Јувентус

Доменико Чели од Бари ќе биде главен судија на натпреварот Аталанта – Јувентус кој се игра во недела од 15 часот, во рамките на 17-тото коло од Серија А сезонава. Со овој натпревар бјанконерите ја завршуваат календарската 2013-та година во која повторно како и минатата го освоија Скудетото и Супер Купот на Италија и годината ќе ја завршат на лидерската позиција во калчото. Ова е втор натпревар за Чели сезонава на кој ќе ја дели правдата на Јувентус, по победата над Парма на гостувањето на Енио Тардини од 1:0 со голот на Пол Погба. Вкупно досега со Доменико Чели како главен судија Јувентус има одличен скор од 8 победи и 1 нерешен резултат. Помошници на Чели ќе бидат Гиандаи и Иори , зад головите се делегирани Бергонѕи и Перуцо , а четврт судија е Марцалони .
| | веќе видена

Во понеделник 16 декември од 13 часот во седиштето на УЕФА во Нион ќе се одржи ждребката за 1/16 финалето од Лига Европа, натпреварување во кое Јувентус ќе ги продолжи настапите по испаѓањето од Лигата на Шампионите. Екипата на Јувентус се наоѓа во вториот шешир, а противник во следната фаза од натпреварувањето ќе му биде еден од следните тимови: АЗ Алкмар, Базел, Бенфика, Ајнтрахт Франкфурт, Генк, Лудогорец, Олимпик Лион, Рубин Казан, Салзбург, Севиља, Шахтјор Доњецк, Тотенхем, Трабзонспор и Валенсија . Натпреварите од 1/16 финалето ќе се одиграат на 20 и 27 февруари 2014 година. Финалето во второто по ранг натпреварување на УЕФА ќе се одигра на 14 мај 2014 на Јувентус арената во Торино.
сите 26 | | | веќе видена

Паоло Бергонѕи од Џенова ќе биде главен судија на натпреварот Јувентус – Сасуоло кој се игра во недела од 18.30 на Јувентус арената. Натпреварот првично беше предвидено да се одигра во сабота од 20.45, но одолжувањето на престојот во Турција на екипата на Јувентус и повторното спороведување на кампањата “Gioca con me … Tifa con me” доведе со поместување на натпреварот еден ден подоцна. Ова е втор натпревар сезонава на кој Бергонѕи ќе и суди на ‘Старата Дама’, а во предходниот Јуве славеше победа од 2-1 на домашен терен над екипата на Верона. Вкупно во кариерата ова е 20-ти натпревар на кој арбитарот од Џенова ќе ја дели правдата на Јувентус, а во досегашните 19 клубот има скор од 14 победи, 3 нерешени резултати и 2 порази. Помошници на Бергонѕи на овој натпревар ќе бидат Криспо и Тасо , зад головите Валери и Пинѕани , а четвт судија ќе биде Јанело .
сите 2 | | | веќе видена

Натпреварите помеѓу Галатасарај и Јувентус како да не можат да поминат незапаметени, по предвидениот редослед и без одложувања. Ова е трет натпревар кој Јувентус го игра на гостински терен против турскиот шампион, и трет на кој доаѓа до промена на предходно утврдениот термин на одигрување. Првиот пат беше пред 15 години, на 2 декември 1998-та кога беше предвидено да се одигра натпреварот помеѓу Галата и Јуве. Тогаш поради дипломатската криза помеѓу Италија и Турција натпреварот беше поместен една седмица подоцна и заврши со резултат 1:1. Стрелец на голот за Јуве беше Никола Аморузо. Вториот пат во сезоната 2003/2004, и повторно промена на планот. Причина за тоа беа бомбашките напади во Турција по што натпреварот се одигра во Дортмунд на кој екипата на Галатасарај славеше победа со 2:0. Вечерва причина за прекин на натпреварот беа обилните врнежи од снег кои доведоа до прекин во 31-та минута од мечот. По многуте консултации на инволвираните страни во случајот, од УЕФА соопштија дека натпреварот ќе се одигра ...
сите 44 | | | веќе видена

