Јувентус

Здраво Јувентини, Централата од Торино ни достави понуда за барање на карти за натпреварот од Серија А Јувентус – Болоња кој ќе се одригра на 19.04.2014, сабота, со почеток од 18:30 часот. Цената за трибината ‘Family’ е 50 еур за мажи и 30 евра за жени. Резервацијата за карта е со уплата на износот (3.700 ден. за мажи и 2.170 ден. за жени ). Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите. Рокот за пријавување е 02.04.2014 (среда) до полноќ, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било кои причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз и сместување, ние помагаме во организацијата. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2013/2014. Доколку не сте зачленети за тековната сезона, пријавувањето се врши со уплата од 1.600 денари. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
| | веќе видена

Џереми Менез веќе се договорил со Јувентус за следната сезона, јавуваат вести од Швајцарија. Крилниот играч најверојатно го напушта ПСЖ ова лето, бидејќи договорот на Французот истекува во јуни. Тој веќе даде изјави во кои напомена дека би сакал да се врати во Серија А, откако ја напушти Рома во 2011 год. Вебстраницата InfoTicker наведува дека новата дестинација на Менез е во Торино и дека е договорена неговата плата во Јувентус. Сепак треба да се напомене дека нема потврда од ниедна од страните. Доколку се испостави оваа шпекулација за виситинита, ова ќе биде уште еден голем трансфер на тимот на Марота и Паратичи, кои на ваков начин ги донесоа Пирло, Погба и Љоренте
сите 2 | | | веќе видена

Како што се најавуваше, ова е тимот кој го започнува вечерашниот натпревар. Буфон – Касерес, Бонучи, Киелини – Лихштајнер, Видал, Пирло, Погба, Азамоа – Освалдо, Љоренте. Резерви: Сторари, Рубињо, Матиело, Пена, Исла, Падоин, Маркизио, Вучиниќ, Џовинко. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
сите 4 | | | веќе видена

Карлос Тевез поради суспензија не отпатува со тимот во Неапол, а поради повреда на располагање за утрешниот натпревар нема да бидат ниту Огбона, Пепе, Пелузо, Барѕаљи и Кваљарела. Втор натпревар во низа во тимот се повикани дефанзивците на младинскиот тим Матиело и Пена . Ова е комплетниот тим за утрешниот натпревар. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 6 Погба 8 Маркизио 9 Вучиниќ 12 Џовинко 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 38 Матиело 42 Пена juventus.com
сите 2 | | | веќе видена

Во интервју за Скај Италија, Андреа Пирло уште еднаш истакна дека останува во Јувентус, иако сеуште го нема продолжено договорот кој истекува на крајот на актуелната сезона. “ Во изминатите години ги разгледував опциите за заминување во странство, но на крајот на краиштата, добро ми е тука .” Пирло со пофални зборови за тренерот Конте кој е главниот ‘виновник’ за успесите на Јувентус во последните три сезони. “ Ова е трета година на Конте во Јувентус, се менуваше формацијата и стилот на игра, но гладта за победа е секогаш иста. Стекнавме поголемо искуство и знаења кои ни помогнаа да постигнеме одлични резултати .” Пирло се осврна и на неделниот меч против екипата на Наполи. “ Тие имаат одличен тим. Дваесетте бодови разлика помеѓу нас нема да значат ништо во претстојниот натпревар. Во првиот дуел во Торино одигравме навистина одлично. Тоа беше голем натпревар на кој излеговме на теренот да победиме, како што секогаш тоа го правиме .” – заврши Пирло.
сите 2 | | | веќе видена

Поради четвртиот жолт картон сезонава кој го заработи на натпреварот против Парма, најдобриот стрелец на Јувентус го пропушта гостувањето кај екипата на Наполи. На еден картон од суспензија се наоѓаат Андреа Барѕаљи, Артуро Видал и Фернандо Љоренте. Во домашниот тим нема казнети фудбалери за овој натпревар.
сите 4 | | | веќе видена

Даниеле Орсато ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Наполи и Јувентус кој се игра на Сан Паоло во недела од 20.45. Орсато сезонава му судеше на Јувентус на натпреварот на Џузепе Меаца против Интер (1:1) како и на почетокот на месецов против Фиорентина на домашен терен во кој бјанконерите славеа победа од 1:0 со голот на Квадво Азамоа. Помошници на Орсато ќе бидат Тонолини и Манганели , зад гол линиите Бергонѕи и Џервазони , а четврт судија ќе биде Ди Либераторе .
сите 11 | | | веќе видена

