Фемина

Се прашувате како Бијонсе ја одржува својата фигура? Во видеото кое 33-годишната пејачка го објави на Instagram можете да погледнете пет од вежбите со кои таа го обликува своето тело. A video posted by Beyoncé (@beyonce) on Feb 25, 2015 at 1:52pm PST Видеото, во кое се слуша хитот „Eye of the Tiger“, музичката ѕвезда го објави во чест на 5-годишнината на кампањата „Let’s Move“ на првата дама на Америка, Мишел Обама, насочена кон создавање на здрави навики кај децата. Најновиот предизвик на Обама е #GimmeFive. Идејата е да се поттикнат луѓето да споделуваат на социјалните мрежи 5 физички задачи кои ги извршиле или 5 совети за здрав живот, а потоа да повикаат некој друг да го направи истото.
сите 9 | | | веќе видена

Хани-Реј е 18-месечно девојче родено со огромен розов белег кој прекрива половина од десната страна на нејзиното тело. Па, за таа да не се срами и да се чувствува специјално, нејзините родители решиле да си го истетовираат истиот белег на своите тела. „Сакавме Хани-Реј да се чувствува специјално, да смета дека нејзиниот белег е нешто со кое треба да се гордее, а не нешто од кое да се срами“ – рекла во интервју за Mirror мајката Тања, откако фотографиите од неа и сопругот го обиколија светот. Хани-Реј со своите родители Адам и Тања Тања и нејзиниот сопруг Адам, кои имаат четири деца, решиле да го направат смелиот потег откако Тања се нашла во непријатна ситуација додека шетала со ќерка си. Имено, повозрасна жена започнала да му шепоти на нејзиниот сопруг, зјапајќи во ногата на Хани-Реј. „Бев избезумена. Првпат излеговме без да ја покријам, а тоа ми ги потврди сите грижи и стравови. Луѓето се злобни без да го сфатат тоа. Знаев дека ако возрасните можат да бидат толку нечувствителни, тогаш и децата на училиште ...
сите 12 | | | веќе видена

Мадона настапи првпат по 20 години за време на доделувањето на Британските музички награди. Но, уште на почетокот на песната „Living for Love“, кралицата на поп-музиката падна поради проблем со огромната наметка. 56-годишната ѕвезда се појави на сцената со драматична наметка од Армани. Идејата била уште на почетокот на настапот таа да ја одврзе наметката и еден од танчарите силно да ја повлече. Сепак, наметката била врзана премногу цврсто и Мадона не успеа да ја одврзе навреме, па кога танчарот ја повлече наметката, славната пејачка летна преку неколку скали и падна на сцената. На Мадона ѝ беа потребни само неколку секунди за да се соземе и како вистински професионалец да го продолжи настапот. „Мојата прекрасна наметка беше врзана премногу цврсто! Но, ништо не може да ме запре, а љубовта навистина ме подигна! Ви благодарам за убавите желби! Добро сум!“ – напиша Мадона на Instagram.
сите 13 | | | веќе видена

Тејлор Свифт беше ѕвездата со највпечатлив стајлинг на црвениот тепих по повод доделувањето на Британските музички награди. Црниот фустан со впечатлива декорација доаѓа од високата мода на Роберто Кавали. Блескавиот црвен змеј на грбот на популарната пејачка привлекуваше погледи и фото-објективи. Елегантниот стајлинг Свифт го надополни со обувки од британската дизајнерка Шарлот Олимпија и накит од Лорејн Шварц. За време на манифестацијата, 25-годишната музичка ѕвезда настапи со хитот „Blank Space“, а ја прими наградата Најдобра интернационална пејачка.
сите 15 | | | веќе видена

