Јувентус

Екипата на Јувентус денес во Австралија одигра тренинг меч од 70 минути против екипата на Њукасл Џетс на кој забележа победа од 1:0 со голот на Себастијан Џовинко . На овој натпревар за Јуве настапија фудбалерите кои имаа помала минутажа на предходниот натпревар против Ол-Стар тимот на Австралија. Ова е тимот со кој настапи Јуве: Сторари (Рубињо), Мота, Мароне, Киелини, Пепе, Переира, Падоин, Витале (Бланко), Азамоа, Џовинко, Коман (Буенакаса).
| | веќе видена

Денеска по тренингот на тимот Патрис Евра одговараше на прашања на фановите испратени преку социјалната мрежа твитер. Ова се дел од одговорите кои ги даде левиот бек на Јувентус кој летово пристигна во клубот од екипата на Манчестер Јунајтед. “Дојдов во Јувентус бидејќи знаев дека станува збор за голем клуб, но исто така и голема фамилија. Исто така бев возбуден бидејќи тука повторно го најдов Карлос Тевез кој за мене е како брат, со кој исто така сме и цимери на оваа турнеја.” “Најдобриот фудбалер со кој некогаш сум играл заедно е дефинитивно Рајан Гигс. Од моменталниот тим на Јувентус му се восхитувам на Адндреа Пирло. Јас му се обраќам со Маестро, поради неговата способност да ја испрати топката онаму каде што тој сака.” “Кариерата ја започнав играјќи во 3-5-2 формација, додека подоцна настапував во одбрана со 4 фудбалери. Воопшто не ми претставува проблем и можам да играм во двете формации. “
сите 6 | | | веќе видена

По завршувањето на денешниот натпревар тренерот на Јувентус го истакна своето задоволство од прикажаното на своите фудбалери. “ Овој натпревар беше добар тренинг за нас и момците покажаа добар пристап кон него. Имаме причина за задоволство поради тоа што го прикажавме денеска. Ваквите натпревари треба да ја зголемат нашата подготвеност и комплетниот тим работи добро .” По двегодишната пауза поради повреди, одличен настап попладнево забележа Симоне Пепе кој настапи во вториот дел. “ Пепе комплетно се опорави и среќен сум поради него. Играше, постигна гол и остави добар впечаток .” Алегри истакна дека е воодушевен од пречекот на навивачите во Индонезија и смета дека неговите фудбалери им возвратиле на фановите на вистински начин. “ Воодушевен сум од можноста да работам во Џакарта заедно со вака одлични фанови. Вечерва тимот им возврати со одличен настап, што покажува за почитта која ја имаме кон овие фанови . “ - заврши Алегри.
| | веќе видена

Маурисио Исла и официјално е нов фудбалер на Квинс Парк Ренеџерс . Ова го потврди новиот премиерлигаш на својот веб сајт, истакнувајќи дека чилеанецот пристигнува на едногодишна позајмица од екипата на Јувентус . “ Сите знаат дека Премиер Лигата е најдобрата лига во светот. Понудата на КПР беше интересна и многу сум возбуден поради тоа. Се надевам дека следната сезона ќе биде одлична како за клубот, така и за мене. Ќе дадам 100 % на секој натпревар за да му помогнам на КПР во Премиер лигата ” – изјави Исла за сајтот на својот нов клуб.
сите 3 | | | веќе видена

Францускиот репрезентативец попладнево го имаше своето деби во дресот на Јувентус на натпреварот против Селекцијата на Индонезија. Бјанконерите славеа со 8:1, а левиот бек настапи во вториот дел како замена за Квадво Азамоа. Патрис Евра по завршувањето на натпреварот истакна дека го избрал Јувентус затоа што е голем клуб, исто како и Манчестер Јунајтед каде што досега настапуваше. “ Искрено, не очекував ваков пречек. Мислев дека ова може да се случи само со Јунајтед. Но, токму тоа е причината поради која го избрав Јуве – бидејќи е голем клуб, исто како Манчестер Јунајтед и ги дава истите чувства .” “ Многу сум среќен. Им благодарам на моите соиграчи, на масерите … на сите. Тие ме примија толку добро што веќе се чувствувам како дома. Денес резултатот не беше во преден план, но секогаш е добро кога се победува и се постигнуваат многу голови. Зедовме сериозна обврска и работиме напорно, но најважно е да бидеме подготвени за почетокот на првенството на 30 август ” – заврши Евра.
сите 2 | | | веќе видена

