еРепортер

Составот на новата Влада денеска на одобрување пред пратениците Македонскиот парламент денеска се очекува да го одобри новиот кабинет на мандатарот Никола Груевски кој предлогот за состав на новата влада на Собранието му го достави пред десетина денови. Груевски пред пратениците на владејачккото мнозинство ќе ја образложи програмата на новата влада која во прв план го става привлекувањето странски инвестиции, зајакнувањето на економијата и новите работни места. Покра премиерот, во новата влада ќе има уште 25 министри, од кои седумминаа ќе бидат без портфељ, а ќе има и четворица потпретседатели. На чело на поголем дел од ресорите остануваат министри од претходниот владин кабинет од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, додека изени има во изборот на министри од помалиот коалиционен партнер од албанскиот блок. Мандатарот Никола Груевски измена предлага во ресорот на одбраната на чие чело го предлага досегашниот амбасадор во САД и македонски претставник во преговорите околу името Зоран Јолевски. Гордана Јанкуловска и ...
сите 52 | | | веќе видена

Најскапата марка на светот продадена за 9,5 милиони долари Малата поштенска марка од Британска колонијална Гвајана, која се смета за една од највредните на светот, беше продадена на аукција во Њујорк за рекордни 9,5 милиони долари. Со големина 2,54х3,18 сантиметри и со октогонален облик, марката, првобитно проценета меѓу 10 и 20 милиони долари, била продадена само по две минути лицитирање. Станува збор за единствен примерок марка од еден цент, печатена на хартија магента во 1856 година, која била наменета за плаќање поштарина за достава на весници. Историјата на оваа марка е исклучително интересна. Кон средината на 19 век, поштенската служба во Гвајана зависела од залихите марки што биле носени од Велика Британија. Во 1856 година, началникот на гвајанската пошта, поради доцнесе на една пратка, бил присилен да побара локално да се отпечати определена количина марки. „Британска Гвајана“ била единствената марка што преостанала од таа серија. Ја открил 1873 година 12-годишен колекционер Вернон Вон, кој со ...
сите 9 | | | веќе видена

Комерицијално известување:Државна лотарија со промотивен штанд во Сити Мол Сите посететили на трговскиот центар Скопје Сити Мол од денес можат да ја тестираат среќата на штандот на Државна лотарија на Македонија, поставен на приземјето во овој трговски центар. На штандот сите љубители на игрите на среќа ќе може да учествуваат во сите игри на среќа на Државна лотарија на Македонија, а покрај тоа ќе може да ги добијат и сите детални инфомации врзани за нив. Само за потсетување, во последниот промотивен период на штандот на Државна лотарија на Македонија беше изгребан автомобилот Голф 7 во Инстант лотаријата 7ма Брзина, со што се докажа дека ова е среќно место. Токму затоа, се покануваат граѓаните да го посетат штандот на Лотарија во Скопје Сити Мол и да уживаат во игрите на среќа. Промотивно, овој месец Лотарија отвори и пункт во Скопје Сити Мол, во кој сите учесници на награданата игра Фискална во рака-награда без мака ќе може да ги остават своите коверти за седмото извлекување. Паралелно со ова, веќе ...
сите 10 | | | веќе видена

Одложено изрекувањето на пресудите за „Монструм“ Судот во Скопје го одложи за денеска закажанотоизрекување на пресудите на седумтемина обвинети за случајот „Монструм“,наведувајќу здравствени проблеми на судијата. Основниот суд 1 соопшти дека вториотсудија денеска треба да закаже нов термин кога ќе биде објавена пресудата. Во случајот „Монструм“ се обвинетипет лица кои се товарат за тероризам, а на уште двајца им беше судено воотссуство, откако беа затворни на Косово. Убиството на петтемина рибари кајСмилковско езеро се случи кон средината на април 2012 година. Непосредно пред прославата на големиотхристијански празник Велигден, свирепо беаодземени животите на четири момчиња од населбата Радишани - Филип Славковски, КиреТричковски Александар Наќевски и Цветанчо Ацевски, како и на Борче Стефковски (45) од селото Црешево. Вообвинението се наведува дека во нив било пукано со две автоматски пушки ипиштол од непосредна близина. Први биле убиени четирите момчиња, а потоа и Стефковски кој, наводно, бил сведок ...
сите 56 | | | веќе видена

