Јувентус

Антонио Конте го освои третото Скудето во низа како тренер на Јувентус во исто толку сезони на клупата на ‘Старата Дама’. Конте успеа во ‘невозможната’ мисија, веднаш по доаѓањето во клубот да го извлече од бездната во која се наоѓаше, враќајќи го Јуве на победничките патеки веќе во првата своја сезона. Скудетото повторно е онаму каде што припаѓа, во витрините на Јувентус . Но, за да биде појасно и пред да судиме за сработеното на Конте , да се навратиме неколку години наназад и да ја согледаме ситуацијата во клубот. Мај 2011 Јувентус ја завршува тековната 2010/2011 сезона на катастрофалното 7-мо место на табелата во Серија А , втора сезона по ред. Тимот предводен од Луиџи Дел Нери успеа да забележи само 15 победи во сезоната, притоа ‘потклекнувајќи’ на 10 пати пред противничите тимови, демонстрирајќи ја сопствената немоќ. Во Торино победуваа Палермо, Парма, Удинезе, Болоња, Милан, односно сите оние кои малку повеќе ќе се потрудеа да го направат тоа. Тимот беше за потсмев и далеку од славата која го пратеше ...
сите 7 | | | веќе видена

Екипата на Борусија Дортмунд е сериозно заинтересирана за ангажирање на моментално најдобриот стрелец во Серија А, Чиро Имобиле . 24 годишниот напаѓач кој е во ко-сопственост помеѓу Јувентус и Торино сезонава игра во одлична форма со што го привлече вниманието на ‘милионерите’ кои го посакуваат фудбалерот како замена за Роберт Левандовски кој летово заминува во екипата на Баерн Минхен. Делегација на германците предводена од спортскиот директор на тимот од Дортмунд, Михаел Цорк , денес беше во Торино на преговори со Јувентус . Германците веруваат дека бјанконерите ќе најдат договор со Торино за втората половина од договорот на Имобиле , и токму затоа ги започнаа преговорите со Бепе Марота . Првичната понуда за Имобиле била 15 милиони евра, што сепак не ги задоволува апетитите на двата клуба кои се надеваат на сума од околу 20 милиони евра. Според истиот извор, фудбалерот веќе има постигнато договор за личните услуги со ‘милионерите’ според кој би заработувал 2 милиони евра годишно во следните 5 сезони.
сите 7 | | | веќе видена

Кармине Русо ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Рома и Јувентус кој се игра во недела од 20:45 часот на Олимпико во Рим. Со Кармине Русо како главен судија Јувентус има скор од 3 победи и 2 нерешени резултати. Помошници на Русо ќе бидат Костанцо и Пазери , четврт судија е Грили , а дополнителни судии ќе бидат Калварезе и Ди Бело .
сите 3 | | | веќе видена

Бепе Марота и Фабио Паратичи во текот на вчерашниот ден имале состанок со Серџо Берти , агентот на Коларов (исто така агент и на Черчи) во хотел во Торино. На состанокот се дискутирало за можниот премин на Коларов во Јуве, фудбалер кој подолго време е на ‘радарот’ на Марота. Фудбалерот би сакал повторно да се врати во Италија каде предходно настапуваше за екипата на Лацио, а неговиот агент работи токму на тоа. Јуве е во предност и е прв избор, но агентот исто така ќе се сретне и со екипата на Рома. Избор: gianlucadimarzio.com
| | веќе видена

Јувентус е сериозно заинтересиран за 21 годишниот напаѓач на Реал Мадрид, Алваро Мората . Еден од условите на Конте за останување во клубот е ангажман на млади фудбалери кои ќе бидат долгорочно решение и ќе го носат товарот во следните сезони, а Мората е токму таков профил на фудбалер. Остварен е контакт со Реал околу фудбалерот, за кој шпанците бараат обесштетување од 15 милиони евра , но и клаузула за враќање на фудбалерот во Мадрид во иднина. Јуве е спремен да ја плати бараната сума, но не е подготвен да ја прифати споменатата клаузула. Напаѓачот во скромната минутажа од 524 одиграни минути сезонава во Примера постигна 6 голови.
| | веќе видена

