Фемина

Даниел Кајмакоски се подготвува да ги прослави новогодишните и божиќните празници со своето семејство. Популарниот пејач сподели слатка фотографија со синчето Давид и сопругата Кристина, на која со широки насмевки позираат покрај украсената елка. „Не си богат сè дури не имаш нешто што не може да се купи со пари“ - напиша тој во описот. Даниел и Кристина станаа родители во февруари оваа година. На првиот ден од божиќниот пост, Кајмакоски со семејството и Димитар Андоновски со сопругата Христина и синот Михаил беа гости во Манастирот во Рајчица. ВИДЕО
сите 40 | | | веќе видена

Мало момче, кое се обиде да ја спаси сестричката од противникот на нејзиниот боречки натпревар, добива гласни аплаузи од сите страни на светот. 2-годишното момче помисли дека тоа е реална борба и без размислување истрча да ја заштити својата поголема сестра. via GIPHY
сите 4 | | | веќе видена

Видео снимка од мајка која безмилосно ја тепа малата ќеркичка ја потресе турската јавност. Во видеото, јасно се гледа како 27-годишната Турчинка се изживува врз 2-годишното девојче. Имено, таткото се посомневал за насилството на сопругата, откако неколкупати забележал модринки на телото на ќерка си, па решил да постави камера на која улови неколку шокантни моменти. Во еден момент, мајката го тепа девојчето кое лежи на подот, а откако ќе стане и повторно ќе се доближи до неа, тоа повторно добива ќотек. Потоа, безмилосната жена ја крева ќерка си и ја фрла на каучот. Таткото го пријавил случајот во полиција и против мајката е покрената судска постапка.
сите 6 | | | веќе видена

Илјадници луѓе од целиот свет беа шокирани од фотографиите на млада девојка која тврдеше дека направила 50 пластични операции за да личи на Анџелина Џоли. Но, на крајот испадна дека сето тоа е измама и дека девојката користела Фотошоп и шминка за да постигне „зомби“ изглед. Повеќе новинарски организации наседнаа на лагата на Сахар Табар и ја пласираа веста како вистинита, заедно со нејзините морничави фотографии. Откако стана мета на многу коментари и го привлече вниманието на многумина, 19-годишната девојка сподели: „Моите фанови знаат дека тоа не е моето вистинско лице“ . Оваа вест ги разгоре дебатите за тоа колку треба да се верува во сè што ќе се сретне како вест.
сите 11 | | | веќе видена

Светот во 2017 година на Google најмногу пребаруваше за ураганите Ирма, Харви, Хозе и Марија, соларната еклипса и масакрите во Манчестер и Лас Вегас. Емотивното видео на најпопуларниот пребарувач ја сумира годината која изминува и нè потсетува на моќта на хуманоста и на тоа дека луѓето сè поактивно бараат промени и прават големи чекори кон подобро утре.
сите 9 | | | веќе видена

Празничната магија стигна и до Џенифер Лопез и Алекс Родригез. Популарната актерка и пејачка сподели со своите фанови како изгледаше украсувањето на големата елка. На фотографиите, лампиони редат и 9-годишните близначиња Макс и Еми. Деновиве Лопез е фокусирана на снимањето на новиот филм „Second Act“ во кој глуми заедно со Ванеса Хаџенс и Лиа Ремини.
сите 7 | | | веќе видена

Антонио Јанковски, готвачот кој ги примамуваше љубителите на храна со своите кулинарски вештини во шоуто на Канал 5, ја сподели својата трогателна животна приказна. Имено, Јанковски веќе шест години се бори со рак, а за малку ќе останеше и без својот дом. По разделбата со сопругата, Антонио забележал израсток на телото, а подоцна ја добил страшната дијагноза. РАК! „Кога ќе одиш да си ги земеш резултатите и ќе ти го отворат пликото не треба да ти кажат ништо, оти кога ќе му го видиш изразот на лицето на докторот, не мораш да читаш резултати“ – изјавил тој за Dosie.mk „Жалам што примав терапија. Кога никогаш во системот луѓето не ти го плаќаат и не ти го почитуваат трудот за кој работиш и сè останато. Сум бил пријавен на многу места, но не сме ги добиле платите. Отидов во трудова инспекција, и ете ги последиците. Ќе дојде некој онде на коше и ќе ти ги скрши забите оти си пријавил. Тоа ми се случи на сред улица на сред Козле. Поднесов и писмо до Министерството за труд и социјална политика, но на одговор не се ...
сите 2 | | | веќе видена

Празничната еуфорија започна, елките веќе се китат во домовите, а најмалите со нетрпение ги очекуваат своите новогодишни подароци. Родителите традиционално ги водат своите дечиња кај Дедо Мраз, за да им направат совршена новогодишна и божиќна честитка. Но... понекогаш фотосесијата не завршува според очекуваното. Во продолжение погледнете фотографии од деца кои не се радуваат што го запознале Дедо Мраз и со солзи во очите се обидуваат да избегаат од него.
сите 25 | | | веќе видена

