Фемина

Донатела Версаче беше избрана за Модна икона од страна на британската модна индустрија. 62-годишната дизајнерка, која стои зад врвната модна куќа Versace, се закити со посакуваната награда на церемонија што синоќа се одржа во Лондон. Сосем очекувано, популарната креаторка за свеченоста избра фустан од своето ателје. На црвениот тепих, Донатела пристигна со возачот во „Формула 1“, Луис Хамилтон. Тие позираа и со ирскиот ММА борач, Конор МекГрегор. Наградата ѝ ја додели Наоми Кембел, која се појави на сцената во колоритна креација токму од Версаче. За забавата по свеченоста, Донатела се пресоблече во краток фустан и чизми до над колена со златни детали.
сите 21 | | | веќе видена

Романтична и софистицирана колекција венчаници ги разгорува љубопитството и фантазиите на идните македонски невести. Антонија Ристовска ја претстави колекцијата 2018 со елегантна фотосесија. „Инспирирана од винтиџ модата и посакуваниот ретро стил, во создавањето на новата колекција ја пренесов ретро нишката и ѝ дадов младешки призвук и урбана нота. Раскошот од богати везови изработени од бисери, кристали и мониста на материјалите го будат чуството на единственост и гламур, а воедно богатите текстури и слоевитоста на материјалите и понатаму ја задржуваат леснотијата при носење на венчаницата“ - вели Ристовска за колекцијата која е насловена „White Ivy“. За фотографиите биле ангажирани моделите Сара Цветанова и Сандра Цветкова, кои позираа пред фотографското дуо Ани и Дими.
сите 4 | | | веќе видена

Наоми Кембел очигледно ја наследила младоликоста од својата мајка. На доделувањето на Британските модни награди, 47-годишниот супер модел се појави заедно со 66-годишната мајка Валери Морис. Модерното дуо измами многу комплименти, при што многумина коментираа дека изгледаат како сестри. Наоми носеше креација од покојниот дизајнер Азедин Алаја.
сите 33 | | | веќе видена

Синоќа, Лондон беше домаќин на најважната ноќ за британската модна индустрија. Во салата „Ројал Алберт Хол“ беа доделени Британските модни награди, а пред да започне големата манифестација, бројни ѕвезди парадираа на црвениот тепих во блескави стајлинзи обидувајќи се да измамат позитивни критики. Донатела Версаче беше прогласена за Модна икона , а Аџоа Абоа ја доби наградата Модел на годината . Погледнете како изгледаа славните гостинки и оценете го нивниот стил: Ирина Шајк во Versace Изабел Голарт во Julien Macdonald Рита Ора во Versace Донатела Версаче во Versace Карли Клос во Vivienne Westwood Вини Харлоу во Brandon Maxwell Стела Максвел Џордан Дан Каја Гербер во Ralph & Russo Наоми Кембел во Azzedine Alaïa Аризона Мјуз Талија Сторм Пинк во Stella McCartney Селена Гомез во Coach Пикси Лот Зендаја во Vivetta Ева Хецигова Хејли Болдвин во Topshop Памела Андерсон Џована Батаља Дојна Чобану FKA TWIGS во Versace Ешли Греам во Vivienne Westwood Попи Делавин во ...
сите 33 | | | веќе видена

Тарик Едиз навистина умее да стигне до срцето на секоја дама која сака да блесне на свеченостите. Елегантните креации од колекцијата 2018 мамат воздишки уште од самиот момент кога стигнаа до љубопитните погледи на припадничките на понежниот пол. Промотивните фотографии прикажуваат жени кои магнетски привлекуваат. Стар холивудски гламур владее на дел од фотографиите на кои моделите се прикажани како ѕвезди опкружени од папараци, додека на останатите, моделите се заводнички посакувани од морнари.
сите 4 | | | веќе видена

