Фемина

Уметноста на подарувањето е вештина која не ја поседува секој. Понекогаш ни е потребна мала помош за да избереме соодветен подарок за саканиот, кој ќе биде полн погодок и ќе предизвика среќа и задоволство во неговите очи. Иако добро познатата изрека гласи: „Важна е намерата“ , сепак сите, без исклучок, ги сакаат внимателно избраните подароци. Навистина, секогаш можете директно да го прашате партнерот со каков подарок би се израдувал најмногу, но елементот изненадување изостанува од овој план, а мора и да се признае дека не е баш најинтересниот и најинвентивниот начин за подарување. Дополнително, ова и не е секогаш идеално решение, со оглед на фактот што најголем дел од партнерите одговараат дека не сакаат ништо. За да стигнете до идеалниот подарок, треба вистински да се потрудите. Различни фактори може да влијаат врз изборот на подарокот, но најголемиот проблем е најчесто имагинацијата. Што и како да се подари во совршениот момент, без разлика дали станува збор за роденден, годишнина од врската, дипломска ...
сите 7 | | | веќе видена

Плускавците на нозете се чест проблем, особено во текот на топлите месеци од годината. Непријатните и болни меури се појавуваат како резултат на триење и иритација на горниот слој на кожата. Повеќето плускавци се исполнети со проѕирна течност, но може да бидат и полни со крв или гној ако се воспалени и инфицирани. Доколку имате проблем со плускавци, следните домашни лекови ќе ви помогнат побрзо да се ослободите од нив. Алое вера Алое вера е одличен избор за справување со плускавците. Ова растение изобилува со состојки кои имаат антиинфламаторно дејство, па според тоа го намалува црвенилото и воспалението. Дополнително, поради големото количество на вода што го содржи, алое верата овозможува хидратација на проблематичната област, со што се забрзува процесот на заздравување, особено доколку плускавецот е веќе пукнат. Ставете свеж алое вера гел на плускавецот и оставете го да се исуши. Потоа исплакнете го со млака вода. Друга опција е да го комбинирате алое вера гелот со масло од една капсула витамин Е. Зелен ...
сите 11 | | | веќе видена

Децата имаат потреба од нашите зборови , независно дали преку нив ја искажуваме нашата љубов или поддршка или пак ги учиме како правилно да се однесуваат. Но, додека зборовите кои ги изговараме додека сме лути можат да остават трајни лузни, други имаат моќ да ја зголемат детската самодоверба и да создадат здрави навики кај нашите најмили. Користете ги мудро зборовите! Еве кои нешта треба што почесто да му ги кажувате на вашето дете: „Те сакам безусловно.“ Детските лудории се бескрајни – скршена играчка, паѓање од височина, извалкан мебел... Да, можеби понекогаш чувствувате дека стоите на работ на лудилото, но не дозволувајте вашето дете да мисли дека љубовта кон него ви се намалила само поради лоша постапка. Децата имаат потреба да знаат дека родителите не им поставуваат услови за да ги сакаат и дека нивната љубов постои и кога прават грешки. „Пријателите ќе доаѓаат и ќе си одат.“ Други деца ќе му го кршат срцето на вашето малечко. Тие ќе го разочаруваат, ќе му вртат грб и ќе го обесхрабруваат. И тоа е ...
сите 15 | | | веќе видена

Фолната киселина , позната уште како витамин Б9, спаѓа во групата на витамини Б, кои се хидросолубилни (растворливи во вода). Овој витамин учествува како коензим во разни биохемиски реакции (синтеза на пурин и пиримидин, синтеза на метионин и друго). Недостатокот на фолна киселина може да доведе до низа здравствени проблеми: мегалобластна анемија, дефекти на невралната туба при развој на плодот кај бремени жени, покачување на нивото на хомоцистеинот што доведува до други пореметувања итн. Мегалобластната анемија предизвикана од фолатен дефицит настанува поради нарушување во процесот на создавање на „здрави“ еритроцити. При оваа состојба, наместо нормални еритроцити, коскената срцевина продуцира нефункционални еритроцити. Бидејќи еритроцитите се задолжени за транспортот на кислород, а нивната продукција е нарушена, се јавува анемија. Причини Постојат повеќе причини за појава на анемија предизвикана од дефицит на фолна киселина. Може да станува збор за: Нутритивни причини. Најчесто, недостигот на фолна ...
сите 10 | | | веќе видена

