Фемина

Криси Тиген го придружуваше својот сопруг Џон Леџенд на настанот „Art of Elysium Heaven Gala“ во Санта Моника. На традиционалната свеченост која секоја година се одржува еден ден пред „Златен глобус“, парот се појави во гламурозно издание. Бремената Тиген носеше креација од Памела Роланд. Парот го очекува своето второ дете. 39-годишниот пејач и 32-годишниот модел се родители на едногодишната Луна, со која пред настанот беа фотографирани во парк.
| | веќе видена

Срнче со „шара на далматинец“ стана атракција, откако фотографии и видеа од слаткото животно со уникатно крзно беа објавени на интернет. Срнчето, кое го доби името Бу, останало сираче кога имало само една недела и било спасено од Здружение за заштита на дивите животни. Мајката на Бу починала откако била удрена со автомобил и малечкото новороденче немало да преживее ако останело само на себе во дивината. Крзното на Бу е бело поради леуцизам, генетска состојба која резултира со делумно губење на пигментацијата.
| | веќе видена

Џецун Пема Вангчук моментално е најмладата кралица во светот. Сопругата на кралот на Бутан, Џигме Кесар Намѓел Вангчук, застана на тронот во 2011 кога имаше само 21 година. Џецун ги освои срцата на жителите на Бутан со скромноста, доброто срце, шармот и убавината. 27-годишната кралица постојано се вклучува во хуманитарни активности и се залага за зачувување на животната средина. Џецун и Џигме неретко се нарекувани „Кејт и Вилијам од Хималаите“, па затоа нивната средба со војвотката Кетрин и принцот Вилијам го привлече светското внимание. „Чекав подолго време за да се оженам. Но, не е важно кога ќе стапиш во брак, сè дури тоа го правиш со вистинската личност. Јас сум сигурен дека се оженив со правилната личност“ – изјавил Кралот за својата сакана. Пред да седне на тронот, Џецун студирала во Лондон. Таа и нејзиниот сопруг се големи љубители на уметноста. „Таа е прекрасно човечко суштество, интелигентна е. Јас и Џецун имаме едно големо нешто заедничко: љубов и страст кон ументноста“ – вели кралот Џигме. ...
сите 6 | | | веќе видена

Лиам Пејн и Рита Ора ги изненадија обожавателите со дует. Музичките ѕвезди ја снимија песната „For You“, која ќе биде дел од саундтракот на „Fifty Shades Freed“. 27-годишната пејачка и 24-годишниот поранешен член на групата One Direction ја објавија песната само еден месец пред премиерата на последниот дел од трилогијата „Fifty Shades of Grey“.
сите 2 | | | веќе видена

Модната куќа Berta освојува со деликатни и сензуални венчаници кои умеат на софистициран начин да ја истакнат женската фигура. Новата колекција 2018 на дизајнерката Берта Балилти се состои од рачно изработени креации. „Колекцијата Berta Seville нови чувство на страст, гламур и смела употреба на интензивен артистички приод кон дизајнот. Еден од многуте трендови во оваа колекција е темата на рачно креирање на ткаенини“ – велат од брендот. Модната кампања била снимена во Севилја.
сите 4 | | | веќе видена

Детската љубов е чиста и искрена. Видео од четири сестрички кои си разменуваат прегратки една со друга несомнено ќе измами насмевка на вашето лице. Преслаткиот момент на двата пара идентични близначки стана хит. Видеото досега е прегледувано 12 милиони пати и има 314.000 споделувања. Абигејл, Емили, Грејс и МекКајла се родија во мај 2016 година.
сите 3 | | | веќе видена

