Јувентус

Алберто Ундиано Маљенко од Памплона ќе биде главен судија на реванш натпреварот од Европа Лигата помеѓу Јувентус и Лион кој се игра во четврток во Торино. Шпанецот досега во два наврати бил главен судија на Јувентус во натпреварите од Лигата на Шампионите. Првиот против Челзи на домашен терен 2:2 (сезоната 2008/2009) и минатата сезона во победата од 3:0 на гостувањето кај Селтик .
сите 7 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус е задоволен од освоените три бода на натпреварот против Ливорно, но сепак истакнува дека борбата за титулата сеуште не е завршена. “ Сеуште не е готово. Ова е фантастична сезона во која два тима рушат рекорди и постигнуваат извонрендни резултати. Треба да им се честита на Јувентус и Рома за тоа. До крајот има уште шест кола и може се да се случи .” Конте се осврна на претстојниот реванш натпревар од Европа Лигата против Лион кој се игра во четврток во Торино. “ Би било одлично да се пласираме во најдобрите четири тимови, како за италијанскиот фудбал, така и за Јуве. Лион има неколку добри играчи во нападот, па дуелот е далеку од завршен. Се надевам дека стадионот ќе биде исполнет и фановите ќе им помогнат на момците во остварување на целта .” -заврши тренерот на Старата Дама.
сите 4 | | | веќе видена

Како што се најавуваше, ова е тимот кој го стартува вечерашниот натпревар. Буфон – Касерес, Бонучи, Киелини – Лихштајнер, Погба, Пирло, Маркизио, Азамоа – Тевез, Љоренте . Резерви: Сторари, Рубињо, Огбона, Пелузо, Исла, Падоин, Вучиниќ, Џовинко, Освалдо, Кваљарела .
сите 4 | | | веќе видена

Артуро Видал поради суспензија, а Симоне Пепе и Андреа Барѕаљи поради повреда го пропуштаат утрешниот натпревар против екипата на Ливорно на домашен терен во Торино. Останатите фудбалери се повикани и ќе бидат на располагање на тренерот Конте за мечот со Ливорно. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо juventus.com
сите 6 | | | веќе видена

За помалку од две години од неговото отворање на 16 мај 2012, музејот на Јувентус денес ја забележа бројката од 300.000 посетители. Популарно познат како ‘ Ј – Музеј ‘ кој работи во состав на Јувентус арената, во просек годишно го посетиле повеќе од 150.000 посетители, или над 13.000 на месечно ниво. Со цел да се излезе во пресрет на фановите поради големиот интерес за посета на истиот, во летниот период (2 април – 30 септември) музејот ќе работи со продолжено работно време од 10.30 – 19 часот. Отворањето на Јувентус музејот е уште еден показател за одличната работа на раководството на клубот, што секако покрај популаризација на клубот придонесува и за зголемување на буџетот на тимот.
сите 7 | | | веќе видена

Андреа Пирло е избран за најдобар фудбалер на Јувентус за месец март. Ова е прво признание за Пирло сезонава како најдобар фудбалер на клубот во еден месец до кое стигна благодарение на одличните погодоци од слободен удар против екипите на Џенова и Фиорентина. Пирло доби најголем број на гласови победувајќи ја конкуренцијата од Карлос Тевез и Џиџи Буфон. Признанието на Маестро Пирло ќе му биде доделено во понеделник пред почетокот на натпреварот против Ливорно.
сите 3 | | | веќе видена

По победата на Стад Жерлан во Лион во рамките на првиот 1/4 финален натпревар од Европа Лигата, бјанконерите се враќаат во Торино каде ги очекуваат два натпревари на домашен терен. Првиот е во рамките на 32-то коло од Серија А против екипата на Ливорно , натпревар кој ќе се одигра во понеделник од 19 часот . Како што соопштуваат од клубот, билетите за овој натпревар се комплетно распродадени. За разлика од натпреварот со Ливорно, сеуште има билети во слободна продажба за реванш мечот од Европа Лигата против екипата на Лион . Овој натпревар ќе се одигра во четврток 10 април од 21.05 часот .
сите 19 | | | веќе видена

Андреа Џервазони ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Јувентус и Ливорно кој се игра во понеделник од 19 часот во Торино. Тој е главен судија во Серија А од 2006-тата година, а досега на бјанконерите им судел вкупно 12 пати, од кои 10 во првенството на кои Јувентус забележал 7 победи. Џервазони сезонава судеше на натпреварот против Сампдорија во Торино кој Јувентус го доби со 4:2. Негови помошници ќе бидат Лонго и Де Лука , четврт судија е Сталоне , а зад головите ќе бидат Томази и Аурелиано .
сите 6 | | | веќе видена

Единствено Симоне Пепе кој веќе долго време е повреден и Фабио Кваљарела кој не е пријавен за настап во Европа Лигата не отпатуваа со останатите фудбалери во Лион. Иако суспендиран, Артуро Видал замина со тимот, како и повредените Огбона, Пелузо и Барѕаљи кои сигурно нема да бидат во комбинација за утрешниот натпревар. Ова е комплетниот тим кој веќе пристигна во Лион. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо juventus.com
сите 48 | | | веќе видена

