Јувентус

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино ни испрати понуда за барање на карти за натпреварот од 4° коло од Серија А: Јувентус – Чезена Натпреварот ќе се одигра во среда 24.09.2014 со почеток од 20.45 часот. Резервација на карта се врши со уплата на аконтација од 3.100 денари како на приложената уплатница(клик) . Доколку по објавувањето на цените на картите, цената на картата ја надминува уплатената сума од 50 евра, потребно е да извршите дополнителна уплата за разликата во цената. Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите во Италија. Рокот за пријавување е среда 17.09.2014 година до 08:00 часот, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз до Торино и сместување, а ние од нашето досегашно искуство можеме да ви помогнеме во организацијата. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2014/2015. Доколку не ...
сите 3 | | | веќе видена

Џорџо Киелини поради суспензија, а Пирло, Видал и Мароне поради повреда ќе го пропуштат утрешниот меч против Удинезе на домашен терен. По повредите во тимот се враќаат Алваро Мората и Андреа Барѕаљи кои натпреварот ќе го започнат од клупата за резерви. Ова се повиканите фудбалери за утрешниот натпревар: 1 Буфон 2 Ромуло 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Мората 10 Тевез 11 Коман 12 Џовинко 14 Љоренте 15 Барѕаљи 19 Бонучи 20 Падоин 22 Азамоа 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Евра 34 Рубињо 37 Переира 38 Матиело
сите 6 | | | веќе видена

Јувентус има сјајна иднина ако се суди според настапот на младите фудбалери кои се во сопственост на клубот и кои со успех настапуваат во црно-белиот дрес, клубовите каде се на позајмица и репрезентациите чиј дрес го носат. По Пол Погба, Доменико Берарди, Кингсли Коман, Симоне Ѕаѕа , денес во Италија топ тема помеѓу познавачите во калчото, а посебно кај фановите на Јуве е Стефано Стураро . 21 годишниот фудбалер од средниот ред кој летово Јувентус го купи од Џенова (и го одстапи на позајмица во тековната сезона) постигна гол и имаше асистенција во победата на младите аѕури над селекцијата на Кипар. Но, не само тоа. Се зборува за одличниот настап на Стураро на кој му предвидуваат блескава иднина во дресот на аѕурите. “ Наследник на Даниеле Де Роси, Гатузо со многу подобро чувство за асистенција и подобар удар ” … се едни од споредбите кои можат да се прочитаат и пофалби за играта на фудбалерот(видео) . Гол на денешниот натпревар постигна и дефанзивецот Даниеле Ругани (видео) кој е во ко-сопственост со екипата ...
сите 9 | | | веќе видена

Јувентус излезе со официјално соопштение за случајот ‘Киелини’ по обвинувањата на менаџерот на селекцијата на Италија Габриеле Ориали, поради враќањето на Џорџо Киелини во Торино. Имено, Киелини поради повреда нема да биде во комбинација за гостувањето во Осло, но и покрај тоа стручниот штаб на аѕурите сакаше фудбалерот да патува со тимот во Норвешка. Од Јувентус пак, го повикаа фудбалерот назад во Виново каде сакаат фудбалерот да го продолжи процесот на рехабилитација под нивен надзор. “ По актуелните настани поврзани со ослободувањето на Џорџо Киелини од репрезентативните обврски, фудбалскиот клуб Јувентус сака да ја потврди заложбата за соработка со Италијанската фудбалска федерација, како што тоа беше случај и во минатото, повеќе од еден век. Објавеното соопштение за фудбалерот и алузивните коментари на тим менаџерот Габриеле Ориали не ја менуваат таа наша заложба. Ние не можеме да влеземе во отворен судир со здравиот разум, ниту со потребата за опоравувањето на повреден фудбалер кој не може да биде ...
сите 2 | | | веќе видена