Италијанскиот портал “Tutto Mercato Web” ги објави овогодинешните добитници на наградата за ‘Спортски директот на годината’ и ‘Најдобар млад фудбалер’ кои традиционално ги доделува секоја година. Во категоријата за ‘Спортски директор на годината’ наградата замина во рацете на Бепе Марота од Јувентус кој доби повеќе гласови од Даниеле Фаџано(Трапани) и Валтер Сабатини(Рома). Наградата пак за ‘Најдобар млад фудбалер’ ја доби Доменико Берарди од Сасуоло кој е во ко-сопственост со екипата на Јувентус, пред Хашим Маштур(Милан) и Леонардо Капеци(Фиорентина).
| | веќе видена

Натпреварот од 18то коло во Серија А, на Јувентус арената помеѓу Јувентус и Рома ќе се одржи на 05.01.2014 недела, во 20:45 часот (претходниот датум беше 06.01.). Износот за картите би биле во ранг на дерби натпреварите, досега тоа беше 80 еур на трибината Family. Точниот износ на картите Јувентус го објавува на својата страна на десетина денови пред натпреварот. Доколку сакате карти за трибините позади головите, потребна е Tessera dello Tifoso. Резервација на карта се прави со уплата на аконтација од 3100 денари. Рокот за резервација е четврток 12.12.2013 г до 10:00 часот. Вкупниот износ за картата се доплаќа по објавувањето на цената на сајтот на Јувентус. Уплатата се врши на нашата жиро-сметка. Понудата важи САМО за членови на здружението (DOC Members), регистрирани за сезоната 2013/2014. Еден член може да нарача една карта. Доколку не сте член можете да се зачлените, зачленувањето сеуште трае и повеќе податоци за тоа ОВДЕ. Бројот на карти е ограничен и со уплатата за карта нема гаранција дека ќе се ...
| | веќе видена

Натпреварот од 1/8 финалето во Тим Купот на Италија помеѓу Јувентус и Авелино ќе се одигра во среда 18 декември од 21 часот на Јувентус Арената. Иако овој натпревар требаше на се одигра на 8 или 9 јануари 2014, сепак од сеуште неразјаснети причини од италијанската лига се решија да го променат терминот на одигрување единствено на овој натпревар. Доколку Јувентус ја совлада екипата на Авелино следен противник во 1/4 финалето од Купот ќе биде подобриот од дуелот помеѓу Рома и Сампдорија , натпревар кој бјанконерите ќе го одиграат на 21 јануари на гостински терен.
сите 79 | | | веќе видена

Клаудио Маркизио и Доменико Берарди поради четвртиот жолт картон заработен на предходниот натпревар ќе го пропуштат следниот меч во Торино на кој Јувентус ќе биде домаќин на екипата на Сасуоло во сабота од 20:45. Отсуството на Маркизио од средниот ред ќе биде дополнителен проблем за тренерот Конте, посебно поради повредата на Андреа Пирло што најверојатно ќе предизвика враќање на Квадво Азамоа на својата природна позиција во ‘срцето’ на средниот ред на која настапуваше пред доаѓањето во Јувентус од Удинезе. Тоа би значело дека еден од Пелузо или Де Чеље ќе стартува на левата бочна позиција. Голем хендикеп кај гостинскиот тим на овој натпревар ќе биде отсуството на најдобриот фудбалер на Сасуоло, 19 годишниот Доменико Берарди кој е во ко-сопственост со Јувентус и кој со 7 постигнати голови блеска во дресот на Сасуоло сезонава.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерите на Јувентус веќе се во Истанбул каде околу 19 часот пристигнаа на Ататурк аеродромот, по што со полициска придружба се упатија кон хотелот во кој ќе бидат сместени. Комплетниот играчки состав се најде на списокот на тренерот Конте за патувањето во Истанбул, со исклучок на Уазим Буи кој не е пријавен на листата во УЕФА и е единствениот фудбалер кој остана во Торино. Со тимот отпатуваа и повредените Симоне Пепе , Себастијан Џовинко , Андреа Пирло и третиот голман Рубињо кои го пропуштија гостувањето во Болоња, а од клубот сеуште нема информација за повредата на Мирко Вучиниќ која ја заработи на последниот првенствен натпревар. Според она што засега се шпекулира во медиумите во Италија, Јувентус на овој натпревар ќе настапи со стандардната 3-5-2 формација со следните фудбалери: Буфон – Барѕаљи, Бонучи, Киелини – Лихштајнер, Видал, Погба, Маркизио, Азамоа – Тевез, Љоренте . Турк Телеком Арената е комплетно распродадена за овој натпревар на кој покрај 50.000 домашни навивачи ќе има и 2.000 навивачи на ...
сите 3 | | | веќе видена