Позитивен новогодишен дух, насмевки на лицата на посетителите, многу прегратки и танцување, беше атмосферата која можеше да се забележи во саботата во Веро центар додека траеше новогодишниот концерт. Детски хор во кој членовите беа облечени како ангелчиња, придружувани од нивни повозрасни другарчиња и музичари, ги воодушевија присутните посетители на Веро центар со изведбите на најпопуларните новогодишни композиции. Околу два часа низ преполниот Веро центар одекнуваше пријатна музика која дополнително го подигна празничното расположение. Популарните „We wish you a Marry Christmas”, „Jingle bells”, „Feliz navidad”, „Last Christmas” беа мал дел од композициите кои беа на репертоарот. Музичарите и нивните прекрасни изведби измамија насмевки кај присутните, а многумина и танцуваа за време на концеротот. Новогодишната музичка магија беше подарок од менаџментот на компанијата „Веропулос“ за лојалните потрошувачи со цел да се заокружи празничниот амбиент во Веро центар во кој посетителите уживаа цел месец. ...
сите 2 | | | веќе видена

Леа Роуз и Ава Мери го освоија Instagram за само неколку месеци. 7-годишните идентични близначки се често нарекувани „најубавите девојчиња на светот“, а нивниот заеднички профил има над 236.000 следбеници. Неразделните сестри веќе имаат потпишано договор со две модни агенции и сѐ почесто се појавуваат во рекламни кампањи. Мајката за првпат се обидела да ги воведе близначките во светот на модата кога тие имале само 6 месеци, но набрзо се откажала, бидејќи сфатила дека нема да може да постигне да ги балансира новите обврски со обврските околу малиот син кој тогаш имал 2 години. Кога на 7.7.2017 година близначките наполниле 7 години, мајката, верувајќи дека 7 е среќен број, решила да се обиде повторно. „Им ја презентирав на девојчињата мојата идеја дали тие би сакале, покрај неделните часови по танцување и тренинзи по пливање, да се обидат со моделство. Воопшто не се изненадив кога тие започнаа да скокаат и не можеа да дочекаат да започнат“ – раскажува таа. Профилот на Instagram им помогнал на девојчињата ...
сите 4 | | | веќе видена

Марија Менунос се омажи на Нова година на церемонија на Тајмс сквер во Њујорк, која во живо беше пренесена на телевизија. Милионска публика го проследи моментот кога славната водителка и нејзиниот сакан Кевен Андергаро запливаа во брачните води. И покрај ниските температури, убавата ТВ ѕвезда блесна во елегантна венчаница од Pronovias. Во јуни минатата година, Марија мина низ тешка операција поради на тумор на мозокот. Нејзе ѝ бил отстранет околу 99,9% од туморот и сега е во добра здравствена состојба. Пред да стапи во брак, парот беше во врска 20 години. Стив Харви ги венча заљубените партнери за време на специјалната новогодишна емисија на Fox. ВИДЕО
сите 2 | | | веќе видена

Парис Хилтон го прифати предлогот за брак на Крис Зилка. 36-годишната наследничка на синџирот хотели „Хилтон“ и 32-годишниот актер се верија за време на нивни ски-одмор во Аспен, Колорадо. „Многу сум возбудена што сум верена со љубовта на мојот живот и мојот најдобар пријател. Никогаш претходно не сум се чувствувала толку среќна, безбедна и сакана. Тој е совршен за мене во секој поглед и ми покажа дека бајките навистина постојат“ – изјавила Парис за People. Таа објави фотографии од запросувањето. Парот беше фотографиран за време на одморот, а од раката на Парис блескаше огромен прстен. Парис го покажа вереничкиот прстен и на новогодишната забава.
сите 23 | | | веќе видена

Нè очекува возбудлив почеток на 2018 година. Уште на вториот ден ќе настапи првата супермесечина за оваа година, што значи да го очекуваме неочекуваното. Интересно е што и на 31 јануари ќе имаме полна месечина, како и целосно затемнување на месечината. Со оглед на тоа што тоа ќе биде втора полна месечина во рамките на еден календарски месец, се нарекува и „сина месечина“. На овие денови изненадувањата доаѓаат непрекинато. Позитивните аспекти на небесните тела создаваат многу идеални моменти за нови љубовни почетоци и љубовни преродби. Страсниот Марс ќе нè поттикне да ги користиме студените денови и ноќи за да ја вжештиме атмосферата во спалната соба, додека романтичната Венера ќе ни ја покажува убавината на стабилните врски. Недискутабилно ова ќе биде месец на ЈАРЦИТЕ, но и ВОДОЛИИТЕ ќе ја увидат огромната моќ на планетите кога патуваат низ нивниот знак. Датум Случување 2 јануари ☽ Настапува полна месечина во рак (супермесечина) 2 јануари ♅ Уран преминува во директно движење во овен 11 јануари ☿ Меркур ...
сите 11 | | | веќе видена

