Актерка одржа говор на знаковен јазик на Оскар поради ветување кон 6-годишно глуво девојче, доби само пофалби


Рејчел Шентон доби Оскар за филмот „The Silent Child“, а својот говор го искористи за да оствари ветување кое му го дала на глуво девојче со кое глуми во наградениот филм. Имено, 30-годишната актерка ѝ ветила на 6-годишната Мејзи Слај дека доколку добијат награда за заедничкиот филм, ќе одржи говор на знаковен јазик и токму тоа и го направи. Шентон ја прими златната статуетка за Најдобар краткометражен филм за „The Silent Child“ чие сценарио го напишала самата таа, инспирирана од приказната за нејзиниот татко кој го изгубил слухот како последица на хемотерапија. „Ѝ дадов ветување на нашата шестгодишна главна актерка дека ќе зборувам и на знаковен јазик. Се извинувам што ми се тресат рацете. Нашиот филм е за глуво дете родено во светот на тишината. Сторијата не е преувеличена за филмот, ова се случува. Милиони деца ширум целиот свет живеат во тишина и се соочуваат со комуникациски бариери и особено пристап кон образование. Глувоста е тивка попреченост, не можеш да ја видиш и не е опасна по живот. Затоа ...
| | веќе видена | слични

Тери Брајант, кој беше уапсен под сомневање за кражба на Оскарот на актерката Френсис Мекдорманд, изјави дека не е виновен. Брајант беше забележан како ја држи статуа и им кажа на гостите дека е победник. Веднаш после тоа, тој беше уапсен. „Постои разлика помеѓу држувањето на Оскар и тоа за што е обвинет, ќе видиме на суд”, изјави неговиот адвокат Даниел Брукмен. Брајант беше ослободен од полицијата без да плати кауција откако судијата го дал своето мислење. Брајант треба да се појави на суд на 28 март. Тој ќе се казни со казна затвор за период не подолг од три години.
| | веќе видена | слични

На прв поглед немаше некое посебно изненадување на годинашното доделување на „оскарите“. Филмот „Обликот на водата“, кој во оскаровската вечер влезе со најмногу номинации, ја потврди предноста. Но триумфот на режисерот Гилермо дел Торо е засенет со наводите дека станува збор за плагијат. Во обвинението поднесено во Судот во Лос Анџелес, се наведува дека режисерот Дел Торо, продуцентот Даниел Краус и филмското студио „Фокс“ „безобѕирно ги препишале приказната, елементите, ликовите и темата“ од претставата „Дозволи ми да го чујам твојот шепот“ на покојниот Пол Зиндел oд 1969 година. Пронајдени се 60 сличности. Разликата е што во филмот суштеството е половина човек половина водно суштество, а во претставата е делфин. Тужбата ја поднесе синот на Зиндел, Давид. Но исто така „Обликот на водата“ има многу сличности и со филмот „Сплеш“ од 1984 година со Том Хенкс и Дерил Хана, на режисерот Рон Хауард. Приказната е слична, а разликата е во тоа што овде Дерил Хана е сирена. Како и да е, „Обликот на водата“ освои ...
| | веќе видена | слични

Костимографот Марк Бриџис освои „оскар“ за најдобар костим на 90-то доделување на „оскарите“. Тој е единствениот што, освен златната статуетка, од академијата доби и џетски-возило, кое му беше „врачено“ на самата сцена. Водителот Џими Кимел претходно најави дека возилото ќе го добие оној што ќе го одржи најкраткиот говор по примањето на наградата, а тоа беше токму Бриџис. Тој набрзина им се заблагодари на сценаристот и режисер Пол Томас Андерсон, глумците од филмот и на своите соработници, кои вредно работеле на изработката на облеката за потребите на филмот „Фантомска врска“ (Phantom Thread‘s). Неговиот говор траел само 33 секунди.Инаку, на Бриџис ова му е втор „оскар“, претходно награда доби во 2012 година за филмот-уметник.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата во Лос Анџелес соопшти дека е уапсен маж кој е осомничен дека и ја украл статуетката Оскар на актерката Френсис Мекдорманд, по церемонијата во Долби театарот. На Мекдорманд наводно и била украдена статуетката за време на балот, кој беше одржан по доделувањето. Портпаролката на полицијата Розарио Херера изјави дека четириесет и седумгодишниот Тери Брајант бил уапсен поради сомнеж дека сторил кривично дело тешка кражба, а на актерката и бил вратен Оскарот. Мекдорманд доби Оскар за најдобра женска улога за улогата во филмот „Три билборди пред Ебинг во Мизури“.
| | веќе видена | слични

( Фото: Twitter ) Иако за многумина главната вест беше што „Оскарот“ за најдобар филм му припадна на „Обликот на водата“, имаше и такви што имаа забелешки зошто „Коко“ ја освои наградата за најдобар анимиран филм, а не „Сакајќи го Винсент“. Во сеопштиот метеж околу 90. по ред доделување на престижните награди блесна и апсолутниот триумф на 25-годишниот математичар Бен Заузмер , кој оваа година погоди 20 од 21 добитник, кои јавно ги објавил во пресрет на прогласувањето. Тој го привлекуваше вниманието и изминатите три години како гениј чии предвидувања се покажале точни во 75 проценти од случаите. Меѓутоа, оваа година Заузмер со својот компјутерски модел навистина брилира. Само во три категории не сакал да предвидува затоа што „немал доволно податоци“, а се работи за кратки филмови. За останатиот дел од кандидатите сепак дал своја, речиси стопроцентно успешна прогноза, затоа што погрешил само во категоријата документарен филм. Бидејќи своите прогнози ги изразувал во проценти од веројатноста, дури точно погодил ...
| | веќе видена | слични

