Јувентус

Натпреварот од 22. коло во Серија А, на Јувентус арената помеѓу Јувентус и Интер ќе се одржи на 02.02.2014 недела, во 15: часот (датумот и времето може да претрпат измени). Износот за картите би биле во ранг на дерби натпреварите, досега тоа беше 80 еур на трибината Family. Точниот износ на картите Јувентус го објавува на својата страна на десетина денови пред натпреварот. Доколку сакате карти за трибините позади головите (Sud и Nord), потребна е Tessera dello Tifoso, можеме и за тие да најдеме карти, а износот ќе биде ист како и за Family. Резервација на карта се прави со уплата на аконтација од 3100 денари. Рокот за резервација е сабота 18.01.2014 г до 12:00 часот. Вкупниот износ за картата се доплаќа по објавувањето на цената на сајтот на Јувентус. Уплатата се врши на нашата жиро-сметка. Понудата важи САМО за членови на здружението (DOC Members), регистрирани за сезоната 2013/2014. Еден член може да нарача една карта. Доколку не сте член можете да се зачлените, зачленувањето сеуште трае и повеќе податоци ...
сите 3 | | | веќе видена

Португалскиот репрезентативец во дресот на Манчестер Јунајтед не е повеќе трансфер желба на тимот на Јувентус . Иако веќе неколку години наназад со секој трансфер период редовно се шпекулираше со името на Нани како можно засилување, сепак од клубот повеќе не размислуваат за оваа варијанта. Фудбалерот бил понуден на Јувентус , но од клубот на општо изненадување ја одбиле ваквата понуда. Како главна причина за тоа покрај се’ почестите повреди на португалецот се наведува и високата плата на фудбалерот. Имено, примањата на португалецот би изнесувале околу 6 милиони евра по сезона, сума што Марота и Паратичи ја сметаат како неприфатлива и непотребен луксуз за фудбалер од калибарот на Нани , посебно ако се знае дека тоа е повеќе и од она што заработува Карлос Тевез како и Артуро Видал со новиот договор.
сите 3 | | | веќе видена

Јувентус и Аталанта постигнаа договор за десниот бек на младинската репрезентација Давиде Ѕапакоста . 21 годишниот фудбалер со одличните настапи сезонава во дресот на Авелино се наметна кај селекторот Ди Биаџо и го привлече вниманието на големите клубови во Италија. Според последните информации од Италија, на синоќешниот состанок помеѓу Фабио Паратичи и Пјерпаоло Марино паднал договор за трансфер на Ѕапакоста во Јувентус , клуб за кој навива и самиот фудбалер. Сепак, според договореното, фудбалерот ќе почека барем година и половина пред дебито во црно-белиот дрес. Јувентус за овој фудбалер ќе издвои 4.5 милиони евра од кои по 2 милиони за Аталанта и Авелино, клубовите кои поседуваат по половина од неговиот договор, и 500.000 евра во форма на позајмица на еден фудбалер на Јувентус (Бертраме, Чериа или Падован). Според договорот, Ѕапакоста останува до крајот на сезоната во Авелино, а од следната сезона треба да настапува во Аталанта каде би го стекнал потребното искуство во Серија А. Ѕапакоста сезонава настапи ...
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Јувентус и официјално по завршувањето на 19-тото коло е зимски шампион во Серија А, трета сезона во низа по доаѓањето на Антонио Конте на чело на стручниот штаб на клубот. Иако пред почетокот на сезоната на големо се најавуваше и се очекуваше сериозна конкуренција во борбата за Скудетото, пред се’ поради водечката улога која ја имаше екипата на Наполи на трансфер пазарот како и одличниот старт и десетте победи во низа на екипата на Рома , сепак бројките го говорат спротивното. Јувентус на полусезоната има убедлива предност од 8 бода пред второпласираната Рома и 10 пред третопласираниот Наполи , што е и најголема предност во споредба со минатите две сезони (2012/2013 изнесуваше 5 бода пред Лацио, 2011/2012 само 1 бод пред Милан). Сето тоа се должи на одличната серија од 11 победи во низа кои дојдоа по неверојатниот пораз од Фиорентина и неубедливиот старт на сезоната во кој Јувентус иако победуваше, имаше огромни проблеми со играта во одбраната. По тој пораз во Фиренца на теренот како да се појави ...
| | веќе видена

