Фемина

Киенја Букер иако ги направи првите чекори во петтата деценија од животот, изгледа толку многу младолико што многумина сметаат дека им е сестра на нејзините ќерки. 4-годишната мајка на три деца често објавува фотографии со своите две ќерки и мами комплименти. „Мајката е како нивна постара сестра, изгледа како да има 28 години“ , „На овој профил ме донесе ОБЛОГ. Иако можам да погодам која е мајката, морам да речам дека изгледа одлично. Која е тајната на твојот изглед“ , „Ќерки?! Господе... Мислев дека сте сестри, братучетки, што и да е само не мајка и ќерки“ , „Изгледаш само две години постаро од нив“ – се само дел од коментарите кои Киенја секојдневно ги добива на своите фотографии. И покрај тоа што повеќето од коментарите кои ги добива Киенја се позитивни, има и такви кои не веруваат дека таа е мајка на девојките. Таа е често мета на напади од луѓе кои мислат дека лаже и дека им е всушност постара сестра која ги одгледала своите помлади сестри и сега сака да привлече внимание со лажна приказна. „Жал ми е, ...
сите 2 | | | веќе видена

Ева Лонгорија го проширува своето порфолио на недвижности. Славната актерка си купи нов дом во Беверли Хилс за 13,5 милиони долари. Модерната куќа вклучува 8 спални соби, 9 бањи и огромна тераса со поглед на градот. На прекрасниот имот се наоѓаат и тениски терен и голем базен. Ева е во брак со бизнисменот Хозе Пепе Бастон.
сите 6 | | | веќе видена

Подготовките за традиционалното шоу на Victoria's Secret траат со месеци. Армија шминкери, фризери, козметичари, стилисти, дизајнери и занаетчии работат на изгледот и костимите на ангелите и моделите. Непосредно пред да започне ревијата во Шангај, убавиците се разубавуваа зад сцената облечени во розови наметки со извезени цветови. Меѓу нив позираше и Оливие Рустан, креативниот директор на Balman, кој е задолжен за дел од новите костими. Ангелите Адријана Лима, Алесандра Амбросио, Лили Олдриџ, Елза Хоск, Џасмин Тукс, Жозефин Скривер, Марта Хант, Стела Максвел, Тејлор Хил, Сара Сампајо, Роми Страјд и Лаис Рибеиро на пистата ќе бидат придружувани од десетици свои колешки, меѓу кои Бела Хадид, Даниела Брага, Бланка Падиља, Синди Бруна и Карли Клос.
сите 32 | | | веќе видена

Настапите во живо на Пинк секогаш ја одушевуваат публиката. 38-годишната пејачка и овојпат не ги разочара присутните на Американските музички награди и им подари импресивно шоу. Музичката ѕвезда ѝ пркосеше на гравитацијата додека танцуваше и пееше висејќи од висококатница. Таа ја изведе својата нова песна „Beautiful Trauma“. ВИДЕО На манифестацијата, Пинк беше придружувана од сопругот Кери Харт. На црвениот тепих, таа зачекори во волуменозна креација од Моник Лулие.
сите 10 | | | веќе видена

Љубовната приказна на Мелиса и Дарио се роди во Цриквеница, Хрватска, а еволуира во силен брачен сојуз во идиличниот Луцерн, Швајцарија. Романтичните моменти на шармантниот пар беа овековечени низ објективот на професионалците од Зага Продукција Додека во позадина се слуша баладата „Helium“ од Сиа, младенците си разменуваат нежности, а во нивниот поглед се чита љубовта која ја негуваат еден кон друг. Видео
сите 3 | | | веќе видена

Victoria's Secret утре ќе го одржи своето најспектакуларно шоу досега. Брендот најавува незаборавна ревија со атрактивните „ангели“ и модели кои веќе се во Шангај, Кина. Ангелите Адријана Лима, Алесандра Амбросио, Лили Олдриџ, Елза Хоск, Џасмин Тукс, Жозефин Скривер, Марта Хант, Стела Максвел, Тејлор Хил, Сара Сампајо, Роми Страјд и Лаис Рибеиро ќе бидат придружувани од десетици свои колешки, меѓу кои Бела Хадид, Изабел Голарт и Карли Клос. Погледнете фотографии од кинеската метропола:
сите 54 | | | веќе видена

