Фемина

На светската музичка сцена застанува ново дуо – Пинк се здружи со Канаѓанецот Далас Грин. Дуото You+Me не само што изненади со нова песна, туку и следниот месец ќе го објави својот прв албум. Двајцата музичари се запознале преку сопругот на Пинк и веднаш започнале да соработуваат. Песната „You and Me“ е дел од албумот „Rose Ave“, кој ќе биде пуштен во продажба кон средината на октомври. Follow @femina_mk
сите 2 | | | веќе видена

Војвотката Кетрин и принцот Вилијам го чекаат своето второ дете. Кралското семејство преку официјално соопштение ја објави веста за бременоста. „Кралицата и членовите на двете семејства се пресреќни поради веста“ – се вели во соопштението. Сѐ уште не е познат полот на бебето кое ќе се роди следната година. Како и во првата бременост, војвотката Кетрин страда од екстремни утрински мачнини, па нејзината состојба е одблиску следена од доктори во Кенсингтонската палата. Принцот Вилијам и Кетрин стапија во брак на 29 април 2011 година, а во јули минатата година им се роди првото дете, принцот Џорџ. Follow @femina_mk
сите 29 | | | веќе видена

Природата често знае да биде предарежлива, сместувајќи го најдоброто од себе на едно место. Факт е дека на планетата постојат дестинации кои се вистински рај, а голем дел од нив се наоѓаат на острови. Тиркизна вода, бел песок, тропска клима, палми... Кој би посакал повеќе? Иако не е лесна задачата да се изберат најубавите острови, сепак читателите на британското списание „Condé Nast Traveller“ ги издвоија своите фаворити. Според нивните гласови, белите песоци им ја донесоа на Малдивите титулата најпопуларна дестинација, а гостопримливоста беше најважен фактор за островите на Грција да го добијат второто место на егзотичната листа. Еве кои се најомилените острови меѓу туристите: Малдиви Малдивите се сон за секој турист и идеална дестинација за меден месец. Кристално чистата вода, бескрајните плажи и незаборавните огнени зајдисонца се само мал дел од причините што секој посакува реприза на одморот на овие атрактивни острови. Грчките острови Грците ги придобиваат туристите со љубезноста и гостопримливоста, но ...
| | веќе видена

Новата колоритна колекција на Desigual претставува „мултикултурен букет“. Забавните креации со кои познатиот бренд освојуваше во Њујорк се неодолива комбинација на медитерански дух, јужноамерикански мотиви, цветови од класична англиска градина и пејзажи на Пиринејскиот полуостров. Со ревијата одржана во рамките на Њујоршката модна недела, барселонскиот бренд го прослави својот 30. роденден. Ѕвезда на пистата беше Адријана Лима, која со цветно венче на главата самоуверено дефилираше во неколку шарени креации. Присуството на Лима на ревијата не е изненадување ако се земе предвид фактот дека таа годинава стана заштитно лице на Desigual. Погледнете видео од ревијата за колекцијата „Say Something Nice“ за сезоната пролет/лето 2015. Follow @femina_mk
сите 2 | | | веќе видена

Скарлет Јохансон и Ромен Дорјак станаа родители на девојче. 29-годишната актерка се породила во Њујорк, а малото бебенце го добило името Роуз Дороти. Претставник на Јохансон ја потврдил веста за породувањето и соопштил дека мајката и бебето се чувствуваат одлично. Тој дополнил и дека парот сака да го чува својот личен живот подалеку од медиумите. Скарлет на премиерата на „Captain America: The Winter Soldier“ во Париз во март годинава Скарлет и францускиот новинар ја објавија свршувачката во септември минатата година. Претходно убавата актерка беше во брак со Рајан Рејнолдс. Follow @femina_mk
сите 4 | | | веќе видена