Симоне Пепе се најде на листата на повикани фудбалери за утрешното гостување на Сардинија, каде од 15 часот Јувентус му гостува на Каљари. Андреа Барѕаљи поради суспензија го пропушта овој натпревар, а на листата на повикани фудбалери не се најдоа ниту Паоло Де Чеље и Марко Мота за кои деновиве се шпекулираше дека во јануари би можеле да го напупштат клубот како и Маурисио Исла за кој нема информација дали во меѓувреме заработил некоја повреда поради која не се најде на списокот на повикани фудбалери. Ова е тимот кој ќе патува за Каљари: 1 Буфон, 3 Киелини, 4 Касерес, 5 Огбона, 6 Погба, 7 Пепе, 8 Маркизио, 9 Вучиниќ, 10 Тевез, 12 Џовинко, 13 Пелузо, 14 Љоренте, 19 Бонучи, 20 Падоин, 21 Пирло, 22 Азамоа, 23 Видал, 26 Лихштајнер, 27 Кваљарела, 30 Сторари, 34 Рубињо. Иавор: juventus.com
| | веќе видена

Марко Гуида ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Каљари и Јувентус кој се игра во недела од 15 часот. Во тековната сезона Гуида ја делеше правдата на натпреварот против Катанија на домашен терен кој Јувентус го доби со 4:0. Вкупно досега со овој судија Јувентус има 4 победи и 2 нерешени резултати. Помошници на Гуида ќе бидат Либерти и Сталоне, четврт судија е Вуото, а зад головите делегирани се Орсато и Чиампи.
сите 23 | | | веќе видена

Tuttosport јавува дека Јувентус го договорил Марк Оливер Кемпф. Младиот дефанзивец од Ајнтрахт Франкфурт (18г) се сели во Торино за вкупен износ од 5 милиони евра. така што Јувентус ќе плати 0.5 мил веднаш и остатокот од 4.5мил ова лето. Останува дилемата дали да остане во Франфурт до крајот на сезоната или да дојде веднаш за да учи од најдобрите. Марота и Хубнер (од Ајнтрахт) ги договараат деталите…
сите 22 | | | веќе видена

Само неколку дена по меѓусебниот дуел во Серија А, Јувентус и Рома ‘закажаа’ нова средба, овој пат во 1/4 финалето од Тим Купот на Италија. По синоќешната победа од 1:0 над екипата на Сампдорија ‘римската волчица’ обезбеди пласман во 1/4 финалето каде за противник ќе го има актуелниот италијански шампион на чиј терен пред само неколку дена беше поразена со високи 3:0. Натпреварот е предвидено да се одигра на 21 јануари , а местото на одигрување зависи од останатите 1/8 финални резултати, односно од исходот на натпреварите Лацио – Парма и Наполи – Аталанта . Екипата на Рома има подобар коефициент од Јувентус, а со тоа и предност за настап на домашен терен. Но, доколку бранителот на титулата Лацио се сретне во 1/4 финалето со Аталанта , тогаш Јувентус ќе ја пречека Рома во Торино. Во случај на победа на Наполи над екипата на Аталанта, што е и за очекување, Лацио ќе гостува во Неапол, а Рома ќе го пречека Јувентус на Олимпико во Рим. Јувентус и Рома се сретнаа во 1/4 финалето од Тим Купот и пред две сезони кога ...
сите 10 | | | веќе видена

Денес е одржан првиот состанок помеѓу Андреа Ањели и Андреа Пирло . Чисто пријателски, инициран од истекувањето на договорот на Пирло со Јувентус и можното продолжување на соработката и во иднина. На овој состанок не станало збор за никакви бројки, како од финансиска гледна точка, така и во поглед на должината на новиот договор. Она што е константирано е обострана желба за понатамошно продолжување на соработката, за што претседателот Ањели истакнал големо задоволство поради одлуката на фудбалерот да продолжи во црно-белиот дрес и уште еднаш ја нагласил довербата на целокупната структура на клубот. Во наредните неколку недели се очекува состанок на агентот на фудбалерот со претставници на Јувентус на кој ќе се договорат деталите од новиот договор кој е на повидок.
сите 3 | | | веќе видена

Помеѓу сегашноста и иднината Јувентус прави проценки и го тестира пазарот со цел да го собере најдоброто од Италија во своите редови. Попладнево генералниот менаџер Бепе Марота имал средба со Пјерпаоло Марино , својот колега од тимот на Аталанта со кој Јувентус има одлична соработка потврдена со неколку трансфери во изминативе сезони. Цел на состанокот биле двајца фудбалери на ‘нероаѕурите’ од Бергамо за кој постои интерес кај Јувентус. Првиот е Даниеле Базели , 21 годишниот фудбалер од средниот ред на Аталанта и младински репрезентативец на Италија. Другиот, десниот бек Давиде Запакоста (21) кој е во ко-сопственост со екипата на Авелино каде настапува сезонава, исто така младински репрезентативец на Италија. Јувентус не остава ништо на случајноста. Ова се само идеи кои се разгледуваат за во иднина и би можеле повторно да се стават на маса веќе во јуни. Иавор: gianlucadimarzio.com
сите 3 | | | веќе видена