Крвта е витално важна течност во организмот која извршува многубројни функции. Таа се состои од крвна плазма и крвни клетки (еритроцити, леукоцити и тромбоцити). Една од најважните функции на крвта е транспортот на кислород од белите дробови до ткивата. Тоа се остварува благодарение на еритроцитите, односно на хемоглобинот – протеин кој се наоѓа во еритроцитите. Доколку, поради било која причина настане намалување на концентрацијата на хемоглобинот, односно апсолутно намалување на бројот на еритроцитите, се јавува состојба позната како анемија. Во зависност од тоа според кои критериуми се прави класификација, разликуваме разни типови анемии. Анемијата која се јавува поради недостиг на витамин Б12 морфолошки е макроцитна мегалобластна анемија – еритробластите имаат волумен поголем од нормалниот (мегалобласти). Причини за појава Бидејќи овој тип мегалобластна анемија се јавува поради недостиг на витамин Б12, потребно е да се открие што довело до дефицит на овој витамин. Најчести причини за недостиг на ...
сите 10 | | | веќе видена

Мечтаете за светла иднина и чувство на исполнетост поттикнато од остварување на сонот за значаен успех? Кој не сака да биде успешен? Исполнети цели, горди лица, добра плата – секоја амбициозна личност посакува еден ден со задоволство да се нарече успешна. Но, успехот не доаѓа случајно. Не постои магична формула за вивнување кон врвот. Само присвојувањето на добри навики и негувањето на решителност, упорност и дисциплинираност вродува со плод. Па, што можете да научите од оние кои постигнале многу? Успешните луѓе: Не „трчаат“ до бескрај по плата, туку по среќа. Парите никогаш не се доволно, секогаш може повеќе. Бркањето на што поголема плата е потера која никогаш не завршува, цел која никогаш нема да биде исполнета и успех кој никогаш нема да биде постигнат. Во еден момент треба да кажете „Имам доволно“ за да можете да се фокусирате на она што е навистина важно – на вас, на сопствената среќа и на сè што имате покрај себе. Знаат да кажат „не“. Подобро е да кажете „не“ ако не можете да исполните одредена ...
сите 18 | | | веќе видена

Од сите вербални оружја кои децата ги имаат во своите ракави, зборовите „Те мразам“ можат да им нанесат најголема штета на емоциите на мајките. Насолзените очи, моменталната лутина и сомневањето во родителските квалитети се само некои од последиците кои зборовите на презир можат да ги предизвикаат. Ако неодамна сте ги слушнале овие зборови од устата на вашето малечко, не сте сами. Речиси секоја мајка во одреден период од животот се соочува со вашиот проблем. Но, дали вашето дете навистина чувствува омраза кон вас? Одговорот е „не“. Децата имаат ограничен речник. Тие не знаат да објаснат кога се лути, фрустрирани или кога нешто лошо им се случило, па најчесто зборовите „Те мразам“ се нивниот начин за да ви ги пренесат своите емоции или за да го добијат она што го сакаат. Еве како да се справите со оваа ситуација: Одолејте му на искушението да му возвратите на ист начин. Можеби скршеното срце ќе ве натера да возвратите во иста мера, кажувајќи му на вашето дете „И јас те мразам“ , но така нема да го решите ...
сите 12 | | | веќе видена

Бројните часови минати на работното место неминовно овозможуваат зближување со колегите. Сепак, не секој колега е скроен да биде ваш најдобар пријател. Здравите колегијални односи на работното место се базирани на учтивост, заемна почит и придржување кон пишани и непишани правила за однесување. За жал, голем дел од луѓето се навикнати да ги надминуваат границите на туѓата приватност, па се желни да ѕирнат и во вашиот приватен живот. Мотивацијата на ваквите љубопитни душкала може да биде различна, а последиците непријатни. Најчесто се жедни за информации и не можат (или се преправаат дека не можат) да сфатат зошто не сакате да ги отворите завесите на вашата приватност и да споделите што ви се случува надвор од работното место и подалеку од канцелариското биро. Како да ги препознаете душкалата на работа? Несигурни Голем дел од луѓето се соочуваат со комплекс на пониска вредност и се во костец со сопствените несигурности. Токму затоа сметаат дека е потребно да имаат повеќе информации за луѓето кои ги ...
сите 37 | | | веќе видена