Мино Раиола , агентот на Пол Погба , откри детели од средбата со раководството на Јувентус која ја имаше во текот на минатата недела. Раиола, изјави дека од клубот му соопштиле дека Погба не е на продажба. “ На состанокот минатата недела од Јувентус ме информираа дека Погба не е на продажба .” Агентот на најдобриот млад фудбалер во светот, истакна дека неговиот клиент е задоволен од својот престој во Торино и дека би заминал од клубот единствено доколку сите го посакуваат тоа. “ Тој не мора да си оди, добро му е во Торино. Погба ќе замине само доколку сите страни се согласат на тоа и доколку стигне правата понуда во правото време .” Најзаслужен за доаѓањето на Погба во Јуве е Павел Недвед , открива тој. “ По разговорот со Недвед бев убеден дека го носам Погба во чесен и многу ценет клуб. Павел мора да добие признание за преминот на Погба во Јуве. Отсекогаш му верував него. ” – заврши Раиола. Мино Раиола беше агент и на Павел Недвед, се до пензионирањето на чехот во 2009-тата година.
сите 5 | | | веќе видена

Антонио Конте го освои своето 3-то историско по ред Скудето,но одби да даде одговор за неговата иднина во Јувентус. “Секогаш ќе бидам фан на Јувентус. Ова беа 3 стресни и среќни години.Момците можат повеќе од ова што го направија.Освоивме 3 скудета и 3 супер купа на Италија.Горд сум на овие момци.Вчера побараа заедничка вечера со прослава на титулата,а веќе денес беа спремни да дадат максимум на теренот.Речиси секоја година освоивме скоро 90 поени. Луѓето очекуваа од нас да бидеме главни протагонисти во Европа,но тоа не беше можно од повеќе аспекти,за кои не би сакал да говорам сега. Останува да се смириме,да седнеме на маса и да направиме добра евалуација на периодот што пројде и периодот што предстои. Пауза од една година?Тоа не е можно,бидејќи ја сум тренер на Јувентус,јас сум Бјанконеро,секогаш бев Бјанконеро,дури и кога бев тренер низ Италија каде го учев занаетот.” -заврши Конте за интервјуто за Sky Sport Italia по крајот на мечот против Аталанта.
сите 15 | | | веќе видена

Јувентус е старо-нов Шампион на Италија . Јувентус освои уште една титула во Серија А со помош на судиите. Затоа, ја користиме оваа прилика да им се заблагодариме на сите судии кои му помогнаа на клубот да стигне до ова Скудето. Ви Благодариме! Воедно, сакаме да им ја посветиме оваа толку значајна титула, трета по ред, на нашите (не)пријатели од останатите фан клубови во Македонија, на некогашните конкуренти на Јуве во Серија А и сите нивни фанови, анти-Јувентини. Едните на -36, другите на -42 бода разлика, во грч и со нетрпение го чекаат крајот на сезоната за заборав, додека Јувентус забревтано иташе освојувајќи го третото последователно Скудето. Под будно око ги следеа настапите на Јувентус, некои од нив дури и со поголем интерес и од многумина фанови на Јуве. Објавуваа, коментираа, обвинуваа за секоја судиска одлука која беше во полза на Јуве, без разлика дали е поддржана со конкретни факти или не. И Вас ви благорадиме. Ова Скудето е за Вас! Од време на време, кога имаа можност, се радуваа на нашиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Рома денес на прес конференција во пресрет на утрешното гостување кај Катанија изјави дека неговиот тим нема шанси за титулата во Серија А. Гарсија излезе со слична изјава уште пред речиси два месеци, кога неговиот тим заостануваше 14 бодови зад Јувентус. Но, поразот на Јуве во Неапол и победата на Рома во заостанатиот натпревар против Парма му дадоа надеж на тренерот на волчицата и во изминатиот период најавуваше дека сеуште не се откажуваат од титулата во Серија А. Сепак, на три кола пред крајот Јуве е на чекор до титулата која може да ја освои со победа во понеделник над Аталанта. “ Нашата евентуална победа во Катанија нема да изврши притисок врз Јуве. Трката за Скудетото е завршена .” Гарсија притоа му честиташе на тимот на Јуве за одличната сезона во која бјанконерите срушија неколку досегашни рекорди. “ Му честитаме на Јуве, одличен клуб со одлични фудбалери. За нивната извонрендна сезона имаме заслуги и ние .” – заврши Гарсија.
сите 32 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, По повод освојувањето на 32 Скудето кое е на прагот, како официјален фан клуб на Јувентус во Македонија ја продолжуваме традицијата од минатите сезони со прослава на титулата со шампионска маичка, дизајнирана од тимот на ЈувентусМК. Шампионските маички (машки и женски) се достапни во две бои (црна и бела) и повеќе големини (S, M, L, XL, XXL и XXXL). Нарачката можете да ја направите со уплата во банка (како во примерот подолу), а уплатницата (сликана или скенирана) испратете ја во порака на нашата фан страна или на следниот email: fanclub@juventus.mk, заедно со бојата и големината на маичката која ја сакате. Цената на маичката изнесува 450 денари, а за сите оние кои се надвор од Скопје ќе организираме достава преку курирска служба која е на Ваш трошок и ја плаќате при примањето на нарачката, доколку се согласувате на тоа (цената за достава изнесува 150 денари). Крајниот рок за нарачка е недела 11 мај, а подигнувањто на маичките ќе биде една недела подоцна, 18 мај, на заедничкото гледање ...
| | веќе видена