Ако внимателно ја следите филмската индустрија, веројатно знаете дека Оскарот кој го доби Френсис Мекдорманд за Најдобра главна женска улога на овогодинешните Оскари ѝ беше украден. Но, таа не е единствената која ја изгубила својата златна статуетка. Сите случаи на изгубени или украдени Оскари се многу чудни. Некои од нив многу смешни, некои толку бизарни што претставуваат мистерија. До 1943 година, Академијата доделуваше плакети наместо златни статуетки на актерите и актерките кои ја добиваа наградата за Најдобра споредна улога. Кога конечно тоа се смени, на Хети Мекдениел ѝ беше доделена статуетката која ѝ следуваше поради освојувањето на оваа награда за улогата во филмот „Gone With the Wind“. Таа го донираше нејзиниот Оскар на универзитетот Хауард, но тој беше украден од местото каде беше изложен во 1970 година и останува исчезнат сѐ до денес. Актерката Олимпија Дукакис доби Оскар за Најдобра споредна женска улога во 1988, за улогата во филмот „Moonstruck“. Една година подоцна, некој обил во домот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Добитникот на четири награди Оскар – филмот „Обликот на водата“ на режисерот Гилермо Дел Торо од утре ќе се прикажува на редовен репертоар во кината низ Македонија. Беше номиниран во 13 категории, а Оскар освои во четири – за најдобар филм, најдобра режија, најдобра сценографија и најдобра музика. „Обликот на водата“ е приказна од времето на Студената војна во САД, во 1962 година. Во тајна владина лабораторија во која работи, Елиза има осамен живот, Но тој целосно ќе се промени кога со нејзината колешка Зелда ќе откријат таен експеримент во лабораторијата. Три години биле потребни да го дизајнираат и придвижат ликот-суштество во филмот, за кои се потрошени стотици илјади долари. Изработено е од глина од тројца вајари и неколкупати е комплетно пребојуван. – Постои момент во филмот каде што не гледате суштество туку неговиот карактер, изјави режисерот. Покрај Сели Хокинс во главните улоги се и Октавија Спенсер, Мајкл Шенон и Ричард Џенкинс.
| | веќе видена | слични

Беше номиниран во 13 категории, а Оскар освои во четири - за најдобар филм, најдобра режија, најдобра сценографија и најдобра музика. „Обликот на водата“ е приказна од времето на Студената војна во САД, во 1962 година. Во тајна владина лабораторија во која работи, Елиза има осамен живот, Но тој целосно ќе се промени кога со нејзината колешка Зелда ќе откријат таен експеримент во лабораторијата. Три години биле потребни да го дизајнираат и придвижат ликот-суштество во филмот, за кои се потрошени стотици илјади долари. Изработено е од глина од тројца вајари и неколкупати е комплетно пребојуван. - Постои момент во филмот каде што не гледате суштество туку неговиот карактер, изјави режисерот. Покрај Сели Хокинс во главните улоги се и Октавија Спенсер, Мајкл Шенон и Ричард Џенкинс. /МИА.
| | веќе видена | слични

Актерката Франсис Мекдорманд ноќта на доделувањето на „Оскарите“ ја мина во солзи затоа што нејзината престижна статуа заврши во рацете на крадец. Холивудската ѕвезда ја спуштила наградата за кратко, но некој маж ја зграбчил и побегнал. Настанала вистинска драма, но фотографот Волфганг Пак веднаш реагирал и го запрел крадецот, а потоа му ја земал статуата за да ја врати на Франсис. Полицијата во Лос Анџелес потврдила дека мажот по име Тери Брајант е уапсен поради грабеж и дека му е одредена кауција во износ од 20.000 долари. Инаку, за Франсис ова е втор „Оскар“ по ред. Првиот го доби пред 21 година за улогата во филмот „Фарго“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ рече дека државата треба да испрати економски јасна порака за бората против епидемијата на коронавирус , дека секој ...
сите 222 | | | веќе видена

Во хотелот „Монтенегро“ кај Велес од синоќа престојуваат во карантин 42 македонски државјани кои престојувале во Малта, а кои вчера попладнето беа вратени во ...
сите 95 | | | веќе видена

Сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервјуто за МИА. - Земјите членки конечно се согласија за ...
сите 338 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе предлози за изрекување казни од по 2 000 евра за 15 лица за непостапување според здравствените прописи за време на ...
сите 305 | | | веќе видена

На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот на Дескоска, Николче ...
сите 69 | | | веќе видена

Заев не обезбеди пари навреме, ќе плаќаме скапи камати, потребно е итно спроведување на антикризните мерки Факти кои го одбележаа денот: 1. Заев не обезбеди ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Актерка одржа говор на знаковен јазик на Оскар поради ветување кон 6-годишно глуво девојче, доби само пофалби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: