Фемина

За оскаровската ноќ, Џенифер Лопез побара стилска поддршка од незаменливиот Ели Сааб. Иако не беше номинирана за освојување на награда, Лопез не го пропушти моментот за да блесне на црвениот тепих во Холивуд. 45-годишната ѕвезда, која по осми пат чекореше на оскаровскиот црвен тепих, шармираше во раскошен фустан изработен од слоеви бежово-розов тул и декориран со бисери, блескави камења и пулејки. Волуменозната креација е од колекцијата висока мода есен/зима 2014 на популарниот либански дизајнер. Свечениот стајлинг Лопез го комплетира со чантичка од Салваторе Ферагамо, накит од Нил Лејн и обувки од Џузепе Ѕаноти. На големата сцена Џенифер се појави со Крис Пајн. Привлечниот пар ѝ додели Оскар на костимографката Милена Канонеро за филмот „The Grand Budapest Hotel“.
сите 4 | | | веќе видена

Том Форд стратешки ја закажа својата ревија само два дена пред доделувањето на престижните награди Оскар и тоа во Лос Анџелес. Така, најжешката забава во текот на оскаровскиот викенд беше всушност модно шоу. Додека модниот свет останува фокусиран на модната недела во Лондон, Том Форд го освојува вниманието на ѕвездите од шоу-бизнисот. Џенифер Лопез, Наоми Кембел, Бијонсе, Рис Витерспун, Скарлет Јохансон, Ејми Адамс, Рита Ора, Роузи Хантингтон-Вајтли, Софија Вергара и Џулиен Мур беа само дел од славните гости на американскиот дизајнер. „Ова е неверојатно. Навистина покажува колку многу луѓе го сакаат Том“ – рекла Мур. „Возбудена сум што не морам да летам со авион некаде за да го следам моето омилено модно шоу“ – коментирала Ханингтон-Вајтли. Очекувано, повеќето од гостите за свечениот настан избраа креација од ателјето на Форд. Бијонсе и Џеј Зи Џенифер Лопез Софија Вергара и Џо Манганиело Мајли Сајрус и Патрик Шварценегер Скарлет Јохансон и Ромен Дорјак Роузи Хантингтон-Вајтли и Џејсон Стејтам Емили ...
сите 2 | | | веќе видена

Калвин Харис е новото заштитно лице на Армани. Популарниот диџеј отсекогаш им се восхитувал на креациите на Џорџо Армани, па сега со задоволство ги презентира новите колекции на модната куќа за сезоната пролет/лето 2015. Припадничките на понежниот пол не останаа рамнодушни на кампањата за долната облека на Emporio Armani, која се фокусира на тонираното тело на 31-годишниот Шкотланѓанец. Калвин привлече и многу коментари за изгледот поради фотографии од неговото минато. Најчесто сме сведоци на големите трансформации на дамите во шоу-бизнисот, но јасно е дека често и мажите драстично го менуваат надворешниот изглед откако ќе застанат на сцената. За споредба, вака изгледаше Калвин во 2008 година.
сите 3 | | | веќе видена

Дауцен Крус и Карли Клос ги „пензионираат“ ангелските крилја на Victoria’s Secret. Познатиот бренд остана без два од осумте официјални ангели. 30-годишната Крус започна да соработува со VS во 2004 година, а во 2008 година го доби статусот „ангел“. Привлечната Холанѓанка го прекинала договорот кон крајот на минатата година, поради лукративен договор со друга компанија. Според Едвард Разек, човекот одговорен за изборот на модели за VS, Крус била ослободена од обврските кон VS по барање на нејзината агенција, за да може да се посвети на нови ангажмани. „Немаше конфликт. Немаше омраза, ништо од тие глупости кои ги читам на Instagram. Таа имаше одлична бизнис можност и јас сакав да бидам фер кон некој што го обожавам и почитувам. Тоа е сè. Искрено верувам дека Дауцен е една од најубавите личности на светот. И секогаш ќе мислам така. Многупати ѝ го имам кажано тоа“ – напиша Ед на Instagram. Веста дека Крус си заминува од VS беше официјално потврдена откако се засилија гласините дека Карли Клос се збогува со ...
сите 7 | | | веќе видена