Имено на официјалниот твитер профил на ПСЖ беше споделена (retweet) фотомонтажа на Пол Погба во дресот на светците, направена од фан на парискиот клуб кој бара доведување на Погба, за набрзо потоа да биде отстранета од твитер профилот на клубот. Дали се работи за ‘ненамерна’ грешка од страна на официјалните лица во клубот или со ова и официјално тргнуваат по потписот на Погба останува да видиме.
сите 4 | | | веќе видена

Џорџо Киелини е најдобар централен одбранбен фудбалер во Европа според ‘Меѓународниот центар за спортски истражувања’ (CIES Football Observatory). На листата на десетте најдобри централни одбранбени фудбалери се најдоа и двајцата партнери на Киелини од екипата на Јувентус, Леонардо Бонучи (4) и Андреа Барѕаљи (8). Според истото истражување, меѓу најдобрите во топ петте европски лиги имаше место уште за неколку фудбалери на ‘Старата Дама’. Имено, Артуро Видал (3) и Пол Погба (8) исто така се најдоа на листата помеѓу десетте најдобри централни фудбалери од средниот ред, додека Карлос Тевез го зазеде четвртото место во категоријата на најдобрите напаѓачи.
| | веќе видена

По завршувањето на тековната сезона истекува тригодишниот договор на Андреа Пирло со Јувентус со што не запираат шпекулациите околу иднината на одличниот фудбалер. Најгласни се шпекулациите според кои Карло Анчелоти го посакува во екипата на Реал Мадрид , по што како заинтересирани тимови се споменуваат и Тотенхем , Интер па дури и Милан од каде Пирло пристигна во Јувентус. Во мај Пирло полни 35 години, што навистина е сериозна бројка и возраст на која повеќето фудбалери размислуваат за завршување на својата кариера. Но, како што многумина велат, Пирло е како виното – што постар, тоа подобар . Најдобра потврда за тоа е преродбата која ја доживеа во Јувентус во изминативе три сезони по пристигнувањето од екипата на Милан. Иако на 32 годишна возраст беше ‘отпишан’ од росоњерите како непотребен фудбалер, по доаѓањето во Торино тој го докажа сосема спротивното. По фантастичната прва сезона во која беше можеби и најзаслужниот фудбалер за враќањето на Скудетото во Торино и просечната 2012/2013, сезонава ...
сите 8 | | | веќе видена

Пол Погба останува во Јувентус! Оваа информација уште еднаш ја потврди генералниот менаџер на тимот Бепе Марота , кој наспроти изјавите на претседателот Андреа Ањели искакна дека Погба останува во Јуве. Запрашан за иднината на веќе стандардниот француски репрезентативец и првотимец на ‘Старата Дама’ Марота за ‘Тутоспорт’ изјави: “ Немаме намера да го продадеме Погба. Напротив, тој ќе го продолжи договорот со Јувентус .” Интерес за Погба има од сите страни, најголемите светски клубови го имаат на радарот одличниот французин за кој најконкретен е тимот на ПСЖ. Пред неколку дена со свој став излезе и претседателот на ‘светците’ Ал Келаифи кој истакна: “ Погба е парижанец. Тој е одличен фудбалер кој е иднината на Франција. Сепак, нема да испратиме понуда за него во јануари, можеби ќе се обидеме да го доведеме следното лето .”
сите 3 | | | веќе видена

ПСЖ го посакува Погба. Според calciomercato.com претседателот на парижаните е спремен да понуди 50 милиони евра за французинот, значителна сума каде што Јуве тешко дека ќе одолее. Насер Ал Келаифи сака да создаде тим од талентирани и докажани интернационални играчи и првото име на овој проект е бројот шест на Јувентус. Како и да е, Јуве е спремен на контранапад со продолжување на договорот до 4 – 4.5 милиони евра годишно.
сите 9 | | | веќе видена

