еРепортер

Принудно слетување на авионот на Венизолос Авионот на грчката влада во кој бил министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос бил принуден денеска да направи непланирано слетување во северна Грција поради напрснување на стаклото на кокпитот. Грчкото Министерство за надворешни работи, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, соопшти денеска дека проблемот се случил на височина од 37,000 фити, односно над 11.000 метри и оти авионот во кој бил министерот Венизелос принудно свртел кон најблискиот солунски аеродром. Венизелос патувал од Турција за Милано, каде што што требало да уествува на состанокот на шефовите на дипломатијата на ЕУ.
сите 4 | | | веќе видена

Се урна полициски хеликоптер, загинаа четири искусни пилоти Македонските власти потврдија денеска дека полициски хеликоптер се урна во текот на ноќта во близина на Струмица, при што загинаа сите четири лица во леталото. Македонски министер за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска изјави денеска дека четири припадници на хеликоптерската единица при МВР, сите пилоти со повеќе од 30 години на искуство, загинаа кога нивниот хеликоптер се урна во близина на Струмица. Јанкуловска рече пилотите биле на тренажен лет кога хеликоптер оф типот МИ-17 удрил во 120 метри висок ТВ предавател. Во несреќата загинале пилотите Драги Мицев, Маријан Трајкoвиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички се четворицата загинати "Ова е еден од најтажните и најтемните денови во историјата на МВР", изјави Јанкуловска низ солзи. Таа додаде хеликоптерот, произведени во 2008 година, бил сервисиран редовно и оти пилотите за време на тренажниот лет не пријавиле никакви технички проблеми. "Двете црни кутии од хеликоптерот се најдени“ рече ...
сите 53 | | | веќе видена

Тројца инженери, меѓу кои и Македонски државјанин, киднапирани во Сирија Тројца Европејци, меѓу кои и еден македонски државјанин, кои работат за италијанска градежна компанија, се претпоставува дека биле киднапирани во Либија, јавуваат италијанските и други западни медиуми, повикувајќи се на официјална изјава на претставник на либиската влада. Возилото во кое биле Италијанец, Македонец и Босанец, сите тројца инженери, било најдено напуштено во градот Зувара, западно од либиската престолнина Триполи, јави британската агенција Томсон Ројтерс, повикувајќи се на изјава на претставник на локалниот градски совет. „Тие се исчезнати и ние се сомневаме дека биле киднапирани“, се зборовите на претставникот што ги цитира агенцијата. Никакви други детаљи не се достапни. Во Либија се во пораст случаите на киднапирање дипломати, странци и Либијци поради тешкотиите владата и парламентот да ги контролираат милициите кои помогнаа да се собори претседателот Муамер Гадафи во 2011 година, но кои сега одбиаат да ги ...
сите 78 | | | веќе видена

Без задржување на граничните премини за влез и излез од Македонија Времето на чекање на граничните премини за влез и излез од земјава е минимално, соопштуваат денеска од АМСМ. Оттаму посочуваат дека оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Сообраќајот на сите останати државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, како што се патните правци Катланово - Велес, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Кочани - Делчево и Берово - Виница, каде е можна почеста појава на одрони.
сите 100 | | | веќе видена

ВИДЕО: Обама - слаткарот става крек во питите на Белата куќа Американскиот претседател Барак Обама се најде на удар на медиумите откако направи неумесна шега дека неговиот слаткар става крек во питите што ги јаде семејството . Обама ја направил изненадувачки изјава пред десетици камери, а неговите зборови се најдоа на насловните страници на меѓународните медиуми. Весникот "USA Today" објави дека неочекуваната изјава на претседателот се случила за време на приемот за манифестацијата „Месец на гордост за ЛГБТ", на која биле поканети претставници на сексуалните малцинства од целата земја. Во оваа прилика Обама говорел за слаткарот на Белата куќа во зминување Бил Јозес и за неговите вкусни пити. "Неговите пити! Не знам што прави, става ли во нив крек, но ...", рече Обама, предизвикувајќи бурна смеа кај присутните. Но, по куса пауза, првата дама на САД Мишел Обама побрза да интервенира и да ја спаси ситуацијата. "Не, тоа не го прави. Во питите на Белата куќа нема крек", рекла Мишел. Видеото веднаш стана ...
сите 11 | | | веќе видена