Сајлас Филипс е нарекуван медицинско чудо. Малото бебенце се родило предвреме, кога неговата мајка била во 26. недела од бременоста, а на овој свет дошло во непробиена амнионска обвивка. Бебенцето сè уште „пливало“ во амнионската течност кога докторите го извадиле со помош на царски рез. Реткиот момент бил овековечен со мобилен телефон, а сега фотографиите го обиколуваат светот. Фотографиите ни даваат ретка можност да видиме како изгледа бебето во утробата, бидејќи тоа се однесува исто како сè уште да е во стомакот на неговата мајка. Докторите останале без здив, бидејќи ваквите породувања се многу ретки. Само едно на околу 80.000 бебиња се раѓа во целосна амнионска обвивка (водењак). Обично водењакот пука пред природно породување или докторите го пробиваат со скалпелот при царски рез. Мајката била изненадена кога ги видела фотографиите и го нарекла Сајлас „специјално мало бебе“. Иако Сајлас е роден предвреме, засега напредува многу добро и докторите се надеваат дека наскоро ќе биде доволно силен за да ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Данското списание „Cover“ предизвика лавина негативни критики откако објави фотографија со преслаба манекенка. Шокантната фотографија крена огромна врева, па уредничката на списанието јавно се извини. „Труп или модел?“ , „Реклама за анорексија“ ... острите коментари и многуте дискусии кои се отворија за нарушувањата во исхраната ја принудија главната уредничка да ја признае својата грешка. Во својата порака до читателите, Малене Малинг признала дека фотографијата не требало да биде испечатена и дека искрено жали што го дозволила тоа. „Сите овие години работевме за да покажеме проширен идеал за убавината. Да покажеме дека можеш да бидеш убав, без оглед на возраста и големината. Секогаш се стремевме да работиме со здрави девојки“ – се вели во нејзината порака. Списанието ја разбуди лутината на своите читатели и откако избриша добар дел од негативните коментари на социјалните мрежи.
сите 5 | | | веќе видена

Лорен Конрад не остана имуна на Дизни манијата и креираше капсулна колекција инспирирана од волшебната бајка за Пепелашка. Пред новиот филм „Пепелашка“ да започне да ги полни кино-салите, 29-годишната дизајнерка ги објави женствените креации изработени од нежни материјали. Покрај белата боја, застапени се и пастелни розови и сини нијанси. Романтичната колекција ќе го зароби окото на урбаните девојки кои сакаат малку повеќе магија во своето секојдневие.
| | веќе видена

Боемската страна на 70-тите години се покажа како доминантна тема на Њујоршката недела на модата. Над 230.000 гости внимателно ги анализираа новите колекции од ателјеата на над 200 дизајнери. Погледнете дел од најдобрите колекции кои експлозивно го означија почетокот на модниот месец низ светот. Каролина Ерера Сè се вртеше околу водата на ревијата на Ерера. Истражувајќи ја убавината на водата, честопати преку призмата на апстрактноста, 76-годишната дизајнерка ги украси своите креации со капки, бранови, вртлози, како и со разиграни линии кои потсетуваат на динамичната структура на мразот. За разлика од мнозинството дизајнери, кои моментално се фокусирани на духот на 70-тите години, Ерера со фокусираше на иднината. „Ништо не е поврзано со минатото. Ајде да не определуваме ера. Ајде да одиме во иднината!“ – коментирала таа. Футуристичката магија на угледната креаторка инстантно освојува. Ралф Лорен Ралф Лорен се запраша како може текстурите да станат луксузни и тоа стана појдовна точка при создавањето на ...
сите 3 | | | веќе видена

Не е тајна дека семето и овошјето се многу здрави благодарение на нивниот висок степен на хранливост. Затоа треба да се додаваат во редовните оброци. Покрај употребата на овошје во исхраната и додавањето на разни семиња во оброците, исто така корисно е и кожата директно да се храни со семе. А најбрз и наједноставен начин да го направите тоа дома е да подготвите маска за лице. Постои голем избор на семиња за маски за лице. Тие може да се подготвуваат само од овошје и семе, а секое од нив може да се измеша и со јогурт, мед, растително масло. Пред подготвување на маската, треба да знаете какви резултати сакате да постигнете, односно дали сакате да го подобрите сјајот на кожата, хидратацијата, да ја смирите иритираната кожа или да добиете поцврста кожа, да ги израмните брчките или да ја ексфолирате кожата. Штом ќе го одлучите ова, време е да ги одберете вистинските состојки. Еве неколку рецепти за здрави, природни маски кои можете да ги подготвите дома. Хидратантна маска за лице од калинка За секој тип на кожа ...
сите 10 | | | веќе видена

Ана Еверс е ѕвездата од моден едиторијал за мартовското издание на списанието „Numéro“. Привлечната Германка, која е заштитно лице на Мango, позираше за главниот дизајнер на француската модна куќа Шанел, Карл Лагерфелд. За едиторијалот „Belle Plante“, 21-годишната манекенка облече впечатливи креации од Диор, Валентино, Армани, Жан Пол Готје, Ели Сааб, Зухаир Мурад и Шанел. За стилскиот избор задолжена била Венеса Мец.
сите 2 | | | веќе видена

Деветнаесет третоодделенци од училиште во Минанк, Илиноис ги избричиле своите глави за да им дадат поддршка на соучениците кај кои бил откриен тумор на мозoкот. Минатата година, на три момчиња од исто одделение им бил дијагностициран тумор на мозокот. 8-годишните близнаци Брус и Алекс МекКај и нивниот соученик Брендон Хејл воделе мачна битка со болеста. За жал, малиот Брус издишал за последен пат на 31 јануари оваа година. Неговиот брат Алекс сè уште е на болница каде прима терапија со зрачење. Со цел да му оддадат почит на Брус и да им пружат цврста поддршка на Алекс и Брендон, добродушните деца се вклучиле во настанот „Ќелави, Убави и Храбри“ , кој бил одржан во нивното училиште. 13 момчиња и 6 девојчиња несебично ја покажале својата солидарност и се пријавиле за да им бидат избричени главите. Храброто и великодушно дело на соучениците го трогнало Брендон. Кога ја погледнал сликата од своите другарчиња, тој не успеал да ги надвладее емоциите. „Имаше солзи во неговите очи. Многу му недостигаат“ – изјавила ...
| | веќе видена

Малечката Џулиет Вилсон слободно може да се нарече среќничка, бидејќи за својот прв роденден доби подарок кој не може да се купи со пари. Имено, родителите ѝ подариле видео снимка, која ја прикажува нејзината трансформација од новороденче во девојче за само 365 секунди. Видеото ги опфаќа сите важни моменти од развојот на Џулиет во текот на првата година, како и различните емоции преку кои бебињата комуницираат со светот.
| | веќе видена

Диор продолжи да соработува со Џенифер Лоренс. Талентираната оскаровка ја претстави колекцијата чанти „Be Dior“, дизајнирана од Раф Симонс. „Како и сите останати, ја открив Џенифер Лоренс преку улогите во акционите филмови. Се разбира, бев одушевен од нејзиното неверојатно присуство на екранот во овие блокбастер филмови“ – рекол Симонс, кога 24-годишната актерка стана заштитно лице на францускиот бренд. Италијанскиот фотограф Паоло Роверси бил задолжен за фотографиите од рекламната кампања, која ќе се појави во бројни модни списанија.
сите 4 | | | веќе видена

Зухаир Мурад за првпат придоби толку многу ѕвезди за време на оскаровските свечености. Либанскиот дизајнер со гламурозни креации намами повеќе дами и остави впечатлив печат на холивудската церемонија и традиционалната постоскаровска забава на Vanity Fair. Џенифер Лопез ја соблече волуменозната креација на Ели Сааб со која чекореше на црвениот тепих на Оскар и за гламурозната забава на списанието Vanity Fair облече проѕирна блескава креација од високата мода на Зухаир Мурад. Џена Деван-Тејтум ја покажа својата наклонетост кон Мурад, носејќи негови фустани и на церемонијата Оскар и на свечената забава. Софија Вергара заведуваше на прославата на Vanity Fair во син фустан од колекцијата пролет/лето 2015 на Мурад. Атрактивната актерката позираше пред фото-репортерите со својот свршеник Џо Манганиело. Дита Вон Тис беше гостинка на забавата на Елтон Џон. Таканаречената „кралица на бурлеската“ носеше црн фустан од Зухаир Мурад. Лили Колинс ја покажа својата нова фризура на забавата на VF во црна мрежеста ...
сите 2 | | | веќе видена

Лејди Гага ја остави публиката без зборови, а Џон Леџенд и Комон насолзија многу очи за време на престижната церемонија Оскар. За време на неколкучасовното шоу, филмските ѕвезди беа наградувани, додека повеќе музички ѕвезди беа задолжени за забавниот дел од програмата. Лејди Гага Во повод 50-годишнината од премиерата на „The Sound of Music“, Лејди Гага настапи со микс од песните од популарниот филм. Кога ексцентричната пејачка ја отпеа и последната нота, публиката се исправи на нозе и со силен аплауз го поздрави нејзиниот настап. За да биде моментот уште посилен, на големата сцена се појави и самата Џули Ендруз. Џон Леџенд и Комон Крис Пајн и Дејвид Ојелоуо не успеаја да ги задржат солзите за време на моќниот настап на Џон Леџенд и Комон со „Glory“. Песната од филмот „Selma“ им донесе на Комон и Леџенд Оскар за Најдобра оригинална песна . Maroon 5 Адам Левин ја отпеа „Lost Stars“ од филмот „Begin Again“. Рита Ора Рита Ора доби многу комплименти за настапот со „Grateful“. 24-годишната пејачка изгледаше како ...
сите 5 | | | веќе видена

