Фемина

Славните ги обожаваат, модните блогерки ги сметаат за неизбежен дел од своите комбинации, додека дизајнерите се почесто ги „качуваат“ на модните писти. Чизмите над колена веќе две години наназад се вистински хит. Не само што ги топлат нозете, туку носени на правилен начин, овие обувки можат целосно да го променат изгледот на облеката од вашиот плакар. Кратко, кратко, кратко.. Со кратко фустанче, кратко здолниште или кратки панталони. Тајната за добар изглед е да не покажувате многу кожа. Доколку носите мини здолниште, секогаш гледајте да бидете покриени на горниот дел од телото. На пример, изберете ролка. Ако пак носите мини фустан, гледајте тој да не е со длабоко деколте или корсет. Никогаш не ги покажувајте нозете и деколтето истовремено. Со широка блуза, плетен фустан или пончо Чизмите над колена со висока потпетица се најтешки за комбинирање, но нема да згрешите доколку ги носите со поширока облека на горниот дел од телото. Долниот дел од комбинацијата може да биде краток и тесен или воопшто да го нема. ...
сите 13 | | | веќе видена

Кога се обидувате да зачнете , секој има совет за вас. „Многу си напната, треба малку да се опуштиш и веднаш ќе забремениш“, „Биди трпелива, што е твое ќе си дојде“, „Млада си за да зборуваш за неплодност“ ... Ако сте дел од паровите кои со месеци или години водат битка за да добијат свое дете, сигурно повеќепати сте ги слушнале овие тврдења Темите „плодност“ и „неплодност“ се обвиени со многубројни митови кои често водат до заблуди кај паровите кои се трудат да си го исполнат сонот за свое потомство. Еве ги најчестите од нив, кои дефинитивно треба да ги игнорирате ако ги слушнете: „Неплодноста е само женски проблем.“ Многу парови кога ќе се соочат со проблеми при зачнувањето на бебе , веднаш започнуваат да слушаат дека дефинитивно причината е жената. Но, тоа може потполно да биде погрешно, бидејќи фактите говорат дека околу 40% од случаите на стерилитет се последица на проблем кај жената, но исто толку случаи се поврзани со проблем кај машката страна. Кај околу 20% од случаите, причината за неплодноста ...
сите 15 | | | веќе видена

Имате кратка коса ? Потребно е да знаете дека вашите опции за стилизирање на косата не се ограничени само поради должината. Тоа секојдневно го докажува блогерката Милабу, која редовно снима туторијали за едноставни, брзи и лесни фризури. Доколку ви е потребна инспирација, прошетајте низ нејзините видеа: За Денот на вљубените Тројна плетенка Креативни фризури Рокерски шик Мазно, мазно 10 лесни, а интересни фризури 10 плетенки за кратка коса 10 фризури со лажни плетенки 5 фризури „Водопад“ 10 различни фризури со кок Ретро гламур 10 фризури со марама Две плетенки со два кока Викинг плетенка Твист Вистинска и лажна плетенка 7 лесни фризури за во фитнес сала Француска плетенка
сите 53 | | | веќе видена

Со 7 милиони следбеници на Instagram, Кејла Ицинес е вистинска фитнес ѕвезда која е заслужна за трансформирањето на телата на илјадници девојки. Младата Австралијка се прослави со вежбите за идеално бикини тело, односно програмите „Bikini Body Guides“. За оформувањето на згодни нозе и стомачни мускули, Кејла предлага едноставни вежби кои даваат одлични и брзи резултати, а кои можете да ги правите во удобноста на вашиот дом. Вежби за стомак Златната бројка за овие вежби е 15. Направете по 15 повторувања и ќе бидете готови за само 7 минути. Вежби за нозе 24 повторувања (по 12 на страна) 24 повторувања (по 12 на страна) 15 повторувања
сите 22 | | | веќе видена

