Јувентус

Јувентус и Верона се пред договор за Хуан Итурбе кој се очекува да потпише за Јуве за сума од 25 милиони евра. По долги преговори, бјанконерите најверојатно ја добиваат трката за 21 годишниот фудбалер пред екипите на Атлетико Мадрид, Милан и Рома кои беа најзагреани за аргентинецот кој имаше одлично деби во Серија А минатата сезона. Но, покрај Итурбе , двата клуба разговараат за уште за еден фудбалер. Станува збор за 27 годишниот Ромуло Соуза кој настапува на десната страна во одбраната и средниот ред. Во евентуалниот договор би можеле да бидат вклучени некои фудбалери на Јувентус за кои интерес пројавува екипата на Верона, пред се Падоин, Мароне и Де Чеље .
сите 2 | | | веќе видена

Јувентус и Реал Мадрид ги договорија деталите околу трансферот на напаѓачот Алваро Мората . Јуве ќе плати оштета од 18 милиони евра за 21 годишниот напаѓач, а договорена е и сумата за откупната клаузула на која Реал Мадрид има право во следните три години. Доколку кралевите сакаат да го вратат напаѓачот во Мадрид веќе следната година ќе треба да платат 30 милиони евра, а 35 милиони евра доколку го направат тоа за две сезони. Во вторник се очекува пристигнувањето на Мората во Торино.
сите 28 | | | веќе видена

Патрис Евра утре потпишува за Јуве . Французинот ја одби понудата од Манчестер Јунајтед за 2 годишен договор и повисока плата од онаа договорена со Јувентус. Јуве ќе плати оштета од 2 милиони евра, а фудбалерот ќе се приклучи на подготовките по завршувањето на неговиот одмор.
сите 3 | | | веќе видена

Никола Леали следната сезона ќе настапува во екипата на Чезена како позајмен фудбалер од Јувентус , соопштија од новиот калчолигаш. Леали пред две сезони беше ангажиран од Јувентус и по две поминати сезони на позајмица во Сериа Б во екипите на Ланчано и Специа, во следната сезона ќе го има своето деби во Сериа А како голман на екипата на Чезена. 21 годишниот Леали кој две сезони е најдобар голман во втората италијанска лига се најавува како новиот Буфон и за година-две се очекува негово враќање во дресот на Јуве како наследник на легендарниот Џиџи.
| | веќе видена

Кингсли Коман и официјално е фудбалер на Јувентус . Фудбалерот кој настапува како офанзивен фудбалер од средниот ред потпиша 5 годишен договор со бјанконерите по доаѓањето од екипата на ПСЖ како слободен фудбалер. Коман (18) е најмладиот фудбалер во историјата на ПСЖ кој дебитирал за првиот тим на возраст од 16 години и 8 месеци. На 2 јуни годинава Коман го имаше своето деби за младата репрезентација на Франција постигнувајќи и гол во победата над Сингапур со 6:0.
сите 3 | | | веќе видена

Јувентус во официјално соопштение го потврди она што се шпекулираше во изминатите денови за договорот постигнат со екипата на Сасуоло . Според истиот, Јувентус за сума од 5 милиони евра кои ќе бидат исплатени во следните три години го врати во клубот Лука Мароне кој потпиша и продолжување на договорот според кој ќе остане во Јуве до 2019-тата година. Во спротивен правец заминува левиот бек Федерико Пелузо , за сума од 4.5 милиони евра кои исто така ќе бидат исплатеи во следните три години. Оваа операција генерира позитивен економски резултат од 1 милион евра.
| | веќе видена

Јувентус денес потпиша 5 годишен договор со фудбалерот од средниот ред на Џенова, Стефано Стураро . Висината на трансферот на 21 годишниот фудбалер изнесува 5.5 милиони евра, плус бонуси. Фудбалерот следната сезона ќе остане во тимот на Џенова како позајмен фудбалер од екипата на Јувентус. По потпишувањето на договорот, Стураро изкажа задоволство од реализацијата на овој трансфер, истакнувајќи дека се надева дека ќе ги оправда очекувањата и вложените средства во него. “ Желбата на Јувентус да ме ангажира е многу значајна за мене. Се надевам дека ќе ја оправдам нивната доверба. Сакам одлична сезона со екипата на Џенова знаејќи дека го имам најдобриот тим во Италија зад себе. Јувентус ќе продолжи да го надгледува мојот напредок и ќе одлучат дали ќе ме вратат тука седната година. Јас ќе направам се’ што можам за тоа да се случи .” – истакна Стураро.
сите 2 | | | веќе видена

Андреа Барѕаљи заминува на операција во Финска каде попладнево треба да биде опериран на зглобот на ногата, повреда која го мачи речиси година и половина. Како што наведува ‘ Тутоспорт’ , дефанзивецот во договор со клубот се реши на ваков потег за да стави крај на хроничната повреда која ја влече подолг период, поради која пропушти поголем дел од натпреварите во вториот дел од минатата сезона. Операцијата ќе ја изврши Др. Сакари Орава , а првичните предвидувања се дека Барѕаљи ќе ги пропушти подготовките за новата сезона и ќе отсуствува до крајот на месец септември. Се очекува негово враќање во тимот во првата половина на месец октомври.
сите 2 | | | веќе видена