Русија гo забранува пцуењето – 1.500 долари казна за грд збор! Во Русија денеска стапи во сила забраната за користење пцости во филмовите, театарските претстави и книгите, во склад со законот што беше усвоен во мај годинава. Суштината на овој закон , според соопштението од Кремљ, како што објавуваат порталите, била да се „заштити и развива руската лингвистичка култура“. Филмовите што содржат пцости и непристојно изразување ќе бидат забранети, а книгите со слична содржина ќе мора да се продаваат во запечатени пакувања, на кои ќе се најде и соодветно предупредување. Театрите ширум Русија не ќе можат да прикажуваат престави со пцости, а казната за непочитување на овие прописи ќе изнесува 50.000 рубљи ( околу 1.500 долари) за секој поединечен случај. Руските медиуми јавија дека полицијата со помош на посебен софтвер, познат како „swear-bot“, што чини 25 милиони рубљи (околу 730.000 долари) ќе се вдаде во потрага по пцости на интернет. Се очекува дека овие мерки ќе бидат проблем за системот, бидејќи Русите ...
сите 19 | | | веќе видена

Романот “Осмото светско чудо” на Плевнеш објавен во Црна Гора Во познатата едиција “Модерен европски роман” на издавачката куќа OKF од Цетиње, Црна Гора, е објавен романот “Осмото светско чудо” од реномираниот македонски писател Јордан Плевнеш. Автор на преводот е Дарко Гашпаровиќ, хрватски книжевен критичар, чија што студија “Плевнеш од Еригон до Осмото светско чудо” е објавена во списанието Форум на Хрватската Академија на Науките и Уметностите. Промоцијата на романот е закажана за време на Меѓународната конференција на УНЕСКО, “Мостовите на Балканот зборуваат”, која ќе се одржи од 17 до 20 Јули во Ријека Црнојевиќа. Инаку овој роман до сега е објавен на 15 јазици во целиот свет.
сите 4 | | | веќе видена

Мапа на интелигенција на Европа: Македонците четврти по интелигенција од народите на бивша ЈУ Чешкиот математичар и лингвист Јакоб Мариан објави на својот сајт карта на Европа изготвена на основа на просечен коефициент на интелигенција на граѓаните на одделни држави. Мапата е изготвена на основа на статистичките податоци од 2007 година, објавени во трудот на германскиот психолог Хејнер Ридерман, кој користел податоци за тестови на интелигенција во државите на Европа. Со графички приказ Јакуб Мариан аведува дека на коефициентот на интелигенција во голема мерка влијае квалитетот на образовниот систем, односно нискиот коефициент првенствено укажува на послаб пристап до квалитетно образование, а не на вродено помала интелигенција. Според оваа карта, во регионот на поранешна Југославија, најголем просечен коефициент на интелигенција имаат Словенците, зад нив се Србите, па Хрватите, а зад нив се Македонците. Најлоши резултати во регионот, но и во цела Европа има Албанија со просечен коефициент 83. Кога ...
сите 14 | | | веќе видена