Карлос Тевез е најдобар стрелец на Јувентус сезонава со 19 постигнати голови. По трансферот од екипата на Манчестер Сити и доаѓањето во Јувентус, Тевез најпрво стрелаше во натпреварот од Супер Купот против екипата на Лацио, што беше негов прв гол во дебито во црно-белиот дрес. Потоа следеше ‘експлозија’ на Карлитос во Серија А каде е најдобар стрелец со 18 постигнати голови . Ова се сите голови на Тевез во дресот на Јувентус досега.
сите 5 | | | веќе видена

Карлос Тевез беше јунакот на мечот против Парма со чии голови Јувентус славеше нова победа во Серија А. Со вечерашната победа бјанконерите ја задржаа разликата од 14 бодови пред екипата на Рома во пресрет на неделното гостување кај тимот на Наполи. Карлитос е среќен поради головите кои ги постигнува, но истакнува дека најважно од се е Јувентус да победува. “Подобро од ова навистина не можеше да биде. Среќен сум поради двата гола, но најважно е тоа што победивме.” “Ова беше добар натпревар. Во првиот дел игравме одлично, додека во второто полувреме малку ‘паднавме’. Но, тоа е нормално бидејќи играме многу натпревари и е тешко секогаш да играме на високо ниво.” Запрашан за листата на стрелци во Серија А, на која се наоѓа на првото место, Тевез изјави. “ Не мислам на тоа. Она што ме интересира е освојувањето на Скудетото со Јувентус .”
сите 6 | | | веќе видена

Ова е тимот кој ќе го започне вечерашниот натпревар. Како што се најавуваше, нема изненадувања во стартните 11. Буфон – Касерес, Бонучи, Киелини – Лихштајнер, Видал, Пирло, Погба, Азамоа – Тевез, Љоренте. Шанса од клупата за резерви ќе чекаат: Сторари, Рубињо, Матиело, Пена, Исла, Падоин, Маркизио, Вучиниќ, Освалдо, Кваљарела. FINO ALLA FINE FORZA JUVENTUS!
сите 4 | | | веќе видена

И покрај интересот од најбогатите светски клубови, Артуро Видал уште еднаш изјави дека останува во екипата на Јувентус. Во интервју за ‘FourFourTwo’ Видал истакна дека не планира заминување од Торино бидејќи тој и неговата фамилија се среќни тука, а тоа е најважно за него. “ Не ги слушам сирените од Шпанија бидејќи моето семејство е среќно во Торино. Повторив повеќе пати – среќен сум во Јувентус .” Видал исто така откри дека Претседателот на Јувентус побарал од него да остане во клубот и да му помогне во остварување на сонот, а тоа е освојување на трофејот во најелитното европско натпреварување. “ Останувам во клубот бидејќи Претседателот Ањели го побара тоа од мене, да ја освоиме Лигата на Шампиони .”
сите 3 | | | веќе видена

Андреа Пирло ја игра својата трета сезона во дресот на Јувентус по доаѓањето од екипата на Милан, и иако пред прагот на својата 35-та година, не престанува да ја импресионира фудбалската јавност со своите одлични настапи и погодоци од слободен удар. Вкупно во екипата на Јувентус, Пирло има постигнато 12 погодоци, од кои дури 11 се од слободен удар. Од Газета дело Спорт успеаја сликовито да ги прикажат овие 11 голови на Маестрото во црно-белиот дрес. Еве како изгледа сето тоа.
| | веќе видена

Крилниот напаѓач на ‘светците’ по три сезони го напушта Париз и е отворен за враќање во Серија А, каде предходно настапуваше три години во дресот на Рома. “ Поминав добар период во тимот на ПСЖ. Постигнав 21 гол, забележав 28 асистенции, а исто така ја носев и капитенската лента. Летово имав операција на грбот и кога се вратив во тимот, тренерот веќе имаше одлучено кој ќе игра. Не ме плаши конкуренцијата, но тоа не е здраво – имаше толку многу ситуации кои не ги разбирав .” – изјави 26 годишниот фудбалер за Газета. Интересот за неговите услуги е голем, со оглед на фактот дека во јули е слободен фудбалер и може да замине во друг глуб без оштета. Во Италија најконкретни се екипите на Јувентус и Фиорентина. “ Навистина му се восхитувам на Јуве. Играат одличен фудбал и се предодредени да победуваат во Европа. Таму е и Погба, кој е извонреден талент .” “ Ќе видиме што ќе се случи. Сакам да го изберам најинтересниот проект за мене. Воопшто не се плашам од конкуренција и почнување од нула, бидејќи така започнав и ...
сите 4 | | | веќе видена

