Јувентус

За овој Јувентус нема повеќе изговори! И не смее да има! Доволно беа коментарите од типот: “Тимот доста се промени, го напуштија клучните играчи. Треба време да се воиграат новите и сл.” НЕ, НЕ и НЕ! Ваквите коментари веќе не смее ни одблиску да бидат оправдување за овој Јувентус. Барем не против тимови како Фросиноне, Киево и Удинезе кои не можат да бидат совладани на Јувентус Арената во Торино. Пред само три месеци тимот ја имаше најсупешната сезона во последните петнаесетина години: по четврти пат во низа освојувајќи го Скудетото, беше вице шампион на Европа, а по 20 години пауза успеа да го освои и Купот на Италија. Но, да се вратиме малку наназад … И покрај поразот во финалето од Лигата на Шампионите, крајот на сезоната донесе нови убави работи за Јувентус. Иако уште не започнат преодниот рок, бјанконерите веќе ги договорија трансферите на Сами Кедира и Пауло Дибала. Сепак, навидум нешто тука не беше како што треба. На овој страшен тим кој имаше одлична сезона, беа додадени освојувачот на светската ...
сите 22 | | | веќе видена

Сите бјанконери се навикнавме на 4-годишна доминација која речиси во ниту еден момент не беше доведена во прашања. Момците во црно-бел дрес не „разгалија“ со тоа што постојано победува, дури и кога играа лошо, што е одлика на големите тимови. На сите ни е добро позната Дарвиновата теорија дека не опстанале најсилните туку оние што најдобро се прилагодиле на новонастанатите услови. Свесни бевме дека ќе дојде моментот кога Пирло ќе го соблече светиот дрес и Тевез ќе се врати во родниот Буенос Аирес, но потајно се надевавме дека ќе останат барем уште сезонава. Како што велат од управата на Јуве, на средина на минатата сезона и Пирло и Тевез ги известиле Марота и компанија дека ова им е последна сезона во Јуве. Моментот што сметам дека ја раздрма управата беше трансферот на Видал. Се случи набрзина и неочекувано. Лично мислам дека Тевез и Пирло беа многу повлијателни на играта на Јуве од Видал, но тоа нека остане за некоја друга статија. Имајќи ги сите овие работи во предвид, Ањели, Марота и останатите имаа ...
сите 3 | | | веќе видена

На денешната прес конференција во Виново која го означи стартот на подготовките на Јувентус на која зборуваа Алегри и Марота , неизбежно прашање беше заминувањето на Артуро Видал кое деновиве е топ тема во клубот. Запрашан за трасферот на Артуро во Баерн, Марота изјави: “ Секогаш нагласувавме дека нe ги продаваме нашите најдобри фудбалери сè додека самите тие не го побараат тоа. Карлос Тевез побара да се врати во Аргентина, а Пирло одлучи дека сака ново искуство во кариерата. Огбона побара да има поголема минутажа, а Видал исто така беше запрашан пред состанокот со Баерн .” “ Артуро ми потврди дека сака едно поинакво искуство и промена во неговата кариера. Германците му понудија петгодишен договор што е доста значајно за неговата кариера .” – истакна Марота.
сите 32 | | | веќе видена

По заминувањето на Артуро Видал во Баерн Минхен кое треба да се официјализира во следните денови, бјанконерите тргнуваат во офанзива по фудбалер кој ќе го замени чилеанецот на позицијата ‘trequartista’ на која и најчесто настапуваше во минатата сезона. Прва цел на челниците на Јуве е германскиот репрезентативец и фудбалер на Баерн, Марио Геце . Иако на 23 годишна возраст, Геце има огромно искуство зад себе, освојувајќи го Светското првенство со репрезентацијата на Германија минатата година, на четири пати ја освојуваше Бундес лигата (по два пати со Борудија Дортмунд и Баерн Минхен), а има и едно финале во Лигата на Шампионите со Борусија Дортмунд. Цената на фудбалерот е над 40 милиони евра, нешто што би било пречка за неговиот трансфер во Јувентус , но Марота и Паратичи не се откажуваат така лесно и прават напори за негово доведување во Торино во новата сезона. Во денешното интервју кое го имаше за goal.com , самиот фудбалер со низа пофални зборови за екипата на Јувентус . “ Јувентус не случајно играше во ...
сите 3 | | | веќе видена