Доцна вечерва фудбалерите на Масимилиано Алегри заминуваат на турнеа во Азија и Пацификот. Во следните две недели, фановите од Индонезија, Австралија и Сингапур ќе имаат можност за средба со тимот на Јувентус кој во овој период ќе одигра три пријателски натпревари со тимови составени од најдобрите фудбалери во првенствата од земјите каде бјанконерите ќе гостуваат. Прва станица на црно-белите ќе биде Индонезија , каде што се наоѓа една од најголемите бази на фанови во Јуве надвор од Италија. На 6 август во Џакарта, на ‘Gelora Bung Karno Stadium’ со почеток од 15.00 часот Јуве ќе одигра пријателски натпревар со ѕвездите на домашната лига ( ISL Stars ). Следната дестинација на бјанконерите е Австралија каде на 10 август од 11.30 часот на ‘ANZ Stadium’ во Сиднеј ќе го одиграат вториот натпревар од турнејата против Ол-стар тимот на австралиската лига ( A-League All-Stars ) за кој предходно беше најавен настап и на иконата на Јуве, Алесандро Дел Пиеро . Последна станица на екипата на Јувентус ќе биде Сингапур , а ...
сите 6 | | | веќе видена

Масимилиано Алегри го објави списокот на фудбалери кои ќе патуваат на турнеата во Индонезија , Сингапур и Австралија . Ова се 28-те фудбалери повикани во тимот во кој има место и за четворица фудбалери на младинскиот тим. Голмани Буфон, Сторари, Рубињо, Аудеро Одбрана Бонучи, Мота, Касерес, Киелини, Огбона, Мароне, Бланко Среден ред Лихштајнер, Ромуло, Пирло, Маркизио, Видал, Падоин, Погба, Переира, Евра, Азамоа, Пепе, Витале Напад Љоренте, Тевез, Џовинко, Коман, Буенаказа
сите 2 | | | веќе видена

Попладнево на прес конференција беше претставен Ромуло Соуза Орестес , најновото засилување на Јуве за следната сезона кој доаѓа на едногодишна позајмица од екипата на Верона. Ова се првите импресии на 27 годишниот фудбалер по пристигнувањето во Јувентус. “ Знаев за интересот на Јуве уште пред неколку месеци. Многу сум среќен што дојдов во победнички тим, ова е остварување на сонот. Многу се жртвував за да стигнам овде каде што сум сега. Ќе продолжам да се борам и да му помогнам на Јуве да продолжи со својата победничка серија. Ќе дадам се од себе за клубот, моите соиграчи и градот Торино .” “ Победувањето во Европа воопшто не е лесно, но сигурен сум дека Јувентус ќе оди далеку оваа сезона. Клубот ангажираше неколку добри фудбалери и продолжува да се зајакнува .” Фудбалерот истакна дека веќе зборувал со тренерот Алегри на кој му ја искажал својата подготвеност да настапува на позицијата која ќе биде побарана од него, без разлика дали тоа ќе биде во одбраната или во средниот ред на Јуве. “ Денес се сретнав во ...
| | веќе видена

Јувентус денес и официјално го потврди ангажирањето на Ромуло Соуза Орестес на едногодишна позајмица од екипата на Верона за сума од 1 милион евра. Според договорот, Јувентус има можност целосно да го откупи фудбалерот по завршување на сезоната за сума од 6 милиони евра, сума која ќе биде платена во период од три години. Опцијата за откуп автоматски се активира доколку фудбалерот одигра најмалку 60 % од натпреварите на Јуве во следната сезона.
сите 7 | | | веќе видена

Ромуло е нов фудбалер на Јувентус откако е комплетиран договорот со Верона . Фудбалерот попладнево во Милано го потпишал договорот со Јувентус , а вечерва пристигна во Торино каде имаше заедничка вечера со својот агент и Бепе Марота . Останува во текот на утрешниот ден комплетирање на медицинските прегледи за и официјално да биде потврден неговиот трансфер од екипата на Верона. Еден ден подоцна, веќе во недела фудбалерот заминува на турнеја со новите колеги. Јувентус и Верона постигнаа договор за позајмица на Ромуло за која Јуве ќе плати 1.5 милиони евра, со право на откуп на договорот по завршување на сезоната за 6.5 милиони евра. Опцијата за откуп станува обврзувачка доколку фудбалерот одигра 30 % од натпреварите на Јуве во следната сезона. Колонијата на италијански репрезентативци во Јуве се зголемува. Добредојде Ромуло!
сите 7 | | | веќе видена