Дуке Бојаџиев за новогодишните празници ви подарува студиско издание од проектот Сон-Верба-Љубов , од коe дел од композициите беа изведени на неговите концерти минатите години, а дел ќе ги слушнете премиерно. Музиката е инспирирана од Македонскиот корен и традиција, напишана и снимена во Њујорк во периодот од 2010 до 2017 година. Гости на проектот се: Исмаил Лумановски (кларинет), Владимир Крстев (виолина) Ара Динкјиан (уд), Каролина Гочева (вокал), Крсте Роџевски (вокал), Наташа Петровиќ (вокал), Матијас Кунцли (перкусии). Албумот можете да го слушнете и даунлоадирате на следниов линк: https://soundcloud.com/duke-b/sets/son-verba-ljubov/s-vYGY7
сите 3 | | | веќе видена

Да се биде мајка е најубавата и најтешката професија на светот. Нераскинливата врска мајка-дете инспирираше неколку различни фотографи, чиј предизвик стана фотографирањето на мајки и нивните најмили низ различни места на светот. Жените кои се портретизирани во моќниот проект, иако се жителки на најразлични точки на светот, се обединети од една заедничка особина: секоја од нив е мајка во чии очи сјае љубовта кон нејзиното дете. Мјанмар Етиопија Непал Перу Тибет Мјанмар Боливија Куба Буркина Фасо Виетнам Виетнам Перу Гамбија Гватемала Индија Индија Индонезија Источен Тимор Камбоџа Камерун Кенија Кенија Кина Лаос Малави Русија Тајланд Уганда
сите 2 | | | веќе видена

Уживајќи во звуците на популарни новогодишни композиции, посетителите на Веро центар во сабота (30.12.2017) ќе бидат дел од новогодишна музичка магија што специјално за нив ја креира компанијата Веропулос. Музичкиот перформанс ќе почне во 12 часот во холот на Веро Центар и ќе трае околу два часа. Предновогодишната атмосфера во Веро Центар ќе ја загрее детски хор на кој ќе му се придружи хор од возрасни музичари, при што дел од изведувачите ќе се појават од различни страни на трговскиот центар. Нивниот настап ќе биде придружуван од професионален гудачки оркестар. Сите музичари заедно ќе изведуваат популарни новогодишни композиции кои совршено ќе се вклопат во празничниот амбиент кој изминатиов период владее во Веро Центар. Посетителите на Центарот ќе може да се одморат од празничниот шопинг уживајќи во волшебните звуци на класичната и празничната музика, а во исто време и да поминат забавно време со своите најблиски. Организирањето забавни настани во Веро Центар непосредно пред Нова година изминативе години ...
сите 7 | | | веќе видена

Над 2.000 минијатурни куќички, автомобили, возови, па дури и пловна река со бродови го сочинуваат Пеперкакебиен, минијатурната реплика на градот Берген во Норвешка, којашто е изградена од колачи со ѓумбир. Градот се гради одново секоја зима, а оваа традиција трае од 1991 година. Секоја година околу Божиќ, над 100.000 посетители од целиот свет доаѓаат да ја посетат норвешката туристичка атракција. Бајковитото гратче е производ на вредните раце на деца од многу училишта и градинки во градот. Парите коишто се собираат од продадените влезници, секоја година традиционално се донираат во фондации за помош и поддршка на деца и во СОС Детските села. При посетата на симпатичната реплика на Берген, посетителите имаат можност и да купуваат колачи, да ја разгледаат темелно слатката макета на Берген и да се фотографираат со ракотворбите на децата архитекти.
| | веќе видена