Управата на Јуве е храбра и мудра, а тоа го докажа лани продавајќи го Имобиле и доведувајќи го Мората. Марота и Паратичи имаат храброст да прават непопуларни трансфери, бидејќи да се продаде еден идол како Видал е операција која нема да биде лесно прифатена, со оглед на тоа што Чилеанецот е миленик на публиката, а особено е копмплицирано после заминувањето на Тевез и Пирло. Управата на Бјанконерите знае што треба да се прави, а особено знае дека штом се продава Видал, сега е правиот момент, откако ја освои Копа Америка, а не следната година кога ќе има уште една година од договорот (до 2017) и вредноста ќе му биде преполовена. Оваа управа е способна и свесна дека откако ќе го продаде Кралот, неговите замени се спремни – тука е Переира кој мора да игра повеќе, а истотака и Стураро кој заслужува повеќе простор. Успесите на клубовите се движат во циклуси. Овој циклус се ближи кон крајот и неопходни се промени и нови мотивирани играчи за да се продолжи на победничките патеки. Базата на носителите на играта ...
| | веќе видена

Она што одамна се најавуваше денес доби и официјална потврда од клубот. Карлос Тевез по две сезони го напушта Јувентус и преминува во екипата на Бока Јуниорс . Желбата на фудбалерот за враќање во својата татковина беше главниот мотив за овој трансфер и покрај тоа што имаше уште една година важност од договорот со Јувентус. Сепак, се чини дека Тевез премногу рано се одлучи за враќање во Аргентина бидејќи со настапите во црно-белиот дрес во изминатите две сезони покажа дека има уште многу да понуди во најдобрите натпреварувања ширум Европа. Според договорот помеѓу двата клуба, Бока Јуниорс ќе му плати на Јувентус 6.5 милиони евра за трансферот на Тевез . Од друга страна, бјанконерите привремено до 30 јуни 2017 година ќе го добијат 18 годишниот Гуидо Вадала за што ќе платат 3.5 милиони евра , со можност за откуп на неговиот договор за сума од 9.4 милиони евра, опција која можат да ја искористат до 20 април 2017 година. Бјанконерите исто така од сезоната 2017/2018 ќе имаат предност за откуп на договорите на уште ...
сите 33 | | | веќе видена

Поранешниот тренер на Јувентус и освојувач на светската круна со аѕурите даде свој осврт на досегашниот дел од преодниот рок во Италија. Липи со низа пофални зборови за активноста на бјанконерите на трансфер пазарот и за фудбалерите кои го засилија актуелниот италијански шампион. “И покрај тоа што и останатите екипи беа активни на трансфер пазарот што е знак за нивно будење, сепак Јуве го имаше главниот збор тука – иако нив најмалку им беше потребно тоа.” “Тоа ја потврдува способноста на клубот за планирање однапред со јасни идеи. Во Јувентус се навикнати за обновување на тимот дури и по успех и победување.” – истакна искусниот стратег. Тој се наврати на периодот во 2001-та година кога по враќањето во клубот, челниците се решија да го продадат тогаш најдобриот светски фудбалер, Зинедин Зидан. “Се сеќавам по враќањето во Јуве во 2001-та, ми се јави Умберто Ањели и ми рече – ‘Мораме да го продадеме Зинедин Зидан’. Во тој момент не се чувствував добро, но тој ми кажа дека во клубот се спремни да ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Последниве денови низ медиумите има милион варијанти за иднината на Пол Погба.Денес потпишува за Барса,утре не,оди во ПСЖ,после тоа Манчестер Сити понудиле енормна сума пари…Конечно и самиот Погба со изјава. “Деновиве читам исто што и Вие.Еден ден одам во Барса, друг ден во ПСЖ.Но никој не знае што точно му реков на агентот.Горд сум што сум дел од Јувентус. Освоивме два трофеа, изгубивме финале во ЛШ.Но нема тоа така лесно да го оставиме.Гладни сме,знаеме колку ни се можностите и сакаме да напредуваме. Пресреќен сум што учев од соиграч како Пирло, секоја година сум се подобар и подобар.” -заврши Погба. Сега за сега Погба останува Бјанконер,иако до крајот на преодниот рок ќе го преселат уште неколку пати низ Европа.
сите 6 | | | веќе видена