Бијонсе беше меѓу гостите на бајковитата свадба на Серена Вилијамс и Алексис Оханијан Музичката дива сподели фотографии од својот стајлинг. За свеченоста на тема „Убавицата и ѕверот“, таа избра краток фустан со преклоп од Александар Воте и блескави сандали. Мошне впечатлива беше нејзината фризура. Ултра долгата коса беше невозможно да остане незабележана. Една недела претходно, Бијонсе ја покажа новата надградба на косата, но тогаш прамените ѝ беа во долги плетенки.
сите 16 | | | веќе видена

Кога се наближил 6-тиот роденден на нејзиниот син, Лиса Шрамел започнала да планира забава за малиот Матијас со неговите другарчиња од градинка. Таа испратила покани, но не добила ниту еден позитивен одговор. Нејзината идеја била да ги однесе сите дечиња да го гледаат на кино новиот филм со суперхеројот Тор и требало барем 10 деца да ја прифатат поканата за да резервира сала. „Неделите минуваа и дојде ноќта пред роденденот, а никој ме немаше контактирано, па седев и си мислев што да правам, бидејќи тој зборуваше само за тоа, а на роденденот ќе немаше никој“ - раскажала таа. Во момент на нервоза што ќе го разочара Матијас, кој има аутизам, таа напишала порака на Facebook. „Мојот син е слатко, добро момче. Но, никој од неговиот клас од градинка не ја прифати поканата за роденден. Тој е многу возбуден, а никој нема да дојде и сега е предоцна да ја изнајмам салата, дури и ако некој се премисли во последен момент. Ќе му се скрши срцето. Како да го погледнам тоа слатко лице и да му кажам дека е различен и дека ...
сите 10 | | | веќе видена

Семејството Полторатски од Тексас живеело одвоено веќе 9 месеци. Мајката Лејси и нејзиниот сопруг Павел биле војници во Армијата на САД распределени на мисија во Кувајт, а нивните две деца биле привремено згрижени од нивните баба и дедо. Кога мисијата на Лејси завршила, таа им приредила топло изненадување на своите две деца и без нивно знаење се појавила во нивните училишта. Реакциите на малиот Декстон и на седмоодделенката Џејси Бел биле бесценето добредојде за неа. Видео Сопругот на Лејси пристигнал дома една недела пред неа. Штом го дознала точниот датум на своето пристигнување, ѝ се исполнила желбата да биде заедно со своето семејство за Денот на благодарноста. Таа го смислила празничното изненадување и се договорила со службите во градинката на Декстон и училиштето на Џејси Бел, кои ѝ помогнале да го оствари ваквиот план. Кога Лејси пристигнала во градинката, воспитувачката на Декстон им најавила на дечињата дека тој ден имаат посебен гостин кој сака да зборува со нив. Потоа Лејси влегла во училницата, ...
сите 4 | | | веќе видена

Креација на Гучи ги привлече и Меланија Трамп и Марго Роби. За време на официјалната посета на Кина, во рамките на турнејата низ Азија, првата дама на САД носеше фустан со крзно на ракавите од колекцијата есен 2016 на италијанскиот бренд, а истиот тој фустан беше стилски избор на холивудската ѕвезда за премиерата на „Tarzan“ минатата година. Меланија го искомбинира фустанот со розови обувки од Кристијан Лобутин, додека Марго со црни сандали од Гучи. Која дама го носи подобро? Меланија Трамп vs. Марго Роби
сите 8 | | | веќе видена

Бројот на дијабетичари во Македонија, но и на светско ниво, непрекинато расте. Алармантен е податокот дека во нашата држава секој месец се регистрираат како дијабетичари по 10 возрасни лица и по две деца на возраст од 5-16 години. Во Македонија се одбележа Светскиот ден на дијабетесот, кој годинава е посветен на жените, под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право за здрава иднина“. Експертите се едногласни дека здравата исхрана и редовното спортување се клучни фактори во превенцијата и третирањето на дијабетесот. Д-р Саша Јовановска Мишевска потенцира: „Статистиките покажуваат дека можеби 70 до 85% од пациентките коишто имаат дијабетес во бременоста, можат само со промени во начинот на исхрана, со промени во животниот стил, да постигнат оптимална гликемиска контрола, или оптимална контрола на шеќерот, којашто е неопходна за правилен фетален раст и развој, а понатаму и развој на плодот... Потребно е да работиме многу повеќе на воведување мерки за превенција на шеќерната болест, тоа се пред сè мерки за ...
сите 8 | | | веќе видена

