Фемина

Акните се едeн од најчестите проблеми на кожата кои се јавуваат кај 80% од адолесцентите, најчесто на возраст од 12 до 30 години. Првите промени се јавуваат во пубертетот, се манифестираат како црни или бели комедони, а најчесто се засегнати лицето (T-зоната), грбот и деколтето. На комедоните понатаму може да се развие воспаление, односно папула (бубулица) или пустула (гнојаница). Пациентот треба да има трпение, бидејќи лекувањето може да потрае и неколку месеци. Во одредени состојби кога има хормонален дисбаланс мора да има комуникација дерматолог – ендокринолог - гинеколог. Добри резултати и задоволен пациент се добиваат со поставување на точна дијагноза и препорака за користење на соодветни препарати, кои ќе овозможат намалување на акните и подобрување на изгледот на кожата. Eucerin® DermoPURIFYER ДАВА ОДЛИЧНИ РЕШЕНИЈА ЗА ПРАВИЛНО ЧИСТЕЊЕ И НЕГА НА КОЖА СО АКНИ. Се намалува замастувањето, се смирува воспалителниот процес и иритациите на кожата, се регулира размножувањето на бактериите одговорни за ...
сите 5 | | | веќе видена

Фотографското дуо Мерт и Маркус ја издаде својата прва книга и прослави со голема забава во Њујорк. Овој настан не го пропуштија славните личности кои многупати имаат позирано пред фото-објективот на талентираните Мерт Алас и Маркус Пигот. Адријана Лима, Ирина Шајк, Бела и Џиџи Хадид, Ким Кардашијан, Дауцен Крус, Кендал Џенер, Сара Сампајо, Каја Гербер, Ники Минаж... погледнете како изгледаа гостинките на забавата:
сите 4 | | | веќе видена

И покрај тоа што чекори во деветтата деценија од животот, Ернестин Шеперд не се откажува од вежбањето. 81-годишната супер бабичка е најстарата бодибилдерка која и до ден-денес напорно тренира. Мотото на амбициозната Американка е „Победниците никогаш не се откажуваат. Бидете победник“ , а тоа ја води низ сите натпревари каде има освоено десетици награди. Ернестин се придржува кон здрава исхрана и консумира мали оброци на секои 5-6 часа. Вежба четири дена во неделата, а секој ден го започнува во 3 часот наутро со медитација и трчање во парк. „Вежбањето прави да се чувствувам среќна и жива. Им кажувам на сите дека возраста е ништо друго, туку само бројка“ – вели таа. Пред околу 20 години Ернестин била полничка средовечна жена која цел живот го избегнувала вежбањето. Еден ден таа и нејзината сестра Милдред биле поканети на забава покрај базен. Незадоволни од изгледот на своето тело, тие не облекле костими за капење и наместо да се забавуваат, се жалеле од својот изглед. Тоа ги поттикнало да се запишат на часови ...
сите 2 | | | веќе видена

Анастасија Квитко стана ѕвезда на Instagram поради своите облини. 22-годишната девојка, која честопати е нарекувана „руската Ким Кардашијан“, беше обвинета дека користи Фотошоп за да ги избрише своите несовршености, а тоа се потврди откако таа беше фотографирана во реално издание на плажа. На папараци фотографиите, Анастасија носи црни бикини, а нејзиното тело не изгледа толку беспрекорно како на нејзините фотографии на популарната социјална мрежа. Анастасија има 6,7 милиони следбеници на Instagram.
сите 17 | | | веќе видена

Ким Кардашијан за момент влезе во улогата на Џеки Кенеди и сними фотосесија заедно со ќерка си Норт за „Interview“. Познатото списание и 36-годишната реалити ѕвезда добија бран критики за овој потег. Обожавателите на поранешната прва дама на САД остро го осудија списанието за фотосесијата насловена „Новата прва дама на Америка“. „Смешно е што ја нарекувате Ким прва дама. Таа никогаш не би можела да биде Мишел Обама или Џеки Кенеди. По ѓаволите, таа едвај е Мерилин.“ „Нова прва дама?!?! Првата дама никогаш не би ги поставила своите голи или полуголи фотографии на интернет.“ „Ти НИКОГАШ нема да можеш да бидеш прекрасната Жаклин Кенеди Оназис. НИКОГАШ!“ „Што по ѓаволите? Ким нема никаква врска со историјата или почит кон сегашната прва дама. Таа е срам за САД.“ „Џеки Кенеди се превртува во својот гроб моментално.“ – стои во коментарите на Twitter. Корисниците на социјалните мрежи не пропуштија и да дадат свое мислење во однос на бојата на кожата на Ким, која на фотографиите е потемнета за да биде ...
сите 17 | | | веќе видена

