Јувентус

Фабио Капело типува на Јувентус за освојување на третото последователно скудето следната година. “ Јувентус кои веќе работата на засилување на својот тим ќе го освојат Скудетото следната година без никаков проблем. Не гледам друга екипа која може да стигне до врвот ” “Сите тимови ослабуваат само Јуве се подобрува, единствена екипа која може да даде повеќе мислам дека е Рома, има одличен тим со многу млади играчи”
сите 2 | | | веќе видена

Неколку дена по подигнувањето на 31то Скудето, Андреа Ањели даде опсежно интервју за Sky Sport Italia. Во 30 минутното излагање тој се осврна на почетокот од неговото водство на клубот, успесите кои се остварија, за потоа да се сврти и кон иднината, особено амбициозната цел, која успеала само кај тимот на Јувентис кој освои „пет по ред“ - овој Јувентус да освои трета титула по ред. Целото интервју на Ањели со Федерико Фери: Доколку погледнете наназад, која е првата слика која ви се појавува? „Тоа и не е слика, туку чувство кое го споделувам со тренерите, раководството, тренерот и играчите. Тоа е чувство на огромна гордост“ А доколку погледнете кон иднината, со остварен втор успех по ред? „Иднината е утре, мора да гледаме кон нашиот следен триумф. Секогаш кажувам дека најдобриот успех е оној кој треба да се оствари“ Доколку го анализирате овој период на успеси на Јувентус, што го издвојува вашиот клуб од оние кои ги поразивте во последниве две години? „Не ги гледаме другите клубови. Кога, како фамилија, се ...
сите 16 | | | веќе видена

Поранешниот директор на Јуве има добро мислење за Диаманти – име кое деновиве се појави како најверојатен прв трансфер во преодниот рок. „Диаманти се докажа како играч кој може да го реши натпреварот – изјавува Моџи за Радио Спортива – тој поседува и одлика на Јувентус, тој е вистински борец. Игуаин е добар играч, но не е од оној шампионски ков, а сега веќе има многу играчи во нападот, треба да му се направи место, особено што сега и Љоренте пристигнува. Можеби ако се продаде Вучиниќ, Видал секако не смее да се продава. Конте? Сака да ја освои Лигата на Шампионите, но Јуве оваа година имаше несреќа да се падне со најдобриот оваа сеозна, Барселона или Реал ќе ги победеа. Но јасно е дека Конте сака уште посилен тим, бидејќи нема многу простор со постечкиот состав. Потребно е да се наоѓаат и млади играчи, како што беше примерот со Погба. Берарди од Сасуло може да е интересен играч. Мора да се купуваат играчи кои се во согласност со буџетските ограничувања, а притоа да се создаде вредност – и потоа да се ...
сите 9 | | | веќе видена

Мино Раиола повтори дека Пол Погба ќе остане во Јувентус и да неговата вредност неможе да се процени затоа што Јуве нејќе ни да го продаде. Некои медиуми тврдеа дека Јувентус после само една сезона може да го продаде Пол Погба. Денес се огласи Мино Раиола. “ Тешко е да се одреди неговата вредност, тоа зависи и од клубот кој моментално сака да го купи. Јувентус неодамна им потрврди дека не е на продажба, што значи дека неговата цена не е дефинирана “, беше краток Раиола. Исто така се спомнува враќање на Златан Ибрахимович во Јувентус. “ Се сретнавме со челниците на ПСЖ. Проектот се гради околу Златан и малку е веројатно дека ќе си отиде. Има уште 2 години од неговиот договор, а и клубот не сака да го продаде под ниедна цена. Со јуве се немам слушнато веќе некое време. “
сите 7 | | | веќе видена

Видал е пресреќен од својот престој во Јувентус, за кој смета дека може да прерасне во клуб како што во моментот е Баерн Минхен. Чилеанецот веднаш го привлече вниманието на големите клубови, оттаму и гласините дека Јувенутс може да се одлучи и да го продаде доколку добијат навистина добра понуда. „Јас сум задоволен овде и не размислувам за ништо друго – изјавува за Tuttosport – но јасно е дека во фудбалот никогаш не си сигурен што може да се случи, но јас сум среќен овде. Имам одличен однос со тренерот Антонио Конте. Тој е исклучителна личност и секако не е обичен тренер. Навивачите исто така ја чуствуваат мојата псветеност. Тие разбираат што сакам јас да сторам на теренот и тие знаат дека кога ќе го облечам дресот на Јувентус, јас играм со срце.“ Пристигна во летото во 2011 г. од Баер Леверкузен, но оваа сезона беше клучен играч (прогласен за најдобар од навивачите) и го дели првото место со Вучиниќ, како најдобри стрелци во клубот во Серија А со постигнати 10 голови. Малку е чудно, но нашиот начин на игра ...
сите 5 | | | веќе видена