Тмурните утра и поспаните попладниња се вистински убиец на продуктивноста на работното место. Кога енергијата ќе замре и истоштени ќе дремете над бирото, не мора повторно да се фаќате за кафето како давеник за сламка. Вратете си ја концентрацијата и способноста за фокусирање со зголемување на енергијата на следниве начини: Накратко поразговарајте на телефон со блиска личност. Доволно е да поразговарате неколку минути со саканиот, децата или верна пријателка за да ви се намали стресот , да ви се подобри расположението и да добиете нови сили за работа. Без причина јавете се некому и разговорот ќе ви делува како енергетска бомба. Исправете го ‘рбетот. Кога енергијата ни е на минимум, автоматски потонуваме во столот. Но, подгрбавеното седење ги истоштува мускулите, не дозволува белите дробови да го снабдат телото со максималното количество кислород, а може и да предизвика главоболка . Правилното исправено седење помага за зголемување на енергијата и активноста на мозокот. Ослободете се од затнатиот ...
сите 8 | | | веќе видена

МАЈКА . Еден збор, илјадници спомени и бескрајни емоции. Дали постои личност на која повеќе ѝ верувате од жената која ви го посветила својот живот, жената која е ваша прва учителка, ваш најсилен навивач, но и ваш најжесток критичар? Да, сигурно имате многу пријателки, но ниту една не ве познава подобро одошто личноста која ве донесе на овој свет и ниту една од нив не се бори за вашата среќа како вашата мајка. Престанете да трагате по доверливи пријателки, бидејќи најдоверливата е токму под вашиот покрив. Еве зошто слободно можете да ја наречете мајка си своја прва и најдобра пријателка: Таа се заљуби во вас на денот на вашето раѓање, но и вие во неа. Кога вие се родивте, вашата мајка почувствува дека ја доби својата сродна душа, иако вие сè уште не бевте свесни дека ја добивте својата. Таа се заколна дека засекогаш ќе биде покрај вас и нема намера да го прекрши своето ветување. Знае што мислите уште пред да ја отворите устата . Вие сте отворена книга за неа. Потребен ѝ е само еден поглед за да ѕирне во ...
сите 56 | | | веќе видена

Видео од 90-годишен маж, кој заљубено ја гледа и ѝ пее серенада на својата сакана, разнежнува срца низ светот. Пол Милер докажува дека љубовта може да трае вечно и дека сè уште е лудо вљубен во својата сопруга Имоген со која е во брак 70 години. Во видеозаписот, тој ѝ ја пее „Let Me Call You Sweetheart“ и на крајот нежно се бакнуваат. „Таа е единствената во мојот живот. Сè започна кога имав 18 години“ – вели Пол. Пол и Имоген стапиле во брак на 15 јуни 1947 година.
сите 6 | | | веќе видена

Реакција на татко, кој дознава дека ќе добие петта ќерка, ќе ве насмее. Во видеото, семејството ја открива веста за полот на нероденото дете преку бојата на внатрешноста на мафините. Кога едно од девојчињата ќе открие дека станува збор за розова боја и дека ќе добијат уште една сестричка, таткото разочаран излегува во дворот и извикувајќи „Зошто Боже?!“ се фрла во базенот. Погледнете го видеото кое за само 17 часа има над 3 милиони прегледувања на Facebook:
сите 11 | | | веќе видена

Кога Ешли и Фил започнаа да танцуваат на „You & I“ од Џон Леџенд пред група танчари, таа не можела ни да претпостави дека тој танц ќе стане нивен скапоцен спомен. За време на танцот, Фил вади од џебот прстен и на огромно изненадување на сите, клекнува на колено за да ја побара својата сакана за жена. Ешли низ солзи вели „да“. Парот се запознал пред 8 години, кога Ешли се запишала на часови по танцување кај Фил.
сите 8 | | | веќе видена