Пронаоѓањето соодветна работа по дипломирањето може да биде мачно и исцрпувачко искуство, особено во време во кое сме соочени со општа економска криза, нелојална конкуренција и сурови услови за постигнување успех. Сепак, многубројните пречки на патот треба да се сфатат како предизвик и да послужат како дополнителна мотивација за постигнување на целта. Во продолжение ви нудиме совети кои ќе ви помогнат да го истренирате умот и да го сочувате разумот додека сте фатени во костец со предизвикот наречен барање работа. Сфатете го барањето работа како вистинска работа. До моментот додека да влезете на списокот на вработени лица, барањето работа е всушност ваша работа. Тоа подразбира целосна посветеност, вложување многу време и енергија, секојдневно пребарување по огласи, подготвување на CV -а и мотивациски писма прилагодени на огласите, подготовка за интервјуа пред огледало, усовршување на комуникациските вештини. Откажувањето од активната потрага по работа значително ги намалува шансите за успех. Бидете ...
сите 24 | | | веќе видена

Интервјуто за работа може или да ви ја стави в скут работата која ја посакувате или да предизвика потенцијалниот работодавач веднаш да ги фрли в канта вашите документи за кандидирање. Сфатете ја таа средба лице в лице како единствена можност да оставите позитивен впечаток и да го убедите одговорното лице дека вие сте вистинската личност за пополнување на отвореното работно место. За жал, брзиот јазик и нервозата често знаат да ги уништат и неколкумесечните подготовки на кандидатите и да создадат погрешен впечаток кај потенцијалниот работодавач. Денес конкуренцијата на пазарот на трудот е толку голема што вистинско чудо е да ве повикаат на интервју. Па, кога ќе добиете шанса да се истакнете, не треба да си дозволите да ја фрлите во вода. Ако сте во потрага по нова работа, еве кои нешта не треба да ги премолчите на првото интервју: „Извинете што доцнам, но (изговор).“ Доцнењето доаѓа во предвид само ако сакате да го започнете интервјуто за работа на лош начин. Се разбира, тоа не е вашата цел. Точноста е од ...
сите 24 | | | веќе видена

Секоја врска мајка-ќерка е комплексна, магична и уникатна како снегулка. Мајките можат да сочувствуваат со своите „принцези“, да прочитаат со поглед од каде доаѓаат нивните солзи или прикриени насмевки, да ги истрпат нивните „хистерични“ испади, но и цврсто да се исправат пред нив за да им одржат драгоцени лекции Па, што треба секоја мајка да ја научи својата наследничка? Листата е бесконечна, но од некаде мора да се почне... Секогаш биди смела и љубопитна, понекогаш биди себична, а никогаш наивна. Ќе добиваш искрени комплименти, но и ласкања кога некој сака да те искористи. Научи да ги разликуваш едното од другото. Не се стреми да изгледаш како девојките од списанијата и рекламите. Тие не се реални. Кожа без пори? Смешно. Игнорирај ги малите несовршенства, сите ги имаме. Совршенство не постои, но ти за некои личности (како мене) си совршена. Кога ќе здогледаш привлечна дама, дај ѝ комплимент. Не биди како девојките/жените кои злобно би ѝ барале маани. Омаловажувањето на другите не ја зголемува ...
сите 12 | | | веќе видена

На сите ни се има случено да ја изгубиме самоконтролата пред трпеза полна со вкусни деликатеси и потоа да се соочиме со физичките последици од прејадувањето. За време на празниците, кога масите се преполни со јадења во текот на целиот ден, многу лесно може да се случи да претерате со храната. Во таков случај, следните совети и вежби ќе ви помогнат да се чувствувате подобро: Што можете да направите веднаш? Џвакајте ѓумбир или напијте се чај од ѓумбир. Докажано е дека ѓумбирот е ефективен природен лек при нагони за повраќање, гасови, подуеност и стандардна болка во стомакот. За најбрзи резултати, едноставно земете парче ѓумбир и џвакајте го. Доколку не можете да го поднесете силниот вкус на ѓумбирот, не мора да го консумирате сиров, туку направете си чај од ѓумбир. Почестете се со чај од нане. Нашите баби и мајки имаа право, чајот од нане е спасител при болки во стомакот, подуеност и грчеви. Или пак со чај од камилица. Ако не ви се допаѓа чајот од нане, можете да го замените со чај од камилица. ...
сите 15 | | | веќе видена