Момче со аутизам го прославило својот роденден со добродушни лица со големи срца, откако ниту едно од поканетите деца не се појавило на неговата забава. Кога Глен Бурати требало да го прослави својот шести роденден, неговата мајка Ешли ги поканила сите 16 деца од неговото одделение, но ниту едно од нив не се појавило во нивниот дом. Глен, кој страда од аутизам, бил многу тажен кога сфатил дека неговите другарчиња нема да го посетат и не сакал ни да се насмее. „Гледајќи го неговото лице, јас умирав во себе“ – рекла Ешли во интервју за локален медиум. „Веднаш штом се разбуди тоа утро, сакаше да знае за колку минути ќе пристигнат неговите пријатели“ – рекла таа. Чувствувајќи дека го изневерила својот син, мајката од Флорида решила да го искаже своето незадоволство на Facebook. „Срцето ми се кине за син ми. Го поканивме целото одделение (16 деца) на неговата забава за 6. роденден. Ниту едно дете не дојде“ – пишувало во нејзината објава. Текстот на Ешли брзо се рашил меѓу локалните жители на Сент Клауд, кои се ...
сите 7 | | | веќе видена

Селма Хајек и во 48-мата година од животот изгледа прекрасно, а тоа го покажува од страниците на две списанија. За мартовското издание на француското списание „L'Officiel“ привлечната актерка блеска во креации од Гучи. Фотографиите се дело на Даниел Смит Томас. Атрактивната Мексиканка е хероината од фотосесија за „The Edit“. За црно-белиот едиторијал „The Heroine“ таа позираше пред објективот на фотографот Нико. Во интервјуто за дигиталното списание, Хајек изјавила дека не вежбала во младоста и дека отсекогаш уживала во храната. „Не вежбав цел мој живот, но сега практикувам јога. Отсекогаш бев на границата со буцка, бидејќи ја сакам храната и искрено, го сакам виното. Се ближам кон 50. година , но се чувствувам одлично. Изгледав полошо во младоста. Сега сум во добра форма“ – рекла таа.
сите 4 | | | веќе видена

Британскиот портал Mirror дојде до досега необјавени фотографии од тинејџерските денови на Анџелина Џоли. Фотосесијата со славната актерка била направена во 1991 година, кога таа имала 16 години и се обидувала да гради кариера како модел. На повеќето од фотографиите кои се дело на Шон МекКол, познатата мајка на шест деца ја покажува својата привлечна младешка фигура во едноделни и дводелни костими за капење, а притоа користи транспарентни марами како реквизити. Минималната шминка го истакнува најпрепознатливиот дел од лицето на Џоли – усните. Ова не е првпат на интернет да бидат објавени фотографии од младоста на сопругата на Бред Пит. Минатата година се појавија фотографии од фотосесија на Џоли снимена во 1994 година, на кои таа позира и топлес.
сите 17 | | | веќе видена

Џејд Бил континуирано разгорува дебати со своите фотографии. Фокусирајќи се на мајчинското тело, таа непоколебливо се обидува да го наметне ставот дека секоја жена е убава, без оглед на возраста, формата или видливите „траги“ на бременоста и дека доењето е природен процес кој не треба да остане зад завеси. Пред две седмици, фотографката од Аризона објави на Facebook фотографија за која се крена многу прашина, бидејќи беше отстранета од популарната социјална мрежа поради поплаки и пријави. На неа се прикажани седум голи мајки кои ги дојат своите деца. Објавата за само неколку часа беше споделена илјадници пати, но привлече и негативни коментари. „Добив многу лични пораки (сите од мажи) кои ми кажуваа дека треба да ја отстранам фотографијата, иако на фотографијата беа заматени брадавиците и гениталните области. Потоа, некој забележа дека сум пропуштила една брадавица и фотографијата беше повторно пријавена и отстранета“ – раскажала Џејд во интервју за Cosmopolitan. Откако Џејд ги цензурирала сите интимни ...
сите 2 | | | веќе видена

Лорен Конрад ќе ве поттикне да сонувате за топли сончеви денови. 29-годишната дизајнерка ги презентираше своите нови модни предлози. Во духот на пролетта, Конрад позираше во раззеленета градина. Женствените креации се инспирирани од нејзиниот личен стил. Цветните мотиви, наборите, плисето и нежните материјали ги прават моделите неодоливо привлечни. Модната линија LC by Lauren Conrad неколку години нижи успеси под капата на Kohl’s.
| | веќе видена