„Feast“ е забавниот филм на Дизни кој победи во оскаровската трка за Најдобар краток анимиран филм . Режисерот Патрик Озборн го започнал проектот со идејата да прикаже љубовна приказна од перспектива на куче, со помош на оброците кои ги консумира секој ден. Резултатот со сигурност ќе ве одушеви.
сите 9 | | | веќе видена

Запознајте ги најстарите идентични близначки на светот, Гленис Томас и Флоренс Дејвис, кои во текот на своите 103 години живот никогаш не биле долго време разделени една од друга. Нивната љубов и силна поврзаност ниту малку не се променила со годините. Гленис Томас и Флоренс Дејвис Долговечните сестри се родени на 22 ноември 1911 година во селото Абертридвр во Јужен Велс. Гленис и Флоренс заедно преживеале две светски војни, но во ниту еден момент не ја напуштиле својата татковина и цврсто стоеле една покрај друга. Гленис и Флоренс на седум години Ќерката на Гленис, Гвенда, смета дека тајната за долгиот живот на нејзината мајка и на тетка ѝ е во тивкиот и мирен живот кој го воделе и во малите задоволства. „Тие живеат едноставен живот. Ниту мајка ми, ниту тетка ми не умеат да возат. Тие никогаш немаат излезено надвор од земјата, но секогаш биле најсреќни заедно“ – рекла таа во интервју за The Daily Mail. Кога биле млади, близначките воделе многу чесен и религиозен живот, а заработувале како куќни помошнички ...
| | веќе видена

Најспектакуларната холивудска свеченост ги привлече ѕвездите во Долби театарот и ги поттикна да заблескаат во полн сјај. Неколкумесечните подготовки за црвениот тепих на 87. издание на Оскар кулминираа со модна парада со креации кои чинат мало богатство. Белите и бежовите фустани се покажаа како најпривлечни за дамите. Џенифер Анистон, Скарлет Јохансон и Зои Салдана ѝ го доверија својот изглед на Донатела Версаче, Џена Деван-Тејтум, Ана Фарис и Криси Тиген избраа фустани од ателјето на Зухаир Мурад, Рис Витерспун пленеше со класична елеганција во креација на Том Форд, Џесика Частеин и Розамунд Пајк изгледаа гламурозно во секси фустани од Живанши, додека Фелисити Џонс избра аутфит од модната куќа Александар МекКвин. Ема Стоун и Џенифер Лопез за својот стил го ангажираа Ели Сааб, Кира Најтли го покри трудничкото стомаче со креација на Валентино, а Џулиен Мур шармираше во фустан од Шанел. Погледнете како изгледаа дамите и оценете го нивниот стил. Скарлет Јохансон во Versace Џенифер Анистон во Versace Џена ...
сите 2 | | | веќе видена

Ирина Шајк и Рита Ора привлекуваа погледи со провокативен стил на забавата на Vanity Fair по повод доделувањето на Оскарите. 29-годишната Русинка на популарната постоскаровска свеченост се појави во креација од Версаче, која го оцрта нејзиното тело. Црниот фустан е дел од најновата колекција висока мода на италијанската модна куќа. Рита Ора исто така ја „заборави“ долната облека. Актуелната пејачка носеше секси креација од Дона Каран. Шајк и Ора поттикнаа многу коментари со смелиот моден избор.
сите 13 | | | веќе видена

Лупита Нионго донесе на оскаровскиот црвен тепих дожд од бисери. 31-годишната актерка освојуваше со грациозност и префинет фустан со повеќе од 6.000 бисери. Белата креација од модната куќа Келвин Клајн го прегрнуваше телото на Нионго и пленеше со богатата текстура. Франциско Коста, креативниот директор на Келвин Клајн, изјавил дека неколку месеци соработувал со атрактивната актерка. „Работејќи заедно со Лупита во изминативе неколку месеци, одлучивме да искористиме природни бисери за да креираме навистина модерен, безвременски фустан“ – рекол Коста кој рачно ја изработил впечатливата креација. Лупита го финишираше својот оскаровски изглед со обувки од Николас Кирквуд и обетки од Шопард.
сите 8 | | | веќе видена

next