплатат уште 400 денари). На вкупниот износ на картите ја додаваме и банкарската провизија од 5еур. Доколку по уплатената аконтација, се предомислите од било какви причини и ги откажете картите, а износот на картите не надминува 80 еур, парите не се враќаат. Организацијата на превозот и сместувањето не се вклучени во ...
| | веќе видена

Тренерот на Јувентус по синоќешната победа во дербито на Италија истакна дека добрите подготовки во пресрет на мечот биле клучни за победата на неговиот тим. “Го подготвивме секој детал во градењето на играта и задоволен сум од прикажаното на моите фудбалери. Заслугите одат кај нив бидејќи се покажаа во добро светло. Навистина штета што примивме гол на овој натпревар.” Конте рече дека секогаш бара од своите фудбалери да играат напаѓачки фудбал кој го преферира во однос на дефанзивната тактика. “Ние сме најефикасен тим во лигата и можевме да постигнеме повеќе од три гола на овој натпревар. Хандановиќ заврши добра работа во неколку наврати. Секогаш е подобро да играте напаѓачки фудбал одколку да се браните позади топката.” Запрашан за доаѓањето на Даниел Освалдо, Конте изјави: “Освалдо навистина сакаше да дојде во Јувентус и значително ја намали својата плата за да се реализира овој трансфер. Неговото доаѓање ќе го зголеми квалитетот на нашиот напад и ќе ја зголеми конкуренцијата на досегашните напаѓачи.”
сите 8 | | | веќе видена

Мирко Вучиниќ се најде во тимот за утрешниот натпревар против Интер, додека пак покрај суспендираниот Буфон натпреварот го пропуштаат и најновото засилување Даниел Освалдо кој денес го имаше првиот тренинг со новите соиграчи како и Фабио Кваљарела кој има грип. За утрешниот натпревар е повикан и голманот на младинскиот тим Џанмарко Вануки . Ова се фудбалерите на кои тренерот Конте ќе смета за Дербито на Италија: 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 36 Вануки
сите 45 | | | веќе видена

Андреа Пирло е избран за најдобар фудбалер во Серија А за минатата сезона во изборот на ‘Асоцијацијата на италијански фудбалери’ која синоќа ги додели наградите за најдобрите во калчото за минатата сезона. Пирло истакна дека е горд на оваа награда, пред се’ бидејќи доаѓа од неговите колеги и има посебно значење за него. “Ова е важно признание, уште повеќе бидејќи бев номиниран од моите колеги, што е најдобра награда за еден фудбалер.” “Колку е тоа важно? Мислам дека е најубавото нешто, бидејќи тие ја работат истата работа како мене и гледаат што се случува на теренот, така што сум уште повеќе горд што ја добивам оваа награда” Запрашан за својата иднина Пирло кратко одговори: “Дали ќе останам во Јуве? Да, да! “.
сите 32 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус синоќа на галата одржана во Милано на која се доделуваа оскарите во калчото беше избран за најдобар тренер во Серија А за минатата сезона. Конте се заблагодари за ова признание и истакна дека најзаслужни за тоа се неговите фудбалери и е среќен што има можност да работи со нив. “Заслугите за ова признание одат кај фудбалерите кои имав среќа да ги тренирам во изминатите три сезони. Големо задоволство е да се работи со нив бидејќи станува збор за одлични фудбалери и големи луѓе.” “Успеавме да ја освоиме титулата уште во првата сезона, а потоа го следевме тој пат и во следната сезона. Оваа година се трудиме да го направиме истото трет пат во низа.” “Знаеме дека ќе биде тешко бидејќи Рома и Наполи се одлични тимови. Но, ние имаме желба и решителност да продолжиме со изнанадувањата.” – истакна Конте.
сите 31 | | | веќе видена

Џиџи Буфон заработи суспензија од еден натпревар поради црвениот картон кој го доби на натпреварот против Лацио и го пропушта ‘Дербито на Италија’ кое е на програмата во недела 2 февруари од 20.45 часот. Буфон беше исклучен во 24 минута од натпреварот во Рим по дуелот со Мирослав Клосе, по што судијата Маса досуди удар од белата точка и директен црвен картон за голманот на бјанконерите. Кај гостинскиот тим нема казнети фудбалери за овој натпревар.
| | веќе видена

Капитенот на бјанконерите е избран за најдобар фудбалер на клубот за месец декември, признание кое го доделуваат претплатниците-членови на Juventus Member клубот. Денес во тренинг центарот во Виново му беше доделена оваа награда на Џиџи од страна на еден член на премиум клубот, иако праксата е доделување на оваа награда на следниот натпревар на домашен терен. Буфон сезонава на 11 натпревари ја зачува својата мрежа со 79.4% на одбранети удари кои биле упатени кон неговиот гол. За Јувентус во Серија А настапи на 19 натпревари и одигра вкупно 1710 минути. Предходно, два месеци во низа оваа награда заминуваше во рацете на Карлос Тевез.
| | веќе видена