Речиси ниту една холивудска манифестација не поминува без модни утки. Погледнете кои ѕвезди добија најмногу критики за своите стилски избори за доделувањето на видео музичките награди на MTV, кое синоќа се одржа во Калифорнија. Ники Минаж Мелиса Џеферсон – Лизо Џаред Лето Ариел Ванденберг Екипата на телевизиското шоу „ Inc Master: Angels“ Кејша Мелани Би Хејли Болдвин Џустина Валентин Кол Витл Hazel-E
сите 6 | | | веќе видена

Џенифер Лопез и Алекс Родригез се неразделни. 48-годишната ѕвезда и 42-годишниот поранешен спортист редовно тренираат заедно, а папараците не пропуштаат да ги фотографираат пред и по посетите на фитнес сала. Облечена во шарени хеланки и кратка бела маичка, Лопез чекореше покрај својот партнер во Њујорк. Алекс сподели и видеа од заедничките тренинзи со Лопез.
сите 7 | | | веќе видена

Минијатурен борец ја извојува најтешката битка. Бебенце родено со тежина од само 800 грама се избори за живот и денес е 17-месечно момче кое нормално се развива. Видео Поради компликации во бременоста, Мили Мирфин се породила во 25-тата недела од бременоста. Малото момче, кое го добило името Џенсен, преживеало крварење во мозокот и имало срцеви проблеми, па прогнозите на докторите биле многу лоши. На родителите им било кажано дека се мали шансите да преживее нивното новороденче. „Не мислевме дека Џенсен ќе преживее, но секогаш имаш надеж. Беше навистина многу мал, можев да го држам на едната дланка. Сметавме дека ќе има слабост на десната страна и ја влечеше десната нога зад себе, но го надмина тоа. Ни велеа дека поради крварењето во мозокот нема да има добри моторни вештини. Не знам што се случи, но тој е целосно нормален. Во изминатиов месец тој започна да оди и да зборува, неверојатно е и ние сме пресреќни од напредокот“ - изјавила мајката. „Гледајќи го Џенсен, се чувствуваме многу горди за сè што има ...
сите 2 | | | веќе видена

Веќе неколку години Миконос е омилена летна дестинација на славните личности, па Каролина Гочева и Михаил Корубин и оваа година не пропуштија да го посетат овој идиличен грчки остров. 37-годишната музичка ѕвезда уживаше во прегратките на саканиот додека го гледаа зајдисонцето. Претходно, заљубениот пар ја посети Италија. Познатите пејачка и уметник споделија неколку фотографии и видео на Instagram. Каролина и Михаил се верија во мај за време на нивното патување во Париз, а веќе извесно време се зборува дека нивната свадба е закажана за 25 септември.
сите 15 | | | веќе видена

За време на бременоста, па и по породувањето може да настанат промени на вашите очи и вид. Најчесто овие промени се минорни. Повеќето млади мајки кои се кратковиди забележуваат мал пораст на диоптријата. Сепак, бременоста не е најповолниот период за купување на нови очила, контакни леќи или интервенција за отстранување на диоптријата бидејќи најчесто промените на видот се привремени. Хормоналните промени, слабата циркулација, промените на метаболизмот и задржување на течностите во организмот придонесуваат до промена на диоптријата. Промени кои може да настанат Задржувањето на течности во организмот за време на бременоста, може да предизвика мало задебелување и искривување на рожницата. Иако е мала промената, сепак можно е очилата или контакните леќи веќе да не ви одговараат,односно видот со истите да не е добар како што бил претходно. За време на бременоста, вообичаено е вашите очи да се суви и иритирани. Можно е бременоста да влијае и на веќе постоечки состојби на очите – на подобро или полошо. Ако имате ...
сите 8 | | | веќе видена