Се прашувате што има во плакарот на модна ентузијастка која може да си дозволи дизајнерски креации со енормни цени? Сиднеј Холанд ги отвори вратите на својот дом за Coveteur и го даде одговорот. Многу винтиџ креации, сакоа од Шанел, фустани и модни додатоци од Гучи и колекција од 28 Биркин чанти во различни бои. „Кој не сака Биркин? Започнав да собирам Ермес пред веројатно 10 години. Ја обожавам чантата Кели, а ја сакам целата приказна околу Џејн Биркин и Париз“ - вели таа. Освен што има страст за мода, Холанд е колекционерка на уметнички дела, па низ нејзината куќа во Беверли Хилс можат да се видат многу слики на познати уметници. „Јас сум обожавателка на уметност и сакам уметници. Ако треба да избирам со кого да поминам повеќе време, ќе изберам уметник или дизајнер, затоа што креативноста и начинот на којшто го гледаат светот, според мене, е многу специјален“ - изјавила таа.
сите 2 | | | веќе видена

По огромниот успех што го постигнуваат на пазарите во Европа,САД и Русија, вината на винаријата „Стоби“ го освојуваат и кинескиот пазар. Во соработка и со голема посветеност на партнерот на Стоби Винарија за кинескиот пазар, компанијата “STOBI (Shenzhen) International Wine. Co. Ltd”, вината на СТОБИ се продаваат во пет специјализирани продавници на брендот „стоби“ во неколку градови во Кина. Петтата таква продавница наменета исклучиво за продажба на вината „стоби“ беше отворена неодамна во кинескиот град Фужу со голема свеченост, за време на посетата на менаџерскиот тим на македонската винарија на оваа азиска земја. Отворањето на специјализираните продавници „Стоби“ во Кина наиде на голем интерес од локалните медиуми, имајќи го предвид огромниот и развиен вински пазар во оваа азиска земја каде што особено се ценат црвените вина кои се и најбарани. Токму квалитетните црвени вина на „Стоби“ ги задоволија вкусовите на кинеските потрошувачи, така што потрошувачката на овој вински бренд во Кина достигнува речиси ...
сите 19 | | | веќе видена

Тијана Дапчевиќ влезе во улогата на Тејлор Свифт во најновата епизода од четвртата сезона на „Твоето лице звучи познато“. 41-годишната пејачка доби голем аплауз по имитацијата на светската музичка ѕвезда и изведбата на нејзиниот најнов хит „Look What You Made Me Do“.
сите 11 | | | веќе видена

Војвотката Кетрин и принцот Вилијам присуствуваа на хуманитарен настан во Лондон. Кралскиот пар ги привлече сите погледи на свеченоста „Royal Variety Performance“. Атрактивната припадничка на британското кралско семејство, која е во блажена состојба, носеше гламурозна светлосина креација од нејзината омилена дизајнерка Џени Пекам. По објавувањето на фотографиите од настанот, многумина споделија дека стајлингот ги потсетува на кралицата Елза од дизниевиот хит „Frozen“. Славната двојка имаше можност да поразговара и со повеќе од изведувачите. Собраните парични средства ќе бидат наменети за помагање на стотици лица кои работеле во забавната индустрија, но имаат потреба од помош заради старост, влошено здравје или други лоши околности. Третото дете на Кетрин и Вилијам се очекува да се роди во април следната година.
сите 11 | | | веќе видена

Мина Блажев оваа година ја претстави Македонија на детската Евровизија. 14-годишната пејачка ја освои сцената во Тбилиси, Грузија, со песната „Dancing Through Life“. Веселата ѕвездичка настапи облечена во креација од Јована Филиповиќ. Видео од настапот на Мина Гласањето беше затворено во 16 часот, а за победник беше прогласена претставничката на Русија, Полина Богушевиќ, со песната „Wings“. Погледнете го и нејзиниот настап:
сите 19 | | | веќе видена