22 годишниот напаѓач на Олимпик Лион во пресрет на дуелот со Јувентус за Тутоспорт истакна дека би сакал да настапува во црно-белиот дрес. Александре Лаказет сезонава има постигнато 20 голови за својот тим во сите натпреварувања и е втор најдобар стрелец во француската Лига 1, зад Златан Ибрахимовиќ. Тој сигурно ќе биде најголемата опасност кон голот на Јувентус во двобојот помеѓу двата тима во 1/4 финалето од Европа Лигата. “ Јувентус е најуспешниот клуб во италијанскиот фудбал. Би лажел ако речам дека не сакам да играм таму. Знам дека ме следат големите клубови и секако дека би сакал да играм во странство .” По потекло од Гвадалупе, напаѓачот има настапувано за сите младински репрезентации на триколорите, а дебитираше и за првиот тим на Франција на пријателскиот натпревар против Бразил. “ Во моментов единствено за што размислувам е постигнувањето голови за Лион, а мојата работа е да го направам тоа и утре против Јуве. Знаеме дека тие ќе се дополнително мотивирани бидејќи финалето се игра на нивниот ...
сите 40 | | | веќе видена

Артуро Видал поради суспензија ќе ги пропушти следните два натпревари на Јувентус против Лион и Ливорно . Поради жолтиот картон заработен на реванш натпреварот против Фиорентина во Фиренца, Видал го пропушта гостувањето во четврток кај екипата на Лион . Исто така, Видал ќе го пропушти и следниот натпревар од Серија А на домашен терен против екипата на Ливорно кој се игра во понеделник од 19 часот, поради осмиот жолт картон сезонава кој го доби на натпреварот во Неапол. На еден картон од суспензија во Серија А се наоѓаат и Барѕаљи, Бонучи, Лихштајнер и Љоренте.
сите 8 | | | веќе видена

Вилијам Колум од Шкотска ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Лион и Јувентус кој се игра во четврток од 21.05 часот. Ова ќе биде втор натпревар на кој шкотланѓанецот ќе ја дели правдата на Јувентус, откако беше главен судија во 2010-тата кога во истото натпреварување бјанконерите го свладаа тимот на Штурм од Грац со 1:0. Помошници на Колум ќе бидат неговите сонародници Крајанс и Конкуер, а четврт судија ќе биде Харис.
сите 8 | | | веќе видена

Здраво Јувентини, Централата од Торино ни достави понуда за барање на карти за натпреварот од Серија А Јувентус – Болоња кој ќе се одригра на 19.04.2014, сабота, со почеток од 18:30 часот. Цената за трибината ‘Family’ е 50 еур за мажи и 30 евра за жени. Резервацијата за карта е со уплата на износот (3.700 ден. за мажи и 2.170 ден. за жени ). Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите. Рокот за пријавување е 02.04.2014 (среда) до полноќ, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било кои причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз и сместување, ние помагаме во организацијата. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2013/2014. Доколку не сте зачленети за тековната сезона, пријавувањето се врши со уплата од 1.600 денари. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
| | веќе видена

Џереми Менез веќе се договорил со Јувентус за следната сезона, јавуваат вести од Швајцарија. Крилниот играч најверојатно го напушта ПСЖ ова лето, бидејќи договорот на Французот истекува во јуни. Тој веќе даде изјави во кои напомена дека би сакал да се врати во Серија А, откако ја напушти Рома во 2011 год. Вебстраницата InfoTicker наведува дека новата дестинација на Менез е во Торино и дека е договорена неговата плата во Јувентус. Сепак треба да се напомене дека нема потврда од ниедна од страните. Доколку се испостави оваа шпекулација за виситинита, ова ќе биде уште еден голем трансфер на тимот на Марота и Паратичи, кои на ваков начин ги донесоа Пирло, Погба и Љоренте
сите 2 | | | веќе видена

Како што се најавуваше, ова е тимот кој го започнува вечерашниот натпревар. Буфон – Касерес, Бонучи, Киелини – Лихштајнер, Видал, Пирло, Погба, Азамоа – Освалдо, Љоренте. Резерви: Сторари, Рубињо, Матиело, Пена, Исла, Падоин, Маркизио, Вучиниќ, Џовинко. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
сите 4 | | | веќе видена

Карлос Тевез поради суспензија не отпатува со тимот во Неапол, а поради повреда на располагање за утрешниот натпревар нема да бидат ниту Огбона, Пепе, Пелузо, Барѕаљи и Кваљарела. Втор натпревар во низа во тимот се повикани дефанзивците на младинскиот тим Матиело и Пена . Ова е комплетниот тим за утрешниот натпревар. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 6 Погба 8 Маркизио 9 Вучиниќ 12 Џовинко 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 38 Матиело 42 Пена juventus.com
сите 2 | | | веќе видена

Во интервју за Скај Италија, Андреа Пирло уште еднаш истакна дека останува во Јувентус, иако сеуште го нема продолжено договорот кој истекува на крајот на актуелната сезона. “ Во изминатите години ги разгледував опциите за заминување во странство, но на крајот на краиштата, добро ми е тука .” Пирло со пофални зборови за тренерот Конте кој е главниот ‘виновник’ за успесите на Јувентус во последните три сезони. “ Ова е трета година на Конте во Јувентус, се менуваше формацијата и стилот на игра, но гладта за победа е секогаш иста. Стекнавме поголемо искуство и знаења кои ни помогнаа да постигнеме одлични резултати .” Пирло се осврна и на неделниот меч против екипата на Наполи. “ Тие имаат одличен тим. Дваесетте бодови разлика помеѓу нас нема да значат ништо во претстојниот натпревар. Во првиот дуел во Торино одигравме навистина одлично. Тоа беше голем натпревар на кој излеговме на теренот да победиме, како што секогаш тоа го правиме .” – заврши Пирло.
сите 2 | | | веќе видена

next