40 години затвор на свирепото убиство на манекенка Дарјан Мусиќ е осуден денеска на 40 години затворска казна за свирепото убиство на манекенката Владислава Червенко. Пресудата денеска ја изрече судскиот совет на Вишиот суд во Нови Сад. При изрекувањето на пресудата било наведено дека Мусиќ е виновен за убиство што го извршил на свиреп начин, искажувајќи безчувствителност кога на својата девојка, манекенката Владислава Червенко, и нанел тешки телесни повреди од кои таа набрзо починала. Изрекувајќи ја пресудата, судијката Тамара Радовиќ, како што јавува Танјуг, рекла дека Мусиќ со умисла ја убил Червенко така што и задал најмалку 50 удари со тупаници и со метална шипка по телото. „Мусиќ на жртвата и нанел удари што предизвикале мачење, а тоа тој и го сакал“, изјавила судијката Радовиќ, истакнувајќи дека за време на завршниот збор „некој забележал дека на телото на жртвата немало ниту едно место што не било зафатаено со повреди“. Според судијката, Владислава „трпела болки со голем интензитет. На скала од ...
сите 23 | | | веќе видена

PayPal и во Македонија Македонците од денеска можат да ги користат услугите нанајголемиот сервис за он-лајн плаќање - PayPal Сенди, со што земјата и официјално влезе во големото семејство корисници на финансиски услуги на PayPal. Министерството за информатичко општество и администрација соопшти дека одлуката е „резултат на разговорите кои на највисоко ниво се воделе уште од 2007 година и постојаните контакти со нив“. Македонија, според Министерството, била ставена на приоритетната листа за користење на услугите на PayPal. Македонија претходно ги исполнила сите предуслови за користење на PayPal и ја усогласила законската регулатива.
сите 25 | | | веќе видена

Албанија: Продолжува „канабис“ војната во Лазарат Во албанското село Лазарат, кој од неделата е место на жесток судир на полицијата со на марихуана, денеска пристигнаа дополителни полициски сили во обид да го скршат отпорот на напаѓачите. Според албански извори, вчера биле уапсени шестмина напаѓачи на полицијата, а еден припадник на одделот за брзи интервенции бил ранет. Полицијата не се откажува и ја продолжува акцијата што ја започна доцна во неделата. Полициски извори соопштуваат дека рано изутрината од селото Дервицан кај Ѓирокастро, во наскока на „одметнатото“ село Лазарат каде состојбата е напната, тргнале пет блиндирани возила. Вкупно 800 полицајци од Тирана, Ѓирокастро, Фиер и Скадар, како и припадници на РЕНЕА, Делта одредот и специјалци, напредуваат куќа по куќа во преземање на контрола над селото, а престрелките ниту денеска не престанале. Во соопштението на албанската полиција се вели дека специјалните сили биле дочекани со оган од тешко оружје, противтенковски ракети, митралези и минофрлачи. ...
сите 44 | | | веќе видена

ВИДЕО:Што ќе се случи ако изедеме мобилка? Нокиа во последниот видео-запис се прашува што би се случило ако случајно или намерно изедеме мобилка?! Со намера да ја крене свеста на своите корисници за рециклирање на искористените уреди, како и за важноста за зачувување на животната средина и еколошкиот начин на размислување, Нокиа сними видео запис во кој ги предупредува луѓето со последиците доколку „изедеме“ мобилен телефон. Според зборови на стручњаци, денешните мобилни телефони, поради исклучително строгите закони што определуваат од кои компоненти и материјали е можно да се изработуваат, дури кога тоа и во некој облик би биле и безбедни за јадење, проблемот би бил во количеството на состоките. Имено, мобилните телефони содржат минерали, железо, магнезиум и други „компоненти“ кои се познати и на човековиот организам (во некој облик), но во значително поголеми количини од дневната доза што се препоачува за внесување во организмот. Оттаму, при „јадење“ мобилен, прво што ќе се почувствува се проблеми со ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Вулканот Етна се активираше Вулканот Етна на Сицилија се активираше ноќта 15 и 16 јуни, а лаавата почна да се излева во текот на ноќта наредниот ден. Иако вулканот повторно потврди дека е активен, сепак огнениот столб не се извишува многу високо, а лавата се излева полека.Секој оној што се нашол по некоја случајност на планината, како што пренесуваат медиумите, не би се чувствувалбезбедно. Како изгледа повторно активирана Етна, погледнете го видеото.
сите 3 | | | веќе видена

Најмалку 20 загинати во незапаметени поплави во Србија и Босна Десетици илјади луѓе ги напуштија домовите во Србија и Босна, евакуирани со чунови или хеликоптери откако надојдените води ги поплавуваа селата и градовите во регионот. Властите соопштија дека во досега незапаметените поплави животот го загубиле најмалку 20 лица, стравувајќи оти црниот биланс би можел да биде и повисок. Метереолозите велат дека поплавите се најтешки откако биле утврдени рекордни нивоа на водите пред 120 години и оти се последица на врнежи што просечно паѓаат за период од три месеци,а сега се истуриле во подрачјата за само три дена. Горан Михајловиќ од српскиот Хидрометереолошки Центар изјавил за агенцијата Асопиејтед Прес дека вакви врнежи се случуваат еднаш на сто години. Во источниот босански град Бијељина околу 10.000 луѓе биле евакуирани денеска откако надојдените води на Сава ги пробиле заштитните насипи. Градоначалникот Мицо Мициќ упатила апели за помош, повикувајќи „нам ни треба се, ние сме под вода“. Властите во ...
сите 3 | | | веќе видена