Не постои човек на кого здравјето не му е важно, но, постојат многубројни причини зошто често забораваме да го поставиме за приоритет. Модерниот начин на живеење од нас бара динамика, брзи одлуки, што само по себе нè носи во ситуации во кои наједноставниот избор е да посегнеме по брза храна и да заборавиме на сите одлуки за здрав живот. Постои ли начин да ги внесеме на менито сите корисни хранливи материи, а тоа да биде квалитетно и да не ни одземе голема количина на време? Секако дека постои. Една од потребните работи е да внесеме поголем ред во нашиот живот. Убаво планирање значи подобар резултат. Однапред подготвени оброци, планирање на витамините кои се внесуваат, организацијата е важна, но, потребен е и вистински пријател во кујната. Philips веќе подолго време е бренд кој се бори за развивање на здрави навики и долгорочен, здрав начин на живот.На патот до зима без настинки, наш сојузник се Philips соковникот и блендерите. Зачувајте до 50% повеќе хранливи влакна во вашето смути, одберете помеѓу погуст и ...
сите 3 | | | веќе видена

Три слатки дечиња кои се соочуваат со пречки во развојот имале иста желба - да станат полицајци. Па, кога добродушна фотографка барем на еден ден им го остварила големиот сон преку фотосесија, нивните лица блескале од среќа. Фотографката Кери Луис се обратила за помош во локална полициска станица и барањето веднаш ѝ било прифатено. Неколку полицајци зеле учество во нејзиниот ангажман и за потребите на фотосесијата донеле четири полициски возила и го запреле сообраќајот во една улица. Инспирацијата на Луис да фотографира дечиња со посебни потреби доаѓа од нејзиното сопствено синче кое боледува од невролошко нарушување што сѐ уште не е дијагностицирано. Во текот на нејзината фотографска кариера повеќе пати имала чуено од родители на деца со посебни потреби дека има фотографи кои одбиваат да ги фотографираат ваквите дечиња. Поради тоа, таа испратила јавен повик по повод Ноќта на вештерките за фотосесија на деца со посебни потреби маскирани во нивните костими. Наскоро била исконтактирана од родителите на Зејн, ...
сите 5 | | | веќе видена

Адам Левин и Џејмс Валентајн од Maroon 5 и Џими Фелон свиреа и пееја во метро во Њујорк маскирани како улични музичари. Откако минувачите започнаа да се собираат околу нив за да ја ислушаат „Crazy Little Thing Called Love“, распеаните ѕвезди ги фрлија маските за да ги изненадат. Додека го пееја хитот „Sugar“, толпата стануваше сè поголема и поголема.
сите 2 | | | веќе видена

Васил Ангелов е името за кое веројатно допрва многу ќе слушаме. Талентираното момче ги покажува своите вокални способности, изведувајќи македонски и странски хитови, а видеата ги споделува на својот канал на YouTube. Васил најголеми аплаузи и пофалби добива за изведбите на популарните песни на непреболениот Тоше Проески. За инструменталниот дел заслужен е неговиот пријател Иван, кој свири на гитара. Слушнете неколку од изведбите на талентираното дуо: Слушаш ли Рани на усните Руски рулет Сонце во твоите руси коси
сите 10 | | | веќе видена

Малиот Јане живее за фудбалот. Неговата инспиративна љубов кон овој спорт за првпат го одушеви светот пред три месеци, кога непосредно пред Супер Купот во Скопје, беше фотографиран додека ја имитираше славеничката поза на Кристијано Роналдо пред голем постер. 9-годишното детенце сега освојува уште повеќе срца со сторијата која за него ја направи УЕФА за кампањата „Equal Game“. Непокорниот Јане Велковски, кој страда од спинална мускулна атрофија и се движи со инвалидска количка, отворено зборува за незгасливата љубов кон фудбалот. „Кога играм фудбал, јас заборавам на сè... Јас во мојата електромоторна количка можам да го водам тимот, можам да бидам капитен. Цела фамилија моја го сака фудбалот. Нешто јас што не можам да правам, или брат ми или татко ми или мајка ми ми помага. Тие ми даваат поддршка да го добијам лекот и да бидам фудбалер како Роналдо“ - вели Јане. „Јас не можам да одам, јас сум роден да не можам да одам, бидејќи имам спинална мускулна болест... Сите на светот можат да играат фудбал, нема ...
сите 9 | | | веќе видена