На крајот на месецов се одбележуваат 20 години од смртта на принцезата Дијана, па непрекинато излегуваат нови и нови информации за нејзиниот драматичен живот. Британските медиуми стигнаа до информација дека „кралицата на срцата“ планирала да се омажи со нејзиниот љубовник Доди ал Фајед по нејзиниот развод со принцот Чарлс. Кратко време пред смртта, Дијана прашала свештеник дали е можно да се омажи во црква со Доди, кој беше муслиман. „Таа сакаше да знае дали е возможно да стапат во брак две лица од различни религии. Ѝ реков дека е возможно. Додека разговаравме, заѕвони нејзиниот телефон. Очигледно беше Доди. Очите ѝ светнаа. Додека заминуваше, ме праша дали јас би можел да ја предводам церемонијата кога таа ќе се мажи. Нејзината љубов беше очигледна. Сигурен сум дека ако Дијана и Доди не загинеа, ќе беа во брак“ - изјавил свештеникот Френк Џели. Свештеникот Френк Џели Дијана и Доди ја започнаа врската во јули 1997 година. Во текот на август истата година беа на одмор на јахта на француската и италијанската ...
сите 23 | | | веќе видена

Џенифер Лопез и Алекс Родригез беа гости на свадбата на нивни пријатели во Њујорк. Славниот пар изгледаше беспрекорно елегантно додека се упатуваше во ресторанот „Cipriani Wall Street“ за свадбената прослава во Големото јаболко. 48-годишната пејачка како магнет привлекуваше погледи во припиена креација. Фустанот, кој одлично ги истакна облините на Џеј Ло, е дело на Мелина Џиновиќ, сопругата на пејачот Харис Џиновиќ. Ова не е првпат Лопез да избере креација од брендот Hamel, зад кој стои Мелина. Погледнете и други нејзини модни избори токму од босанската дизајнерка. Мелина Џиновиќ
сите 3 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо за кратко време го зголеми бројот на наследници. Славниот Португалец, кој неодамна стана татко на близначиња родени со сурогат-мајка, за неколку месеци ќе го добие првото дете со девојката Џорџина Родригез. Парот во изминативе месеци е посветен на семејството и беше фотографиран на неколку одмори. 32-годишниот фудбалер и 22-годишниот модел неделава уживаат на Ибица. Бремената Џорџина носеше црвени бикини додека се разладуваше и го бакнуваше својот сакан. Се шпекулира дека таа е во петтиот месец од бременоста, иако тоа не е потврдена информација.
сите 119 | | | веќе видена

Позитивна порака на маж посветена на облините на неговата сакана сопруга како вирус се шири на интернет. Роби Трип сподели фотографија на која позира со саканата Сара на плажа и во описот напиша дека за него не постои поубава жена во светот и дека вистинската жена не изгледа како совршена порцеланска кукла. Прочитајте ја неговата порака: Ја обожавам оваа жена и нејзиното заоблено тело. Како тинејџер, често ме задеваа пријателите заради тоа што ме привлекуваа ниски девојки со облини, девојки кои просечно момче би ги нарекло „полнички“ или дури и „дебели“. Потоа, кога станав маж, започнав да се едуцирам за прашања како феминизам и како медиумите ги маргинализираат жените, портретирајќи многу тесен, многу специфичен стандард за убавина (слаба, висока, без масти). Сфатив како многу мажи поверувале во таа лага. За мене, нема ништо посекси од оваа жена овде: дебели бедра, голем задник, слатки мали „гумички“ околу стомакот итн. Нејзиниот облик и големина нема да бидат претставени на насловната страница на ...
сите 9 | | | веќе видена

Освежителен, нискокалоричен, полн со протеини, минерали и витамини, јогуртот содржи многу малку калории и е идеален летен пијалок, кој освен нутритивните, има и други вредности и забележителни ефекти врз здравјето и општата благосостојба. Освен што помага при согорување на мастите, некои истражувања укажуваат на тоа дека јогуртот е водечка намирница за контрола и регулирање на тежината. Јогуртот е и прирорен лек против опекотини, односно одлично разладува. Па доколку поцрвените од силното летно сонце, посегнете по лек директно од фрижидерот, кој ќе ја смири надразнетоста и непријатното пецкање, а воедно и ќе ве разлади. При менување на климата и водата за пиење, многумина страдаат од надуеност, дијареа или од опстипација, за што решението одново е јогурт , секако доколку немате посериозни проблеми што треба терапевтски да се третираат. Имајќи ги в предвид сите овие придобивки, тимот на Алпско млеко иницираше акција на подигнување на перцепцијата за јогуртот како пијалок што се конзумира само за ...
сите 14 | | | веќе видена

