Фемина

Војвотката Кетрин се очекува следниот месец да го роди своето трето дете. Но, напредната бременост не ја спречува да ги испочитува кралските обврски. 36-годишната сопруга на принцот Вилијам денес присуствуваше на отворањето на новите простории на Place2Be, хуманитарна организација посветена на менталното здравје на децата. За таа прилика, Кетрин носеше син фустан од брендот за трудничка облека Seraphine. Според информациите до кои дојдоа британските медиуми, Кетрин и Вилијам наводно не го знаат полот на бебето и сакаат да биде изненадување. Се претпоставува дека Кетрин ќе се породи околу 23 април.
сите 9 | | | веќе видена

Доналд и Меланија Трамп ги поканија во Белата куќа израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху и неговата сопруга Сара. За официјалната средба и двете дами избраа комбинации во светлосина боја и обувки од Кристијан Лобутин. 47-годишната прва дама на САД носеше палто од Макс Мара. Неколку дена претходно, Меланија присуствуваше на самит посветен на кризата со опоиди во САД. Облечена во костум од Ралф Лорен, таа одржа краток говор додека до неа стоеше мајка на момче кое неодамна починало како последица на предозирање со дрога.
сите 30 | | | веќе видена

Ким Кардашијан е главното лице на мартовското издание на „Вог“ Индија. 37-годишната ѕвезда од „Keeping Up with the Kardashians“ позираше во креации од индиски дизајнери, но и од светски познати брендови, пред објективот на Гред Суолс. На самата корица уредниците го поставуваат прашањето „Зошто 160 милиони луѓе се опседнати со неа?“. Во рамките на интервјуто, новинарите ја посетуваат Ким дека започна како стилистка и ја запрашаа дали очекувала нејзината кариера да се развива на овој начин. „Не очекував. Мислев дека ќе имам свој бутик. Мислев дека нема да продолжиме со снимањето по 1 или 2 сезони“ – рекла таа.
сите 25 | | | веќе видена

Рејчел Шентон доби Оскар за филмот „The Silent Child“, а својот говор го искористи за да оствари ветување кое му го дала на глуво девојче со кое глуми во наградениот филм. Имено, 30-годишната актерка ѝ ветила на 6-годишната Мејзи Слај дека доколку добијат награда за заедничкиот филм, ќе одржи говор на знаковен јазик и токму тоа и го направи. Шентон ја прими златната статуетка за Најдобар краткометражен филм за „The Silent Child“ чие сценарио го напишала самата таа, инспирирана од приказната за нејзиниот татко кој го изгубил слухот како последица на хемотерапија. „Ѝ дадов ветување на нашата шестгодишна главна актерка дека ќе зборувам и на знаковен јазик. Се извинувам што ми се тресат рацете. Нашиот филм е за глуво дете родено во светот на тишината. Сторијата не е преувеличена за филмот, ова се случува. Милиони деца ширум целиот свет живеат во тишина и се соочуваат со комуникациски бариери и особено пристап кон образование. Глувоста е тивка попреченост, не можеш да ја видиш и не е опасна по живот. Затоа ...
сите 35 | | | веќе видена

Софија Вергара и Џо Манганиело им се придружија на добитниците на Оскар во прославувањето. Холивудскиот пар беше поканет на забавата на Vanity Fair во Беверли Хилс. 45-годишната актерка избра елегантна креација од високата мода. Фустанот со наметка е дело на британската модна куќа Ралф и Русо.
сите 31 | | | веќе видена

На 25 февруари принцот Филип Караѓорѓевиќ и принцезата Даница станаа родители. Кралскиот пар го претстави пред светот новородениот син Стефан на настан за новинарите во Белиот двор во Белград. 36-годишниот принц на Србија и неговата 31-годишна избраничка гордо позираа со малиот син. Стефан е прво машко дете во кралското семејство родено на територијата на Србија во 90 години и е трет во редот на престолонаследници. „Да живее Стефан“ – со солзи во очите рекол неговиот дедо Александар Караѓорѓевиќ. Принцот Филип и принцезата Даница стапија во брак во октомври минатата година.
сите 3 | | | веќе видена

Можете да го разгледувате универзумот и да барате некој што ги заслужува вашите љубов и внимание или едноставно можете да ја посетите веб-страницата на Топ Шоп и до 9 март да уживате во љубовни, слатки, досетливи и практични изненадувања за НЕА. Во месецот на жената, Топ Шоп креираше понуда од специјални подароци за прославување и дарување за саканите мајки, баби, наставнички, пријателки или девојки, подароци што ќе им ја пренесат приказната за тоа колку тие значат. Вие имате можност да заштедите дури до 50% купувајќи од огромниот избор на производи кои им се најомилени на жените. Сигурни сме дека ќе го најдете она што ТАА го посакува. Кликнете ТУКА Комерцијален текст
сите 2 | | | веќе видена

Љубителите на животни е невозможно да останат рамнодушни на фотографиите од кучиња пред и по посвојување. Некои од милениците биле спасени од сигурна смрт. Нивните очи говорат сè...
сите 47 | | | веќе видена