“Точно е, не почнавме најдобро но се вративме во трката за првите две места и сме во позиција да се квалификуваме во наредната фаза. За да успееме треба да тренираме напорно и да играме интелигентно, како и секогаш, да останеме фокусирани и постојано да имаме контрола на играта. Не треба да стравуваме и ако дадеме 100% од себе ќе успееме да се квалификуваме”.
сите 43 | | | веќе видена

УЕФА го делегираше еден од најдобрите свои судии во моментов Педро Проенса за главен арбитар на натпреварот помеѓу Галатасарај и Јувентус кој се игра во вторник во Истанбул. Португалецот Проенса има импресивно ‘CV’ во својата досегашна кариера, судејќи го финалето од Лигата на Шампионите во сезоната 2011/2012 помеѓу Баерн Минхен и Челзи, а истата година му беше доверено и финалето на Европското првенство помеѓу Шпанија и Италија. Ова ќе биде втор натпревар за 43 годишниот арбитар на кој ќе ја дели правдата на екипата на Јувентус, откако во минатата сезона беше главен судија на натпреварот од Лигата на Шампионите во Лондон помеѓу Челзи и Јувентус кој заврши нерешено 2:2.
сите 8 | | | веќе видена

Доцна попладнево во Бразил беа извлечени групите за Светското првенство во фудбал на кое бразилците ќе бидат домаќини следната година. Од она што е интересно за нас во однос на бјанконерите кои изборија настап со своите репрезентации на ова првенство, Мартин Касерес со репрезентацијата на Уругвај се најде во иста група со Италија за која на ова првенство се очекува со сигурност да настапат Буфон, Барѕаљи, Бонучи, Киелини, Пирло и Маркизио додека на повик се надеваат и Огбона и Џовинко . Заедно со репрезентациите на Уругвај и Италија во групата Д се репрезентациите на Англија и Коста Рика. Артуро Видал и Маурисио Исла се најдоа во групата Б заедно со репрезентацијата на Шпанија и ќе играат против Фернандо Љоренте кој сеуште нема загарантирано место за црвената фурија во тимот кој ќе патува за Бразил. Покрај нив, за пласман понатаму ќе се борат и националните селекции на Холандија и Австралија. Стефан Лихштајнер и Пол Погба исто така ќе ги вкрстат копјата меѓусебе откако репрезентациите на Швајцарија и ...
сите 34 | | | веќе видена