Суперхероите не се само обични фикциски ликови за детската имагинација. Тие се често извор на мотивација и поттикнувачи на позитивен став, како и објекти на идентификација. Џош Роси го искористил својот фотографски талент и љубовта на 6 деца кон популарните суперхерои за да направи интересен проект. Професионалниот фотограф од Јута избрал 6 дечиња кои се борат со исклучително тешки болести и со нивна помош изработил забавна фотосесија врз мотивот на популарниот филм „Лига на правдата“. Секое од дечињата влегло во улога на еден суперхерој: Сајборг, Супермен, Бетмен, Вондер Воман, Флеш и Аквамен. Учеството во тематската фотосесија предизвикала неизмерна радост кај болните дечиња, кои и покрај тешките третмани и изнемоштеноста, биле пресреќни и максимално се вложиле во проектот. Сопруга на Џош, Роксана, поминала долго време во потрага по соодветни учесници чии приказни ќе се поклопат со карактерните црти и функциите на суперхероите. Нивната цел била да им ја разбудат внатрешната сила на дечињата кои се борат со ...
| | веќе видена

Во екот на празничната „треска“ ретко кој од нас не е обземен од новогодишнотa хектика. Полните шопинг центри и гужви во маркетите честопати знаат негативно да влијае на нашето расположение, а секако тоа не сакаме да го дозволиме. Како да го „средите“ новогодишниот шопинг за себе и за вашите најдраги со само едно излегување? Дрогериите на dm го имаат решението. Како и секоја нова година, така и оваа, во dm ќе можете да ги пронајдете совршените подароци за него и за неа, како и да си го олесните новогодишното шопинг „лудило“ со само една посета на најблиската дрогерија. А таму ве очекуваат неверојатни попусти: до -25% на СИТЕ ШМИНКИ од СИТЕ БРЕНДОВИ до -35% на одредени подарок сетови и до -50% на најубавите парфеми А доколку не можете да се одлучите кој е совршениот подарок за вашите најблиски, секогаш тука се подарок ваучерите во вредност од 500 и 1.000 мкд, со кои ќе си го олесните шопингот и ќе им дозволите на вашите блиски сами да си го одберат она што го сакаат. Секогаш веселите и расположени ...
сите 2 | | | веќе видена

Новогодишните и божиќните празници се период кој го посветуваме на нашите драги личности, кои ни значат и кои сакаме да ги направиме среќни. Но постојат многу луѓе кои за престојните празници нема да добијат подарок. dm дрогерие маркт, под мотото „ЗАЕДНО едни за други“ се потруди оваа година тоа да го промени. По повод новогодишните и божиќните празници, dm подари 200 новогодишни подарок пакети со производи за основна лична хигиена, како и новогодишна честитка, со што тежнеат да им подарат радост, да им ги исполнат срцата со топлина и за момент да внесат среќа во живот на оние кои се често заборавени - социјално загрозени и бездомни лица. Иницијатавата на dm со воодушевување беше прифатена од соработниците на dm, со чија помош несебично се наполнија 200 подарок пакети. Поделбата на новогодишните подарок пакети, со поддрша и посредство на Црвен Крст на град Скопје, се изврши на 3 пункта во Скопје и тоа: Пункт за бездомници на Црвен крст на град Скопје во Момин Поток Центар за бездомни лица „Чичино Село“ ЈУ ...
сите 43 | | | веќе видена

Џенифер Лопез и Алекс Родригез ги ставија работните обврски на пауза за да се релаксираат за време на празниците. Славниот пар беше фотографиран на шопинг во Мајами. Музичката ѕвезда носеше искинати фармерки, блуза од Гучи и обувки на висока потпетица од Шарлот Олимпија додека разгледуваше низ бутиците на светски брендови. Лопез сподели кратки видеа од Бадник. Во едното видео таа отвора подарок пред голема елка, додека во другото го покажува Алекс во базен во дворот на огромната куќа во која слават со семејствата.
сите 5 | | | веќе видена

Празничната еуфорија денес во Скопје ја засилија над 300 лица, кои облечени во црвени костими го најавија доаѓањето на новогодишните и божиќните празници. Малите и големи „Дедомразовци“ мамеа насмевки и ја донесоа магијата на најрадосната сезона. Фото: Филип Вирановски/ Gol.mk
сите 7 | | | веќе видена

next