Александра Јанева објави преработка на баладата „Then“ од Ен-Мари, еден од најкарактеристичните вокали на денешницата. Видеото е направено во домашни услови, заедно со нејзиниот лајв бенд 2Be. Аранжманот е на младиот талентиран гитарист Тино Стојановски. „Кога имаш посебна песна од омилена пејачка, а посакуваш да биде твоја, тогаш не ти останува ништо друго освен да си направиш преработка за душа!“ – пишува Јанева на социјалните мрежи.
сите 11 | | | веќе видена

„Унавита“ е интернационална компанија со американско-хрватско-македонски капитал, лоцирана во Република Бугарија. Компанијата успеа да создаде два препарата кои се силни зајакнувачи на имунолошкиот систем и кои помагаат во борбата со ракот на меките ткива, а исто така помагаат и кај хепатитиси Б и Ц. Производите, „Аносохип“ и „Воталек“, кои се користат во комбинација, се резултат на повеќегодишно истражување, тестирања и строги контроли, според највисоките медицински и фармацевтски стандарди. Истите имаат широк спектар на ефекти во подобрување на здравјето на пациентите. Оваа комбинација од „Аносохип“ и „Воталек“ се користи како дополна во третманот на разни видови на рак како што се: хепатоцелуларен карцином, билијарен карцином, рак на дојка и дебело црево, карцином на простата и бели дробови како и поддршка за време на хемотерапија и радиотерапија. - Состојките содржани во овие два производа имаат силни антиинфламаторни карактеристики. Тие може да ги зајакнуваат и ги стимулираат каналите за детоксификација ...
сите 3 | | | веќе видена

На младиот Дарко Арсов итно му е потребна трансплантација на црн дроб како би се решила неговата лоша здравствена состојба. 37-годишниот Дарко е добитник на Златен медал на Летните олимписки игри на Специјалната олимпијада, одржани во Полска во 2010 година, во категорија: атлетика – дисциплина 50 метри, а покрај учеството во Варшава, Арсов ги бранеше боите на Македонија и во соседна Грција. Во 2011 година, од Атина се врати со Златен медал од Специјалната олимпијада, и тоа во својата дивизија - 25 метри пливање. Поради болеста, тој е спречен да продолжи да се занимава со спортот и музиката, кои беа дел од неговото секојдневие и неуморната желба за победа. Затоа, секој заинтересиран кој сака да помогне, може да го контактира на објавениот телефонски број и да се вклучи во процесот... целта е уште еднаш една и заедничка: да се спаси еден скапоцен живот!
сите 11 | | | веќе видена

Принцезата Шарлин мами воздишки каде и да се појави. 40-годишната шармантна дама заедно со принцот Алберт присуствуваше на доделувањето на Laureus World Sports Awards во Монако. На црвениот тепих, харизматичната принцеза зрачеше со елеганција во бела креација од Стела Мекартни. Кралскиот пар му ја додели наградата Спортист на годината на Роџер Федерер.
сите 8 | | | веќе видена

Џенифер Лоренс интензивно го промовира својот најнов филмски проект „Red Sparrow“. Во изминатата недела, 27-годишната актерка присуствуваше на неколку премиери и промотивни настани. За прикажувањето на филмот во Лондон, Лоренс блесна во креација од Кристијан Диор. Својот стилски избор, таа го надополни со накит од Сара Вајнсток. На филмски настан следниот ден, Џенифер се појави во црн фустан со висок шлиц и длабоко деколте од Версаче. На црниот тепих на синоќешната премиера во Њујорк, холивудската ѕвезда зачекори повторно во креација од модната куќа Диор, на која е заштитно лице веќе неколку години.
сите 15 | | | веќе видена

Со снижувањето на температурите и таложењето на снегот по патиштата започнуваат да се нижат и женските зимски проблеми. Преку илустрации, Русинката Астхик Ракимова прикажува низ што минуваат претставничките на понежниот пол обидувајќи се да бидат модерни и дотерани, а истовремено да се заштитат од студот во овие денови. За да изгледате убаво на работа, мора да користите „магични“ трикови Заборавете на меките и нежни усни во зима „Снежна убавина“ – очекувања vs. реалност Лизгави чизми на мраз Има само еден тип на обувки соодветни за зима Кога топлата зимска облека не ви дозволува да блеснете во омилениот фустан Само еден ден по купувањето на нови ракавици, започнуваат да се множат дупки од ноктите Капата ја диктира фризурата Станува тешко да бидеш заводничка во зима Разлетана наелектризирана коса од плетените џемпери Кога ќе се жртвуваш за да изгледаш модерно Мачната борба да се одговори на телефонскиот повик Како изгледа однадвор, а како одвнатре Волуменозните плетени шалови НЕ секогаш значат убавина, ...
сите 2 | | | веќе видена