Секое работно место е уникатен спој на луѓе на различни возрасти и со специфични карактери кои постојано комуницираат, насочувајќи се кон една иста цел. Секоја индивидуа од тој колектив со себе носи единствени ставови и идеи и со нивна помош гради специјални односи со останатите колеги. Успешното поврзување со колегите е далеку поразлично и потешко од склопувањето пријателства. Во деловниот свет грешките во интерперсоналните односи не поминуваат неказнети. Ако не сакате да бидете осамената личност во канцеларијата, тема на секојдневните озборувања или лицето со најниска репутација, еве кои грешки треба да ги избегнувате во односите со колегите: Ги носите домашните проблеми на работното место. Сигурно сте сретнале една од оние личности кои кога ќе се скараат дома, го мразат цел свет. Влегуваат во канцеларијата со насобрани веѓи, забораваат да кажат „Добро утро“ , шират негативна енергија, а понекогаш си наоѓаат и „жртви“ врз кои ги истураат своите фрустрации. Не си дозволувајте сликата за вас во очите на ...
сите 29 | | | веќе видена

Ах, веќе е понеделник. Забавата и слободното време ви се ограничуваат, а работните обврски ви грабаат огромен дел од денот. За жал, понеделникот секогаш доаѓа, не можете да избегате од него. Но, можете да ги промените своите чувства кон овој „омразен“ ден. Еве неколку предлози како да го засакате почетокот на работната седмица: Користете ги викендите максимално. Мала е веројатноста дека ќе имате одличен понеделник ако сте имале мизерен викенд. Колку и да сте амбициозни и посветени на кариерата, мора викендите да ги користите за максимално да уживате и да се релаксирате. Посетувајте нови и нови туристички места, испробувајте нови специјалитети, организирајте семејни и друштвени прослави без повод. Кога имате убави спомени во главата од викендот, ќе се чувствувате позадоволни од животот и ќе ги потиснете на дното негативните емоции кои се раѓаат од помислата на омразениот понеделник. Припремете си привлечна/нова модна комбинација. Изгледајте блескаво во понеделник и така и ќе се чувствувате. Припремете си ...
сите 29 | | | веќе видена

Преку глава ви е од броење на деновите за да го следите вашиот менструален циклус? Сега има лесен начин во секој момент точно да знаете кога ќе настапи месечниот циклус, предвиденото времетраење на циклусот, како и можност за дополнително предвидување на вашите плодни денови – мобилната апликација Caffetin Menstrual. Македонската апликација е изработена од Алкалоид и е наменета за сите припаднички на понежниот пол кои користат смартфон со Android или iOS платформа. Преку неа можете да водите сопствена евиденција за циклусот и едноставно да се подготвите за „оние“ денови во месецот. Преземи за Android » Преземи за iOS » Овозможено е користење календар за визуализација на којшто може да се обележат сите нешта поврзани со циклусот и со овулацијата на жената, како симптоми, расположение, забелешки, користење таблети за намалување (неутрализирање) на болката и сл. Освен календарот, можно е и водење дневник за менструација, плодност и за овулација, како и водење месечна и неделна статистика и правење споредби. ...
сите 9 | | | веќе видена