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти денеска дека нејзините апарати ноќеска во 02,55 часот регистрирале земјотрес чиј епицентар се наоѓал во соседна Албанија. Земјотресот бил почуствуван со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала-1998, а го регистрирале апаратите на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Крушево, Штип и Валандово.
сите 20 | | | веќе видена

Грција регистрираше прв случај на заболен од опасен вирус Грција денеска регистрираше прв случај на потенцијално фатална респираторна болест позната под името МЕРС (Middle East Respiratory Syndrome), а заболениот пациент е во критична состојба. Министерството за здравство соопшти дека 69-годишен маж со грчко потекло се разболел во Саудиска Арабија, каде што работи и каде што се регистрирани најголем број од заболените од оваа болест. МЕРС припаѓа на фамилијата коронавируси кои предизвикуваат настинка и САРС, односно тежок респираторен синдром кој беше причина што во 2003 година починаа околу 800 лица глобално. Не постои вакцина, ниту терапија за МЕРС и се уште не се знае како болеста се пренесува. Од септември 2012 година, Светскатра Здравствена Организација(СЗО) регистрираше најмалку 250 случаи на заболени од МЕРС, со вкупно 93 смртни случаи.
сите 3 | | | веќе видена

Европа ќе се справува со стресот на работните места, започна двегодишна кампања Европската агенција за безбедност и здравје при работа (EU-OSHA) денеска во Брисел ја започна двогодишната европска кампања „Здрави работни места - управување со стресот“. Големите размери на стресот поврзан со работното место во Европа се застрашувачки. Најновата пан-европска анкета на EU-OSHA откри дека 51% од работниците сметаат дека стресот поврзан со работата е вообичаен на нивното работно место, а 4 од 10 работници мислат дека во нивната организација не се справуваат успешно со стресот. Меѓутоа, работодавачите и работниците заедно можат успешно да управуваат и да го спречат стресот поврзан со работата и психосоцијалните ризици. Кампањата „Здрави работни места“ е насочена да им помогне на компаниите да го сторат токму тоа. Почетокот на кампањата ги здружи комесарот на ЕУ за труд и социјални работи, Ласло Андор, грчкиот заменик министер за труд, социјална сигурност и социјална грижа, Василис Кегкероглу, како претставник на ...
сите 7 | | | веќе видена

Платите на швајцарските банкари- највисоки во Европа Извршниот директор на швајцарската „Креди Суис“ банка Брејди Дуган важи за еден од најплатените челници во европскиот банкарски сектор во минатата година. Тој лани заработил вкупно 9,8 милиони франци, два милиони повеќе од 2012 година. Основната плата на Американецот Дуган останала неизменета и изнесувала 2,5 милиони франци, објави швајцарскиот весник 24 часа. Компанијата „Креди Суис“ за платите на деветочлениот Управен одбор минатата година издвоила вкупно 64,8 милиони франци, додека во 2012 година, кога во тој орган имало 13 члена, издвоила 74,1 милион франци. Вкупниот минатогодишен приход на претседателот на Административниот совет на групацијата, Урс Рохнер од 4,9 милиони франци бил помал отколку во 2012 година кога изнесувал 5,2 милиони. Минатогодишното издвојување на „Креди Суис“ за платите на членовите на Административниот совет изнесувало 12 милиони франци, додека во 2012 година изнесувало 13 милиони. На референдумот одржан кон крајот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Завршен штрајкот на израелските дипломати Вработените во израелското Министерство за надворешни рабити го завршија денеска штрајкот поради кој беа затворени сите амбасади на Израел ширум светот. Поради овој штајк, како што јавуваат западните медиумиу, под знак прашање беше ставена и планираната посета на папата Франциско на Израел. Портпаролот на Министерството Пол Хиршон изјави дека синоќа бил постигнат договор со Министерството за финансии, не не објави детали. Амбасадата на Израел во Белград соошти дека од денеска е повторно отворена и оти продолжува со работа. Вработените во израелското МНР стапија во штрајк во неделата барајќи пвисоки плати и подобри услови за сопружниците на дипломатите кои се откажуваат од своите кариери кога заминуваат со семејствата во странство. Повеќе од 100 изралески амбасади и конзулати беа затворени за првпат во историјата на таа земја за време на овој штрајк. Израелското МНР, меѓу другото, има задача да ги координира и посетите на странските официјални личности, а ...
| | веќе видена