Предмалку заврши прес конференцијата на која Патрис Евра беше претставен како нов фудбалер на Јувентус. Фудбалерот го изрази своето задоволство од доаѓањето во Јуве, а еве и дел од неговите одговори на новинарските прашања. “Сакам да и се заблагодарам на Италија, земја која ми овозможи старт на мојата кариера како професионален фудбалер. Имам одлични спомени од времето поминато во Марсала.” “Навистина сум среќен со изборот кој го направив и доаѓањето во Јувентус. Јуве е одличен клуб со сјајна историја.” “Воопшто не ми претставува проблем формацијата во која ќе настапувам. Ја започнав кариерата играјќи во 3-5-2 формација, а во Манчестер Јунајтед ја користевме 4-4-2 формацијата.” “Целта во новата сезона ни е освојување на четвртата титула по ред и што подобар настап во Лигата на Шампионите. Сакаме да стигнеме во ЛШ што е можно подалеку.” “Со Конте зборував пред почетокот на Светското првенство. Но, тренерите доаѓаат и заминуваат., Јувентус останува. Исто така зборував и со Макс Алегри и навистина сум многу ...
сите 6 | | | веќе видена

Новата сезона во Серија А екипата на Јувентус ја започнува на 31 август со гостување кај екипата на Киево во Верона. Од позначајните натпревари, во 3-тото коло Јуве гостува кај екипата на Милан, во 6-тото коло ја пречекува екипата на Рома, во 12-тото коло бјанконерите гостуваат во Рим кај Лацио, во 13-тото коло е Дербито на Торино кое се игра на Јувентус Арената, а во следното коло Јуве гостува кај екипата на Фиорентина. Дебри натпреварите ги заокружуваме со натпреварот против Интер во Торино во 17-тото и гостувањето кај Наполи во 18-тото коло. Ова е комплетниот распоред на натпреварите на Јувентус за следната сезона. 1 коло Киево – Јувентус 2 коло Јувентус – Удинезе 3 коло Милан – Јувентус 4 коло Јувентус – Чезена 5 коло Аталанта – Јувентус 6 коло Јувентус – Рома 7 коло Сасуоло – Јувентус 8 коло Јувентус – Палермо 9 коло Џенова – Јувентус 10 коло Емполи – Јувентус 11 коло Јувентус – Парма 12 коло Лацио – Јувентус 13 коло Јувентус – Торино 14 коло Фиорентина – Јувентус 15 коло Јувентус – Сампдорија 16 коло ...
сите 16 | | | веќе видена

Артуро Видал доцна синоќа пристигна во Торино и се придружи на своите соиграчи во хотелот каде се сместени. Утрово додека тимот тренираше, Видал беше единствениот фудбалер кој беше на медицински прегледи, бидејќи од клубот сакаат јасна слика за состојбата со неговата повреда и операцијата која ја имаше пред Светското првенство. И агентот на Видал е во Торино. Речиси сите медиуми за денес – најкасно утре, најавуваат средба помеѓу Марота, Алегри, Видал и неговиот агент за конечна разврска на целата оваа ситуација околу иднината на Кинг Артуто. Недвед, Марота и Алегри веќе изјавија дека фудбалерот останува во Јуве, а единствено негово заминување од клубот би се случило доколку самиот тој го побара тоа и се разбира доколку пристигне прифатлива понуда за неговите услуги. И самиот фудбалер најави дека е среќен во Торино и дека не оди во Манчестер, но сепак не знае дали ќе остане во Јуве. Според торинскиот весник ‘Ла Стампа’, агентот на фудбалерот ја свртел половина Европа и во Торино пристигнува во рака со ...
сите 32 | | | веќе видена

Попладнево во Јувентус центарот во Виново и официјално беше претставен Роберто Переира како нов фудбалер на Јувентус. Аргентинецот доаѓа на позајмица за 1.5 милиони евра со право на откуп на неговиот договор од Удинезе за сума од 14 милиони евра. “ Среќен сум и горд на моето доаѓање овде. Го избрав Јувентус затоа што е тим кој оди на победа секогаш кога ќе стапне на теренот. Тим полн со одлични играчи кои ќе ми помогнат да станам уште подобар фудбалер ” – го започна своето обраќање новиот фудбалер на Јувентус. “ Немам омилена позиција која ја преферирам и сум подготвен на играм онаму каде што тренерот ќе го побара тоа. На стартот ќе биде тешко да изборам место во првиот тим, но ќе работам напорно за да бидам подготвен кога ќе биде потребно тоа .” Некои го споредуваа Переира со неговиот сонародник Каморанези кој настапуваше во дресот на Јуве. Роберто смета дека токму Каморанези е вистински пример кој самиот тој треба да го следи во црно-белиот дрес. “ Каморанези беше одличен фудбалер кој освои многу трофеи ...
сите 4 | | | веќе видена

