Фемина

Зухаир Мурад нурна во далечното минато за да ги постави темелите на креативниот процес за колекцијата pre-fall 2018. Едвардијанската ера од британската историја го привлекла либанскиот дизајнер, а поточно делото „A Room with a View“ од Едвард Морган Форстер. Мурад ја претстави колекцијата преку фотосесија зад која застана неговиот долгогодишен соработник Алваро Беамуд.
сите 8 | | | веќе видена

По посетата ја бегалскиот камп Затари во Јордан , Анџелина Џоли отпатува во Париз. Холивудската ѕвезда беше фотографирана на Шанзелизе пред продавницата на Guerlain. 42-годишната актерка ги поздрави фановите кои веднаш се насобраа околу неа. Џоли, која е заштитно лице на Guerlain, носеше елегантна комбинација во неутрални нијанси. Бежовото палто доаѓа од брендот Макс Мара.
сите 34 | | | веќе видена

Комерцијален текст По бременоста имав проблеми со кожата, прво се нафрлав како резулатат на алергиска реакција, а потоа во долниот дел од лицето ми се појавуваа акни кои секој месец се зголемуваа во големи чирови. Акните на тој дел од лицето ми направија дупки, и кога ќе ми „букнеа“ бубуљиците се срамев да се појавувам меѓу луѓе. Многу непријатно, никому не посакувам. Правев козметички третмани, хемиски пилинзи, помагаа моментално, но потоа проблемот пак се појавуваше. За Џет пил, прочитав во некоја статија на интернет и видов дека и кај нас во Скопје прават такви третмани. Важно е човек да има верба и да не се откажува. Кога отидов во Алесандро некако единствениот страв што ме пратеше беше да не добијам алергиска реакција. Ме уверија дека ништо нема да ми се случи, и така и беше. Нема болка, без алергиска реакција, веднаш по првиот третман имаше резултати изгледам помладо,лицето ми е измазнето и освежено и немав црвенило. За мене беа потребни 4 третмани, некому можеби ќе требаат повеќе, вели Сашка ...
сите 3 | | | веќе видена

Јоланда Хадид прослави за својот 54. роденден и за премиерата на нејзиното ново шоу „Making A Model“. На свечноста во Њујорк присуствуваа и двете нејзини ќерки – Бела и Џиџи. Џиџи носеше шик комбинација која вклучуваше кошула од Версаче и обувки од Кристијан Лобутин, додека Бела позираше во палто-фустан од брендот Situationist и обувки од Џанвито Роси. По повод роденденот на Јоланда, двата модели споделија фотографии од нејзината младост, заедно со слатки пораки.
сите 5 | | | веќе видена

Викторија Бекам ја промовираше својата нова колекција очила, но доби бројни критики поради изборот на моделите. За рекламните фотографии за колекцијата пролет/лето 2018 година, славната дизајнерка ангажираше преслаба манекенка, за која многумина коментираа дека изгледа анорексично и наместо очила, таа промовира „пореметување во исхраната“. „Токму поради фотографии како оваа, мојата веќе слаба ќерка смета дека треба да јаде помалку“. „Зошто да користиш модел кој очигледно има пореметување во исхраната. Тоа не им испраќа добра порака на младите девојки и е тотално опасно и нереално. Вистинските жени не изгледаат така.“ „Моите очи дури не ни ги забележаа очилата. Фокусот беше на моделот. Болно слаба! Бекам треба да се засрами што промовира пореметувања во исхраната. Нејзината мала ќерка е потешка од нејзините модели. Срамота.“ „Прекрасна облека Викторија, но твојот модел изгледа анорексично. Убава девојка, но не изгледа здраво... наместо да се концентрирам на нејзиниот аутфит, јас зјапам во неа.“ „Ова ...
сите 8 | | | веќе видена

Тејлор Свифт го објави спотот за новата песна која ја сними во соработка со Ед Ширан и Фјучр. Во видеозаписот за „End Game“, музичкото трио се забавува на новогодишни прослави во Мајами, Токио и Лондон. Спотот е снимен под режисерската палка на Џозеф Кан. „End Game“ е дел од шестиот студиски албум на Свифт насловен „Reputation“.
сите 11 | | | веќе видена

Меган Маркл планира кралска свадба. Поранешната актерка ќе стапи во брак со принцот Хари во мај, па се подготвува терен за нејзиното официјално влегување во британското кралско семејство. Пред неколку дена, профилите на Меган на сите социјални мрежи беа избришани. Со оглед на тоа што Меган водеше свој блог, таа беше многу активна на Instagram. Погледнете ги нејзините највпечатливи фотографии кои беа објавени на оваа платформа.
сите 21 | | | веќе видена