Симоне Ѕаѕа* заработи повик во репрезентацијата на Италија. Можеби ако тој беше странец, неговиот гол против Каљари (видео) во Италија ќе се славеше далеку повеќе. Оние кои го познаваат добро ги паметат неговите акробатски голови во дресот на Асколи: голови со ножички и петта, споредувајќи го дури и со Златан Ибрахимовиќ . Секако, спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи , одсекогаш веруваше во Ѕаѕа . Паратичи го поминуваше речиси секој понеделник во 2013-тата посетувајќи го Коман за да го убеди да се пресели во Јувентус . Тој го правеше речиси истото и со Ѕаѕа , откако фудбалерот беше во младинскиот погон на Аталанта . Паратичи бесплатно го донесе со себе во Сампдорија , коцкајќи се со дете кое има талент и одлучност. Потоа, Паратичи го купи Ѕаѕа во Јувентус , тим полн со одлични напаѓачи, но знаејќи дека времето на Ѕаѕа наскоро ќе дојде. А можеби и навистина ќе дојде. Конте го сакаше Ѕаѕа во тимот. Токму затоа и вечерва ќе го започне натпреварот против Холандија . Па дури тогаш сите ќе ја сфатат ...
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус деновиве се наоѓа во Нион каде денес и утре учевствува на форумот на тренери на елитните клубови во организација на УЕФА. Од Нион, во интервју за ‘Скај Спорт’ тренерот Алегри даде свое видување на штотуку завршениот летен преоден рок. ‘Среќен сум со направените трансфери од страна на менаџментот на клубот. Моравме да го зајакнеме тимот со фудбалери од висока класа, но тоа не се случи, исто така поради тоа што во Европа постојат клубови со потполно различни буџети – погледнете ги само вложувањата кои ги направи Манчестер Јунајтед. Купување на фудбалери кои нема да донесат дополнителен квалитет навистина нема смисла. Подобро да го задржете истиот тим, кој веќе има одлична основа. Го имаме потребното за добар настап во Лигата на Шампионите.’ ‘Видал? Тој никогаш не беше на продажба. Од клубот уште на почетокот ми кажаа дека Артуро ќе остане. Го задржавме тимот дополнет со неколку одлични фудбалери кои пристигнаа. Коман? Воопшто не ме изненади, тој е тинејџер со одлични квалитети.’ ‘Целта за ...
сите 15 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино ни испрати понуда за барање на карти за натпреварот од Лигата на Шампионите: Атлетико Мадрид – Јувентус Натпреварот ќе се одригра на 01.10.2014 , среда, со почеток од 20:45 часот. Резервацијата за карта се врши со уплата на аконтација од 3.100 ден . Кога ќе бидат објавени цените на картите, ќе треба да доплатите одредена сума доколку исносот на картата е повисок. Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите во Италија. Рокот за пријавување е недела 07.09.2014 година до 22:00 часот, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз до Мадрид и сместување. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2014/2015. Доколку не сте зачленети за тековната сезона, пријавувањето се врши со уплата од 1.600 денари.
| | веќе видена

Почитувани бјанконери, Поради големиот интерес кој деновиве го пројавивте за натпреварот Олимпијакос – Јувентус кој се игра на 22 октомври во Пиреа, испративме допис до централата на ДОК клубот во Торино. Нашето барање за овој натпревар се 20-тина карти како би можеле да организираме патување со мини бус или автомобили, во зависност од бројот на картите кои ќе ги добиеме. Притоа, единствено право на карта за натпреварот имаат регистрираните членови кои уплатиле чланарина за сезоната 2014/2015. Сите оние кои планираат да аплицираат за карта за овој натпревар, а сеуште не се зачленети во фан клубот, имаат можност да го направат тоа најдоцна во следните 10 дена ( заклучно со петок 12 септември ). Сите потребни информации околу зачленувањето ги имате на следниот линк . По комплетирањето на списокот на членови, секој член поединечно има право да аплицира само за еден билет со уплата на аконтација од 50 евра. Во случај да не биде одобрено некое барање за карта, полниот уплатен износ од 50 евра се враќа. Доколку ...
сите 2 | | | веќе видена

Јувентус го објави списокот на 26-те фудбалери кои се пријавени во УЕФА за настап во Лигата на Шампионите. 1 Буфон 2 Ромуло 3 Киелини 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 9 Мората 10 Тевез 11 Коман 12 Џовинко 14 Љоренте 15 Барѕаљи 19 Бонучи 20 Падоин 21 Пирло 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Евра 34 Рубињо 37 Переира 38 Матиело 39 Мароне
сите 2 | | | веќе видена