Ким Кардашијан имаше две комплицирани бремености, па со нејзиниот сопруг Кание Вест избраа третото дете да го имаат со помош на сурогат-мајка. Во интервју за „Entertainment Tonight“, Ким сподели како се чувствува за тоа што самата не го носи бебенцето, кое веројатно ќе биде девојче. „Знате, поразлично е. Секој што вели или мисли дека ова е полесниот начин да имаш дете, потполно греши. Мислам дека е многу потешко да поминуваш низ тоа на ваков начин, затоа што немаш контрола. Очигледно избираш личност на која целосно ѝ веруваш и со која имате добра поврзаност и врска, сепак... тоа што можев да ги носам моите први две бебиња, а не моето бебе сега, ми паѓа тешко... Ја мразев бременоста и мислев дека ова ќе биде лесно, но знаете, иако го мразев тоа, ако можев да го направам, би го преферирала“ - изјави таа. 37-годишната риалити ѕвезда деновиве споделува фотографии и видеа од забавата по повод претстојното раѓање на бебенцето. Ким и Кание се родители на 4-годишната Норт и 1-годишниот Сент.
сите 16 | | | веќе видена

Мајка на девојче со Даунов синдром со лутина им се обрати на родителите кои ги носат своите деца болни на училиште , без барем малку да се загрижат дали и другите деца ќе ја префатат настинката. Марија Џордан објави трогателна фотографија на која нејзината ќеркичка лежи во болница, за да покаже што може да им се случи на децата со вакво нарушување од еден „обичен“ грип. „Солзи и гнев извираа од мене денес во училиште. Ја зедов Џордан Грејс дома. Кога мојата ќерка ќе добие обична настинка, таа може да заврши вака! Не можам да разберам зошто луѓето би ги ставиле другите во ризик „бидејќи имаат толку многу работи за правење“ (училиштето не е бебиситерски клуб). Не само што другите се ставени во ризик, туку и вашето сопствено дете има потреба вие да го негувате, да го сакате, да се грижите за него за тоа да оздрави.“ „Кога Џордан Грејс е болна, јас мислам прво за неа и колку мизерно ќе ѝ биде во школо. Дека ѝ треба мајка ѝ да биде покрај неа и да се грижи за неа. Но, јас исто така мислам и на другите, не ...
сите 6 | | | веќе видена

Дијабетесот е галопирачка пандемија – во 2017 година едно од единаесет возрасни лица во светот имаат дијабетес, а до 2045 година секој десетти ќе има дијабетес. Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2017 година. 12% од здравствените трошоците во светот се трошат за дијабетес (727 милијарди долари) Светскиот ден на дијабетесот е креиран во 1991 година од страна на Меѓународната Федерација за Дијабетес (International Diabetes Federation- IDF) и Светската Здравствена Организација (World Health Organization – WHO) како одговор на растечката загриженост за ескалирачката закана по здравјето предизвикана од дијабетесот. Светскиот ден на дијабетесот стана официјален ден на Обединетите Нации во 1996 година. Секоја година овој ден се одбележува на 14ти ноември во чест на роденденот на еден од пронаоѓачите на инсулинот- Фредерик Бантинг. Годинава Светскиот ден на дијабетесот е посветен на жените и дијабетесот, а мотото е Жените и дијабетесот - нашето право за здрава иднина. Меѓународната ...
сите 59 | | | веќе видена

Врз основа на истражувањата кои траеа повеќе од 25 години на сите нивоа на кошарката, Nike со задоволство ги претставува NBA кошаркарските дресови за сезоната 2017/2018 и NBAxNIKE колекцијата. Со повторното враќање на Nike во NBA, дизајнот на дресовите е подигнат на врвно ниво со користење на 3D технологија за мапирање телата на играчите. Истражувањата значително им помогнаа на дизајнерите на Nike да направат значителни промени во тежината и составните делови на дресовите со посветување на посебно внимание на зголемувањето на подвижноста. Повратните информации од NBA играчите кои ги тестираа првичните верзии на дресовите, ги донесоа Nike чекор поблиску до унапредување на дизјанот на начин кој ја подобрува флексибилноста и удобноста, преку промени во дизајнот и структурата на материјалите на дресот. Најзначајните промени кај дресовите се направени во делот на рамениците каде што променетата структура им овозможува послободно движење. Покрај тоа дресот е изработен од рециклиран полиестер што ја покажува ...
сите 2 | | | веќе видена

