Јувентус

Англичанецот Хауард Веб ќе биде главен судија на реванш натпреварот од 1/8 финалето од Европа Лигата помеѓу Фиорентина и Јувентус. Од УЕФА даваат големо значење на овој натпревар, па токму затоа е делегиран еден од најдобрите европски судии во моментов. Сезонава англичанецот еднаш веќе му судеше на тимот на Јувентус, во натпреварот од Лигата на Шампионите на домашен терен против екипата на Реал Мадрид кој заврши без победник 2:2.
| | веќе видена

Јувентус го сака Даниеле Базели.Бјанконерите во младиот среден играч од Аталанта гледаат како на совршена замена за Андреа Пирло. Според tuttoatalanta.com, Марота и Паратичи работат да го откупат целосно договорот на Базели,вклучувајќи го во договорот Симеоне Падоин,екс играч на Аталанта.
| | веќе видена

Откако се повреди на загревањето пред почетокот на натпреварот со Џенова, Андреа Барѕаљи би можел да отсуствува околу три недели од тимот на Јувентус. Барѕаљи иако беше во официјалниот состав кој требаше да го започне синоќешниот натпревар, сепак на општо изненадување не истрча во првите 11 кои го започнаа натпреварот, за подоцна да биде објавено дека заработил повреда на загревањето пред почетокот на мечот, односно ја обновил повредата која го мачи во текот на целата сезона. Од клубот сеуште не прецизираат колкаво би било отсуството и најавија дека “ Фудбалерот е подложен на серија медицински прегледи кои откриле зголемено воспалување, а неговата состојба внимателно ќе се следи во следните неколку денови “. Сепак, медиумите во Италија излегоа со информација според која Андреа Барѕаљи ќе биде надвор од терените околу 20-тина дена.
| | веќе видена

По вчерашната тешко издвојувана победа во Џенова, тренерот и генералниот менаџер на тимот се едногласни дека следната цел на клубот е победа во Фиренца и пласман помеѓу осумте најдобри тимови во Европа Лигата. “ Фудбалерите почнуваат да делуваат уморно, но само голем тим може да победи како што ние тоа го направивме на овој натпревар, и покрај неколкуте спорни ситуации. Нашата цел е освојување на третото последователно Скудето како подарок за претседателот на клубот. Сега одиме во Фиренца, а целта ни е пласман во следната фаза од Европа Лигата .” – истакна Конте по завршувањето на синоќешниот натпревар. Сличен е ставот и на Бепе Марота, според кој Јувентус како и на секој натпревар, така и на тој во Фиренца ќе оди на победа и обезбедување на пласман во 1/4 финалето. “ Одиме во Фиренца да победиме, тоа е нашата цел. Сеуште не сме елиминирани од натпреварувањето како што некои сугерираат. Кога играме во некое натпреварување, нашата цел е секогаш да стигнеме до неговата завршница .” – заврши Марота.
сите 3 | | | веќе видена

Вечерашниот настап на Џиџи Буфон беше 476-ти во дресот на Јувентус, со што се искачи на петтото место на листата на фудбалери со најмногу настапи во црно-белиот дрес, израмнувајќи се со легендарниот голман Дино Ѕоф . Овој јубилеен настап Буфон го одбележа на најдобар можен начин, откако во 72 минута од натпреварот го одбрани ударот од белата точка на Емануеле Калаио, со што спречи водство на домаќините на овој натпревар. Буфон исто така се израмни со Дино Ѕоф и по бројот на одбранети пенали во дресот на Јувентус, откако вечерва по 8-ми пат успешно го одбрани ударот од белата точка. Повеќе настапи од Буфон во историјата на Јувентус имаат само четворица фудбалери, и тоа: Роберто Бетега (481) чие постигнување ќе го надмине во тековната сезона доколку се’ биде во најдобар ред, како и Џузепе Фурино , Гаетано Ширеа и Алесандро Дел Пиеро .
сите 2 | | | веќе видена

Јувентус вечерва со минимални 1:0 славеше на гостувањето во Џенова, благодарение на одбранетиот пенал на Џиџи Буфон и одличниот погодок од слободен удар на Андреа Пирло во 89-тата минута од натпреварот. Со трите бода освоени во Џенова, бјанконерите ја зголемија предноста на првенствената табела пред екипата на Рома на 17 бодови, но волчицата има одиграно и два натпревари помалку од лидерот Јувентус. “ Важно беше да ги освоиме трите бода на овој натпревар. И покрај потешкотиите кои ги имавме, духот и желбата за победа отсекогаш се присутни кај нас. Ова беше значаен гол кој се надевам дека ќе биде од корист за освојување на Скудетото ” – истакна Пирло по завршувањето на натпреварот во Џенова. Вечерашниот погодок на Андреа Пирло беше 25-ти во неговата кариера во Серија А постигнат од слободен удар, со што се наоѓа на само 3 гола од рекордот кој го држи сегашниот тренер на Сампдорија, Синиша Михајловиќ.
сите 11 | | | веќе видена