Младешки, романтични, елегантни и умерено сексапилни... Креациите на Шери Хил го маѓепсуваат погледот на припадничките на понежниот пол кои не се плашат да застанат во центарот на вниманието. Најновата колекција на прочуената дизајнерка вклучува свечени фустани и дводелни креации со најразлични силуети, со идејата да се одговори на преференциите на секоја млада дама. Погледнете ги најубавите креации од колекцијата пролет 2018:
сите 3 | | | веќе видена

Замислете ноќевање во снежната хармонија на далечните северни краишта, завиткани со топли прекривки во мек кревет, а додека уживате во зимската тишина и полека тонете во сон, над вас се простира најпрекрасниот поглед на светот. Арктичкиот ресорт Какслаутанен во Финска ви овозможува незаборавно доживување: ноќ под еден од најубавите феномени на природата, поларната светлина позната како аурора бореалис. Сезоната за време на која можат да се видат магичните северни светла трае од август до април. Тие се појавуваат и исчезнуваат сосем неочекувано веднаш по зајдисонце и траат во текот на целата ноќ, сѐ до раната зора. Ресортот нуди 65 традиционални северни игло-куќички изработени од стакло низ кое посетителите можат да ги набљудуваат северните светла додека лежат во топлите кревети. Некои од нив се комбинација од класично игло и дрвена колиба. За идиличниот одмор и уживањето да бидат уште поголеми, интернетот е достапен само во лобито на рецепција, но не и во одделните сместувања. Наместо тоа, ресортот нуди ...
| | веќе видена

Криси Тиген и Џон Леџенд го прошируваат своето семејство. Славниот модел сподели дека е во блажена состојба со слатко видео со ќеркичката Луна. Во кратката домашна снимка, Криси му вели на малото девојче „Што има тука?“ , а тоа веднаш одговара „Бебе“ . Во изминативе недели, Криси неколкупати беше фотографирана додека со долги мантили и чанти се обидуваше да го покрие стомачето и со тоа поттикна гласини за втора бременост. Криси и Џон долги години се бореа со неплодност. Тие се обидувале да имаат бебе ДЕВЕТ години пред да ја добијат Луна благодарение на ин витро оплодување. Иако засега парот нема споделено каков ќе биде полот на второто бебе, речиси е сигурно дека ќе биде момче. Криси јавно објави дека полот на првото бебе го избрала сама и дека за второто им останал машки ембрион. „Реков дека следното бебе ќе биде машко, бидејќи таков е ембрионот кој ни останува. Момче. Да“ – напиша таа на Twitter. Џон и Криси се верија во декември 2011 година, а стапија во брак во септември 2013 година.
сите 9 | | | веќе видена

Пинк го покани Ченинг Тејтум за визуелно да го презентира својот хит „Beautiful Trauma“. Во музичкото видео, 38-годишната пејачка и 37-годишниот актер глумат ретро пар, кој минува низ подеми и падови во врската. „Beautiful Trauma“ е првиот сингл од истоимениот седми студиски албум на Пинк.
сите 7 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо и Џорџина Родригез пред 10 дена се израдуваа на раѓањето на нивната ќеркичка Алана Мартина. 22-годишната Шпанка покажа дека брзо закрепна по породувањето и веќе се врати во топ форма. Таа сподели кратко видео од нејзин тренинг само 8 дена по породувањето, како и фотографија со семејството на Роналдо, каде ѝ се гледа тонираниот стомак. Пред шест дена, таа ја објави и првата фотографија со бебенцето. Роналдо ја сподели веста за раѓањето на девојчето со фотографија од болницата во Мадрид. Родригез во бременоста сними фотосесија за списанието Hola!.
сите 10 | | | веќе видена

next