Фемина

Според најновата листа на Forbes на 10 најплатени актерки за изминатата година, првото место повторно ѝ припаѓа на Софија Вергара. Таа е по шести пат најплатена ТВ актерка на светот. 45-годишната актерка од Колумбија, својот успех ѝ го должи на улогата Глорија во серијата „Modern Family“, но и на соработката со неколку компании меѓу кои Head&Shoulders, Pepsi и CoverGirl. Само една четвртина од заработените 41.5 милиони долари е приход од серијата, а остатокот доаѓа од зделките со врвни компании, како и нејзината линија на парфеми, кои се меѓу најпродаваните во светот. Според статистиката на Forbes, изработена врз основа на приходите од 1 јуни 2016 до 1 јуни 2017 година, најуспешните ТВ актерки заедно заработиле 156,5 милиони долари. Погледнете кои други актерки се најдоа на листата: Софија Вергара 41,5 милиони долари Кајли Куоко 26 милиони долари Минди Калинг 13 милиони долари Елен Помпео 13 милиони долари Маришка Харгитеј 12,5 милиони долари Џули Бовен 12 милиони долари Кери Вашингтон 11 ...
сите 19 | | | веќе видена

Изминатите денови свадбата на Каролина Гочева и Михаил Корубин беше најпопуларна забавна тема во Македонија. 37-годишната музичка ѕвезда блесна во венчаница со чипка во винтиџ стил, а сега стана јасно чие дело е невестинскиот фустан. Шармантната креација доаѓа од ателјето на италијанскиот дизајнер Ермано Шервино, а македонската убавица најверојатно ја набави за време на летниот одмор со саканиот во Италија. На најсреќниот ден од својот живот, Каролина носеше и сандали од Џанвито Роси. Деталите за невестинскиот стајлинг на популарната пејачка ги сподели нејзината стилистка Цаци Пакоска. Во текот на прославата, Гочева промени уште еден фустан. Свадбената торта беше едноставна и декорирана со иницијалите на младенците. Венчавката се одржа на спортскиот аеродром „Стенковец“, во близина на Скопје.
сите 19 | | | веќе видена

Богатата фантазија е богатство на можности и нашите најмали добро го знаат тоа, бидејќи тие се мајстори во креирање на нов свет, приказни и неверојани авантури со нивната фантазија. Така размислувал еден од најголемите умови на човештвото, Алберт Ајнштајн, за кого е познато дека уживал и во најмалите моменти на радост. И така е. Со голема доза на фантазија е создаден новиот вкус на Argeta Junior KremTuna . Туна, секогаш вкусна за љубителите на морска храна, на која додадовме млечен намаз и така ја создадовме уникатната комбинација, која веруваме ќе ве освои вас и вашите најмили. Argeta Junior KremTuna екремаст, морски деликатес со млечен намаз. Без засилувачи на вкус. Без конзерванси. Без бои. Без глутен. Изберете помеѓу деликатесните вкусови Original, Ketchup, SuperTuna иновата KremTunа . Сите се подобри со фантазија која можете да ја разбудите кај децата при подготовка на појадок. Дајте им лепче, кое ќе го намачкаат со Argeta Junior и на него нека стават многу зеленчук. Со зеленчукот може да направат ...
сите 2 | | | веќе видена

Писмо на мајка до нејзината мала ќерка освои илјадници жени, кои потенцираат дека ова се скапоцени животни совети за секого. Тони Хамер преку кратка листа се обидува да ѝ ја зголеми самодовербата на ќерка си и да ѝ покаже дека никогаш не треба да прави нешто заради притисок од околината или за да усреќува некој друг. До мојата ќерка, Не се извинувај ти кога некој друг ненамерно ќе се удри во тебе. Не измислувај причини зошто не можеш да излезеш со момче со кое не сакаш да се состануваш. Никому не должиш објаснувања. Едноставно „не, благодарам“ треба да биде прифатливо. Не мисли многу за храната што ја јадеш пред другите. Ако си гладна, јади и јади го она што го сакаш. Ако сакаш пица, не нарачувај салата само заради луѓето кои се околу тебе. Нарачај ја проклетата пица. Не одржувај ја косата долга за да усреќуваш некој друг. Не носи фустан ако не сакаш да носиш. Не останувај дома само заради тоа што немаш со кого да излезеш. Излези сама. Имај доживувања само со себе и за себе. Не ги задржувај солзите. ...
сите 7 | | | веќе видена