Креирањето на венчаници кои магнетски привлекуваат и хипнотизираат е специјалност на брендот Crystal Design. Новата колекција „The Soul Of The Oasis“ обединува невестински фустани со богати текстури, комплексни везови и декорации, цветни апликации и сензуални силуети. Потребен е само еден поглед за да увидите зошто за само 8 години постоење, овој бренд успеа да влезе на пазарот во десетици земји низ целиот свет.
сите 2 | | | веќе видена

Изборот за „Кралица на Евроазија“ оваа година се одржа во Анталија, Турција. Скопјанката Сандра Стефановска ги победи останатите 40 натпреварувачки од земји од Европа и Азија и го освои првото место на натпреварот за убавина. 25-годишната Македонка беше избрана со едногласна одлука на 15-членото жири. Стефановска досега има учествувано на бројни натпревари од ваков тип и неретко освојува високи места. Изборот се одржа во хотелот „Royal Seginus“.
сите 4 | | | веќе видена

Џиџи Хадид го доби признанието „Жена на годината“, кое го доделува списанието Glamour. 22-годишниот модел се појави на манифестацијата во златен фустан со долги ракави од колекцијата висока мода есен/зима 2016 на Зухаир Мурад. На црвениот тепих Џиџи беше придружувана од нејзината мајка Јоланда, сестрата Бела и братот Анвар. Во својот говор, Џиџи рече: „Мислам дека мојата најголема одговорност, додека стојам тука, е кон младите жени кои гледаат. Сакам да ви кажам дека само затоа што стојам тука, примајќи ја оваа награда, не значи дека имам сфатено сè во животот. Благодарна сум за секоја можност, но тоа не значи дека секојдневно се будам како Џиџи која светот очекува да бидам.“ „Ако не се чувствувате силни секој ден, тоа е во ред и е нормално. Секој ден нешто ново може да ве инспирира и мала мисла, идеја или постапка може да го промени правецот во кој ќе се движи вашиот ден, вашата недела, вашиот месец, вашата година. Не сте сами и никогаш не сте заглавени, независно од тоа колку потиштено се чувствувате.“
сите 23 | | | веќе видена

1. Дали го миете вашето лице со обичен сапун? а. не, никогаш б. ретко в. 1-2 пати неделно г. да, секој ден 2. Како ја чувствувате кожата на лицето кога ќе ја измиете со млака вода? а. непријатно, сува е и ме затега б. кога е топло е во ред, кога е ладно се случува повремено кожата да ми е сува в. добро, но на делови (Т-зона) имам чувство дека имам вишок маснотии г. се уште го чувствувам вишокот на маснотии на лицето 3. Дали вашата кожа има потреба за нега со крем за лице? а. да, секој ден б. да, но кога сум дома може да се случи да заборавам да ставам в. 1-2 пати неделно г. не, никогаш 4. Дали имате вишок маснотии на вашето лице? а. не, никогаш б. ретко в. да, во предел на Т-зоната г. да, секогаш и на цело лице 5. Дали имате/сте имале акни( комедони, бубулици, гнојаници)? а. не, никогаш б. ретко в. да, но не биле сериозен проблем г. да, имам/сум имала потреба од производи за нега на проблематична кожа 6. Која густина на крем најмногу ви одговара за нега? а. помасни ...
сите 13 | | | веќе видена

Рита Ора изненади милиони гледачи на MTV EMA 2017. На црвениот тепих во Лондон, славната пејачка зачекори во мошне необичен „стајлинг“. 26-годишната изведувачка, која по потекло е од Косово, позираше пред фоторепортерите во бела долга бањарка која не ги сокри нејзините гаќички. На главата таа носеше замотана крпа, исто како штотуку да излегла од под туш. Целиот изглед беше надополнет со елегантни бели салонки и блескав накит. И на самата сцена таа се појави по бањарка. Постапката на Ора наиде на многу негативни реакции.
сите 19 | | | веќе видена

next