Ријана сними едиторијал за пролетното издание на списанието „AnOther“, посветено на покојниот дизајнер Александар МекКвин. Идејата е креативно претставување на креации од модната куќа Александар МекКвин од страна на ѕвезди од музичкиот, филмскиот и модниот свет. Ријана е лицето од корицата посветена на музиката. На насловната страница 26-годишната пејачка носи црна маска од Александар МекКвин. За црно-белиот едиторијал, атрактивната пејачка позираше пред прочуеното фотографско дуо Инез и Винуд. За стајлингот се погрижи Кети Ингланд.
сите 4 | | | веќе видена

Романтичниот гест на Џим Голај ќе ви го згрее срцето. Грижливиот сопруг склучил договор со цвеќарница за неговата сопруга да продолжи да добива букети за Св. Валентин и по неговата смрт. Пред една година, Џим добил многу лоша вест. Нему му бил дијагностициран неизлечив тумор на мозокот. Знаејќи дека не му останува уште многу време, тој смислил долгорочен план за неговата сакана секоја година да биде потсетувана на неговата безусловна љубов. Имено, тој побарал од една цвеќарница да ѝ доставува на сопругата Шели букет со кратка порака. Џим издишал за последен пат во јули минатата година. Два дена пред Св. Валентин, Шели добила букет со порака: „Честит Св. Валентин душо! Биди силна! Засекогаш твој. Со љубов, Џим.“ Шели прво помислила дека букетот е нарачан од нејзините две деца, но кога се јавила во цвеќарницата, открила дека ова е само првиот од многуте букети кои треба да ги добие од Џим. „До мојата смрт ќе добивам цвеќиња за Св. Валентин и тоа е само уште еден доказ за неговата љубов... Тој е прекрасен маж ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако стана јасно дека Моника Белучи ќе биде Бонд-девојка во новиот филм со Џејмс Бонд, привлечната Италијанка застана под медиумската лупа. Иако премиерата на „Spectre“ е закажана за ноември, 50-годишната актерка веќе ги започна промотивните активности. Белучи гостуваше во популарното италијанско шоу „Che tempo che fa“. Пред публиката во Милано, таа се појави во елегантен фустан со цветен принт од нејзините пријатели Долче и Габана и црни чевли од Кристијан Лобутин. Во духот на Џејмс Бонд, водителот ја пречека својата атрактивна гостинка со мартини и со автомобил Aston Martin. Во интервјуто со Фабио Фацио, Моника рекла дека е прекрасно и револуционерно тоа што ѝ била дадена улогата на Бонд-девојка на 50 години. За „Spectre“ Белучи снимала на неколку локации во Рим и Лондон.
сите 13 | | | веќе видена

Бритни Спирс ја објави рекламната кампања за Intimate Britney Spears. На фотографиите, поп-ѕвездата позира во секси долна облека, но и во костими за капење. 33-годишната пејачка минатата година го лансира својот бренд за долна облека. За претстојната сезона пролет/лето 2015, таа за првпат претстави и костими за капење. „Секоја жена треба да се чувствува самоуверено и прекрасно во сè што носи. Мојата визија за Intimate Britney Spears е да креирам парчиња кои се секси, луксузни и комотни. Возбудена сум што ќе ја претставам оваа колекција, бидејќи сметам дека со неа го постигнавме токму тоа“ – рекла Спирс.
сите 6 | | | веќе видена

Ријана е лицето од трите насловни страници на новото издание на „W“ Кореја. По повод 10-годишнината од постоењето на списанието, уредниците ја поканија популарната пејачка да сними моден едиторијал. Фотографиите на Денис Леополд танцуваат помеѓу елегантен и гранџ стил. Фотосесијата вклучува креации од Диор и обувки и модни додатоци од брендови како Кристијан Лобутин, Николас Кирквуд, Тамара Мелон, Џузепе Ѕаноти и Памела Лав.
сите 2 | | | веќе видена

Жизел Бундхен ја доби и втората „Вог“ корица за месец март. Освен од едиторијалот за британското издание , долгоногата манекенка блеска и од страниците на кинеското издание на модното списание. За едиторијалот „Bohemian Rhapsody“, 34-годишната Бразилка позираше пред објективот на Марио Тестино. За стилскиот избор се погрижи Анастасија Барбиери.
сите 2 | | | веќе видена