Кирк Даглас го прослави својот 101. роденден. Специјалниот ден за легендарниот холивудски актер и оскаровец беше одбележан со мала семејна прослава. Покрај Даглас беше неговата сопруга, 98-годишната Ана Бајденс, со која е во брак долги 63 години. „Среќник сум што ја пронајдов мојата сродна душа пред 63 години“ – изјави тој неодамна. Кирк и Ана се запознаа во 1953 година, а стапија во брак во мај следната година. И Мајкл Даглас славеше со татко си, додека Кетрин Зета-Џонс со порака му го честиташе роденденот на својот свекор. „101 година денес!!! Мојот мил Тато на моето колено. Среќен роденден на мојот прекрасен, инспиративен и грижлив свекор, Кирк. Те сакам со сето мое срце“ – напиша таа во описот на фотографија со Кирк. Кариерата на холивудската легенда се протега низ долги 60 години. Даглас доби над 90 филмски улоги, меѓу кои во филмовите „Lust for Life“, „Spartacus“, „The Bad and the Beautiful“, „Champion“ и „I Walk Alone“. Кирк три пати беше номиниран за Оскар за Најдобар актер, но успеа да се закити ...
сите 4 | | | веќе видена

Модно „оживување“ на Дивиот Запад... Иако е познат по гламурозните фустани за на црвениот тепих, Ели Сааб очигледно не се плаши да експериментира на нови терени. Со колекцијата „Wesbound Detour“, либанскиот дизајнер му даде модерен изглед на каубојскиот стил. Креациите беа претставени со фотосесија инспирирана од Сонорската пустина.
сите 6 | | | веќе видена

Пред да се пресели во Кенсингтонската палата, Меган Маркл живееше во Торонто, каде ја снимаше серијата „Suits“. Принцот Хари повеќепати тајно ја посетуваше 36-годишната актерка во куќата која сега се продава за 1,4 милиони долари. Меган живееше во Торонто заедно со две кучиња. Меган и Хари ќе стапат во брак во мај следната година.
сите 45 | | | веќе видена

И Каролина Гочева се вклучи во борбата против насилството врз жените и девојчињата Македонската ѕвезда пренесе моќна порака преку видео, кое го сними во рамките на глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство", која оваа година се води под мотото „Вклучи се. Со срце за секоја една“. „Насилството врз жени е најчесто премолчувана тема и затоа нашиот прв впечаток на оваа тема е секогаш дека тоа е нешто кое се случува на некој кој не го познаваме. И веројатно, доколку размислиме подобро, ќе дојдеме до заклучок дека не познаваме ниту една личност од нашата поблиска и подалечна околина која се соочила со овој проблем, а тоа е најчесто така затоа што обично последиците завршуваат покриени под слоеви шминка и облека и стануваме свесни само тогаш кога жртвата ќе се охрабри да проговори или тогаш кога нема да успее добро да покрие некоја модринка. Не смее никако да се игнорираат овие знаци и секако дека треба да се помогне на оние кои се соочуваат со насилство. Но, секако дека надлежните ...
сите 3 | | | веќе видена

„Ултра виолетова“ е бојата на 2018 година. Пурпурната нијанса со сина основа рефлектира оригиналност, инвентивност и визионерско размислување. „Живееме во време кое бара инвентивност и имагинација. Од истражување на нови технологии и неверојатната галаксија, до артистичко изразување и спиритуална рефлексија, интуитивната Ултра виолетова го осветлува патот до она што допрва доаѓа“ - вели Леатрис Ајсмен, извршната директорка на Pantone. Алудирајќи на легенди како Принц, Дејвид Боуви и Џими Хендрикс, од компанијата велат дека пурпурната боја долги години симболизира неконвенционалност и артистичка брилијантност. Бојата на годината, која ја одредува Pantone, има големо влијание не само во модната и козметичката, туку и во сите други гранки на индустријата. Pantone е една од најголемите компании за производство на бои, а позната е по својот систем за стандардизација на боите. Колоритна историја
сите 6 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо се закити со петтата „Златна топка“. Талентираниот Португалец ја прими наградата на церемонија на Ајфеловата кула во Париз. „Им благодарам на моите соиграчи од Реал Мадрид. И сакам да им се заблагодарам на сите луѓе кои ми помогнаа да го достигнам ова ниво“ – рече Роналдо. На свеченоста, Роналдо се појави со мајка си Марија Долорес, синот Кристијано Џуниор и девојката Џорџина Родригез. Роналдо и Џорџина добија и мал подарок за новородената ќеркичка – слатко боди со пет златни топки. Неодамна Роналдо изјави дека посакува 7 златни топки и 7 деца. Од 2008 година, престижната награда завршува или во рацете на Роналдо или во рацете на Меси. Роналдо пристигна во Париз со целото семејство со приватен авион.
сите 82 | | | веќе видена