Касерес на местото на Киелини е единствената измена во стартниот тим на Јувентус од она што се најавуваше пред натпреварот со Џенова. Ова се 11-мината кои ќе го започнат вечерашниот натпревар: Буфон – Барѕаљи, Бонучи, Касерес – Лихштајнер, Видал, Пирло, Погба, Азамоа – Освалдо, Љоренте Шансата од клупата за резервни фудбалери ќе ја чекаат: Сторари, Рубињо, Киелини, Огбона, Падоин, Кваљарела, Исла, Зливка, Марѕук. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
сите 15 | | | веќе видена

Карлос Тевез, Себастијан Џовинко и Клаудио Маркизио поради повреда не се повикани за утрешното гостување во Џенова кое го пропуштаат и од поодамна повредените Вучиниќ и Пепе. За овој натпревар тренерот Конте повика и двајца фудбалери од младинскиот тим, литванецот Зливка (среден ред) и мароканецот Марѕук (напад). Ова се фудбалерите кои ќе бидат на располагање за утрешниот меч. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 39 Зливка 40 Марѕук
сите 3 | | | веќе видена

Пабло Даниел Освалдо во првиот натпревар кој го започна како стартер го постигна и првиот гол во црно-белиот дрес. Во 16-тата минута од натпреварот против Трабзонспор италијанскиот репрезентативец го отвори резултатот за успешен старт на авантурата во дресот на ‘Старата Дама’. “ Ова беше одличен натпревар поради резултатот кој го постигнавме, но очигледно дека сум среќен и поради голот кој го постигнав. Правилните движења се дел од мојот стил на игра. Јас не сум играч кој ја чека топката да дојде до него. ” – истакна фудбалерот по завршувањето на натпреварот. Освалдо со пофални зборови за Карлос Тевез кој беше негов партнер во нападот на вечерашниот натпревар. “ Лесно е да се работи рамо до рамо со Тевез. Тој е феноменален фудбалер и меѓусебното разбирање во играта е природна работа. Среќен сум бидејќи мислам дека доста добро се вклопив во тимот од самиот почеток . “ Новиот напаѓач на бјанконерите истакна дека се надева на место во тимот на аѕурите за Светското првенство кое се игра летово во Бразил. “ ...
| | веќе видена

Џорџо Киелини , Симоне Пепе , Мирко Вучиниќ и Андреа Барѕаљи поради повреда ќе го пропуштат утрешниот натпревар од Лигата на Европа против екипата на Трабзонспор . Фабио Кваљарела нема право за настап во ова натпреварување откако не се најде на списокот на 23-те фудбалери кои беа пријавени од страна на клубот. Повик за овој натпревар доби и 17 годишниот дефанзивец на младинскиот тим Филипо Ромања . Ова е комплетниот тим на кој ќе смета тренерот Конте за утрешниот натпревар. 1 Буфон 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 8 Маркизио 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 39 Ромања
| | веќе видена

Хорхе Сампаоли , селектор на репрезентацијата на Чиле, смета дека Артуро Видал е најдобриот фудбалер во светот од средината на теренот. Сампаоли кој деновиве беше во посета на Торино, за ‘Тутоспорт’ истакна: “Има само еден Меси и тој е уникатен. Но, можам да кажам дека Видал е Меси помеѓу фудбалерите од средниот ред. Има само неколку фудбалери како него: тој е флексибилен, смртоносен и експерт за одземање на топки.” “Златната топка за Видал? Тоа е тешко, бидејќи генерално се доделува на напаѓачите кои постигнуваат многу голови.” Аргентинецот на клупата на Чиле исто така смета дека репрезентативниот колега на Видал и фудбалер на Барселона, Алексис Сначез, одлично би се вклопил во системот на тренерот Конте. “Алексис Санчез би бил идеален за Конте. Заедно со Љоренте и Тевез би имале напад како малкумина во светот.”
| | веќе видена

Џорџо Киелини , Симоне Пепе , Мирко Вучиниќ и Андреа Барѕаљи поради повреда ќе го пропуштат утрешниот натпревар на домашен терен против екипата на Киево. Во тимот се враќа Фабио Кваљарела откако поради настинка ги пропушти натпреварите против Интер и Верона. Ова е комплетниот тим на кој ќе смета тренерот Конте за утрешниот натпревар. 1 Буфон 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 8 Маркизио 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 5 | | | веќе видена