Европската куќа на фудбалот ( УЕФА ) вчера и официјално ја обелодени листата за распоредување на парите од европските натпреварувања за минатата сезона. Екипата на Јувентус е на третото место според висината на средствата добиени од УЕФА за настапот во минатогодишната сезона од Лигата на Шапионите и Европа Лигата. Бјанконерите од настапот во групната фаза во Лигата на Шампиони заработија 41.098.000 евра, додека од Европа Лигата добија 7.025.115 евра, што значи вкупна сума од 50.123.115 евра. Со оваа сума од двете натпреварувања, Јувентус е трет тим според висината на доделените средства од УЕФА од минатата сезона, зад шампионот Реал Мадрид со 57.4 и екипата на ПСЖ со 54.4 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Како официјален Фан Клуб на Јувентус во Македонија, Ве известуваме дека започнуваме со обновувањето на членството и запишување на нови членови за сезоната 2014/2015. Износот на чланарината останува иста како и во минатата сезона и изнесува 1.600 денари . Членството може да го обновите или да станете нов член со уплата на жиро сметката на здружението (Примерок за пополнување на уплатницата можете да најдете овде . Новите членови треба да пополнат пријава (која можете да ја превземете овде ) и потпишана и скенирана да ни ја пратите на fanclub@juventus.mk или да ја испратите по пошта на нашата адреса (Јувентус Фан Клуб Македонија, ул. Венијамин Мачуковски бр. 21/2-5 1000 Скопје). Пријавата се заведува откако ќе биде извршена уплатата на сметката. Сертификатот за DOC клубот издаден од Централата во Торино Постоечките членови треба само да го уплатат износот за членството, а доколку има измени во податоците треба да ни испрата и нова пријава. Малолетните лица под 18 години кои сакаат ...
сите 2 | | | веќе видена

Селекторот на италијанската репрезентација иако ја минува својата четврта година на селекторската позиција, се чини дека сеуште не ја пронашол својата стандардна формација за тимот на аѕурите. Додека речиси целите квалификации ги минува со 3-5-2 формацијата, Прандели на големите натпреварувања несигурен во својот избор сака да експериментира, иако тогаш е најмалку потребно сето тоа. По неубедливиот настап на аѕурите во Бразил со помалку чудната 4-4-1-1 формација, а посебно по катастрофалното издание и поразот од Костарика, Прандели за денешниот натпревар со Уругвај според најавите се враќа на 3-5-2 формацијата, проверен рецепт на Конте од Јувентус кој исто така го применуваше и самиот тој, формација со која италијаните ги имаа и најдобрите настапи во изминатите години. За денешниот натпревар во стартниот тим е најавен комплетниот состав на Јувентус повикан во репрезентацијата. На голот е Џиџи Буфон , а во дефанзивата стандардната тројка со која Јуве освои три последувателни титули – Барѕаљи, Бонучи и Киелини ...
сите 37 | | | веќе видена

Јувентус и Торино постигнаа договор за ко-сопственоста над Чиро Имобиле . Иако фудбалерот веќе ги мина медицинските прегледи и потпиша договор со Борусија Дортмунд , од Јуве сега ги објавија финансиските детали од постигнатиот договор. Имено, Јувентус ја продаде својата половина од сопственоста над Имобиле на екипата на Торино за 8 милиони евра , а ако се додадат и оние 4 милиони евра заработени од продажбата на првата половина во сезоната 2011/2012, се доаѓа до вкупна сума од 12 милиони евра кои Јувентус ги инкасира од продажбата на фудбалерот.
сите 2 | | | веќе видена

Андреа Пирло и официјално останува во Јувентус . Она што веќе од поодамна се најавуваше денес доби и официјална потврда. Пирло го продолжи договорот со кој се обврза на двегодишна верност кон клубот каде што најверојатно ќе ја заврши својата богата кариера. Новиот договор истекува на 30 јуни 2016 -та. Пирло во Јувентус дојде во 2011-тата година од екипата на Милан и во трите сезони во црно-белиот дрес освои 3 титули Шампион на Италија и 2 Супер Купа на Италија.
сите 26 | | | веќе видена

Селекторот на италијанската репрезентација Чезаре Прандели со пофални зборови за фудбалерот на Јувентус и репрезентацијата на Франција, Пол Погба . “ Погба е најдобар фудбалер од средниот ред во светот. Тој може да игра на неколку позиции и има исклучителни физички и технички способности .” “ Тој знае кога треба да пристигне на вистинското место и да предизвика опасност кон противничкиот гол. Покрај тоа, има и многу цврст карактер .” – истакна Прандели.
сите 4 | | | веќе видена