И на следниот натпревар на домашен терен против екипата на Сасуоло ќе се спроведува кампањата “Gioca con me … Tifa con me” , кампања која беше успешно реализирана на предходниот натпревар со Удинезе на кој имаа можност да присуствуваат над 12.000 дечиња на Јувентус Арената. Затворањето на Curva Sud и Curva Nord трибините беше причина од Јувентус да се решат на ваков чекор, за исполнување на двете трибини со дечиња на возраст од 6 до 13 години од основните училишта и фудбалските школи од градот Торино. Откако Италијанската фудбалска федерација позитивно одговори на барањето на Јувентус за спроведување на оваа кампања во соработка со националната комисија на УНЕСКО, на Јувентус Арената минатиот викенд се оствари сонот на многу дечиња – одблиску да ги бодрат и да навиваат за своите омилени фудбалери. По одлежаната суспензија, за овој натпревар ќе биде отворена Curva Nord трибината, додека околу 9.000 дечиња повторно ќе имаат можност да го проследат натпреварот Јувентус – Сасуоло од Curva Sud трибината. ...
сите 2 | | | веќе видена

ФИФПро , светската унија на фудбалери, и ФИФА денес го објавија списокот на 15 фудбалери од средниот ред кои влегоа во потесниот избор од 55 фудбалери за ФИФА ФИФПро најдобрите 11 за 2013-та година кои ќе бидат објавени на 13 јануари 2014 во Цирих. На оваа листа се најдоа и двајца фудбалери на Јувентус, Артуро Видал и Андреа Пирло кои со своите одлични настапи годинава заслужено се на оваа листа меѓу 15-те најдобри фудбалери од средниот ред. Покрај Видал и Пирло, во конкуренција за влез во идеалните 11 се уште и: Чаби Алонсо, Герет Бејл, Серхио Бускетс, Стивен Џерард, Андрес Иниеста, Иско, Месут Озил, Марко Ројс, Франк Рибери, Арјен Робен, Бастијан Швајнштајгер, Јаја Туре и Чави. Предходно, во истиот избор на листата меѓу петте најдобри голмани се најде и Џиџи Буфон заедно со Икер Касиљас, Петр Чех, Мануел Ноер и Виктор Валдез.
сите 2 | | | веќе видена

Симоне Пепе , Себастијан Џовинко , Андреа Пирло , Уазим Буи и третиот голман Рубињо поради повреда вечерва не отпатуваа со останатите фудбалери за Болоња. По ‘одлежаната’ суспензија поради жолти картони на располагање повторно е Квадво Азамоа , а по ситната повреда која ја заработи за репрезентацијата на Чиле во тимот се враќа Маурисио Исла . За овој натпревар повик доби и голманот на младинскиот тим Џанмарко Вануки . Ова е комплетниот тим на кој тренерот Конте ќе смета за утрешното гостување во Болоња. 1 Буфон, 3 Киелини, 4 Касерес, 5 Огбона, 6 Погба, 8 Маркизио, 9 Вучиниќ, 10 Тевез, 11 Де Чељe, 13 Пелузо, 14 Љоренте, 15 Барѕаљи, 16 Мота, 19 Бонучи, 20 Падоин, 22 Азамоа, 23 Видал, 26 Лихштајнер, 27 Кваљарела, 30 Сторари, 33 Исла, 35 Вануки.
сите 23 | | | веќе видена

Паоло Мацолени ќе биде главен судија на утрешниот натпревар помеѓу Болоња и Јувентус кој се игра од 20.45 на Ренато Дал’Ара. Ова е втор натпревар за Мацолени сезонава на кој ќе ја дели правдата на Јуве по победата над Торино од 1-0. Вкупно досега на 14-те натпревари на кој судел, Јувентус има скор од 9 победи, 4 нерешени резултати и 1 пораз. Помошници на Мацолени ќе бидат Посадо и Марацо , а четврт судија Ди Либераторе .
| | веќе видена