Џузепе Боцо , адвокатот кој беше ангажиран од Јувентус во преговорите со Реал Мадрид за трансферот на Алваро Мората во Торино, излезе со свое мислење околу клаузулата во договорот на шпанскиот напаѓач. “ Мојата задача беше да го доведам Алваро во Торино, додека неговиот татко работеше на деталите од договорот .” “ Ситуацијата е сложена. Мислам дека следниот чекор кој треба да го направи Јувентус се нови преговори за отстранување на клаузулата од овој договор .” – истакна Боцо. Според договорот помеѓу двата клуба, Реал Мадрид има право на откуп на договорот на Мората за 30 милиони евра во 2016-тата, односно 35 милиони евра во 2017-тата година. Бјанконерите за трансферот на Мората платија 20 милиони евра минатото лето. “ Желбата на фудбалерот исто така ќе има влијание тука, но доколку Јувентус сака да се фокусира на Алваро во следните 8-10 години, мора да излезе како победник со оваа клаузула. Важно е да се напомене дека очигледно вредноста на Мората веќе помина далеку над 35 милиони евра уште по првата сезона ...
сите 10 | | | веќе видена

Додека фокусот на тимот е кон финалето во Берлин, менаџментот активно е ангажиран на пазарот. Најновото име кое летово може да го засили тимот е Бреел Емболо, еден од најнадежните напаѓачи во Европа. Со 18 години тој оваа сезона беше еден од клучните играчи на Базел во освојувањето на титулата со 17 голови и 13 асистенции. Оваа година го забележа и својот прв настап за сениорската репрезентација на Швајцарија. Преговорите со Базел веќе се во тек. Тие првично бараат 20 милиони, додека Јувентус ќе започне со 15, а со Емболо е утврден четири годишен договор.
сите 16 | | | веќе видена

13 мај, 2015 година. Реванш полуфинален меч од Лигата на Шампионите на Сантијаго Бернабе во Мадрид помеѓу Реал Мадрид и Јувентус. 3018 километри далеку од Бернабе, во Скопје, во Галери Кафе, стандардна слика. 60+ луѓе во црно-бели дресови и маички, кои чекаат 12 години да го видат својот клуб Јувентус пак во Финалето од Лигата на Шампионите. Прво полувреме резултат кој не ни оди во прилог и кој ни кажува “збогум финале”. По некоја провокација од некој случаен фан на полувремето, но сите мирни го чекаме вториот дел. Почнува второто полувреме. Сите со надежите пак за финале. Дојде моментот. Мадридското дете Мората, погодува за 1-1. До крајот, тахикардии, пцовки, нервози… 22 часот и 35 минути, се слуша последното свирче на судијата и си викам “тоа е тоа, ти се исполни сонот, ќе го гледаш Јувентус во живо во Финале од Лигата на Шампионите!!!” .Одма следеше резервација на авионска карта и на хотел за преспивање. 3-4 дена следи нервоза, од Торино не јавуваат ништо за картите. Kако и да е, авионоската карта е ...
| | веќе видена

Драг Макс, добредојде во Јувентус.Како уредник на форумот и работата на vecchiasignora.com веќе некое време, си земав слобода и задача да ти дадам упатства кога е во прашање психологијата на црно-белата армија навивачи.Пред се знај дека не сум од оние кои отвараа шише шампањ кога дознаа дека доаѓаш на местото тренер на Јувентус.Еден од оние сум кои испиа неколку десетции чаши лут ликер, на кој рокот за употреба му е при крај, како би заборавиле дека си тренер на мојот сакан Јувентус, и сега додека пишувам сеуште го чувствувам мамурлакот додека плачејќи се трезнам ја доживувам реалноста дека си ти навистина тренер на мојот сакан клуб. Пред се мораш да знаеш дека за голем број навивачи Конте на клупата беше идол и дека не врати на старите патеки после таа кобна 2006-та година и задоволството за тоа прашање е огромно.верувам дека знаеш, затоа што токму ти беше нашиот противник цело време.Победата над твојата екипа и патот до првата титула со Конте по долгата трка, целиот циркуз што го правеше ти за голот на ...
| | веќе видена