Каков ќе биде светот во 2025 година ? Како ќе изгледа светот во 2025 година? Според пишувањето на британскиот весник “Дејли меил“, стекнување дозвола за пилотирање може да биде новиот документ за премин во зрелост,ќе биде можна квантна телепортација , а се во секојдневниот живот - од домовите до весниците ќе биде дигитализирано. Весникот го пренесува извештајот на Томпсон Ројтерс, под наслов "Светот во 2025 г: 10 предвидувања за иновации". Авторите на документот претскажуваат какви ќе бидат науката и технологијата само по десет години откако анализирале податоци за патенти и научна литература. 1. Деменција ќе се намали Според извештајот луѓето од бејби бум генерацијата ќе ја надминат старосната граница од 80 години, па затоа ќе мора да бидат распределени се повеќе средства за истражување на болестите кои ќе ги погаѓаат 2. Сонцето ќе биде најголем извор на енергија на планетата Методите за собирање, складирање и преработка на соларна енергија ќе бидат толку многу развиени и ефикасни, што сонцето ќе ...
сите 13 | | | веќе видена

Украина: примирјето прекинато, Порошенко најавува офанзива Претседателот на Украина Петро Порошенко порача денеска дека повтороно ќе покрене операции против проруските сепаратисти. Ова соопштение тој го постави на својот вебсајт, неколку часови по истек на примирјето што би требало да го отвори патот за мировни преговори. „Ќе ги нападнеме и ослободиме своите земји. Одлуката примирјето да не се продолжи е нашиот одговор на терористите, милитантите и разбојниците“, вели во својата порака Порошенко. Тој во пораката нагласува дека примирјето е прекинато. Едностраното примирје во Украина истече ноќеска, а имаше за цел на сепаратистите да им биде дадена шанска да го положат оружјето и да започат мировен процес. Сепаратистите, меѓутоа, одбија да се разоружаат, одбивајќи ги барањата на украинскиот претседател да ги предадат клучните гранични премини со Русија и да дозволата меѓународно надгледување на примирјето. Киев ги обвинува сепаратистите за бројни кршења на примирјето, а Министерството за надворешни ...
сите 60 | | | веќе видена

Струјата од утре поскапа за 3,5 проценти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) прелдага цената на струјата да се зголеми за 3,47 проценти. Конечната одлука за поскапувањето треба да биде донесена во текот на денот, новата цена на струјата ќе важи од утре до 1 јули идната година. Регулаторната комисија предлага новата цена на струјата за еднотарифните домаќинства да изнесува 4,48 денари по киловат час, а за двотарифните - 5,59 денари за скапа и 2,8 денари за таканаречената евтина струја. Според пресметката, 1,52 проценти од новото зголемување на цената се наменети за ЕЛЕМ, 0,66 за МЕПСО и 1,29 проценти за ЕВН Македонија.
сите 74 | | | веќе видена

Доживотен затвор за шестмина обвинети за убиството кај Смиљковци Кривичниот суд во Скопје денеска изрече доживотна казна затвор за шест лица во случајот „Монструм“ обвинети за со тероризам поврзано убиство на пет рибари пред две години покрај Смиљковското езерото, во непосредна близина на главниот град на Македонија. Обвинителството побара највисока казна за седуммина обвинети наведувајќи дека тие планирале „масовно убиство пред две години, со цел да се создаде страв кај населението и нестабилност во земјата". Двајца од обвинетите, наведени како организатори на убиството, беа осудени во отсуство, бидејќи тие се наоѓаат на отслужување казни затвор но Косово за нелегално поседување на оружје. Еден од обвинетите беше ослободен од сите обвиненија. Митко Солаков, адвокатот на одбраната, изјави по изрекувањето на пресудата дека обвинителството не успеало "да понуди било каков материјален доказ" потребен да докаже дека обвинетите извршиле убиството, инсистирајќи дека обинетите „не се извршители на делото“. ...
сите 139 | | | веќе видена