Нова опасна дрога се појави на македонскиот нарко пазар Полицијата денеска предупреди дека на нарко-пазарот во земјата се појавила нова дрога која го загрозува здравјето и животите на голем број лица. Според полицијата, Битола е градот каде што за прв пат е регистрирана новата дрога која во нарко круговите е позната под неколку различни имиња како „bath salts”, „Blow”, „research chemicals”, „Explosion” и други. Карактеристично за оваа дрога е што станува збор за стимуланс на централниот нервен систем, сличен на кокаинот и амфетамините. Тоа што треба да ги загрижува граѓанитеи ризичната популација, како што се наведува во соопштението, е фактот дека оваа дрога и дополнителните дејствија од неа во последните години биле причина за смрт на 99 лица во земјите членки на Европската Унија. Хемиското име на дрогата е метил-ендиокси-пировалерон или скратено МДПВ. Полициски службеници од Одделот за недозволена трговија со дрога при СВР Битола при преглед кај битолчанка, нашле едно пакување со непозната прашкаста ...
сите 29 | | | веќе видена

Ѕвездата на Х Фактор Харис Ќато полесно повреден во сообраќајка 13-годишниот Харис Ќато, учесник во натпреварувањето на Х Фактор, доживеа сообраќајна несреќа. Во момент на невнимание, на него налетал автомобил, но за среќа, младиот пејач кој го плени Балканот со прекрасниот глас, не е повреден. „Тоа се случи во мојата улица во Сараево. За моја среќа, улицата не е прометна, а и човекот возеше со 20 километри на час. Јас не забележав дека автомобилот ми се приближува, бидејќи слушав музика на телелфон и имав слуѓалки во ушите. Паднав, ја повредив раката и имам модрици на нозете“, изјавил Ќато за весникот „Блиц“. Откако го удрил автомобилот, тинејџерот отишол во Итната помош, а лекарите му советувале да става облоги и да се одмора. „Сега сум прилично добро па, по три дена лежење, тргнав во училиште“, изјавил најлмадиот пулен на Емина Јаховиќ.
сите 5 | | | веќе видена

ВИДЕО: Пукотници во американска воена база, четворица загинати Американски војник во воената база Форт Худ во Тексас убил четворица, а ранил и други 16 лица, по што извршил самоубиство, јавија американските медиуми. Од повредените, најмалку четворица се во критична состојба, објавија болнички извори. Сите жртви се војници. Нападот со огнено оружјe се случил околу 16 часот по локално време ( 01,00 часот според централноевропско време), во два различни дела од таа огромна база – единиот каде што се наоѓа медицинската бригада и другиот каде е сместен баталјонот за транспорт. Пукотниците траеле меѓу 10 и 15 минути. Напаѓачот минал четири месеци во Ирак во 2011 година. Имал „психолошки проблеми“, посебно депресија од која се лекувал, изјавил генералот Марк Мили, командант на базата на конференцијата за новинари. „Во овој момент нема индиции дека нападот бил поврзан со тероризам“, соопштил генералот. Напаѓачот влегол во една зграда од базата и отворил оган, по што седнал во возила и повотоно пукал од ...
сите 10 | | | веќе видена

Се создава ли нов фашизам во ЕУ? Подготовките за европските избори во Хрватска главно минуваат во знак на ситни политикантски пресметики, Главни теми се маргинални локални збиднувања. Но, старите членки на Унијата мака мачат во пресметка со баучот на евроскептицизмот. Победник на изборите во Холандија лесно би можело да стане Партијата за слобода на Геерт Вилдерс. На изборите за Европски парламент во Франција, според предвидувањата на анкетите, Националниот фронт на Ле Пен ќе освои околу 20 проценти од гласовите. Уште поголем успех во Италија би можело да забележи движењето Пет ѕвезди на Бепе Грил. Своето влијани во Европскиот парламент дополнително би можела да го зајакне англиската Партија на независноста, што ја предводи Најџел Фараге. Во Европскиот парламент, според прогнозите, ќе влезат дури и германските евроскептици од партијата Алтернатива за Германија, на која и недостигаа само мал број гласови своите претставници да ги внесе во Бундестагот. Токму овој факт претставува посебна причина за ...
| | веќе видена

ВРЕМЕ: Априлско сонце ќе ја грее Македонија и во наредните денови Априлско сонце ќе ја грее Македонија во наредните три дена, престорувајќи го овој период во време на вистински пролетен рај. Дневните температури во земјата ќе се движат од 19 до 25 степени, а сонцето повремено ќе го засенува по некој облак. Влошување на времето се предвидува в петок, кога синоптичарите прогнозираат врнежи, проследени со локални грмотевици, како и пад на температурата за три степени
| | веќе видена

next