На денешен ден во 1985 година се случи трагедијата на стадионот Хејсел во која 39 луѓе (претежно Јувентини од Италија) го загубија својот живот. „Никој на умира вистински, ако продолжи да живее во срцето на оној што останува, засекогаш“ Еден час пред почетокот на финалето од тогашниот Куп на Шампиони (денешна Лига на Шампиони) помеѓу Јуве и Ливерпул се случи стампедо, кое беше предизвикано кога група на навивачи на Ливерпул ја преминаа заштитната ограда која ги делеше со неутралниот дел од трибината, на која седеа претежно Италијанци. Луѓето во паника, бегајќи биле притиснати до еден од ѕидовите на стадионот кој се срушил, а при тоа 39 луѓе во апсурден сплет на околности го загубија сопствениот живот. Почетокот на натпреватот беше одложен, но сепак под директива на УЕФА, се одигра. Фудбалерите несвесни за големината на трагедијата и за бројот на жртвите, го одиграа најцрното финале во историјата на фудбалот на кое победи Јуве со редултат од 1:0, со голот на Платини од пенал. Причините за одигрувањето на ...
сите 4 | | | веќе видена

Директорот на Јувентус Павел Недвед е уверен дека Барселона се големи фаворити во натпреварот од финалето на Лигата на Шампионите, но дека сепак и неговиот тим има големи шанси за победа. Инаку, Недвед кој беше дел од тимот на Јувентус кој последен пат стигна до финалето во Лигата на Шампионите во 2003 година објаснува дека најголем страв му предизвикува екстра талентираното напаѓачко трио на Барселона сочинето од Меси, Суарез и Нејмар. “Јас сум суеверен, па морам да кажам дека Барселона се големи фаворити” , изјави Недвед за Isport Blesk. “Улогата на фаворит често пати знае да создаде контра ефект бидејќи на на некој начин создава притисок за фаворитот и мислам дека тука е нашата најголема шанса”. “Секој тим кој поседува такво напаѓачко трио е исто како да го започнал натпреварот со 2 па и повеќе погодоци. Тие се толку талентирани што е едноставно е премногу тешко да ги сопрете”. “Барса има одличен напад но од друга страна ние знаеме да се браниме многу добро, a покрај тоа она што би сакале да го ...
сите 6 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино ни испрати понуда за барање на карти за напреварот од 37. коло на Серија А помеѓу Јувентус и Наполи. Доколку и Наполи и Јувентус се квалификуваат во финалињата на Евро куповите, натпреварот ќе се одигра во сабота 23.05.2015 со почеток од 20.45 часот. Доколку Јувентус се пласира во финале, а Наполи испадне, натпреварот ќе се одигра во недела 24.05.2015 во 20:45. Доколку Јувентус е елиминиран, а Наполи игра во финале на ЛЕ, натпреварот ќе се одигра во петок 22.05.2015 во 20:45 Доколку и двата тима се елиминирани, натпреварот ќе се одигра во сабота 23.05.2015 со почеток од 20.45 часот. Резервација на карта се врши со уплата на аконтација од 3.100 денари како на приложената уплатница(клик) . Доколку по објавувањето на цените на картите, цената на влезницата ја надминува уплатената сума, потребно е да извршите дополнителна уплата за разликата во цената. Рокот за пријавување е недела 13.05.2015 до 20:00 часот до кога треба и да го уплатите ...
сите 7 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино ни испрати понуда за барање на карти за напреварот од 33. коло на Серија А помеѓу Јувентус и Фиорентина. Натпреварот ќе се одигра во среда 29.04.2015 со почеток од 20.45 часот. Резервација на карта се врши со уплата на аконтација од 3.100 денари како на приложената уплатница(клик) . Доколку по објавувањето на цените на картите, цената на влезницата ја надминува уплатената сума, потребно е да извршите дополнителна уплата за разликата во цената. Рокот за пријавување е недела 19.02.2015 до 12:00 часот до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз до Торино и сместување, а ние од нашето досегашно искуство можеме да ви помогнеме во организацијата. За сите дополнителни информации околку уплатата и резервацијата на карти можете да нè контактирате на fanclub@juventus.mk . Понудата важи само за регистрирани ...
| | веќе видена