Принцот Хари и актерката Меган Маркл досега посветено ја криеја врската од јавноста. Парот, за кој се шпекулира дека наскоро ќе ја објави и својата свршувачка, беше фотографиран на „Invictus Games“ во Торонто. 33-годишиот припадник на британското кралско семејство и 36-годишната ѕвезда од „Suits“ проследија тениски натпревар на учесници со инвалидитет. Хари и Меган беа фотографирани и во изминатите месеци, но ова е прв настан на кој официјално се појавуваат заедно.
сите 31 | | | веќе видена

Објавен е вториот официјален трејлер за најновиот проект на британскиот режисер Кенет Брана, „Убиство во Ориент Експрес“. Покрај самиот Кенет Брана, кој се појавува во улогата на најпознатиот фикциски јунак на Агата Кристи - белгискиот детектив Херкул Поаро, актерската екипа вклучува повеќе ѕвезди меѓу кои Џони Деп, Пенелопе Круз, Мишел Фајфер и Дејзи Ридли. Трејлерот ветува возбудливо доживување во киносалите за љубителите на жанрот крими. Овој филмски проект на Брана претставува адаптација на најпознатиот крими роман на реномираната писателка Агата Кристи, истоимениот роман од 1934 година. Мистериозното убиство, кое се случува на возот, отвора тешка работа за остроумниот детектив. Осомничени се сите 13 патници на прва класа, кои постојано меѓусебно се обвинуваат. Поаро мора брзо да проникне во нивните тајни, пред убиецот да нападне повторно. Не пропуштајте ја возбудливата приказна на Агата Кристи, која ќе започне да се прикажува на филмските платна во киносалите на 10 ноември!
сите 5 | | | веќе видена

Ирина Шајк и Бредли Купер за момент се оттргнаа од родителските обврски, за да уживаат со свои пријатели. 31-годишната манекенка и 42-годишниот актер беа фотографирани во лежерно издание во Малибу. Ирина и Бредли ја започнаа својата врска на почетокот од 2015 година, а нивната ќеркичка Леа де Сејн се роди на 24 март оваа година. Блескав прстен, кој атрактивната Русинка постојано го носи на левата рака, поттикна гласини дека тие се верени.
сите 10 | | | веќе видена

Кој не би сакал да се венча на „најсреќното место на светот“? Пар од Калифорнија си го оствари сонот да стапи во брак на бајковита свадбена церемонија во Дизниленд. По осум години врска, Сара и Гилберт Ернандез ја крунија својата љубов со брак. „Сара отсекогаш беше моја принцеза и сакав да имаме свадба на која таа ќе се почувствува како вистинска принцеза“ – изјавил среќниот младоженец. Младенците се возеа во кочија која изгледаше како излезена од приказната за Пепелашка. Гилберт ја запросил Сара на истото место каде првпат ѝ подарил букет цвеќиња. Како големи љубители на дизниевите приказни, нивното прво заеднично патување било токму во овој забавен парк.
сите 2 | | | веќе видена

Во малата канцеларија на информатичката компанија Фереј (Ferray) во Токио девет мачки скокаат во скутовите на вработените, шетаат по тастатурите, спијат, јадат и слободно се движат низ службениот простор Една компанија во Јапонија, земја каде деловниот свет е познат по долгото работно време и неретко стресната дисциплина, понудила нова терапија против стрес на работното место - мачки. Во малата канцеларија на информатичката компанија Фереј (Ferray) во Токио девет мачки скокаат во скутовите на вработените, шетаат по тастатурите, спијат, јадат и слободно се движат низ службениот простор. Директорот на компанијата ја вовел оваа практика уште во 2000 година на барање на еден свој соработник кој инсистирал на работа да дојде со својата мачка. Дополнително тој ги мотивирал вработените со тоа што им понудил по 5.000 јени (40 евра) месечно на секој што ќе спаси улична мачка. И други јапонски компании се ориентирале кон животните како начин да го намалат стресот и напнатоста на работното место. Во јапонската ...
сите 3 | | | веќе видена

Ангела Мари Ваз е илустраторка од Бангалор, Индија, која ја прикажува реалната страна на животот со виткана коса. Креативната артистка создава хумористични илустрации, во кои одлично ги доловува маките на девојките со кадрици. Од проблеми со влажноста, до трошењето на мало богатство за нега на косата... Погледнете ги цртежите на Ангела.
сите 4 | | | веќе видена