Откако станаа родители, Џорџ и Амал Клуни се обидуваат да го зачуваат приватниот живот подалеку од будното око на јавноста. Но, понекогаш упорните папараци не им го дозволуваат тоа. 56-годишниот актер и 39-годишната адвокатка беа „уловени“ со малите близначиња Ела и Александар кога слетаа во Лос Анџелес. Како вистински џентлмен и грижлив татко, холивудскиот шармер ги пренесуваше бебињата во нивните транспортери од авионот до автомобилот. На аеродромот, четиричленото семејство беше пречекано од Синди Крафорд и нејзиниот сопруг Ренди Гербер. Џорџ и Амал се во брак од септември 2014 година. Ела и Александар се родија во јуни оваа година
сите 7 | | | веќе видена

Криси Тиген ужива во втората бременост со семејството. 32-годишниот модел сподели фотографии од семејна собиранка. Во тропски стил, Тиген позираше со цвет во косата и во монокини. На една од фотографиите, Џон Леџенд го прегрнува нејзиното пораснато трудничко стомаче. Забавите немаат крај во животот на славниот пар. Минатата недела тие го одбележаа роденденот на Криси со тематска ретро прослава. Гостите, меѓу кои беа и Ким Кардашијан и Кание Вест, беа поканети на забава во реплика на авион и пречекани од стјуардеси облечени во стилот на 60-тите.
сите 7 | | | веќе видена

Детски џагор, среќни лица, весели насмевки и задоволни родители можеа да се видат викендов на Фестивалот за деца во Skopje City Mall. Тридневната програма исполнета со натпревари, Талент-шоу, работилници, LEGO турнири, PS4 турнири, Dance show и многу други активности, создаде весела атмосфера и го исполни трговскиот центар со насмеани посетители. Во рамки на Kids Festival беше организирано Талент шоу-то, каде се избираа млади фото модели и таленти по пеење, танцување, глума и јутјубери. Фановите на социјалните мрежи ќе можат да гласаат за најдобрите фотомодели или пак за најдобрите видеа со таленти. Гласањето е веќе започнато и ќе трае заклучно со 08.12.2017 23:59. Најлајкуваните 12 фотомодели (6 машки и 6 женски) ќе бидат вклучени во наредните детски кампањи на Skopje City Mall и ќе добијат пригодни подароци, а исто така ќе бидат наградени и најдобрите 6 видеа (по 3 од двете возрасни категории). За да гласате за Вашите фаворити посетете ја фан страната www.facebook.com/SkopjeCityMall/ и дадете го Вашиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Бројни слатки изненадувања по промотивни цени и дополнителни награди за најсреќните купувачи, ќе им понуди Веро на своите потрошувачи во рамките на традиционалниот настан „Чоколенд“ што ќе се одржува во периодот од 8 до 17 декември. Во овој период, потрошувачите во сите Веро маркети ќе бидат дел од вистинска чоколадна бајка. Освен со промотивни цени на нивните омилени слатки производи, Веро ќе ги награди и со 300 ваучери во вредност од по 1.000 денари. Овие ваучери ќе може да ги искористат за да пазаруваат од специјално означените производи од слатките рафтови до 31 декември. На овие рафтови ќе бидат изложени чоколади, вафли, кремови, чоколадни бонбони, пралини и бројни други слатки задоволства од најреномирани домашни и странски производители кои ќе се продаваат по промотивни цени креирани специјано за потрошувачите на Веро. За да учествуваат во големата наградна игра во рамките на „Чоколенд“, потрошувачите треба да купат производи од означените слатки рафтови во вредност од над 200 денари и ќе добијат ...
| | веќе видена

Откако синоќа блесна на Британските модни награди , Ирина Шајк вечерва присуствуваше на отворањето на бутик на Версаче во Лондон. По тој повод, таа носеше колоритен фустан и складни чизми од колекцијата пролет 2018 на Версаче. Впечатливите поп-арт креации со лицата на Мерилин Монро и Џејмс Дин се инспирирани од делата на легендарниот Енди Ворхол. Донатела Версаче пречека многу гости меѓу кои и манекенката Наташа Поли.
сите 13 | | | веќе видена

Џорџина Родригез сними слатка фотосесија со новородената ќеркичка. Убавата Шпанка нежно ја држи и милува малата Алана Мартина во видеото и на фотографиите за списанието Hola. 22-годишната девојка на Кристијано Роналдо ја истакна привлечната фигура во неколку стајлинзи и покажа дека се врати во топ форма, само три недели по породувањето. Видео Алана Мартина, која се роди на 12 номеври, е прво дете на славниот шпански модел и успешниот фудбалер. Роналдо има уште три мали деца.
сите 10 | | | веќе видена

next