Мазната здрава коса е мисија на секоја жена. Но, секојдневното стилизирање резултира со оштетување на влакното и појава на непријатни разлетани и расцветани краеви. Иако потстрижувањето е најдобро решение на тој проблем, многу од нас го одложуваат и избегнуваат за да ја зачуваат должината на косата. Hair Dusting е популарна техника за ослободување од распуканите краеви, благодарение на која не се губи ниту сантиметар од косата, а нејзиниот изглед драстично се подобрува. Сè повеќе славни фризери ја практикуваат оваа техника за да им подарат сјајна коса на своите клиентки. „Hair Dusting е техника со која не се отстранува должина од косата, туку само оштетените врвови на косата. Гледајте на ова како на отстранување на пуфки од облеката. Прво мора да ја исправите косата најдобро што можете, бидејќи треба да отскокнат лошите влакна“ – вели славниот фризер Сал Салседо за Refinery29. Погледнете како изгледа тоа: Се разбира, оваа техника не е новост, но во изминатиов период стекна голема популарност. Постојат ...
сите 53 | | | веќе видена

Изабел Голарт беше сведок на моментот кога нејзина блиска пријателка се заколна на вечна љубов со нејзиниот избраник во Бејрут. На либанската свадба, 32-годишната убавица блесна во фустан со разголен грб. Припиената креација, која одлично го истакна тонираното тело на привлечната Бразилка, е дело на модниот магионичар Зухаир Мурад.
сите 11 | | | веќе видена

Тримесечно бебенце, кое е родено со албинизам, ќе ви измами насмевка со својата реакција кога првпат ќе ја здогледа мајка си со очила. Заради реткото генетско нарушување, малиот Еверет има посериозни проблеми со видот. Но, благодарение на новите очила, ќе може да има нормален живот.
сите 13 | | | веќе видена

Сакате брз тренинг за кој не е потребна опрема, ниту пак посебна подготовка? Тренерот Тифани Робинс издвојува шест едноставни вежби што можете да ги правите во дневната соба. Секоја од вежбите повторете ја по 10 пати на секоја страна за да ги разбудите најголемите мускули во телото.
сите 18 | | | веќе видена

Август ќе ни донесе динамика и возбуда. Нè очекуваат две еклипси. Имено, на 7 август ќе има делумно затемнување на месечината, а на 21 август ни претстои целосно затемнување на сонцето. Две нови ретроградни движења ќе нè спојуваат со лица или ситуации од минатото. Уран на 3 август ќе започне да се движи ретроградно, зголемувајќи го ризикот од непредвидени трошоци и погрешни импулсивни реакции. Ретроградното движење на Меркур од 13 до 31 август ќе донесе проблеми со комуникацијата и технологијата. Се бара трпение и толерантност. ЛАВОВИТЕ и ДЕВИЦИТЕ ќе бидат најдарежливо наградени од планетите. Датум Случување 3 август ♅ Уран преминува во ретроградно движење во овен 7 август ☽ Настапува полна месечина во водолија (делумно затемнување на месечината) 13 август ☿ Меркур преминува во ретроградно движење во девица 21 август ☽ Настапува млада месечина во лав (целосно затемнување на сонцето) 23 август ☉ Сонцето влегува во девица 25 август ♄ Сатурн преминува во директно движење во стрелец 26 август ♀ Венера ...
сите 4 | | | веќе видена

Грчењето на партнерот додека спие знае да биде иритирачко. Една жена четири години го снимала својот сопруг додека грчи и сега со помош на својот внук направи ремикс на хитот „Despacito“. Погледнете го виралното видео:
сите 4 | | | веќе видена

За многу менаџери, личните квалитети имаат огромна тежина при изборот на вистинскиот кандидат за одредено работно место. Покрај совршеното CV, на многу работодавачи им е важно каква личност е кандидатот и што сè има да понуди ако застане на конкретната работна позиција. Па, за да оставите силен прв впечаток, обидете се да ги покажете следниве квалитети: Точност. Во деловниот свет времето е пари. Доцнењето и одложувањето можат само да ѝ донесат загуба на компанијата, па тие се непосакувани. Никогаш не доцнете на интервју за работа. Точноста е првиот знак дека умеете навремено да се справувате со задачите. Секој работодавач сака покрај себе да има дисциплинирана и совесна личност. Самодоверба. Не е тешко да се препознае личноста која верува во себе. Исправете се и смирете го своето тело. Зборувајте убедливо за своите квалификации и вештини. На работодавачите им е многу полесно да веруваат во некого кој верува во себе. Сепак, внимавајте да не ја поминете тенката линија меѓу самоувереноста и ...
сите 66 | | | веќе видена