Пред десет години, на телевизиските екрани започнаа приказните на Серена ван дер Вудсен (Блејк Лајвли), Блер Волдорф (Лејтон Мистер), Чак Бас (Ед Вествик), Нејт Арчибалд (Чејс Крафорд), Ден Хамфри (Пен Баџли) и многу други ликови во серијата „Gossip Girl“. Популарната серија за животот на привилегирани тинејџери од Менхетен привлекуваше со сплетките и пресвртите, но и со атрактивните модни комбинации. Па, каде се и што прават ѕвездите една деценија по емитувањето на првата епизода? Блејк Лајвли Серена ван дер Вудсен 30-годишната ѕвезда сними неколку филмови („The Age of Adaline“, „Café Society“, „The Shallows“, „All I See Is You“), а во меѓувреме се омажи за актерот Рајан Рејнолдс и стана мајка на две ќерки - Инес и Џејмс. Лејтон Мистер Блер Волдорф За разлика од Блејк, 31-годишната Лејтон поретко ја гледаме на холивудските свечености. „Блер Волдорф“ во вистинскиот живот е посветена на семејството - сопругот Адам Броди и ќеркичката Арло. Покрај филмовите „The Judge“, „Life Partners“, „Like Sunday, Like ...
сите 3 | | | веќе видена

Зоран Заев заедно со сопругата Зорица присуствуваше на дипломатски прием организиран од Доналд Трамп, во рамките на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Пред фотографите, 42-годишниот македонски премиер со сопругата позираше покрај 71-годишниот претседател на САД и неговата сопруга Меланија. Фотографијата од средбата, Заев ја објави на своите профили на Facebook и Twitter. „Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. ГС на ОН е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки во интерес на нашите држави“ – напиша тој во описот на Facebook. Меланија шармираше во елегантно црно фустанче, додека Зорица избра креација во шампањ боја.
сите 147 | | | веќе видена

Откако убавицата со словенечко потекло, Меланија Трамп, стана првата дама на САД, изгледа како целиот свет да го следи секој нејзин чекор само за да ја задева и да ја критикува. Последната шега што беше упатена на нејзина сметка, ја предизвика и контрареакцијата на првата дама, којашто ја ангажира својата словенечка адвокатка за да ја регулира ситуацијата. За што станува збор? Неодамна, школото за англиски јазик Американски институт од Загреб, во околината на Загреб постави билборди на кои, покрај фотографијата на Меланија Трамп, стоеше и слоганот „Just imagine how far you can go with a little bit of English“ или во превод „Замислете само колку далеку можете да стигнете со малку англиски“. Алузијата е повеќе од јасна. Првата дама на САД се закани дека ќе го тужи школото доколку билбордите не бидат веднаш отстранети. Откако тоа беше направено, претставник од школото упати извинување до Меланија Трамп, притоа велејќи дека слоганот бил грешно протолкуван и дека тој требало да биде позитивен и да ја истакне ...
сите 24 | | | веќе видена

Кирил Стремоусов наиде на многу негативни коментари по објавувањето на видео во кое сред шума ѝ прави екстремни „вежби“ на малата ќерка. Навредуваниот Украинец лудо го врти и лула 4-месечното девојче, будејќи страв кај гледачите. „Малата шампионка по гимнастика живее во Херсон и се вика Милада“ - пишува тој. „Дали си ти нормален?“, „Ти си идиот“, „Каде е мајката?“, „Непривлечни кадри, девојче на 4 месеци стои сама, па уште и балансира“, „Треба да бидеш зад решетки“, „Ако бев на местото на мајката, ќе ти ја столчев главата без мозок“ ... тоа се дел од коментарите на видеото кое се распространува на социјалните мрежи.
сите 4 | | | веќе видена

Сензуално и комфорно, заводливо и возбудливо, со овие зборови се опишува новата колекција на Сара Фешн за долна облека и пижами за престојната есен/зима, 2017-2018 година. Познатата пејачка Викторија Лоба како заштитно лице за 2017 година на Сара Фешн, позираше пред објективот на фотографот за новата колекција. Токму таа го презентира памучнот програм на маици, килоти и пижами, како и сензуални парчиња на градници и килоти кои веќе се во продажба. „Нашата нова колекција е наменета за сите припаднички од понежниот пол кои сакаат да се чувствуваат модерно, секси и пријатно во секој дел од денот. Памучниот состав на долната облека и пижами е во комбинација со различните модели и модерни дезени. Провокативната долната облека е претставена во неколку бои и дезени, вклучувајќи ги класичните црно-бели тонови, но и во јаки црвени нијанси, како и во женствената боја на вишна“ велат од Сара Фешн. Компанијата има специјализирани 60 продавници низ цела Македонија, кои на своите потрошувачи им нудат широк асортиман на ...
сите 8 | | | веќе видена