ФОТО: Како би изгледал Мајкл Џексон без естетски зафати? По повод одбележувањето на петгодишнината од смртта на американскиот пејач Мајл Џексон, еден британски таблоид посакал да дознае како кралот на попОт би изгледал наа 50 години доколку никогаш не се подвргнел на естетска хирургија. Фото - роботот што настанал во дигитална техника, што ја објавил таблиодот „Метро“, покажува еден сосема поинаков човек; со куса виткана коса, мустаќи, слични на неговиот татко Џо Џексон и идентичен нос како од почетокот на кариерата, кога со своите браќа пеел во групата „Џексон фајв“. Фотографијата налутила бројни фанови на кралот на попот. „Некој во Метро би требало да остане без работа поради ова“, порача еденлут фан на Мајкл Џексон. Пејачот кој почина на 25 јуни 2009 година од прекумерна доза на анестетиккот пропофол, остави длабока трафа не само во музиката, туку и во танцот, модата како и во популарната култура воопшто. Беше еден комерцијално најуспешните и највлијателните забавувачи на сите времиња. Два пати ...
сите 2 | | | веќе видена

Хитлер ги измамил Германците со таен тестамент-бил милијардер! Адолф Хитлер префрил стотици милиони фунти на сметки во неколку швајцарски банки за кои граѓаните на Германија никогаш не дознале. На денот на своето самоубиство, Хитлер напишал таен тестамент во кој се што имал и оставил на партијата, тврдејќи дека е сиромашен, а милијардите веќе биле во сефовите на швајцарските банки. Британскиот весник „Дејли меил“ пишува дека историчарите ја следеле трагата на парите преку даночните документи и документите на банките. Се проценува дека Хитлер натрупал богатство во износ од 1,1 милијарда тогашни марки, што денеска може да се спореди со противвредност од 3,6 милијарди фунти. За време на својот живот, нацистичкиот лидер ги уверувал Германците дека заработува нешто малку пари и оти нема ниту банкарска сметка. Дел од тоа било вистина, но само заради тоа што не плаќал данок. На тој начин Хитлер успеал да затаи 1,75 милиони фунти пред да стапи во сила законот според кој тој бил ослободен од даночни давачки. ...
сите 17 | | | веќе видена

Суарез останува без спонзор Суспендираниот уругвајски фудбалер Луис Суарез поради однесувањето на Мундијалот го загуби спонзорот, онлајн компанијата „888 покер“. „Ние со него потпишавме договор поради тоа што имаше фантастична сезона и потврди дека е квалитетен играч. За жал, поради неговиот потег на натпреварот со Италија, нашата компанија реши да го раскине договорот“, се вели во соопштението на компанијата. Суарез е казнет со суспензија на девет натпревари и четири месеци надвор од фудбалот поради тоа што на натпреварот против Италија го гризна Џорџо Кјелини. Дисциплинската комисија на Меѓународната фудбалска федерација (FIFA) немаше милост кон Уругваецот, кој претходно во текот на кариерата веќе бил казнуван бидејќи ги „гризел“ Отомал Бакал од ПСВ и Бранислав Ивановиќ од Челзи.
сите 159 | | | веќе видена

ЛОТАРИЈА: Невработена битолчанка изгреба половина милион денари Среќните четири ливчиња на ливчето на Лотарија - Детелинката , ја израдуваа Битолчанката Верка Дучевска. Таа изгреба 500.000 денари, а последната среќна Детелинка ја купила во продажното место Легион во Битола До неа стасала по претходни два обиди кои и донеле помала добивка, а таа ги прифатила како предизвик да продолжи да игра. Трите идентични суми од половина милион денари на среќната Детелинка и ја обезбедија оваа убава парична добивка, која Верка ќе ја искористи да ги израдува членовите на своето семејство. Верка Дучевска по 21 година работа како продавачка останала без работа. Во исчекување на уште четири години кои ја делат од пензија, таа редовно е во потрага по среќа, играјќи ги игрите на среќа на Државна лотарија на Македонија. Најчесто ги бира Детелинка и Среќни Коцки. Со Инстант лотаријата Детелинка поинтензивно се дружи од Велигден, па често се радувала на помалите добивки како 200 денари, 500,00 и 1000, 00 денари. Откако ...
сите 13 | | | веќе видена

