Јувентус

Антонио Дамато ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Сасуоло и Јувентус кој се игра на ‘Мапеи’ стадионот во понеделник од 20.45. Во својата кариера Дамато ја делел правдата на 19 натпревари на Јувентус во сите натпреварувања, на кои бјанконерите имаат скор од 11 победи, 3 нерешени резултати и 5 порази. Во последниот натпревар на кој беше главен судија сезонава, Јувентус славеше победа на гостувањето кај Катанија со 1:0. Помошници на Дамато ќе бидат Посадо и Вуото , четврт судија е Падован , а позади головите се делегирани Чиампи и Калварезе .
сите 57 | | | веќе видена

Екипата на Јувентус во 15 часот отпатува за Лисабон каде утревечер со почеток од 21.05 часот го игра првиот 1/2 финален натпревар од Европа Лигата против домаќинот Бенфика . На списокот на тренерот Конте се најдоа сите 23 фудбалери кои се пријавени во УЕФА за настап во ова натпреварување, а во Торино единствено остана Фабио Кваљарела кој уште во јануари беше изоставен од оваа листа. Од 17.45 часот на стадионот Луж ќе се одржи прес конференција на која ќе говорат тренерот Конте и капитенот Буфон . Ова е комплетниот тим кој замина за Лисабон. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 2 | | | веќе видена

Турскиот судија Џунејт Чакир ќе ја дели правдата на првиот 1/2 финален натпревар од Европа Лигата помеѓу Бенфика и Јувентус кој се игра во четврток од 21.05 часот во Лисабон. Во досегашната кариера Чакир на двапати му судел на Јуве во европските натпреварувања, а бјанкорите имаат остварено исто толку победи. Првата во 2010-тата на гостувањето кај Штурм со 2:1, а втората победа со 3:0 над екипата на Челзи во Торино минатата сезона. Помошници на Чакир ќе бидат неговите сонародници Бахатин Дуран и Тарик Онгун, а четврт судија ќе биде Мустафа Емре Ејисој.
сите 5 | | | веќе видена

Симоне Пепе и Андреа Барѕаљи по подолга пауза поради повреда се враќаат во тимот на Јувентус за утрешниот натпревар против екипата на Болоња . Единствено Бонучи и Лихштајнер поради суспензија нема да бидат на располагање на тренерот Конте за овој меч. Останатите 22 фудбалери се повикани и се во комбинација за натпреварот со Болоња. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 8 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино испрати понуда за барање на карти за натпреварот од Серија А Јувентус – Аталанта Натпреварот ќе се одригра на 05.05.2014, понеделник, со почеток од 21:00 часот. Цената за трибината Family би трбало да изнесува околу 50 еур Резервацијата за карта е со уплата на аконтација од 3100 ден. Кога ќе се дознае точната цена на картата, ќе треба да се доплати ако е нешто повисок износот. Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите во Италија. Рокот за пријавување е вторник 22.04.2014 година до 10:00 часот, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз и сместување, ние помагаме во организацијата. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2013/2014. Доколку не сте зачленети за тековната сезона, пријавувањето се врши со уплата од 1.600 денари.
| | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во Виново, Леонардо Бонучи имаше видео разговор со фановите од ‘Juventus Members’ клубот. Тој истакна дека е среќен поради можноста за влез во историјата на клубот со освојувањето на третата титула во низа. “ Освојување на третото последователно Скудето би значело влез во историјата на Јувентус. Да се биде запаметен во клуб како овој, мора да испишете важни страници во неговата историја, а токму ова би била една од нив .” Бонучи ја игра својата четврта сезона во клубот и иако потекнува од школата на Интер, уште како дете навивал за тимот за кој сега настапува. “ Потпишувањето за Јувентус беше емотивен момент за мене, бидејќи уште како дете навивав за овој клуб. Голот против Палермо со кој избивме пред Милан во трката за Скудетото беше исто така значаен момент .” Дефанзивецот се покажа и како добар асистент, забележувајќи и три асистенции за клубот преку долгите топки својствени за него сезонава. “ Тајната е во вербата во своите способности и напорната работа на тренинзите. Ми се ...
| | веќе видена

Во интервју за ‘Скај Спорт Италија’ Карлос Тевез говореше за впечатоците од својата прва сезона во Торино по трансферот од екипата на Манчестер Сити. Меѓудругото, Тевез одговараше на прашања поврзани со настапите на клубот во Серија А и Европа Лигата, а даде и свое мислење за тренерот Конте. Ова се дел од темите и одговорите на Карлитос. Силата на тимот “Тимот има фундаментално значење овде, а не само еден негов поединец. Тимот како целина е посилен од поединецот и тоа се покажува на секој наш натпревар.” Популарноста во Аргентина “Тоа се должи на тоа што јас сум скромен и обичен човек. Секогаш сум бил таков.” Моменталната подготвеност “Се чувствувам добро. Се опоравив и фокусиран сум на саботниот натпревар.” Борбата за двете титули “На почетокот на сезоната не помислував дека ќе бидеме во оваа положба, но ние сме Јувентус и мора да се бориме за секој трофеј. Среќни сме што сме во можност да го направиме тоа.” Антонио Конте “Тој е врвен менаџер. Тоа го покажува во секој меч и секое натпреварување во кое ...
| | веќе видена

Пјеро Џакомели ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Јувенту с и Болоња кој се игра во рамките на 34-тото коло од Серија А, во сабота од 18.30 часот во Торино. Ова е прв натпревар во кариерата на кој Џакомели ќе ја дели правдата на фудбалерите на Јуве. Негови помошници ќе бидат Вивенѕи и Шеноне , дополнителни судии се Таљавенто и Наска , а четврт судија ќе биде Мели .
сите 2 | | | веќе видена