Долго ќе се памети 5-ти мај 2002 година, една од најнеизвесните и најинтересните завршници воопшто во историјата на калчото. Тогаш калчото беше најдобрата лига во светот, не само поради присуството на најдобрите светски фудбалери кои настапуваа во италијанските клубови туку и поради израмнетоста на екипите, што резултираше со максимална неизвесност и шампионот години наназад се решаваше буквално во последното коло, со последниот судиски свиреж. Последното 34-тото коло кое се одигра на 5 мај 2002 носеше многу неизвесност со оглед на фактот дека три тима влегоа со шанси за освојување на титулата. Интер ја имаше пол позицијата со 69 бодови, но и незгодно гостување кај Лацио кој се бореше за место во Европските купови, Јувентус беше втор со 68 бода и гостуваше во Удине каде на домаќините им “гореше” во борбата за опстанок, а Рома трета со 67 бодови гостуваше кај Торино за кој овој меч немаше никакво значење откако предходно го имаа обезбедено опстанокот. Единствен “сведок” на таа драма во екипата на Јувентус е ...
сите 2 | | | веќе видена

Андреа Де Марко ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Јувентус и Аталанта кој се игра во понеделник 5 мај од 21 часот во Торино. Јувентус со победа на овој натпревар и теоретски ќе ја обезбеди титулата и ќе биде крунисан во старо-нов Шампион на Италија. Ова ќе биде 15-ти натпревар во кариерата на Де Марко на кој ќе ја дели правдата на Јувентус, а во досегашните 14 бјанконерите имаат скор од 7 победи, 3 нерешени натпревари и 4 порази. Помошници на Де Марко ќе бидат Барбирати и Бјанки , четврт судија е Пазери , а зад головите ќе бидат Маса и Ди Паоло .
сите 5 | | | веќе видена

Сите 23 фудбалери кои се пријавени во УЕФА за настап во Европа Лигата се повикани за утрешниот реванш натпревар од 1/2 финалето против Бенфика. Ова е комплетниот тим кој е на располагање на тренерот Конте. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 74 | | | веќе видена

Марк Клатенгург од Англија ќе биде главен судија на реванш мечот од 1/2 финалето од Европа Лигата помеѓу Јувентус и Бенфика кој се игра во четврток од 21.05 часот во Торино. Ова е втор натпревар во кариерата на Клатенбург на кој ќе ја дели правдата на Јувентус, по поразот од 2:0 во Минхен минатата сезона на гостувањето кај Баерн во рамките на 1/4 финалето од Лигата на Шампионите. Помошници на Клатенбург ќе бидат неговите сонародници Симон Бек и Стјуарт Барт , четврт судија е Дарен Ингланд , а дополнителни судии ќе бидат Мајкл Оливер и Ентони Тејлор .
сите 11 | | | веќе видена

Откако минатото лето на Сантијаго Бернабе во Мадрид се одигра хуманитарен натпревар помеѓу легендите на Реал Мадрид и Јувентус , годинава повторно ќе се соочат поранешните фудбалери на двата клуба, но овој пат на Јувентус арената во Торино. Минатата година Реал беше домаќин на ‘ Corazon Classic Match 2013 Veracruz ’ на кој меѓу другите фудбалери настапија и Недвед, Зидан, Давидс, Монтеро итн. Годинава на Јувентус арената во Торино ќе се одигра натпревар од сличен карактер, овој пат наречен ‘ UNESCO Cup 2014 ‘, а собраните средства ќе бидат донирани за проектот кој се одвива во соработка на Јувентус и УНЕСКО , за поддршка на децата погодени од конфликтите во Мали и Централната Африканска Република. Натпреварот ќе се одигра на 2 јуни 2014-тата во Торино .
сите 8 | | | веќе видена

Антонио Конте ги повика сите 24 фудбалери за вечерашниот натпревар, и покрај повредата на Видал кој ќе патува со тимот на гостувањето кај Сасуоло. Натпреварот се игра од 20.45 на Мапеи стадионот во Реџо Емилија. 1 Буфон 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Вучиниќ 10 Тевез 12 Џовинко 13 Пелузо 14 Љоренте 15 Барѕаљи 18 Освалдо 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 27 Кваљарела 30 Сторари 33 Исла 34 Рубињо
сите 32 | | | веќе видена

next