Американската комичарка Џоан Риверс почина на 81-годишна возраст поради компликации од рутинска операција на гласните жици. На сцената и на телевизиските екрани, Риверс со децении го покажуваше својот несекојдневен хумор и со острите критики и саркастичните, а понекогаш и контроверзни коментари расположуваше луѓе низ целиот свет. Некои слушнале за неа заради бројните пластични операции, други ја познаваат како најголемиот моден критичар на славните од „Fashion Police“, но повеќето од обожавателите на Џоан ќе ја паметат како непокорна, остроумна дама која рушеше бариери и им направи пат на редица жени кон светот на комедијата. Ќерката на Џоан, Мелиса Риверс, е убедена дека најголемо задоволство во животот на нејзината мајка беше да мами насмевки. Џоан никогаш не ја скроти својата амбициозност и работеше до последен миг, редовно шегувајќи се на своја сметка и танцувајќи на границите на добриот вкус. Follow @femina_mk
сите 11 | | | веќе видена

Американскиот бренд Guess најавува шик модна сезона. Новата колекција Guess by Marciano ги испраќа жените на патување низ гламурозните 70-ти и бунтовните 80-ти години. Женствени тесни фустани и здолништа, дамски широки панталони, реси, крзно и плетива се застапени во колекцијата за претстојната сезона, па клиентките на Guess by Marciano несомнено ќе бидат во чекор со најновите светски модни трендови. Цветниот и змискиот принт внесуваат динамика меѓу креациите во црни, бели, црвени и розови нијанси. Вестерн и рок стил се преплетуваат во колекцијата Guess Jeans , која е инспирирана од Нешвил, Тенеси. Карактеристично за тој американски регион е што токму таму кантри музиката се среќава со рокенролот. Сосема очекувано, доминираат фармерските модели. Тексас јакни, кошули и модерни фармерки се „судираат“ со рок елементи. Рекламната кампања за Guess Jeans е дело на германската фотографка Елен фон Унверт, а во неа ѕвезди се Србинката Бојана Крсмановиќ, Џиџи Хадид, Саманта Хупс и Јара Хмидан. Follow @femina_mk
сите 3 | | | веќе видена

Бијонсе денес го прославува својот роденден. 33-годишната ѕвезда, која многумина милуваат да ја нарекуваат Queen B, долги години ја освојува музичката сцена, но остава свој отпечаток и во светот на модата. Стилот на популарната пејачка постојано еволуира. Од времето кога мајка ѝ Тина беше одговорна за нејзиниот и изгледот на нејзините колешки од Destiny’s Child, до денес, кога врвните дизајнери се обидуваат да ја примамат со спектакуларни креации, Бијонсе секогаш покажувала смелост и подготвеност за модни ризици. Погледнете дел од најгламурозните стајлинзи на Бијонсе од 2000 година до денес. Follow @femina_mk
| | веќе видена

Анџелина Џоли и Бред Пит се заколнаа на вечна љубов пред своите шест деца и околу дваесетина блиски гости. Нивната венчавка го обиколи светот и многумина посакаа да ѕирнат како се одвивала интимната церемонија. Од фотографиите од венчавката станува јасно дека на Џоли и Пит им било најважно нивните деца да бидат вклучени во значајната свеченост која се одржа во замокот Миравал, Франција. „Сакав децата да бидат дел од сѐ, вклучувајќи го и фустанот, затоа што тоа е нашето семејство... Тие се наши најдобри пријатели и луѓето кои ни се најблиски“ – изјавила Џоли. 38-годишната актерка зачекори кон олтарот заедно со своите највозрасни деца – Медокс и Пакс. Среќната невеста носеше фустан од модната куќа Версаче. Белата венчаница е уникатна и ја отсликува креативноста на децата на Џоли и Пит. Имено, кројачот Луиџи Маси рачно ги декорирал венчаницата и велот со цртежи од рацете на Медокс, Пакс, Захара, Вивиен, Шило и Нокс. Додека Џоли чекорела кон својот избраник, пред неа се движеле Захара и Вивиен кои фрлале по ...
сите 15 | | | веќе видена