Совршените романтични моменти кои ги гледаме во филмовите најчесто не ја отсликуваат реалноста. Токму тоа го прикажуваат илустрациите насловени „Да си романтичен: Очекувања vs. Реалност“ на Џејкоб Ендрус.
сите 12 | | | веќе видена

Пред помалку од еден месец, Лорен Конрад и Вилијам Тел станаа родители на момче. Славниот пар за првпат го претстави пред светот своето синче во фотосесија за People. За угледното списание, 31-годишната дизајнерка позираше со новородениот Лиам Џејмс и саканиот сопруг. Лорен изјавила дека за време на бременоста мислела дека нејзиното синче ќе се роди големо и тешко. „Убедена бев дека носам големо бебе, до таа точка што не ни купував облека за новороденче. Во мојата глава тој имаше 4 килограми“ – изјавила Конрад за синчето кое се роди тешко 3,1 килограми. Конрад признала дека не сака изненадувања и сакала да го знае полот на бебето: „Не сакам изненадувања. Сакам да ги имам сите информации. Го делев моето тело со некого, па сакав да знам колку што е можно повеќе за него“ – рекла таа. „Отсекогаш се надевав дека ќе имам момче. Момчињата се толку забавни“ – додала Лорен. Конрад и Тел стапија во брак на 13 септември 2014 година.
сите 11 | | | веќе видена

Жолчното ќесе и жолчните канали заедно со жолчниот сок извршуваат значајни функции, меѓу кои дигестија и апсорпција на масти и екскреција на разни метаболити од црниот дроб. Присуството на жолчни калкули (камења) во жолчниот систем е познато како холелитијаза. Ако калкулите се во жолчното ќесе станува збор за холецистолитијаза, а доколку се во жолчните канали, се работи за холедохолитијза. Жолчните камења се цврсти формации кои се создаваат од компоненти што се наоѓаат во жолчниот сок. Жолчниот сок e жолтеникаво-зелена течност која содржи жолчни киселини, холестерол, билирубин, метали и други метаболити. Според тоа, разликуваме холестерински (камења со холестерол), билирубински (камења со билирубин) и мешани. Причини за појава на жолчни камења Сè уште не е децидно дефинирано што точно доведува до појава на жолчните камења. Причината може да биде една или комбинација од долунаведените теории. Воспаление на жолчни патишта . Се смета дека инфламацијата игра значајна улога во создавањето на жолчните камења. ...
сите 5 | | | веќе видена

Намалената самодоверба, стравот од неуспех и јавно исмејување се веројатно главните причини поради кои не можете успешно да реализирате презентација на факултет или на работното место, или пак да зборувате неформално и слободно во кругот на вашите пријатели. За некои јавното говорење претставува предизвик и вистинско уживање, миг во кој може да се истакнат себеси и да блеснат со своите ораторски вештини, додека за други тоа е вистински кошмар придружен со страв од неуспех или исмејување. Дури и да немате реална потреба од водење презентација или зборување во јавност, запаметете дека постојат многу различни ситуации низ секојдневието, каде што можете да бидете забележани токму со помош на овие квалитети, кои ќе ѝ помогнат на вашата кариера и позитивно ќе влијаат врз зголемувањето на самодовербата. Зборувањето во јавност може да биде навистина непријатно искуство и да резултира со вцрвенување на ликот, пелтечење, сушење на устата, збунетост, потење на дланките и телото. Наместо говорењето пред поголема публика ...
сите 37 | | | веќе видена

Тироидната жлезда се наоѓа во предниот дел на вратот. Таа произведува два важни хормони - тироксин и тријодтиронин, кои влијаат на голем дел од процесите во човечкото тело, меѓу кои метаболизмот, телесната температура и работата на срцето, како и нормалниот раст и развој кај децата. Проблемите се појавуваат кога тироидната жлезда станува прекумерно активна или пак премалку активна. Ваквите пореметувања можат да се јават како резултат на генетски предиспозиции, бременост, стрес, автоимуно заболување, лоша исхрана и токсини од опкружувањето на кои сме секојдневно изложени. Доколку пореметувањата на тироидната жлезда не се лекуваат навремено, можат да доведат до покачување на маснотиите во крвта и да го зголемат ризикот од срцев или мозочен удар. Ако хормоните на оваа жлезда опаднат екстремно, може да настапи дури и состојба на кома. Намаленото лачење на хормони на штитната жлезда - хипотиреозата може да предизвика симптоми како што се промени во менструалниот циклус, сува кожа и кршливи нокти, чувство на ...
сите 2 | | | веќе видена

next