Иако многумина очекуваа доаѓање на нов напаѓач во тимот на Јувентус во последните неколку денови од летниот преоден рок, сепак, такво нешто не се случи. Во последните недела дена од летниот преоден рок во игра беа неколку имиња кои се поврзуваа со можен трансфер во Јуве, но клубот на крајот се реши да не ангажира нов напаѓач, шести во моменталниот состав покрај Тевез, Љоренте, Мората, Џовинко и Коман . Од клубот уште пред две недели најавија дека ростерот на играчи за новата сезона е комплетиран, но дека доколку се појави можност за ангажирање на фудбалер кој ќе биде од корист и кој ќе го подобри тимот, ќе се обидат да ја искористат таа шанса. ‘ Додколку дојде нов фудбалер, тој мора да биде корисен – не ни треба напаѓач од ниска класа кој нема да не’ подобри ‘ – изјави тренерот Алегри во своето интервју за ‘Газета дело Спорт’ на 18 август. Со сличен став излезе и Бепе Марота на 20 август за време на натпреварот во Вилар Пероза. ‘ Ќе видиме што ќе се случи во последните десет дена од трансфер пазарот и дали ...
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва од италијанската Серија А го објавија точниот распоред на натпреварите од есенскиот дел од сезоната. Ова се точните датуми и сатниците во кои ќе игра екипата на Јувентус. 2 коло Јувентус – Удинезе сабота 13 септември 20.45 часот 3 коло Милан – Јувентус сабота 20 септември 20.45 часот 4 коло Јувентус – Чезена среда 24 септември 20.45 часот 5 коло Аталанта – Јувентус сабота 27 септември 20.45 часот 6 коло Јувентус – Рома недела 5 октомври 18.00 часот 7 коло Сасуоло – Јувентус сабота 18 октомври 20.45 часот 8 коло Јувентус – Палермо недела 26 октомври 15.00 часот 9 коло Џенова – Јувентус среда 29 октомври 20.45 часот 10 коло Емполи – Јувентус сабота 1 ноември 18.00 часот 11 коло Јувентус – Парма недела 9 ноември 15.00 часот 12 коло Лацио – Јувентус сабота 22 ноември 20.45 часот 13 коло Јувентус – Торино недела 30 ноември 18.00 часот 14 коло Фиорентина – Јувентус петок 5 декември 20.45 часот 15 коло Јувентус – Сампдорија недела 14 декември 12.30 часот 16 коло Каљари – Јувентус четврток 18 декември 19.00 ...
сите 4 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино ни испрати понуда за барање на карти за натпреварот од второто коло од Серија А: Јувентус – Удинезе Натпреварот е предвидено да се одригра на 14.09.2014 , недела, со почеток од 15.00 часот, иако постои можност за промена на датумот и времето на одигрување. Резервацијата за карта се врши со уплата на аконтација од 3.100 ден . Доколку по објавувањето на цените на картите, цената на картата ја надминува уплатената сума од 50 евра, потребно е да извршите дополнителна уплата за разликата во цената. Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите во Италија. Рокот за пријавување е среда 03.09.2014 година до 18:00 часот, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз до Торино и сместување, а ние од нашето досегашно искуство можеме да ви помогнеме во организацијата. Понудата важи за ...
сите 3 | | | веќе видена

Петмина фудбалери на Јувентус добија повик од новиот селектор на италијанската репрезентација Антонио Конте за претстојните мечеви на аѕурите. Џиџи Буфон, Леонардо Бонучи, Џорџо Киелини, Клаудио Маркизио и Себастијан Џовинко се повикани за пријателскиот натпревар против Холандија на 4 септември кој ќе се одигра во Бари и квалификацискиот натпревар против Норвешка во Осло на 9 септември.
сите 2 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Координативниот Центар од Торино ни испрати понуда за барање на карти за натпреварот од Лигата на Шампионите: Јувентус – Малме Натпреварот ќе се одригра на 16.09.2014 , вторник, со почеток од 20:45 часот. Резервацијата за карта се врши со уплата на аконтација од 3.100 ден . Кога ќе бидат објавени цените на картите, ќе треба да доплатите одредена сума доколку исносот на картата е повисок. Во износот е вклучена и банкарската провизија која ја плаќаме при уплатите во Италија. Рокот за пријавување е понеделник 01.09.2014 година до 18:00 часот, до кога треба и да го уплатите износот. Доколку по уплатата на износот, од било какви причини се откажете од картите, парите не се враќаат . Потребно е самостојно да се организирате за превоз до Торино и сместување, а ние од нашето досегашно искуство можеме да ви помогнеме во организацијата. Понудата важи за регистрирани членови за сезоната 2014/2015. Доколку не сте зачленети за тековната сезона, пријавувањето се врши со уплата од 1.600 денари.
сите 3 | | | веќе видена

Масимилиано Алегри го објави списокот на фудбалери кои ќе патуваат на гостувањето кај Киево во Верона. Поради повреда утрешниот натпревар го пропуштаат Мората, Барѕаљи и Пирло, додека Киелини е суспендиран за овој натпревар. Ова се повиканите фудбалери за утрешното отворање на сезоната: 1 Буфон 2 Ромуло 4 Касерес 5 Огбона 6 Погба 7 Пепе 8 Маркизио 10 Тевез 11 Коман 12 Џовинко 14 Љоренте 19 Бонучи 20 Падоин 22 Азамоа 23 Видал 26 Лихштајнер 30 Сторари 33 Евра 34 Рубињо 37 Переира 38 Матиело 39 Мароне
сите 6 | | | веќе видена