Ирина Шајк и Стивен Џејмс се заштитни лица на брендот за обувки XTI. Згодната Русинка и тетовираниот Британец ги претставија моделите за претстојната студена сезона. Колекцијата есен/зима става акцент на практичноста и удобноста, па преовладуваат чизми на рамна потпетица, а не се прескокнати и комотните патики. Сепак, за посвечените моменти брендот нуди чизмички до глужд со висока штикла. Рафа Гелар бил одговорен за фотографиите од новата кампања. Follow @femina_mk
сите 4 | | | веќе видена

„Elle“ Мексико ја покани Селма Хајек да ги краси страниците на јубилејното издание. 48-годишната актерка самоуверено позираше за едиторијалот „Salma Forever“ за изданието со кое се одбележува 20-годишниното постоење на познатото списание. Шармантната филмска ѕвезда застана пред објективот на Диего Учител. Фокусот на фотосесијата паѓа врз сериозниот и донекаде драматичен поглед на Хајек. Селма неодамна ги објави и фотографиите од првата рекламна кампања за својот козметички бренд Nuance Salma Hayek. Follow @femina_mk
сите 2 | | | веќе видена

Киноата е суперхрана која заслужува да добие почесно место во кујната. Одгледувана повеќе од пет века на Андите и нарекувана „златото на Инките“, киноата во последниве неколку години рапидно си ја зголемува популарноста меѓу приврзаниците на здравата исхрана, на кои им се важни нутритивните вредности на консумираната храна. Оваа „псевдожитарка“ присуствува на сѐ повеќе трпези, бидејќи се подготвува многу брзо и лесно се комбинира со најразлични јадења. Најчесто служи како замена за ориз и тестенини Здравствени придобивки од киноата Киноата го снабдува човековиот организам со многу повеќе антиоксиданси од која било друга житарка користена во безглутенските диети и носи многу здравствени придобивки. Консумирањето на киноа може да го намали ризикот од појава на: Кардиоваскуларни болести; Дијабетес тип 2; Хемороиди Запек Висок крвен притисок Рак на дебелото црево; Прекумерна тежина. Што содржи киноата? Киноата е богат извор на: Протеини. Веганите и вегетаријанците се заљубуваат во киноата поради високиот ...
| | веќе видена

ИФФК „Браќа Манаки“ и Вип оператор ја објавија целосната програма на 35-тото издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, која преку осум програмски категории опфаќа исклучителни 76 филмови, од кои 20 се македонски проекти или филмски копродукции во кои учествува и Република Македонија. Најинтересни за јавноста секако се долго очекуваните гала премиери на двата нови македонски филма кои за првпат ќе бидат прикажани пред широката публика и надвор од фестивалска конкуренција. Тоа се речиси тричасовниот историски спектакл на Столе Попов , До балчак , кој ќе биде прикажан на 14 септември од 20 часот, и социјалната драма Деца на сонцето , третиот игран филм на режисерот Антонио Митриќески , кој ќе биде презентиран на свеченото затворање на 19 септември во истиот термин, со што ќе продолжи традицијата најважните македонски филмови првпат да се прикажуваат во рамки на фестивалската програма во Центарот за култура во Битола. „Би сакала да го изразам моето големо задоволство што се наоѓаме пред 35-тото, јубилејно издание ...
сите 4 | | | веќе видена

Памела Андерсон ја изгради својата кариера негувајќи имиџ на секс симбол со разголена облека и силна шминка. Па, токму затоа нејзината ретро фотосесија за списанието „No Tofu“ е изненадување за многумина. На фотографиите направени од Зои Гросман, 47-годишната русокоса носи креации од Долче и Габана, Сен Лоран и Марк Џејкобс. Новиот стил на ѕвездата од „Baywatch“ ѝ донесе само комплименти, но не се ретки и коментарите кои укажуваат на прекумерната употреба на Фотошоп. Овој месец Андерсон е дел и од новото издание на списанието „CR Fashion Book“. Памела за CR Fashion Book Памела на овогодишниот филмски фестивал во Таормина Follow @femina_mk
сите 2 | | | веќе видена