Во пресрет на утрешниот натпреварот во Болоња, тренерот на Јувентус утрово одржа прес-конференција , на која се дискутираше можната формација, состојбата со Лихтштајнер и обновувањето на договорите со некои од иргачите во тимот. Утре Јувентус гостува на Болоња, а во вторник преостанува последното коло од групата во Лигата на Шампионите, каде Јувентус гостува во Истанбул и мора да се врати непоразен за да продолжи во ова престижно натпреварување. Оттука се појавуваат шпекулации дека „Мистер“ ќе направи голема измена во составот во утрешниот натпревар, односно Јувентус ќе се штеди за натпреварот во вторник. „Јасно е дека натпреварот против Болоња ќе биде многу тежок, тие се тим кои се во добра физичка кондиција, имаат добра форма, па затоа очекуваме тежок наптревар, тврд“ – им одговори на новинарите Конте. Влегуваме во натпреварот со голема концентрација, односно размислуваме само за натпреварот против Болоња. Ние цело време така функционираме, тоа нема да се смени. Затоа ќе ги одберам тие за кои сметам дека ...
сите 23 | | | веќе видена

‘Раџа Наинголан во Јуве’ е тема која две – три сезони наназад редовно се споменува и станува актуелна со приближувањето на трансфер пазарот. Доста актуелна во последните денови од летниот преоден рок, но сепак предоцна за било каков договор поради неможноста на ‘сардинијците’ да најдат соодветна замена за белгиецот за краткото време кое преостануваше до затворањето на летното меркато. Дополнително ‘масло’ на огнот додаде и Масимо Челино , претседателот на Каљари со изјавата од пред десетина дена дека неговиот најдобар фудбалер во Јануари би можел да замине во Јувентус, бидејќи Марота веќе две години притискал за негов трансфер во Торино. Според “ Goal.com Italia ” токму двајцата(Марота и Челино) биле забележани минатата недела на ручек во Милано каде покрај другото како главна тема на разговор било името на Наинголан . Жестока конкуренција се очекува од екипата на Интер, која исто така одамна го има пикирано белгиецот како засилување за средниот ред, посебно по доаѓањето на новиот сопственик од кој фановите ...
сите 11 | | | веќе видена

Јувентус ќе биде без Андреа Пирло барем до крајот на оваа година, откако денешните тестови покажаа повреда на лигаментот на коленото. Пирло го заврши натпреварот со Удинезе уште во 15тата минута, по здобивањето на удар во десното колено. Медицинските прегледи утврдија повреда од втор степен на лигаментot на десното колено. Медицинскиот тим не може со точност да го одреди периодот на опоравување, но за ваквите повреди вообичаено е најмалку еден месец, можеби два. Ова ќе биде хендикеп за Јувентус пред последниот натпревар во Лигата на Шампионите во групната фаза, во кој на Јувентус против Галатасарај во Истанбул му е потребен само бод за продолжување во следната фаза од ова натпреварување.
сите 16 | | | веќе видена

По пауза од скоро два месеци по повредата која ја заработи на натпреварот со Галатасарај од Лигата на Шампионите, Стефан Лихштајнер се враќа во тимот за натпреварот со Удинезе. Ова е одлична вест како за тренерот Конте така и за фановите на Јувентус со оглед на тоа дека ова е една од најпроблематичните позиции во тимот каде нема соодветна замена за одличниот ‘Форсет Гамп’. По повредата за време на репрезентативните обврски во тимот се враќа и Андреа Барѕаљи , како и Анџело Огбона и Леонардо Бонучи кои поради суспензија го пропуштија предходниот натпревар во Ливорно. Поради четвртиот жолт картон натпреварот со Удинезе го пропушта Квадво Азамоа , како и сеуште неопоравените Симоне Пепе , Себастијан Џовинко , Уазим Буи и Маурисио Исла . Ова е листата на повикани фудбалери за утрешниот натпревар: 1 Буфон, 3 Киелини, 4 Касерес, 5 Огбона, 6 Погба, 8 Маркизио, 9 Вучиниќ, 10 Тевез, 11 Де Чељe, 13 Пелузо, 14 Љоренте, 15 Барѕаљи, 16 Мота, 19 Бонучи, 20 Падоин, 21 Пирло, 23 Видал, 26 Лихштајнер, 27 Кваљарела, 30 ...
сите 3 | | | веќе видена

next