Италијанскиот клуб Јувентус деновиве ја прославува 31-та титула во италијанската Серија А. Клубот од Торино го освои новото Скудето на навистина доминантен начин, а навивачите на Старата дама можат да бидат горди што и следната сезона италијанскиот грб ќе биде на дресот на клубот за којшто тие навиваат. Никој не можеше да претпостави дека со доаѓањето на Антонио Конте на клупата во летото 2011-та година, Јувентус за помалку од една година ќе стане најдоминантната екипа во Серија А. Популарната Стара дама преку 400 дена е прва на табелата во италијанското Калчо. На првото место избија на 7-ми април 2012-година кога на Сицилија го совладаа Палермо со резултат од 0:2. Од тогаш па се до ден денес, играчите на Јувентус не го испуштија првото место. Во тој период одиграа 43 натпревари, а притоа остварија 33 победи, четири порази и шест нерешени средби. Во меѓувреме, сосема заслужено освоија две последователни Скудета. Меѓутоа, освојувањето на Серија А не значи крај на сезоната, туку од таборот на Јувентус велат ...
| | веќе видена | слични

Фантастичната игра на Артуро Видал во текот на целата 2012/2013 сеозна му ја донесе наградата за играч на годината, изгласан од навивачите на Јувенутс. Тој ги помина Пол Погба и Мирко Вучиниќ во борбата за играч на месец април, но сега повторно на теренот на Јувентус арената ќе му биде врачена новата награда, овој пат како признание за игрите во текот на целата сезона. 25-годишниот играч од средниот ред постигна вкупно 15 голови во сите натпреварувања и одигра клучна улога во финалниот спринт кон Скудетото, кога ги постигна головите против Лацио, Милан, Торино и Палермо со што го обезбеди 31то Скудето за Јувентус. На Артуро, кој победи пред Маркизио и Пирло во вкупниот пласман, ќе му биде врачена наградата од страна на еден среќен Премиум член-навивач пред натреварот во сабота вечер против Каљари на Јувентус арената.
| | веќе видена | слични

Алесандро Матри уште еднаш нагласи дека не очекува да го напушти италијанскиот шампион на крајот на оваа сезона. Старата дама веќе го договори доаѓањето на Фернандо Љоренте од Алтетик Билбао, а исто така не стивнуваат шпекулациите околу доаѓањето на Гонзало Игуаин од Реал и Златан Ибрахимович од ПСЖ. “ Останувам 100% “, рече поранешниот играч на Каљари за Sky Sport Italia. “ Немам никакви сигнали од клубот за да имам спротивен заклучок. ” “ Не ја знам мојата иднина, но во овој момент моето останување во клубот е повеќе од извесно. ” 28 годишниот напаѓач постигна 8 погодоци на 21 натпревари оваа сезона. Себастијан Џовинко, Кваљарела и Мирко Вучинич имаа повеќе настапи во Серија А оваа сезона од италијанскиот репрезентативец.
| | веќе видена | слични

Според Sky Sport, од 20-ти мај по крајот на првенството, Јуве закажал средба со Реал Мадрид на која ќе се дискутира преминувањето на аргентинската ѕвезда во црно-белите редови на Јувентус. Трансфер средбата ќе се сочинува од Марота и својата екипа од една страна, додека од другата страна на преговарачката маса ќе бидат раководството на Реал, заедно со агентите на играчот. Средбата ќе се одржи во Мадрид. Олеснителна околност за остварувањето на трансферот е силната желба на Игуаин да дојде во Торино, а од друга страна и Реал не ги крие плановите за негова продажба. Останува да се дефинираат уште бројките.
| | веќе видена | слични

Јуве денес ги претстави своите нови дресови за сезоната 2013/2014. Како и претходните години, Nike е производител на опремата на италијанскиот шампион. (кликнете на сликата за поголем приказ)
| | веќе видена | слични

Клаудио Маркизио признава дека фалат уште “шампиони” во тимот за да го освојат третото едно по друго скудето. Златан Ибрахимович од ПСЖ и Гонзало Игуаин од Реал Мадрид се во постојани преговори со Бјанконерите. Маркизио вели дека тие се добредојдени во клубот, но никако не смее да се заборави на благодарноста за досегашните играчи. Ние ќе треба да дадеме повеќе следната сезона , очигледно е дека треба повторно да бидеме шампиони , изјави Маркизио за SKY SPORT ITALIA. - Сакам да ја дополнам изјавата на Матри : Фудбалерите кои се во клубот заслужуваат огромна благодарност за тоа што го направивме. Дадовме се’ од себе да ги освоиме овие две скудета. – истакнува популарниот Principino.
| | веќе видена | слични

Идниот напаѓач на Јувентус, Фернандо Љоренте е уверен дека потпишал договор со еден од најдобрите европски клубови. “Јуве е еден од најдобрите клубови на континентот” , напомена Љоренте. “Во изминативе две сезнои покажаа дека се најдобри во Италија.” “Пресреќен сум” , додаде Љоренте. “Иако сум моментално фокусиран на Атлетико, постои нешто навистина важно што ме чека во иднина.” 28 годишниот напаѓач ќе се пресели во Торино ова лето. Јувентус го осигура своето второ по ред скудето во неделата попладне, a iсто така стигна и до најдобрите 8 во лигата на шампиони, каде што беа на двапати поразени од финалистот Баерн Минхен.
| | веќе видена | слични

next