Ромона Кевеза го искористи своето долгогодишно искуство во креирање на венчаници, за да создаде вечерни фустани кои би ги завеле и најпребирливите дами. Отмените креации од колекцијата есен/зима 2015 на талентираната Канаѓанка се хармоничен спој на луксузни ткаенини и безвременски силуети кои ја потенцираат убавината на женската фигура. Кевеза, која има облекувано многу ѕвезди како Анџелина Џоли, Софија Вергара, Никол Кидман и Пенелопе Круз, ја презентираше елегантната колекција во Њујорк.
сите 2 | | | веќе видена

На Tumblr се појави фотографија од вечерен фустан кој ги збунува луѓето кои ја виделе и отвори забавна дебата за неговата боја. Додека едни жестоко тврдат дека фустанот е бел со златно, други се убедени дека тој е индиго син со црно. Како го гледате вие фустанот? Бел со златно vs. Син со црно Дебатата започнала кога една мајка ѝ испратила на ќерка си фотографија од фустанот кој сакала да го носи на нејзината свадба. Кога невестата му ја покажала фотографијата на својот иден сопруг, тие започнале да спорат за бојата на фустанот. Истото се случило и кога таа им ја покажала фотографијата од фустанот на своите пријателки. Дебатата продолжила онлајн откако невестата ја објавила фотографијата на Facebook. Тогаш, Кејтлин МекНил, која свирела во бендот на свадбата, решила да ја сподели фотографијата на Tumblr. „Луѓе, ве молам помогнете ми. Дали фустанот е бел со златно или син со црно? Јас и моите пријатели не можеме да се согласиме“ – пишувало под фотографијата. Така фотографијата стана вирален хит. Мајката на ...
сите 13 | | | веќе видена

Приказната за изневеруван маж, кој пронашол идеален начин за да ѝ се одмазди на неверната сопруга, како вирус се шири на интернет. Возбудливата приказна е објавена пред неколку дена од The San Francisco Globe , а оттогаш е споделена илјадици пати на социјалните мрежи. Сè уште не се знае кој е „креативниот“ сопруг, или дали воопшто постои таков, ниту дали настанот е вистинит. Во секој случај, приказната е забавна. Имав претчувство дека сопругата ме изневерува, бидејќи гледав многу предупредувачки знаци во нејзиното однесување. Постојано се смешкаше додека пишуваше СМС пораки, а кога ќе ја прашав со кого си пишува, ми велеше дека тоа е нејзината мајка. Постојано остануваше до доцна на работа, а кога ќе се јавев на работа, колегите, тие ми велеа дека заминала пред неколку часа. Кога ја прашав што се случува, таа започна да се смее, велејќи ми дека на работа постојано се шегуваат на таков начин еден со друг. Капката која ја прелеа чашата и кога знаев дека дефинитивно се случува нешто беше кога таа излезе „да ...
сите 4 | | | веќе видена

Самер Лојд е девојче од Англија кое секоја година му испраќа писма на својот татко во рајот на датумот на неговата смрт. Самер ги пренесува своите чувства на хартија, а потоа со помош на балон ги испраќа на небото. Но, оваа година 10-годишното девојче не успеало да го исполни својот ритуал, бидејќи го загубило листот пред да го испрати. За среќа, писмото завршило во рацете на Ники, сопственичка на ресторанот пред кој Самер го испуштила листот. Ники преку пост на Facebook ги замолила сите кои ќе го препознаат ракописот да помогнат да се најде авторот, бидејќи сметала дека писмото е премногу важно. „Драг тато, Те сакам. Многу ми недостигаш и посакувам да беше тука сега. Навечер понекогаш гледам во небото и си замислувам желба. Си замислувам желба гледајќи во најсјајната ѕвезда и верувам дека тоа си ти. Секогаш помислувам на тебе на твојот роденден, на Денот на таткото, на мојот роденден и на Божиќ. Некои денови сум среќна, а некои тажна, но во моментов можам да те почувствувам во моето срце и секогаш си во ...
| | веќе видена

next