По натпреварот против Верона се појавија одредени гласини во однос на слабите перформанси на Огбона, кои наведуваа и драстични мерки како негова продажба во следниот трансфер период. Иако Огбона имаше солидни партии и во малата минутажа која сезонава ја добива, во последниот натпревар против Верона, кога неуспешно го маркираше Гомез Талеб и тој постигна гол со глава за изедначување во последните минути од натпреварот, како да ги избриша сите претходно добри игри во очите на навивачите, но можеби тоа повеќе важи за очите на „стручните“ новинари. Tuttomercatoweb.com направија ексклузивно испитување за иднината на Анџело во Јувентус и одговорите кои тие наводно ги добиле од своите извори од раководството на клубот, се дека Јувентус сепак верува во овој играч и категорично ги одбиваат сите шпеклуации за негова евентуална продажба летото. Следниот натпревар против Киево, најверојатно ќе го започне во првите 11 и се надеваме дека ќе го потврди својот (по нас) неоспорен квалитет. Анџело Огбона останува во ...
| | веќе видена

Јувентус е заинтересиран за 19 годишниот фудбалер од средниот ред на Волфсбург, Максимилијан Арнолд . Младинскиот репрезентативец на Германија сезонава во 14 настапи за својот клуб има постигнато и 6 голови, а во својата земја медиумите го претставуваат како наследник на Месут Озил. Сепак, голема е конкуренцијата за овој фудбалер со оглед на неговите квалитети, но предност на Јувентус може да бидат добрите односи помеѓу двата клуба кои предходно соработуваа при трансферите на Диего и Барѕаљи.
сите 2 | | | веќе видена

Членовите на италијанската ватерполо репрезентација вчера беа во посета на ‘Јувентус музејот’ во пресрет на денешниот натпревар од светската лига против репрезентацијата на Германија. Идејата за оваа посета доаѓа од селекторот на репрезентацијата и голем фан на Јувентус, Алесандро Кампања . При посетата на музејот Кампања истакна: “Прекрасно е чувството да се биде тука. Јас сум жесток навивач на Јувентус и знам се’ што е поврзано со клубот. Но, без оглед на тоа дали сте фан на Јувентус или не, добивате одлична претстава за големината и подемот на клубот кога сте тука. Отворањето на музејот беше извонрендна идеја.” Капитенот на тимот Стефано Темпезти изјави: “Ние се восхитуваме на единството и тимскиот дух на фудбалерите на тренерот Конте. Тоа е она што ве издвојува од останатите и нешто што ние сакаме да го вметнеме во нашиот тим.”
сите 2 | | | веќе видена

Разочарани од пропуштената прилика за освојување на сите три бода, Конте не може да ги оправда грешките на своите играчи и единствена причина за овој необјаснив колапс на одбраната на Јувентус гледа во падот на концентрацијата кај играчите. По убедливото водство со 2 гола разлика во првото полувреме, Јувентус замина само со бод од Верона, откако домаќините прво намалија со голот на Лука Тони, за во судиското продолжение во 94-та минута Гомез Талеб да израмни на конечни 2-2. „Необјасниво е. Натпреварот трае 90 минути, а не 45. Неприфатлио е да бидеме казнети од два прекини. Тоа ја поништи целата претходно добра игра. Можевме да одиграме многу, многу подобро. Не знам како можевме да доминираме во првото полувреме, а да завршиме на овој начин. Имавме сличен проблем и со Интер, откако примивме гол почнавме да паничиме. Примаме многу голови од нафрлувања од прекини и ние мора да сме фокусирани, бидејќи за ова нема некои тактички поставувања или анализирање на противникот. Тоа е само проблем со недоволна ...
сите 2 | | | веќе видена

Даниеле Довери од Рим ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Верона и Јувентус кој се игра во рамките на 23-тото коло од Серија А во недела од 15 часот во Верона. Ова е трет натпревар во кариерата на Довери на кој ќе ја дели правдата на екипата на Јувентус. Во предходните два бјанконерите славеа победи од по 2:0 над екипата на Чезена во сезоната 2011/2012 и над Џенова во тековната сезона. Помошници на Довери се Сталоне и Де Пинто , четврт судија е Галони , а зад головите ќе бидат Русо и Меркиори .
| | веќе видена

Јувентус е сигурен на возачкото седиште во својот болид во обидот да се обезбеди третото последователно Скудето, но нивните погледи не се фокусирани само на оваа сезона. Иако Серија А и Европа Лигата остануваат клучни цели, клубот сака да се изгради за догледна иднина, а добра вест за тоа е и верноста на Антонио Конте во чие срце се наоѓа само Јувентус . Клубот е подготвен целосно да се потпре на тренерот, со нов договор и напад на трансфер пазарот предводен токму од самиот Конте . Иако предходно се најавуваше договор до 2016-тата, разговорите во последните неколку недели се многу попозитивни, според кои постои реална можност за обновување на договорот на Конте до 2017-та, па дури и до 2018-тата година. Од клубот се подготвени за напад на трансфер пазарот, диктиран целосно од страна на Конте. Според добро информирани извори, тренерот ги доставил до Бепе Марота и Фабио Паратичи имињата на Хуан Квадрадо од Фиорентина и Алесио Черчи од Торино. Со тоа се навестува дека Конте сериозно размислува за промена на ...
сите 5 | | | веќе видена

next