Џенифер Лопез привлекува погледи кон насловната страница на октомвриското издание на „Elle“ UK. 45-годишната актерка и пејачка на корицата позира сензуално во црна креација на Версаче од колекцијата есен/зима 2014. Во интервју за списанието, Лопез признала дека верува во љубов, иако досега го нема сретнато вистинскиот. „Сите албуми кои ги имам снимено се за љубовта... Сѐ уште верувам во љубов“ – рекла таа. Изминатиов викенд Џенифер со своите две деца беше фотографирана во Хемптонс, Њујорк. Follow @femina_mk
сите 4 | | | веќе видена

Кејт Мос и Кара Делавин го сочинуваат моќното модно дуо со кое Burberry ги привлекува своите клиентки кон новиот парфем. Обожавателите на славните манекенки најпосле можат да уживаат во краткото рекламно видео и фотографиите за парфемот „My Burberry“. Популарните убавици позираа пред објективот на Марио Тестино во мантилите на иконскиот британски бренд, за да го промовираат парфемот кој го доловува мирисот на лондонска градина по дожд. Follow @femina_mk
сите 38 | | | веќе видена

Сара Џесика Паркер е шик ѕвезда во новата модна кампања на Maria.Valentina. Продолжувајќи го своето неколкугодишно партнерство со бразилскиот бренд, 49-годишната актерка ја претстави оптимистичката колекција пролет/лето 2015. Неодоливи егзотични бои и уметнички принтови им даваат ведрина на креациите кои ја следат женската силуета. Делата на американскиот уметник Волтон Форд биле инспирација за разиграните принтови. Фотографот Густаво Зилберштајн бил ангажиран за промотивните фотографии направени на атрактивни локации во Њујорк. Follow @femina_mk
сите 2 | | | веќе видена

Анџелина Џоли и Бред Пит официјално станаа сопруг и сопруга. Интимната церемонија се одржа на 23 август во замокот Миравал, семејниот имот на славниот пар во Франција. Првите фотографии и детали од венчавката беа објавени од списанијата „People“ и „Hello!“. За свечениот ден Џоли избра креација од модната куќа Версаче. Нежниот фустан е уникатен и неповторлив, бидејќи ја одразува креативноста на децата на Џоли и Пит. Врз него, исто како и врз велот, биле сошиени десетици цртежи од рацете на Медокс, Пакс, Захара, Вивиен, Шило и Нокс. Луиџи Маси од Версаче бил задолжен за забавната венчаница. „Луиџи е како дел од семејството за мене и не можев да си замислам некој друг да го прави фустанот. Тој ги познава и се грижи за децата“ – изјавила среќната невеста. Џоли зачекорила кон олтарот заедно со двете највозрасни деца – Медокс и Пакс. Захара и Вивиен фрлале цветови собрани од градината, додека Шило и Нокс ги носеле бурмите. Свадбената торта била дело на Пакс. Пит носел свој костум кој не го купил специјално за ...
сите 56 | | | веќе видена

Луксузниот моден бренд Escada без исклучоци ги плени дамите со стил. Колекцијата есен/зима 2014 е неодолив резултат од експериментирање со модернистички силуети и префинети свилени и волнени ткаенини и крзно. Делата на американскиот уметник Џејмс Тарел го инспирирале дизајнерот Даниел Вингејт минимално да го модифицира класичниот изглед кон кој се стремат елегантните припаднички на понежниот пол. Богати нијанси кои потсетуваат на скапоцени камења, како смарагд, опал и рубин, заедно со цветните дезени создаваат привлечна визуелна хармонија, додека миди здолништа, женствени панталони и сакоа, наметки и софистицирани фустани го заробуваат погледот. Follow @femina_mk
сите 2 | | | веќе видена

next