Клаудио Маркизио се враќа во тимот за натпреварот против Парма откако поради повредата заработена на натпреварот со Фиорентина во Торино ги пропушти последните три натпревари против Џенова, Фиорентина и Катанија. Во тимот се враќа и Пол Погба кој ја ‘одлежа’ суспензијата од еден натпревар, како и Мирко Вучиниќ кој по подолго време ќе биде на располагање на тренерот Конте. Надвор од тимот сеуште се Огбона, Пепе, Џовинко, Пелузо и Барѕаљи , а повик за утрешниот натпревар добија дефанзивците на младинскиот тим Матиело и Пена . Ова е комплетниот тим за утрешниот натпревар. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 6 Погба 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 14 Љоренте 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо 38 Матиело 42 Пена juventus.com
сите 2 | | | веќе видена

Давид Трезеге во интервју за Тутоспорт говореше за Карлос Тевез: “Тевез е вистинскиот човек за играта на Конте и менталитетот на Јуве.Има одлична техника и не се предава никогаш.Животно!Докажа дека е достоен да го носи дресот со број 10,Алекс ќе остане легенда во Јувентус но се се менува,во животот.Секогаш треба да се знае да се сврти страница,без да се заборави што постигнаа Дел Пиеро и Платини. “Во секој случај,мислам дека јас и Тевез би биле добар тандем.Карлос е идеален партнер со профил на напаѓач како мене. По техничките карактеристики,Љоренте и Тевез ме потсетуваат на мене и Дел Пиеро. За тоа што го прави во Италија,заслужува место во првиот тим на Аргентина.Тука,во Аргентина, за лугето е идол,играч на народот.
сите 2 | | | веќе видена

Јувентус и покрај раната елиминација уште во групната фаза од Лигата на Шампионите е клубот со најголема заработка од италијанските тимови кои сезонава настапуваа во најелитното европско натпреварување. Бјанконерите од годинашниот настап во ЛШ заработиле вкупно 41.5 милиони евра, што е за 2.6 милиони повеќе од тимот на Наполи, кој исто како и Јувентус испадна уште од групната фаза, и 1.6 милиони евра повеќе од екипата на Милан која одигра два натпревари повеќе, по пласманот во 1/8 финалето каде беше поразена од Атлетико Мадрид. Медиумите во Италија излегоа со пресметки дека евентуалниот триумф на Јуве во Европа Лигата, ќе го зголеми контото на клубот за дополнителни 10 – 11 милиони евра. Јувентус во минатата сезона беше клубот со најголема заработка од сите клубови кои настапуваа во Лигата на Шампионите со вкупен приход од 65.3 милиони евра (10.3 милиони повеќе од шампионот Баерн), иако ги заврши настапите во 1/4 финалето кога беше поразен токму од Баерн Минхен, кој подоцна ја освои европската титула.
сите 6 | | | веќе видена

Лука Банти од Ливорно ќе биде главен судија на натпреварот против Парма кој се игра на Јувентус арената во среда од 20.45. Ова е втор натпревар сезонава на кој Банти ќе ја дели правдата на Јувентус, по победата од 1:0 на отворањето на сезоната против екипата на Сампдорија. Вкупно во кариерата, Банти бил главен судија на 18 натпревари на бјанконерите, а Јуве има скор од 13 победи, 2 нерешени резултати и 3 порази . Помошници на Банти ќе бидат Пазери и Петрела , зад головите се делегирани Чели и Ди Паоло , а четврт судија ќе биде Либерти .
сите 3 | | | веќе видена

Леонардо Бонучи во интервјуата по вчерашната победа (повторно без примен гол), несебично изјавува дека играњето во одбраната во Јувентус е многу полесно кога Џорџо Киелини е до него. Тандемот, иако со Барзаљи станува збор за трио, во изминативе сезони прерасна во сигурносен бедем и повторно вчера против Катанија мрежата на нашиот гол мируваше. Со победата Јувентус е еден чекор поблиску до освојувањето на третото последователно Скудето, а според Бонучи, големо влијание во тој резултат има неговиот поискусен колега. „Точно е, сега повеќе внимавам во одбраната и сега почнувам да разбирам дека понекогаш е подобро да не се ризикува во ситуации еден-на-еден, бидејќи увидов дека некој може да доживее срцев удар“ – се пошегува во интервјуто за Раи Спорт по вчерашната победа. „Подобро за мене е да се фокусирам на играта во одбраната. Играњето до Киелини е многу битно – тој е еден од најдобрите во светот и тој прави се` да биде полесно. Во нашата формација тој е најдобар во „читањето“ на играта и агресивноста и ...
сите 3 | | | веќе видена

next