Кога ќе се каже витамин Ц , првата асоцијација на повеќето од нас е портокал. И навистина, портокалите го заслужуваат добриот имиџ, бидејќи се богати со овој витамин. Поконкретно, во еден мал портокал има околу 50 mg витамин Ц. Ако се земе предвид дека препорачаната дневна доза витамин Ц за возрасна жена е 75mg, значи дека со консумацијата на само два портокали ќе успеете да ја надминете. Сепак, има овошни плодови и зеленчуци кои содржат повеќе витамин Ц од портокалите. Црвени пиперки Благите црвени пиперки најчесто се дел од македонската кујна како ајвар или лутеница. Но, сè почесто треба да ги вклучуваме сирови во салати за да ја извлечеме максимално нивната моќ. Една шолја исполнета со црвени пиперки исечени на ленти содржи импресивни 231mg витамин Ц. Брокули Не е тајна дека брокулите се суперхрана. Изобилуваат со најразлични витамини и минерали и се фантастични сојузници за зачувување на здравјето. Во една шолја полна со свежи исечкани брокули има 81mg витамин Ц. Јагоди Неодоливите јагоди не само ...
сите 9 | | | веќе видена

Многу родители сметаат дека нивните малечки не се доволно зрели за да извршуваат домашни обврски или пак дека со давањето на задачи им го уништуваат детството и им го кратат времето за игра. За жал, тоа е многу погрешно , бидејќи детето од мали нозе треба да се научи да помага и да сфати дека мама не е единствената личност одговорна за грижата за домот. Преку обврските, детето се учи на одговорност и се чувствува дека е важно и корисно, а на родителите им се олеснува мисијата да израснат вредно дете кое не е разгалено. Стратешки вклучувајте го вашето дете во грижата за домот. Во зависност од неговата возраст, ова се обврските кои тоа може да ги исполнува: 1-2 години По дувањето на првата роденденска свеќичка научете го вашето малечко да: Помага при собирањето играчки; Ги става валканите алишта во корпата; Помага при чистењето на нередот кој го направило; Ви носи определен предмет како чевли, играчка, облека и сл. кој сте му го побарале. Доколку детето сака да ви помогне и во друга домашна обврска, а ...
сите 23 | | | веќе видена

Свадбата на Хана и Тајлер Ноланд имаше непосакуван крај. Откако младенците се поздравија со гостите и се качија во кабриолет за да ја напуштат прославата со стил, возачот тргна нагло и ги остави сите со подзинати усти. За среќа, Хана и Тајлер не биле повредени. Видеото мами насмевки низ целиот свет.
сите 14 | | | веќе видена

Пред шест месеци Philips израдува една од читателките на Фемина со фантастичен подарок – Philips Lumea Prestige . Тогаш регистриравме повеќе од 5.300 пораки од заинтересирани дами. Поради огромниот интерес, Philips има ново изненадување. Уште една од вас ќе може да ужива во придобивките од уредот за безболна и долготрајна фотодепилација и да се збогува со несаканите влакна! Учествувај веднаш! Како да учествувате? За да станете потенцијална добитничка на престижниот подарок, неопходно е да се вклучите во дискусијата во темата ПОДАРОК Philips Lumea Prestige за вас + консултации со дерматовенеролог во периодот до 06.12.2016. Поставете прашање за уредот или образложете зошто би сакале да го поседувате. Вашите прашања ги одговара д-р Вероника Давчева Битољану, специјалист дерматовенеролог. Во трката за подарокот автоматски ќе биде вклучена секоја дама која учествувала во оваа тема. Објавување на победничката Добитничката ќе биде објавена на 07.12.2016 во споменатата тема на форумот. Среќничката која ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Цуцла лажалка – сојузник на родителите во првата година од животот на детето, но вистински проблем по неа. Цуцлите можат да ги смират бебињата кога се нервозни, плачливи , болни и вознемирени, но и да го намалат ризикот од синдром на ненадејна смрт кај новороденчиња за време на вечерното спиење (смрт во колевка). Сепак, многу педијатри се против доцната употреба на лажалки, односно не препорачуваат користење на цуцла по 2-годишна возраст, поради можноста за појава на дентални проблеми и ушни инфекции. Цуцлите можат да ги искриват детските запчиња и вилицата и да предизвикаат проблеми во говорот, поради навиката на детето да зборува со цуцла во устата. Неопходно е детето да се одвикне од користење на цуцла и шише со цуцла најдоцна до четвртата година, кога започнува процесот на растење на трајните заби. За жал, не постои магична стратегија која е ефективна за сите деца. Секое малечко е различно. Еве некои алтернативи кои можете да ги пробате за да откриете која најмногу одговара за вашето семејство. Некои од ...
сите 23 | | | веќе видена

next