Антонио Конте е избран за најдобар тренер во светот за 2013-та година во изборот на ‘ Globe Soccer ‘, признание кое ќе му биде доделено на церемонијата која се одржува во Дубаи во текот на денешниот и утрешниот ден. Конте оваа најграда ја добива победувајќи ја конкуренцијата од Јирген Клоп (Борусија Дортмунд) и Рафа Бенитез (Челзи/Наполи). “ Ова е голема чест за мене и сум многу горд, но пред се’ сакам да им се заблагодарам на моите фудбалери кои ми помогнаа и се најзаслужни за оваа награда. Дали ќе ја добијам и наградата на ФИФА за тренер на годината? Има уште многу долг пат за тоа, бидејќи за тоа мора да освоите меѓународен трофеј, како што направија Гвардиола и Мурињо на пример. ” – истакна Конте говорејќи на Меѓународната спортска конференција во Дубаи. Екипата на Јувентус со која Конте во календарската 2013-та ја освои Шампионската титула и Супер Купот на Италија исто така е номинирана за најдобар тим на годината. Минатогодишен освојувач на наградата за најдобар тренер во светот е Жозе Мурињо.
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Торино и официјално се движи кон Себастијан Џовинко . По разговорите во минатите неколку денови со агентот на фудбалерот, од раководството на ‘биковите’ оствариле првични контакти со екипата на Јувентус . Фудбалерот нема да замине на позајмица, но од Јувентус се подготвени да ги разгледаат сите евентуални понуди, вклучувајќи и продажба на половина од правата врз Џовинко. Идеата на Торино е Себа да игра позади напаѓачкото дуо Черчи – Имобиле кои играат во одлична форма сезонава и со вкупно 17 голови се најзаслужни за добрите игри на тимот во првата полусезона. Првиот официјален контакт помеѓу двата клубови е остварен, а во текот на следните денови се очекува и средба на претставници на двете раководства. ‘Атомската мравка’ останува во Торино, но го менува црно-белиот дрес.
сите 2 | | | веќе видена

Среќни новогодишни празници до: Дагоспиа кој во март 2013 изјави: “Конте го напушта Јуве,веќе има потпишано со Челзи”, до Марко Матераци кој во мај беше сигурен дека: “Конте го напушта Јуве, Мацари на негово место”, до Спортмедиасет кои во август излегоа со наслов: “Јувентус,нападот не функционира – Тевез и Љоренте не се воиграни”, среќни празници и до Бониек и Кандела кои во септември за Видал изјавија: “Видал не е шампион, Стротман има поголем потенцијал и е 200 пати подобар од Видал”. Додека Кандела изјави: “Видал ќе биде најголемото спортско промашување за сезоната 2012/2013″ и многу среќни празници до Роберто Пруцо кој во октомври кога Рома имаше пет бода предност во однос на Јуве изјави: “До крајот на месецот Рома ќе има десет бода предност вториот”. Среќни новогодишни празници на сите и уште сто вакви изјави.
| | веќе видена

Антонио Конте по мечот со Аталанта не беше присутен на прес конференцијата, туку тоа го направи Клаудио Маркисио. Бепе Марота објасни зашто тоа било така и се осврна на можниот трансфер на Наинголан во Јувентус и како Раџа би бил иделан за црно-белите. “Политика на клубот е да застане зад одлуките на тренерот. Конте не сакаше да присуствува на пресот, бидејќи тој повотрно се споменува во новиот скандал со местење на натпревари. Секогаш кога има таков скандал се споменува неговото име, без разлика дали е тој вмешан во тоа или не. Мислам дека не е фер тој повотрно да ги одговара истите прашања кои се останати далеку позади него. Тој си ја одлежа казната и нема потреба повторно да биде етикетиран како таков.” Тој беше запрашан и за јануарскиот преоден рок. “Мирко се уште се опоравува од повредата и како што сум јас информиран тој е среќен во Јувентус. Наинголан е одличен фудбалер и нашиот однос со Челино и Каљари е одличен и ќе видиме што ќе се случи претстојниот период. Дали некое звучно име ќе на напушти во ...
сите 3 | | | веќе видена

Италијанскиот шампион Јувентус следнот лето ќе ја посети Австралија каде ќе одигра пријателски натпревар со тим составен од ѕвездите кои настапуваат во австралиската А-лига. Натпреварот со Ол-стар тимот на Австралија ќе се одигра на АНЗ Стадионот во Сиднеј на 10 Август 2014, а од Јувентус се согласиле на овој натпревар да настапат најдобрите фудбалери на тимот. “ Ова ќе биде ноќ за паметење. Потврдата од Јувентус е уште еден поттик и потврда на растечкиот меѓународен углед на А-лигата .” – истакна Дејвид Галоп, извршен директор на Австралиската Фудбалска Федерација. На овој натпревар во Ол-стар тимот на Австралија се очекува настап и на легендата на Јуве Алесандро Дел Пиеро , доколку потпише нов договор со екипата на Сиднеј.
сите 2 | | | веќе видена

next