Ѕвездата на Јувентус верува дека е најдобриот фудбалер во светот на неговата позиција и дека нема друг фудбалер кој има толку големо влијание како на играта во одбрана, така и во нападот. “ Јас сум најдобар фудбалер во светот на позицијата на која настапувам .” “ Има многу фудбалери на мојата позиција кои се обидуваат да играат како мене и сакаат да го копираат мојот стил на игра. Но, за мене е сосема јасно дека сум најдобар во мојата улога. Никој не врши таква работа во дефанзива и не постигнува толку голови како што тоа го правам јас .” – истакна Кинг Артуро. Видал пристигна во Јувентус во 2011-тата од екипата на Баер Леверкузен и од тогаш прерасна во еден од најдобрите фудбалери на тимот. Сезонава во 28 настапи постигна 15 голови во црно-белиот дрес.
сите 5 | | | веќе видена

Последниве два дена бевме сведоци и се обидовме да ви пренесеме еден од најчудните трансфер преговори во историјата. Хронолошки работите стојат вака: Мацари, тренерот на Интер има потреба од напаѓач. Му присетува на Вучиниќ и доаѓа до заклучок дека токму тој е вистинскиот избор за неговата екипа. Им кажува на лицата одговорни за трансфер пазарот на Интер, а овие пак испраќаат понуда за позајмица, на која Јуве одговара: Не, ајде да ги трампаме со Гуарин. – Интер се согласува и ги повикува челниците на Јуве во Милано за да ги договорат деталите. По целодневните преговори, и постигнувањето на договор со двајцата играчи, откако Мирко ги поминува лекарските прегледи во Милано, пристигнува бомбата од таборот на непринципиелните Нераѕури: Се предомисливме, нема трампа! Наеднаш и од ведро небо. Наводно причината за ова повлекување е протестот од навивачите на Интер по социјалните мрежи, па така се поставува прашањето, кој ја води трансфер политиката на Интер? . Под силен притисок од двајцата играчи со нивната ...
сите 12 | | | веќе видена

Екипата на Јувентус патува комплетна во Рим за натпреварот од Тим Купот против екипата на Рома . По заминувањето на Де Чеље и Буи , единствени кои не се најдоја на списокот на повикани фудбалери се Мота и Вучиниќ за кои исто така се очекува да го напуштат клубот. Мота ќе му се придружи на Де Чеље во Џенова , а Вучиниќ чека конечно постигнување на договор помеѓу Јувентус и Интер за трампата со Гуарин . Според најавите Јувентус вечерва ќе настапи со комбиниран состав, а ова се фудбалерите кои отпатуваа и на кои ќе смета тренерот Конте. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
| | веќе видена

Паоло Таљавенто ќе биде главен судија на вечерашниот 1/4 финален натпревар од Тим Купот на Италија помеѓу Рома и Јувентус . Ова ќе биде дваесетти натпревар на кој Таљавенто ке ја дели правдата на Јувентус, а во досегашните 19 бјанконерите имаат скор од 7 победи, 7 порази и 5 нерешени резултати. Сезонава беше главен судија на натпреварот од второто коло против Лацио кога Јувентус слевеше во Торино со 4:1. Помошници на Таљавенто ќе бидат Тонолини и Манганели , а четврт судија е Џанлука Роки .
сите 29 | | | веќе видена

Донато Ди Кампли, агентот на Марко Верати , во емисијата ‘Speciale Calciomecato’ на Скај Спорт објасни како Јувентус го пропушти трансферот на младиот фудбалер, иако се очекуваше негов премин во црно-белиот дрес. “ Воопшто не е тајна дека Марко е фан на Јуве. Веќе беше постигнат договор помеѓу фудбалерот и Јувентус, но бјанконерите не успеаа да постигнат договор со Пескара, поради одбивањето на Буи да замине во Пескара и високата плата на Џејмс Троизи(кој подоцна замина во Аталанта за Габиадини). Јувентус не сакаше да плаќа дел од неговата плата и Пескара не го прифати тоа. ” – објасни Ди Кампли. Во меѓувреме Верати изјави дека е горд на споредбите со Андреа Пирло и дека би сакал да настапува заедно со него во дресот на Јуве. “ Сигурно дека ме прават горд споредбите со Пирло и сум почестен со тоа. Секако, мора да се подобрам уште многу за да го достигнам неговото ниво. Јас и Пирло заедно во Јуве? Доколку јас одлучував ќе ме направеше тоа многу среќен, би било неверојатно да играм заедно со него. ” – истакна ...
| | веќе видена

Од клубот и официјално го потврдија заминувањето на Паоло Де Чеље во екипата на Џенова . Левиот бек ќе биде позајмен во екипата на Џенова до 30 јуни 2014 -тата година, по што се враќа во екипата на Јувентус. Иако најавите беа дека заедно со Де Чеље во екипата на Џенова заминува и десниот бек Марко Мота , сепак од Јувентус сеуште нема официјална потврда на оваа информација.
сите 9 | | | веќе видена