Астрономите открија планета со сезони како на Земјата Научници соопштија дека откриле нова планета на која може да има живот и тврдат дека таа се наоѓа на само 16 светлосни години оддалеченост, пишува весникот "Дејли мејл". Планетата Gliese 832с е нешто како "супер Земја", бидејќи е најмалку пет пати поголема од нашата планета. Истражувачите веруваат дека на новооктирената планета владеат услови што се можеби е најблиску до условите на Земјата. Се верува дека дури може да има слични температури како на Земјата, како и значителни на нашата планета температури, макар и со големи сезонски варијации. Меѓународниот тим од астрономи тврди дека екзопланетата е со "погодна за живеење зона" на ѕвездата Gliese 83сц, точно во радиусот, овозможувајќи постоењето на вода на површината. Gliese 832с орбитира околу својата ѕвезда за 36 дена. Но ѕвездата е црвено џуџе и е многу слаба и поладна од нашето Сонце, па Gliese 832c добива речиси толку ѕвездени енергија колку Земјата, иако обиколува многу поблиску до својата ...
сите 6 | | | веќе видена

Разбиен синџир на шверцери со бебиња, уапсени жени на политичари Полицијата на Нигер разби синџир на трговци со бебиња, а во акцијата се уапсени жените на двајца истакнати политичари. Повикувајќи се на неименувани полициски извори, агенцијата Франс Прес јави дека 31 лице биле уапсени во понеделникот, во рамки на меѓународната истрага во која учествувале полициите на Нигер, Бенин и Нигерија. Најголем број од уапсените се жени, меѓу нив и сопругите на поранешниот премиер на Нигер и сегашниот претседател на собранието Хама Амаду, кој важи за главен противкандидат на претседателот Мухамаду Исуф за изборите што ќе се одржат во 2016 година. Во веста на агенцијата се наведува дека била уапсена и жената на министерот за земјоделство. Судски извори наведуваат дека против 18 лица биле покренати обвиненија, додека 13 биле ослободени.
сите 9 | | | веќе видена

ВИДЕО: Роботи водат вести на јапонска телевизија Јапонските научници презентираа роботи, кои можат да станат водечки презентери на вести, објави весникот "Мирор". Хуманоидот Кодомороид вчера ја презентираше веста пред новинарите во Токио. Името на робот претставува збир од два јапонски збора за дете - "кодомо" и името на оперативниот систем Андроид. За време на демонстрацијата роботот ги прочита вести без грешка, ги движеше усните, ги крена веѓите, трепкаше со очите и одмавнуваше со главата. Презентацијата на девојката робот Кодомороид се одржа во Националниот музеј на науката и иновациите во Токио. Роботот се напојува со компримиран воздух и сервомотори. Идејата е овој робот да комуницира со посетителите на музејот, за да собере информации за човечките реакции кон машините.
| | веќе видена

Џорџ Клуни го покани Бред Пит за венчален кум Џорџ Клуни го поканил својот најблизок пријател Бред Пит да му кумува на свадбата со Амал Аламудин. Ова, како што јавуваат американските медиуми, го соопштилаа тетката на Клуни - Старла Клуни, потврдувајќи ги со тоа гласиштата дека венчавката ќе се одржи во Италија. Првичната идеја на иднита двојка била да се венчаат во Синсинати, но подоцна тие се откажале од неа. Џорџ Клуни наврши 53 години, а неговата избраничка има 36 години. За неа тоа ќе биде прв брак, додека за актерот - втор. Датата на венчавката се уште не е прецизирана. Старла Клуни, како што пренесува агенцијата БГНес открила дека родителите на нејзиниот внук - Ник и Нина Клуни, се во трескавична подготовка за заминување за Италија. Порано се претпоставуваше дека свадбата ќе биде одржана на брегот на езерото Комо, каде Џорџ Клуни има вила. Но, тој и Амал Аламудин одлучија церемонијата да биде одржана во Венеција, од како тие веднаш потоа тие заминуваат на пат кон татковината на невестата - ...
сите 8 | | | веќе видена

next