Триша Мазероу пресоздава впечатливи моменти од значајни холивудски манифестации, поставувајќи деца на местото на славните лица. Фотографката од Њујорк создаде мини-верзии на Ријана, Тејлор Свифт, Бијонсе, Аријана Гранде, Иги Азалија, Ким Кардашијан и Кание Вест, инспирирани од нивниот стил на црвениот тепих пред доделувањето на наградите Греми 2015. Ријана Тејлор Свифт Бијонсе Аријана Гранде Иги Азалија Ким Кардашијан и Кание Вест Пред еден месец, Триша сними и детска фотосесија по повод „Златен глобус 2015“. Џенифер Лопез Џорџ и Амал Клуни Џорџ и Амал Клуни Кери Вашингтон Џенифер Анистон Ема Стоун Кели Озборн
сите 4 | | | веќе видена

Многумина не се заинтересирани да го прослават Св. Валентин со срценца, плишени мечиња и клише љубовни пораки. Кај љубовните картички во продолжение романтиката лежи во креативноста.
сите 4 | | | веќе видена

Блејк Лајвли се врати пред очите на јавноста речиси два месеца по породувањето. 27-годишната актерка беше специјална гостинка на ревијата на Габриела Кадена, одржана во рамките на Њујоршката модна недела. Избирајќи тесна креација од ателјето на Кадена, Лајвли покажа дека не ѝ беше потребно многу време за да се врати во форма по раѓањето на првата ќерка. Црно-белиот фустан кој визуелно ја стеснува половината, Блејк го искомбинира со бели обувки од Кристијан Лобутин. Лајвли позираше зад сцената на модното шоу со својата мајка Илејн и со дизајнерката Кадена. Блејк со мајка си Илејн Блејк со Габриела Кадена Блејк и Рајан Рејнолдс станаа родители пред крајот на минатата година, но сè уште немаат откриено како се вика малото девојче. Според последните информации до кои дојдоа странските медиуми, бебето наводно го добило името Џејмс. Наскоро Блејк ќе започне активно да го промовира својот најнов филм „The Age of Adaline“.
сите 3 | | | веќе видена

Џејми Бруер е првата жена со Даунов синдром која дефилираше на пистите на Њујоршката модна недела. 30-годишната актерка од серијата „American Horror Story“ претстави креација на дизајнерката Кери Хамер. „Млади девојки, дури и млади жени ме гледаат и велат: Ако може таа, можам и јас. Вистинска инспирација е да бидеш пример за која било млада девојка, да можеш да ја охрабриш да биде она што е и да го покажува тоа“ – изјавила Бруер за Today. Таа чекореше на ревијата како дел од „Role Models Not Runway Models“, кампања со која Кери Хамер се стреми да ги претстави жените кои реално ги купуваат нејзините креации. Дел од минатогодишната модна ревија на Кери била нејзина блиска пријателка која е во инвалидска количка. Хамер била одушевена од ревијата. „Ги надмина сите мои очекувања. Кога ќе помислам дека не може да стане подобро, тоа станува 10 пати подобро. Овие жени беа среќни, а тоа е најважно за мене“ – изјавила таа за Mashable. „Благодарам за промената која долго се чекаше. Буквално можам да плачам секојпат ...
сите 3 | | | веќе видена

Кучето Кармен, кое дало сè од себе за да го спаси својот сопственик од пожар, е уште еден од многуте примери кои недискутабилно говорат за безрезервната љубов на кучињата кон нивните сопственици. 9-годишниот боксер е во критична состојба откако бил пронајден како со своето тело го покрива лицето на сопственикот Бен Ледфорд, обидувајќи се да го заштити од огнените јазици и чадот од пожар кој избувнал во нивниот дом. Првите лица кои пристигнале на местото на несреќата го пронашле кучето кое не сакало да го остави својот онесвестен газда. За жал, и покрај обидите на Кармен да го спаси саканиот сопственик, 33-годишниот Ледфорд не преживеал. Кратко време откако бил пренесен в болница, тој издишал за последен пат. Кармен со Бен Ледфорд Кучето било пренесено во ветеринарна клиника со сериозно оштетување на белите дробови, предизвикано од вдишувањето на чадот. Речиси една недела, верното куче било приклучено на апарати кои му помагале да дише. Добрата вест е што Кармен сега дише самостојно. „Многу кучиња ...
| | веќе видена

next