Меги Грин сонувала да стане модел и извесно време се изгладнувала себеси со екстремна диета за да успее да ги достигне мерките на телото кои ги барале агенциите. Во еден момент, стремежот кон слаба фигура започнал да се одразува на нејзиното здравје и кај неа изостанал менструалниот циклус. Сепак, на крајот, таа успеала да се ослободи од огромниот притисок за достигнување одредени идеали и да се врати кон здравата фигура. Таа сега работи како модел со облини. 19-годишната девојка неодамна објави фотографии од типот „пред и потоа“ на Instagram, а потоа и го раскажа своето патување до среќата. „Фотографијата на левата страна е направена пред две години, а фотографијата на десната, е снимена пред неколку недели. Можете да ја видите очигледната физичка разлика, но не можете да ја видите менталната разлика. Пред две години, бев сериозно несреќна. Ќе се погледнев в огледало и ќе си мислев дека сум дебела... Покачив околу 15 килограми (не знам колку точно, повеќе не се мерам на вага). И сум многу посреќно човешко ...
сите 4 | | | веќе видена

Анџелина Џоли однесе гламур и елеганција на синиот тепих на Critics' Choice Awards, што синоќа се одржа во Санта Моника. 42-годишната актерка и режисерка мамеше воздишки во бела креација со пердуви во горниот дел од Ралф и Русо. Својот стајлинг, холивудската убавица го комплетираше со обувки од Стјуарт Вајцман и накит од Нил Лејн. Џоли позираше со својата пријателка Лун Ун, по чија книга е снимен „First They Killed My Father“ кој беше номиниран за Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје . Фустанот ги отскри големите тетоважи на Џоли. Тетоважите на грбот се будистички благослов за мир, љубов и просперитетен живот, додека тетоважите на левата рака ги опишуваат координатите на местата на раѓање на нејзините деца и на нејзиниот поранешен сопруг Бред Пит. „First They Killed My Father“ е режиран од самата Џоли, а ја прикажува војната низ очите на дете, раскажувајќи ја вистинската приказна за животот и детството на Лун, која ги искуси на своја кожа негативните последици од војната во Камбоџа. Ун ги изгуби ...
сите 20 | | | веќе видена

Животот на Никол Карфана се промени засекогаш во една ноќ. Нејзиното момче Дени ја изненади со свршувачка и свадба во само неколку часа. Никол боледува од лупус, па сакајќи да ја поштеди од стресот за планирање на венчавка, Дени тајно ја организирал специјалната вечер. За нејзиниот роденден, Дени ја одвел Никол на неколкудневно патување во Дизниленд, а кога се вратиле дома, ја чекало вистинско изненадување. „Немав претстава што се случува, јас се обидував да ги извадам торбите од автомобилот и тој ми рече да ги оставам. Ми ја отвори вратата, ми ја подаде раката и ме одведе во задниот двор “ – изјавила Никол, која мислела дека се работи за забава за нејзиниот роденден. Во дворот од нивната куќа, тие биле дочекани од најблиските роднини и пријатели, а во позадина свирела песната „Fix You“ од Coldplay. ВИДЕО Никол забележала солзи во очите на мајка си и го здогледала татко си во костум, па знаела дека не се работи само за роденденска забава. Неколку минути подоцна, Дени клекнал на колено и ѝ го поставил ...
сите 2 | | | веќе видена

Мила Кунис и Ештон Кучер се посветени родители. Холивудскиот пар ги почести своите две мали деца со замрзнат јогурт, а папараците го овековечија нивното семејно излегување. 34-актерка и 39-годишниот актер и бизнисмен беа фотографирани во Лос Анџелес. Додека Мила го носеше в раце едногодишниот Димитри, малата Вајат Изабел трчаше со голема насмевка на лицето. Мила и Ештон се запознаа благодарение на серијата „That '70s Show“ во која глумеа заљубени тинејџери. Всушност, првиот бакнеж на Мила бил со Ештон на снимањето на шоуто. Тие ја крунисаа својата љубов со брак во јули 2015 година.
сите 2 | | | веќе видена

Имате навика да чкртате додека разговарате на телефон, сте на час или на состанок, или пак, додека едноставно ви летаат мислите кога учите или кроите планови? Малите цртежи кои несвесно ги оставате насекаде може да откријат многу за вашиот карактер и моменталното расположение. Графологот Трејси Трасел во партнерство со Samsung откри што кажуваат најчестите чкртаници за личноста која ги црта. Па, што чкртате обично? Цветови. Кога цветовите имаат голем круг во средината, тоа значи самодоверба и покажуваат дека сте личност која ужива во добар друшвен живот. Внимателно нацртани цветови издаваат опсесивно-комплусивна личност. Триаголници. Сте моќни, динамични и амбициозни. Кругови. Покажуваат потреба да припаѓате, да сакате и да бидете сакани. Квадрати. Сте практична и приземна личност. Комбинација од геометриски форми (кругови, квадрати, триаголници). Имате комплициран карактер, но сте сестрани. Пајакови мрежи. Откриваат дека сте промислена личност која има огромна способност да ги привлекува луѓето во ...
сите 12 | | | веќе видена

Серена Вилијамс заедно со ќеркичката и сопругот сними фотосесија за новото издание на „Вог“. Славното семејство беше фотографирано од реномираниот фотограф Марио Тестино. Во интервјуто за списанието, успешната тенисерка се отвори за мајчинството и компликациите за време и по породувањето. Вилијамс сподели дека Алексис Олимпија се родила со итен царски рез бидејќи за време на контракциите, нејзиното срце чукало забавено. За моментот кога малото бебенце ѝ го ставиле на градите, Серена рече: „Тоа беше прекрасно чувство. А потоа, сè тргна на лошо.“ Само еден ден по породувањето, Вилијамс започнала да губи здив како последица на белодробна емболија. Со оглед на тоа што имала искуство со тромбови, Серена веднаш побарала од медицинскиот тим да направи преглед со компјутерска томографија со контраст. Резултатите покажале дека имала неколку мали тромбови, па веднаш добила соодветни лекови. Но, тоа не бил крајот на здраствените проблеми. Поради интензивното кашлање од белодробната емболија, раната од царскиот рез ѝ ...
сите 5 | | | веќе видена

Мудри зборови од кои сите можеме да учиме... Писмото на млада девојка која ја изгуби битката со рак го обиколи светот. Текстот на Холи Бучер е исполнет со животни лекции. 27-годишната Австралијка страдала од Јуингов сарком, тумор кој воглавно се појавува кај млади лица. Пред да умре, таа склопила трогателно отворено писмо кое го привлече вниманието на светската јавност. Во него таа опишува колку многу копнее за да поживее уште малку на овој свет и како луѓето треба го променат своето секојдневие за да се посреќни и позадоволни од себе. Чудно е да сфатиш и прифатиш на млада возраст од 26 години дека си осуден на смрт. Тоа е од оние нешта кои ги игнорираш. Деновите одминуваат и очекуваш дека и понатаму ќе доаѓаат, додека не се случи неочекуваното. Отсекогаш се замислував остарена, збрчкана и со седа коса, веројатно причинета од мојата прекрасна фамилија (многу дечиња) која планирав да ја создадам со љубовта на мојот живот. Го посакувам тоа до болка. Таков е животот – кревок, скапоцен и непредвидлив и секој ден ...
сите 20 | | | веќе видена

Непишано „правило“ беше сите гостинки на „Златен глобус“ да носат црна облека во знак на протест против сексуалното малтретирање и во знак на солидарност со оние кои биле злоупотребени и оние кои собраа храброст да проговорат. Сепак, неколку од присутните го игнорираа неофицијалниот дрес-код, па наидоа на многу критики. По многубројните коментари, Бланка Бланко, Барбара Мејер и Мехер Татна се огласија и образложија зошто избрале креации во друга боја. Бланка Бланко Актерката Бланка Бланко самоуверено позираше на црвениот тепих во сексапилен црвен фустан. Откако се соочи со бран критики, таа сподели зошто не носела црно. „Обожавам црвено. Носењето на црвено не значи дека сум против движењето #timesup. Им аплаудирам и стојам покрај храбрите актерки кои продолжуваат да го кршат кругот на злоупотреба со нивните постапки и нивниот стилски избор... Проблемот е поголем од бојата на мојата облека.“ – изјави таа. Барбара Мејер Германскиот модел на Instagram образложи зошто избрала колоритен аутфит. „Многу жени ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Синоќа се одржа холивудската премиера на „The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story“, серијата фокусирана на убиството на Џани Версаче. Пенелопе Круз, која ја доби улогата на Донатела Версаче, блескаше на свеченоста во бордо креација од Стела Мекартни. Рики Мартин, кој има споредна улога во серијата, беше во придружба на својот вереник Џуан Јосеф. Славната актерка и популарниот пејач позираа на црниот тепих и со своите колеги Едгар Рамирез и Дарен Крис. Додека Пенелопе ќе ја толкува улогата на Донатела, Едгар Рамирез ќе го гледаме како Џани Версаче, а Дарен Крис ќе го игра серискиот убиец Ендру Кунанан. Во споредните улоги ќе се појават Рики Мартин, како долгогодишниот партнер на Џани, Антонио Д’Амичо, и Макс Гринфилд, како постариот брат на Џани, Санто Версаче. Трејлер
сите 21 | | | веќе видена

Војвотката Кетрин и принцот Вилијам ја пратија својата ќеркичка во градинка. Младиот кралски пар објави фотографии од слатката принцеза од денот кога таа за првпат ја посети градинката во близина на Кенсингтонската палата. Облечена во бордо палтенце и обувки во иста нијанса, Шарлот со неодолива насмевка позираше пред фото-објективот зад кој застана нејзината мајка. Принцезата Шарлот се роди на 2 мај 2015 година. Минатата година, Кетрин и Вилијам споделија и фотографии од првиот ден на училиште на принцот Џорџ. Славната двојка напролет го очекува раѓањето на своето трето дете.
сите 17 | | | веќе видена

Најдобрите од светот на филмот и телевизијата за изминатата година беа наградени за време на 75-тото издание на „Златен глобус“. Манифестацијата, која ја водеше Сет Мејерс, се одржа во хотелот „Беверли Хилтон“ во Беверли Хилс, Калифорнија. Вечерта помина во знак на поддршка на движењата #MeToo и Time’s Up. По црвениот тепих на кој владееја црни креации, холивудските ѕвезди испраќаа моќни пораки и за време на своите говори. Престижната награда Сесил Б. ДеМил заврши во рацете на Опра . „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“ заработи четири статуетки, меѓу кои и за Најдобра драма . За истиот филм, Франсис Мекдорманд ја доби наградата Најдобра актерка во драма , додека Сем Роквел беше прогласен за Најдобар актер во споредна улога во драма . „Lady Bird“ беше прогласен за Најдобар мјузикл/комедија , а Серше Ронан , која ја има главната улога во филмот, ја прими статуетката за Најдобра актерка во мјузикл/комедија . Џејмс Франко ја доби наградата Најдобар актер во мјузикл/комедија за „The Disaster Artist“, а ...
сите 8 | | | веќе видена

Црната боја владееше на црвениот тепих на „Златен глобус“. Со исклучок на неколку гостинки, сите дами носеа црни креации во знак на протест против сексуалното малтретирање и во знак на солидарност со оние кои биле злоупотребени и оние кои собраа храброст да проговорат. Ѕвездите ја покажаа својата поддршка на движењата #MeToo и #TimesUp избирајќи црна облека, а осум актерки на популарната свеченост беа придружувани од активистки. Движењето „Time’s Up“ помогна досега да се соберат речиси 16 милиони долари наменети за правна поддршка на жени и мажи кои биле сексуално малтретирани, злоупотребени или нападнати на работното место. „Сакавме да се исправиме и да направиме нешто за сите луѓе, да речеме дека истече времето на дискриминацијата, малтретирањето и злоупотребата на работното место“ – рече Рис Витерспун. „Вечерва не е момент, туку движење“ – порача Ева Лонгорија. „Посветени сме да направиме промена не само во нашата индустрија, туку во секоја индустрија“ – изјави Кери Вашингтон. Во изминатите месеци ...
сите 14 | | | веќе видена

Анџелина Џоли е една од холивудските актерки кои се вклучија во тивкиот протест на „Златен глобус“. На свечената манифестација, 42-годишната убавица се појави во црна креација како симбол на протест против малтретирањето и дискриминацијата во Холивуд. Елегатниот фустан во кој славната актерка шармираше на црвениот тепих е дело на модната куќа Versace. Својот стајлинг, Џоли го комплетираше со обувки од Barollo Italy и накит од Forevermark. На црвениот тепих таа се појави со најстариот син Пакс. Џоли заедно со Изабел Ипер ѝ ја доделија наградата Најдобра актерка во драма на Франсис Макдорманд.
сите 17 | | | веќе видена

next