Јувентус како и секогаш гледа кон иднината. Посебно со Марота и Паратичи кои секојдневно следат голем број на фудбалери кои можат да значат многу за иднината на клубот. Во последно време доста атрактивен е германскиот пазар, навидум потценувачки во однос на калчото во минатата деценија, но менаџерски многу поспособен со што успеа да го земе и четвртото место кое води во Лигата на Шампионите. Од минатото лето често се споменува името на Марк Оливер Кемф . 18 годишниот дефанзивец од Франкфурт според последните најави по втор пат го одбива Јувентус. Бјанконерите во летниот преоден рок постигнаа договор со клубот на Кемф, за кој фудбалерот настапуваше во младинскиот тим. Но, сепак поради возраста играчот одбил трансфер во Јуве и сакал да остане во својата земја. Сега истото се случува и по втор пат. Фудбалерот преферира да остане во Германија, отколку да не добива шанса во Јуве или да настапува за младинскиот тим. Наспроти тоа, Јувентус успеал да го договори соиграчот на Кемф од Ајнтрахт Франкфурт . Станува збор ...
сите 2 | | | веќе видена

Од италијанската Сериа А денес денес го потврдија распоредот на натпреварите на Јувентус до крајот на месец март. Ова се термините и натпреварите кои бјанконерите ќе ги играат надвор од стандардниот термин во недела од 15 часот. 21 коло, сабота 25 јануари 20.45 Лацио – Јувентус 22 коло, недела 2 февруари 20.45 Јувентус – Интер 25 коло, недела 23 февруари 18.30 Јувентус – Торино 26 коло, недела 2 март 20.45 Милан – Јувентус (можно преместување поради обврски во Европа Лига) 27 коло, недела 9 март 12.30 Јувентус – Фиорентина 28 коло, недела 16 март 20.45 Џенова – Јувентус 29 коло, недела 23 март 20.45 Катанија – Јувентус (можно преместување поради обврски во Европа Лига) 31 коло, недела 30 март 20.45 Наполи – Јувентус
сите 25 | | | веќе видена

Андреа Барѕаљи се враќа во тимот за првенствениот натпревар против Сампдорија откако поради суспензија го пропушти минатонеделното гостување во Каљари . На овој натпревар се враќа и Маурисио Исла кој исто така не беше во комбинација за последното гостување. Во тимот повторно не се повикани Паоло Де Чеље и Марко Мота кои според последните информации се пред заминување од клубот, со Џенова како можна дестинација. Ова се повиканите фудбалери за утрешниот натпревар против Сампдорија : 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 4 | | | веќе видена

На денешен ден пред 18 години Јувентус го освои првиот Супер Куп на Италија во својата историја по победата над Парма со 1:0. Екипата на Парма за која тогаш настапија Канаваро, Ѕола, Стоичков и Асприља се покажа како тврд орев, но сепак на крајот фудбалерите на тренерот Липи славеа победа на натпреварот кој се одигра на стадионот Деле Алпи во Торино, и покрај црвениот картон на голманот Анџело Перуци . Стрелец на голот кој го обезбеди првиот Супер Куп трофеј беше Џанлука Виали . Од тогаш фудбалерите на Јувентус го освоија овој трофеј уште пет пати, последниот на 18 август 2013 по победата над Лацио во Рим со 4:0.
| | веќе видена

Џиџи Буфон , Џорџо Киелини и Андреа Пирло се номинирани за наградата “ Golden Foot 2014 “, меѓународно признание кое се доделува на фудбалер над 28 години. Заедно со Даниеле Де Роси од Рома тие се единствените италијанци на листата помеѓу 30-те номинирани за ова признание. Десетте фудбалери со најмногу гласови ќе бидат објавени во април по што следува нова рунда на гласање до октомври кога е гала вечерта во Монако. Оваа награда се доделува од 2003-тата година, а предходни добитници се Роберто Баџо, Павел Недвед , Андриј Шевченко, Роналдо, Алесандро Дел Пиеро , Роберто Карлос, Роналдињо, Франческо Тоти, Рајан Гигс и Златан Ибрахимовиќ. Вашиот глас за тројцата фудбалери можете да го дадете со предходна регистрација на следниот линк
| | веќе видена

Андреа Џервазони ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Јувентус и Сампдорија кој се игра во сабота од 20.45 во Торино. Тој е главен судија во Серија А од 2006-тата година, а досега на бјанконерите им судел вкупно 11 пати, од кои 9 во првенството на кои Јувентус забележал 6 победи. Единствен натпревар кој го судел помеѓу Сампдорија и Јувентус е поразот од 3-2 во минатата сезона кога Јувентус веќе ја имаше обезбедено шампионската титула. Негови помошници ќе бидат Де Лука и Петрела , четврт судија е Посадо , а зад головите ќе бидат Томази и Ирати .
сите 2 | | | веќе видена

next