По комплетирањето на медицинските прегледи во клиниката Форнака во Торино уште пред неколку дена, денес Роберто Переира и официјално е фудбалер на Јувентус . 23 годишниот аргентинец од средниот ред доаѓа од Удинезе на позајмица (1.5 милиони евра) со право на откуп на договорот (14 милиони) по завршувањето на сезоната. Добредојде Роберото!
сите 9 | | | веќе видена

Кинг Артуро го привршува својот одмор и последните денови од истиот ќе ги помине во Торино. По пристигнувањето веднаш беше ‘нападнат’ од новинарите и ’бомбардиран’ со прашања околу својата иднина. “ Сеуште сум на одмор во моментов. Дали ќе останам во Јуве? Не знам. Во понеделник ќе зборувам со тренерот Алегри, па ќе видиме .” “ Среќен сум овде. Смирен сум, а верувам дека и фановите на Јуве може да бидат мирни. Нема да одам во Манчестер.” – заврши Видал кој во понеделник ги започнува подготовките за новата сезона.
сите 12 | | | веќе видена

Јувентус влегува во трката за 22 годишниот фудбалер од средниот ред на Баерн Минхен , Џердан Шакири . Тренерот Алегри е во потрага по офанзивен фудбалер од средниот ред (‘trequartista’) кој ќе игра зад двајцата напаѓачи во формацијата 4-3-1-2, а Шакири е еден од неколкуте фудбалери кои се наоѓаат на списокот на новиот тренер на Јувентус . Јувентус денес ќе оствари средба во посредници кои би имале можност да придонесат за остварување на трансферот, иако конкуренцијата за неговите услуги е голема, а најконкретни се екипите на Ливерпул и Рома. Шакири летово имаше одличен настап на Светското првенство во Бразил со репрезентацијата на Швајцарија , каде на 4 натпревари постигна 3 гола, а на два пати беше прогласен и за играч на натпреварот против Хондурас и Еквадор. Минатата сезона во дресот на Баерн Минхен забележа 17 настапи во Бундес лигата на кои постигна и 6 голови.
сите 4 | | | веќе видена

Патрис Евра е фудбалер на Јувентус . Трансфер кој долго време се најавуваше, а сега е официјализиран откако фудбалерот потпиша 2 годишен договор со Јувентус. Висината на трансферот изнесува 1.2 милиони фунти, а Јувентус ќе плати дополнителни 300.000 фунти доколку се пласира во Лигата на Шампионите во сезоната 2015/2016 година. Добредојде Евра!
сите 35 | | | веќе видена

Според најавите во италијанските медиуми, во текот на денешниот ден Јувентус и Удинезе ќе се сретнат да ги договорат и последните детали од договорот според кој Роберто Переира ќе биде нов фудбалер на Јувентус . 23 годишниот фудбалер од средниот ред најверојатно во следната сезона ќе настапува во Торино како позајмен фудбалер од Удинезе, за што бјанконерите ќе платат 1 – 1.5 милиони евра, а ќе имаат можност по завршувањето на следната сезона да го откупат неговиот договор за сума од 11 милиони евра + дефанзивецот Соренсен кој ќе замине во Удине. За многумина, фудбалерот од средниот ред е енигма и не се познати неговите квалитети како и причината поради која веќе подолго време Јувентус пројавува интерес за неговите услуги. Свое видување за целата ситуација даде Даниел Пасарела , легендата на аргентинскиот фудбал и актуелен претседател на Ривер Плата , клуб во кој настапуваше Переира пред неговото доаѓање во Удинезе . “ Не би сакал да правам споредба, но да речеме дека Переира има нешто од Видал, а во некои ...
сите 11 | | | веќе видена

Алваро Мората е нов фудбалер на Јувентус. 21 годишниот напаѓач денес и официјално стави потпис на 5 годишниот договор со Јувентус, откако синоќа пристигна во Торино, а предпладнево ги мина медицинските прегледи во клиниката Форнака ди Сесант во Торино. Јувентус за трансферот на Мората ќе му плати 20 милиони евра на Реал Мадрид, а кралевите според договорот имаат опција за повторен откуп на договорот на фудбалерот и негово враќање во Мадрид. Имено, доколку се решат да го вратат во Мадрид по завршувањето на сезоната 2015/2016 или 2016/2017 и ќе траба да платат 30 милиони евра. Добредојде во Јуве Алваро!
сите 9 | | | веќе видена

next