Каролина Гочева синоќа ги започна низата концерти кои деновиве ќе се одржуваат во Македонската опера и балет. 37-годишната пејачка блескаше во долга тоалета на вчерашното музичко шоу на кое ја освоуваше публиката со фантастичниот глас. Зад стајлингот на Каролина стои Цаци Пакоска. Музичката ѕвезда објави и како ќе изгледа омотот на нејзиниот нов албум „Извор“. Станува збор за портрет од самата Каролина, насликан од нејзиниот сопруг Михаил Корубин.
сите 42 | | | веќе видена

Синоќа се одржа 21-вото по ред издание на „Златна Бубамара на популарноста“, под слоганот „За подобар живот“. На шоуто во „Борис Трајковски“ присуствуваа бројни јавни личности, а на сцената настапија околу 350 учесници, меѓу кои и Тамара Тодевска. 32-годишната пејачка во блескав комбинезон се појави на сцената заедно со сестра си Тијана. Сребрената креација е дело на Зана Алиу. Подоцна, Тамара се пресоблече во нежен фустан за настапот со Дадо Топиќ. Тодевска сподели и фотографии од подготовките.
сите 23 | | | веќе видена

Алина Загитова и официјално е кралица на мразот. 15-годишната Русинка го освои олимпиското злато во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Грациозната спортистка во слободната програма настапи на музика од „Дон Кихот“ и освои 156.65 поени за да се искачи на врвот на табелата со вкупни 239.57 поени. „Победив. Искрено, ми треперат рацете, затоа што сè уште немам сфатено дека сум олимписка шампионка“ - изјавила таа. Видео Загитова ја остави зад себе својата сонародничка Евгенија Медведева. Второпласираната 18-годишна Русинка, која лизгаше на музика од „Ана Каренина“, ги заврши натпреварувањата со вкупни 238.26 поени. „Денес во мојата програма се чувствував навистина како Ана Каренина во филмот. Оставив сè на мразот. Не се каам за ништо“ - рекла Медведева. Видео Кејтлин Озмонд од Канада се закити со бронза. Потсетете се на настапот за светски рекорд на Алина во кратката програма.
сите 3 | | | веќе видена

Каја Гербер и сестрите Хадид оставија силен впечаток на најновата ревија на Moschino. Славните модели дефилираа со перики и креации во стилот на 60-тите години. Дизајнерот Џереми Скот ја пронајде својата инспирација во теорија на заговор. Имено, една од теориите алудира на тоа дека Џон Кенеди ѝ кажал на Мерилин Монро дека постојат вонземјани и дека таа била убиена поради тоа што сакала да ја сподели тајната информација со јавноста. Потоа и Кенеди бил убиен затоа што ја споделил тајната. Сепак, лудата приказна не завршува тука. „Дали всушност Џеки беше вонземјанин? Дали таа стоеше зад сето тоа? Како е можно да беше толку елегантна и силна ако беше човек? Како е можно некој да е подложен на сета таа болка и сè уште да биде совршен? Беше ли реална? Дали таа е андроид?“ - изјавил Скот, објаснувајќи зошто некои од моделите беа со жолта/сина/зелена кожа.
сите 2 | | | веќе видена

Во изминатата недела, британските медиуми наголемо шпекулираа за разделбата на Шерил и Лиам Пејн, но парот на свој начин покажа дека не се соочува со сериозни љубовни проблеми. 34-годишната пејачка и 24-годишниот пејач заедно зачекорија на црвениот тепих на Британските музички награди, побивајќи ги вестите за раскинување. Шерил избра црн фустан со волуменозен ракав и обувки со впечатлив детаљ со роза. Како и сите други дами, таа во рацете носеше бела роза, во знак на поддршка на движењето #MeToo. Атрактивната пејачка и ѕвездата од One Direction се запознаа за време на снимањето на „The X-Factor“ во 2010 година, кога Лиам се натпреваруваше во шоуто за таленти. Тие за првпат се појавија во јавност како пар во мај 2016 година, а пред 11 месеци станаа родители на синчето Беар.
сите 21 | | | веќе видена

На 4 март ќе се одржи 90-тото по ред доделување на наградите на Академијата за филмски уметности и науки. Во категоријата Најдобра оригинална песна се номинирани пет музички нумери, кои ќе учествуваат во трката за Оскар. Додека да дознаеме каде ќе отидат златните статуетки, слушнете ги номинираните песни и изберете која според вас заслужува да ја добие престижната награда во оваа категорија. „This Is Me“ од „The Greatest Showman“ Кила Сетл ја исполнува песната снимена за филмот „The Greatest Showman“, во кој главна ѕвезда е Хју Џекман. За музиката и текстот се заслужни Бенџ Пасек и Џастин Пол. „Remember Me“ од „Coco“ „Coco“, поради кој оваа година се полнеа киносалите, покрај за Најдобар анимиран филм , доби номинација и во категоријата Најдобра оригинална песна . „Remember Me“ е напишана од Роберт Лопез и Кристен Андерсон-Лопез. „Mystery Of Love“ од „Call Me by Your Name“ Американскиот музичар Суфјан Стивенс ја напиша и изведе песната „Mystery Of Love“ за романтичната драма „Call Me by Your Name“. „Stand Up ...
сите 3 | | | веќе видена

next