Кармине Русо ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Киево и Јувентус со кој се отвора новата сезона во Серија А. Натпреварот се игра во сабота од 18 часот на Бентегоди во Верона. Русо пред две години исто така го судеше натпреварот помеѓу Јувентус и Киево во Торино кој го добија бјанконерите со двата гола на Фабио Кваљарела. Помошници на Русо ќе бидат Мели и Марацо , четврт судија е Фаверани , а зад головите ќе бидат Орсато и Кандузио .
сите 30 | | | веќе видена

Масимилиано Алегри попладнево го објави списокот на фудбалери кои се повикани за утрешниот ’Трофео Тим’ кој се игра во Реџо Емилија, а противнице на Јуве ќе бидат екипита на Сасуоло и Милан . Покрај од предходно повредените Барѕаљи и Мората , на листата на фудбалери не се најде и Кингсли Коман кој очигледно има некоја повреда, со оглед на фактот дека не настапи на последните два меча на Јуве во Сингапур и Вилар Пероза. Ова се фудбалерите кои вечерва отпатуваа за Реџо Емилија: Буфон, Ромуло, Киелини, Касерес, Огбона, Погба, Пепе, Маркизио, Тевез, Џовинко, Љоренте, Мота, Бонучи, Падоин, Пирло, Азамоа, Видал, Витале, Лихштајнер, Сторари, Евра, Рубињо, Переира, Матиело, Мароне, Аудеро .
сите 2 | | | веќе видена

Неизбежна тема во неговото интервју за ‘Газета дело Спорт’ секако е и Артуро Видал, фудбалер околу кој летово се крена голема врева, пред се поради наводниот интерес на екипата на Манчестер Јунајтед. Еве што Алегри изјави за Кинг Артуро. “ Видал е лав во кафез. Тој би сакал да игра, но потребни му се повеќе тренинзи. Ќе го внесеме во игра во среда во Вилар Пероза, или пак на Тим Трофео во сабота .” “ Артуро има голем дух. Нормални се гласините за него – големите тимови бараат големи играчи. Но, Видал веќе е во голем клуб .” До крајот на преодниот рок остануваат уште две недели, краток период кој треба паметно да се искористи. “ Мора да направиме заеднички проценки со клубот. Останува малку време и нема место за грешки. Две грешки од осум фудбалери е нешто што никој нема да го забележи. Но, две грешки од двајца фудбалери е колосална штета .” Алегри се осврна и на дефанзивната линија со која се соочува со проблеми во првите две кола. “ Дефанзивците работат добро. Огбона има одлични квалитети, очигледно треба ...
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус во интервју за ‘Газета дело Спорт’ ги истакнува своите први впечатоци по доаѓањето во Јувентус. Азиско-пацифичката турнеа, формацијата, фудбалерите и се она што го очекува клубот во новата сезона. “ Турнеата ја искористивме за некои добри работи – трениравме напорно и добро. Тимот се подобри во физички апект .” Формацијата за новата сезона? “ Има моменти во сезоната кога можете да играте со тројца дефанзивци, но и такви кога е подобро да се игра со четворица. Тимот покажа доби знаци кога во одреден дел од мечот игравме со четворица дефанзивци во Џакарта и Сиднеј, како и за време на целиот натпревар во Сингапур. Треба напорно да работиме за да го совладаме користењето на различни формации со иста сигурност .” “ Дали формацијата ќе биде 4-3-1-2? Јас би рекол 4-3 па потоа ќе видиме. Тоа зависи од карактеристиките на фудбалерите. Работиме на усовршувањето на еден систем, бидејќи другиот веќе е усовршен .” “ Позицијата на ‘trequartista’? Може да адаптираме некој од фудбалерите. Переира има ...
сите 3 | | | веќе видена

Скаути на Јувентус викендов се присутни низ терените на повеќе натпревари во Франција и Холандија. Имено, вчера на натпреварот ПСЖ – Бастиа беа присутни претставници на Јуве, пред се поради Езикел Лавеци . Напаѓачот настапи како замена по повредата на Ибрахимовиќ, а Јуве сериозно е заинтересиран за него со оглед на големите разидувања со парижаните околу продолжувањето на договорот. Интерес постои и за Пасторе и Рабиот , кои сепак не се во преден план на бјанконерите. Претставници на Јувентус исто така присуствуваа и на неколку натпревари во холандската лига. Феенорд – Херенвен, ПСВ – Нац и Витезе – Камбур вчера, како и АЗ – Ајакс и Отен Купот за фудбалери до 19 години организиран од ПСВ се мечевите на кои присуствуваа скаутите на Јуве. Вијналдум и Депај се фудбалерите на ПСВ кои Јуве ги следи со посебен интерес.
сите 2 | | | веќе видена

next