Официјалното соопштение за продолжувањето на договорите со Џузепе Марота и Фабио Паратичи се очекува следната недела. Стигнуваат вести дека Бјанконерите веќе ги договориле продолжувањата на договорите со поголемиот дел на најбитните позиции во административниот дел на клубот, почнувајќи со генералниот директор Марота и спортскиот директор Паратичи. Во вторник се игра првиот натпревар од дуелот во четврт-финалето од Лигата на Шампионите со Монако, а Tuttosport и Gazzetta веруваат дека договорите ќе бидат официализирани веќе следниот ден, во среда. Со ова продолжува партнерството кое до сега ни обезбеди три Скудети (со четвртото на повидок н.з.), што е голем успех, бидејќи клубови како Тотенхем, Милан и ПСЖ будно ја следеа состојбата на Паратичи. Иако при доаѓањето во клубот беа критикувани за својата работа, овој двоец доби целосна подршка од сите фанови на Јувентус, но и кај поширокиот дел од италијанските фудбалски стручњаци, особено за нивните неверојатни потези кои практично без пари ги донесоа Пирло и ...
| | веќе видена

Сончевото четврточно утро го најавуваше добриот помин на македонската делегација која отпатува во Торино на натпреварот Јувентус – Емполи. Се собравме од многу градови (Скопје, Куманово, Тетово, Охрид, Струга, Битола, Велес, Кавадарци, Демир Хисар, Берово, Струмица, Радовиш…), се товаривме во автобусот и од „коцката“ кај Холидеј Ин хотелот во Скопје ја почнавме нашата авантура. Возбудата беше видлива на сечие лице, а поготово изразена кај оние кои никогаш не ја почувствувале магијата на Јувентус во живо. Патот долг – 1600км извозени за 22 часа, со по некоја пауза за кафе и размрдување. Пристигнавме во прекрасното Торино во петокот наутро околу 10 часот, и веднаш се упативме во хотелот, каде нè пречека љубезен персонал предводен од Лилијана. Ги оставивме торбите, а следната дестинација беше кон Храмот – Јувентус Стадиум! Првата глетка на стадионот ги забрза пулсовите на сите, а насмевката беше присутна на сечие лице. Веднаш отидовме во Ареа 12, каде е сместен и големиот фан шоп – дизниленд за секој Јувентино. ...
| | веќе видена

Манчестер Сити се спремни да ги понудат Самир Насри, Един Џеко и одреден износ на пари за играчот од средниот ред на Јувентус Пол Погба, објавуваат дел од спортските медиуми. Пол Погба кој од страна на Мишел Платини е опишан како ”Златното парче” на францускиот фудбал е најпосакуваната трансфер цел од Италијанската Серија А , а неговата цена која ја определија челниците на Јувентус изнесува 100 милиони евра. Италијанските спортски медиуми повикувајки се на англиски Daily Mirror пишуваат дека “Граѓаните” подготвуваат голема понуда за 22 годишниот играч на Јуве, со што се приклучуваат во трката кои ја водат Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и Барселона. Според медиумите, тимот од премиер лигата е спремен да ги понуди играчот од средината Самир Насри, напаѓачот Един Џеко и одреден износ на пари во замена за францускиот играч.
сите 13 | | | веќе видена

Во текот на денешниот ден од таборот на Јувентус беше потврдено дека напаѓачот на “Старата Дама”, Карлос Тевез ќе го пропушти вечерашниот натпревар од полуфиналето на купот на Италија поради повреда. Црно-белите вечерва се среќаваат со тимот од Фиренца против кого бркаат резултатска негатива од 2-1 по првиот натпревар кој се одигра на Јувентус Арената, а работата е дополнително отежната поради недостатокот на најдобриот стерлец во тимот. “Карлоз Тевез ќе го пропушти вечерашниот натпревар од полуфиналето на купот на Италија” , беше потврдено на официјалниот веб портал на Јувентус. Тевез е вратен во Торино како мерка на претпазливост, поради интензивно чувство на флексорна мускулна болка во десниот бут, проблем кој го пријавил во текот на вчерашниот тренинг. Аргентинскиот напаѓач во текот на утрешниот ден ќе биде подложен на дополнителни медицински прегледи по што ќе има повеќе информации за неговата здравствена состојба. Останува да се надеваме дека не се работи за сериозна повреда со оглед на тоа што Јуве ...
сите 51 | | | веќе видена

next