Од раководството на италијанската лига и официјално ги објавија датите за следната сезона во калчото. Она што предходно се најавуваше, сега и официјално се оствари. Наместо една недела пред почетокот на сезоната, како што досега беше практика, Супер Купот на Италија помеѓу Јувентус и Наполи ќе се одигра на 23 декември 2014 , а локацијата сеуште не е утврдена. Предходно се шпекулираше дека тој би можел да се одигра во Дубаи или Катар. Новата сезона во Серија А ќе започне на 31 август 2014 , а ќе заврши на 31 мај 2015 година . Првата фаза од Тим Купот започнува на 10 август 2014 , додека финалето ќе се одигра на 7 јуни 2015 .
сите 2 | | | веќе видена

Деновиве во Италија се’ погласни се шпекулациите кои го поврзуваат Доменико Берарди со екипата на Јувентус. Иако Берарди е во ко-сопственост помеѓу Јувентус и Сасуоло , најавите беа дека фудбалерот ќе остане и следната сезона во екипата на Сасуоло каде сезонава беше најзаслужниот што неговиот тим обезбеди опстанок во Серија А. Сепак, деновиве се повеќе се зборува за желбата на Конте да го види Берарди во црно-белиот дрес веќе од следната сезона, интерес кој го потврди и агентот на фудбалерот. “ Двата клуба треба да се сретнат и да одлучат за неговата иднина. Изгледа дека Јуве сака да го земе, но и Сасуоло сака да го задржи. Желбата на фудбалерот ќе биде одлучувачка .” – истакна Гали. Берарди, кој има 19 години, имаше одлична дебитантска сезона во дресот на Сасуоло во Серија А, постигнувајќи 16 голови. Тој важи за еден од најголемите таленти во италијанското калчо и фудбалер на кој му се предвидува светла иднина.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели и Генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова , денес во Париз потпишаа договор за меѓусебна соработка . Според договорот, двете страни заедно ќе соработуваат во повеќе проекти кои се однесуваат на борбата против социјалната дискриминација и расизмот. Претседателот Андреа Ањели при потпишувањето на договорот изјави: “ Јувентус има цврста заложба за вклучување во борбата против дискриминацијата на што напорно работевме. Среќни сме што се приклучуваме кон напорите на УНЕСКО и сметаме дека тоа треба да е приоритет за социјалниот развој на фудбалот .” Јувентус веќе ја покажа својата цврста заложба во борбата против дискриминацијата и расизмот преку своите добротворни проекти ’Gioca Con Me’ и ‘Un Calcio Al Razzismo’ кои беа презентирани во седиштето на УНЕСКО на 6 март годинава.
| | веќе видена

Италијанскиот и европскиот шампион ги потврдија составите кои ќе настапат на УНЕСКО Купот , хуманитарен натпревар кој ќе се одигра во понеделник 2 јуни помеѓу легендите на двата клуба на Јувентус Арената во Торино. За домаќините, екипата на Јувентус , на овој меч ќе настапат: Алезио, Аморузо, Бириндели, Каморанези, Карера, Кименти, Давидс, Ди Ливио, Димаш, Ферара, Јулијано, Мирковиќ, Монтеро, Недвед, Падовано, Порини, Раванели, Такинарди, Такони, Торичели, Тудор, Виери и Виерховуд . Тренер на екипата ќе биде Џанлука Песото . Кај екипата на Реал Мадрид за настап се потврдени следните фудбалери: Контрерас, Карлос Санчез, Фернандо Санц, Павон, Јеро, Де ла Ред, Бутрагењо, Амависка, Мориентес, Еснајдер, Зидан, Сидорф, Карембе, Макелеле, Салгадо, Веласко, Иван Перез, Тоте и Каранка . Тренер на ‘кралевите’ ќе биде Еугенио Мартинез . Натпреварот ќе се одигра на 2 јуни од 18.30, а цената на каритете е симболична и се движи од 15 до 25 евра.
сите 6 | | | веќе видена

Почитувани Јувентини, Поради големиот интерес и околу 150 испринтани маички во првата серија, на Ваше барање се одлучивме да направиме уште една, втора тура од шампионската маичка дизајнирана од тимот на ЈувентусМК , како би излегле во пресрет на што поголем број на фанови. Шампионските маички (машки и женски) се достапни во две бои, црна и бела, и повеќе големини (S, M, L, XL, XXL и XXXL). Нарачката можете да ја направите со уплата во пошта или банка (најмала провизија имате во Комерцијална Банка), како во примерот подолу, а уплатницата (сликана или скенирана) испратете ја во порака на нашата фан страна , заедно со бојата и големината на маичката која ја сакате (оние надвор од Скопје и адреса за достава и мобилен телефон за контакт). Цената на маичката изнесува 450 денари, а за сите оние кои се надвор од Скопје ќе организираме достава преку курирска служба која е на Ваш трошок и ја плаќате при примањето на нарачката, доколку се согласувате на тоа. Цената за достава изнесува 150 денари. Крајниот рок за ...
сите 2 | | | веќе видена

next