По вчерашниот ден за одмор кој го добија фудбалерите после триумфот во Удине, денес во тренинг центарот во Виново тие се вратија на тренинзи, со што започнаа подготовките за натпреварот против Болоња. Мечот се игра во сабота од 18.30 часот на Јувентус арената во Торино, во рамките на 34 коло од Серија А. Поради суспензија кај Јувентус натпреварот ќе го пропуштат Леонардо Бонучи и Стефан Лихштајнер. Ова е видеото од денешниот тренинг во Виново.
сите 3 | | | веќе видена

Според вестите кои доаѓаат од Шпанија, Јувентус и Осасуна се во преговори за воспоставување на меѓусебна соработка. Техничкиот секретар на шпанците Предраг Васиљевиќ и директорот Пералта веќе биле во Торино каде разговарале со колегите од Јувентус околу оваа можност. Информациите велат дека преговорите се во напредна фаза и наскоро треба да биде потпишан договорот за соработка помеѓу двата клуба. Според договорот, Јувентус ќе има предност при ангажирање на фудбалери од академијата на Осасуна , но исто така и ќе ги праќа своите фудбалери во шпанскиот клуб како би се здобиле со поголемо искуство. Јувентус има ваков договор со 15 клубови ширум Европа, а претставници на клубот следниот месец ќе отпатуваат во Памплона за потпишување на договорот.
сите 5 | | | веќе видена

Претставници на Јувентус во петокот имале состанок со агентот на Алексис Санчез, кој исто така е агент и на Артуро Видал. Од Јувентус се распрашувале околу можноста за трансфер на Санчез во Торино. Потешкотија во преговорите може да биде забраната на Барселона за ангажирање на нови фудбалери, но доколку каталонците се решат да му дадат шанса на младиот Деулофеу во следната сезона, можна е реализација на трансферот на Санчез во Јуве.
сите 3 | | | веќе видена

Леонардо Бонучи и Стефан Лихштајнер се суспендирани за следниот натпревар од Серија А против екипата на Болоња . Мечот се игра во сабота од 18.30 часот во Торино. Бонучи иако не настапи на вчерашниот натпревар против Удинезе успеа од клупата за резерви да заработи жолт картон кој е осми за него сезонава по што автоматски следува пауза од еден натпревар, што е втора суспензија за него во тековната сезона. Лихштајнер пак го заработи четвртиот жолт картон сезонава и ова ќе биде прв натпревар за него сезонава кој ќе го пропушти поради суспензија. Кај гостите од Болоња нема казнети фудбалери за овој натпревар.
сите 2 | | | веќе видена

Како што и предходно се најавуваше, ова се фудбалерите кои го започнуваат вечерашниот натпревар. Буфон – Касерес, Огбона, Kиелини – Лихштајнер, Погба, Пирло, Маркизио, Азамоа – Џовинко, Љоренте . Шанса за настап од клупата за резерви ќе чекаат: Сторари, Рубињо, Пелузо, Бонучи, Исла, Падоин, Видал, Вучиниќ, Тевез, Освалдо, Кваљарела.
сите 2 | | | веќе видена

Единствено Симоне Пепе и Андреа Барѕаљи поради повреда нема да бидат на располагање за утрешното гостување кај екипата на Удинезе. Останатите 22 фудбалери се најдоа на списокот на Конте и се во комбинација за утрешниот натпревар. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 3 | | | веќе видена

Откако беше извлечен противникот на Јувентус за 1/2 финалето од Лига Европа (Бенфика), Координативниот Центар од Торино веднаш прати известување за пријавувањето за карти за двата натпревари во Лисабон и Торино. Бенфика – Јувентус Натпреварот ќе се одригра на 24.04.2014 (четврток) со почеток од 21:05 часот во Лисабон. Очекувана цена за гостувња е 50 евра на гостинската трибина. Јувентус – Бенфика Натпреварот ќе се одригра на 01.05.2014 (четврток) со почеток од 21:05 часот во Торино. Цената на картите е 80 евра на трибината Family. Резервацијата за карта е со уплата на полниот износ на картата (доколку за гостувањето се утврди повисока цена, ќе треба да се доплати). Рокот за пријавување е недела 13.04.2014 г до 20:00 часот, до кога треба се уплати аконтацијата. Доколку се одобрат (доделат) картите по уплатата на конечниот износ , а потоа од било какви причини се откажете од картите, износот не се враќа. Доколку не успееме да обезбедиме карти, износот ви се враќа во целост. Потребно е самостојно да се ...
сите 14 | | | веќе видена

Екипата на Бенфика е противник на Јувентус во 1/2 финалето од Европа Лигата и последната пречка пред финалниот дуел кој ќе се одигра на 14 мај во Торино. Ланскиот финалист во ова натпреварување игра во одлична форма сезонава, како во Европа Лигата така и во домашното првенство каде се наоѓаат на првото место на табелата и успешно чекорат кон освојувањето на титулата во португалскиот шампионат. Бенфика исто како и Јувентус, сезоната ја започна во Лигата на Шампионите каде настапуваше во групата Ц заедно со екипите на ПСЖ , Олимпијакос и Андерлехт . Португалските фудбалери несреќно испаднаа од групната фаза поради послабиот скор во меѓусебниот дуел со Олимпијакос. По преселувањето во еден ранг пониското натпреварување на УЕФА, до настап во 1/2 финалето фудбалерите на Бенфика стигнаа откако предходно ги елиминираа тимовите на Паок , Тотенхем и АЗ Алкмар . Јувентус и Бенфика во досегашната историја имаат одиграно 4 меѓусебни натпревари во европските купови, односно на двапати се среќавале во елиминационата фаза ...
сите 17 | | | веќе видена

next