Моден кошмар на многу жени е да се сретнат на ист настан со идентично облечена личност. На свадба во Сиднеј, шест жени непланирано се појавија на свеченоста облечени во идентични фустани од модниот бренд Forever New. Фотографија од невестата и гостинките кои ја избраа истата креација се распространи на интернет и насмеа илјадници лица ширум светот. „Колкави се шансите???“ – напиша една од гостинките во описот на фотографијата на Facebook. „НЕ сме деверици, само гостинки. Сметам дека заслужувам подарок ваучер за целава реклама“ – се пошегува таа, објавувајќи ја фотографијата на профилот на брендот на Facebook. Фустанот чини 160 долари.
сите 2 | | | веќе видена

Џенифер Анистон е атрактивната ѕвезда која ги разубавува страниците на октомвриското издание на „Harper’s Bazaar“. 48-годишната актерка изгледаше беспрекорно во впечатливи фустани од врвни модни куќи како Balmain, Peter Dundas, Michael Kors и Louis Vuitton и луксузен накит од Tiffany & Co. и Cartier. Фотографиите ги потпишува Маријано Виванко. Во интервјуто за списанието, Анистон се пошегувала за моментот кога Џастин Теру ја запроси. „Јас обично само си ги полирам ноктите. Немам трпение да чекам да се исуши лакот. Кога Џастин го стави тој прстен на мојот прст, јас си реков „Ср**е, сега ќе треба да си правам маникир“ – рекла таа.
сите 6 | | | веќе видена

Џенифер Лопез ги отвори вратите од својот дом во Хемптонс за Hola. 48-годишната ѕвезда сними фотосесија за септемвриското издание на списанието и зборуваше за нејзините успеси и врската со Алекс Родригез. Атрактивната пејачка и актерка го опишала овој период од нејзиниот живот како „Златна ера“. „Чувствувам дека блескам повеќе отсекогаш, дека сум подобра како личност, како ќерка, мајка, пријателка и партнерка. Сакам да сум подобра. Тотално се прифаќам себеси. Не сум тука за да бидам совршена и не сум тука за да бидам ништо друго, туку најдобрата јас, што и да значи тоа за мене“ – изјавила славната музичарка. „Јас сум во добра врска. Чувствувам како да можам да го кажам тоа за првпат. Не дека сум немала прекрасни врски, полни со љубов и авантура, но ова е првата врска во која сум била, а во која и двајцата се подобруваме еден со друг. Се надополнуваме и навистина имаме чиста, вистинска љубов. Сакаме да се поддржуваме и да се усреќуваме еден со друг“ – рекла Лопез за Родригез, со кого јавно откри дека е во ...
сите 5 | | | веќе видена

Ирина Шајк ја поддржа хуманитарната гала на „Unitas“ за подигање на свеста и за спречување на експлоатацијата и трговијата со луѓе. 31-годишната руска убавица блесна во елегантна црвена креација на сивиот тепих во Њујорк. Својот стилски избор, славната манекенка го надополни со црвени салонки и мала чантичка. На свеченоста, Шајк позираше со Наташа Поли, која исто така носеше долг црвен фустан.
сите 4 | | | веќе видена

Покрај тоа што нанесе огромна штета и згасна десетици животи, ураганот Ирма раздвои многу семејства, заробувајќи ги на различни страни од градовите. Мало девојче болно од леукемија за својот 3-ти роденден остана во болница само со мајка си, разделено од останатото семејство, кое не можело да го напушти домот за да биде таму на овој специјален ден. Но, медицинскиот тим во болница во Флорида не дозволи слатката Вилоу да остане без роденденската прослава која ја заслужува. Вработените во болницата ѝ купија подароци, ѝ однесоа торта и пееја и се забавуваа заедно со насмеаната Вилоу и нејзината мајка, која ронеше солзи-радосници. ВИДЕО: Имено, два дена пред големата бура, на Вилоу ѝ била дијагностицирана леукемија и веднаш била хоспитализирана. Нејзината мајка останала со неа во болница, додека докторите ја подготвувале за хемотерапија. Таткото и поголемата сестра на Вилоу останале одма, бидејќи бил огромен ризикот доколку тргнеле кон болница во страшното невреме. Насмевката на лицето на Вилоу е доказ дека ...
сите 12 | | | веќе видена

next