еРепортер

Почесен докторат за Манчевски од московски ВГИК Најстарата и најголема филмска школа на светот, московски ВГИК го одликува македонскиот режисер Милчо Манчевски со почесен докторат минатата недела. Почесниот докторат го доделува Советот на универзитетот, а на Манчевски му ја врачи Ректорот на ВГИК, Вадимир Малешев. „Сега и официјално сум доктор за филм“, изјави Манчевски на шега, информираат од Банана Филм. ВГИК е единствен филмски универзитет (а не факултет) на светот и една е од најреномираните филмски институции воопшто. Формиран а во 1919 и е најстара филмска школа на светот. Меѓу бројните педагози кои предавале на ВГИК е и основоположникот на современиот светски синеастички израз, Сергеј Ејзенштајн, а дипломци на школата се Андреј Тарковски, Сергеј Параџанов, Сергеј Бондарчук, Елем Климов и др. На овој универзитет студираат 2.000 студенти, а ВГИК има и сопствено филмско студио, комплетна опрема за продукција и пост-продукција, лабораторија, па дури и свој студентски дом. Минатата есен и оваа ...
сите 10 | | | веќе видена

Облачно со дожд, попладне поројни врнежи и грмежи Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд. Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено ва западните и северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 18 до 28 степени Целзиусови. Во Скопје и околината 26 степени.
сите 90 | | | веќе видена

На Косово падна наркобосот Кељменди Косовската полиција го уапси Насер Кељменди, кого САД го сомничат за шверц на дрога преку Балканот кон Евроопа, по меѓународна потерница за апсење, соопшти денеска полицијата. Кељменди и уште едно лице се уапсени во неделата и се во притвор. Ројтерс јави дека осомничениот е уапсен во Приштина. Кељменди (55) е косовски Албанец со босанско државјанство, кој заедно со синовите и браќата е сопственик на повеќе бизниси во Босна, Црна Гора, Србија и Косово, вклучувајќи хотели и транспортна компанија. Во јуни 2012, претседателот Барак Обама го стави на списокот од 97 наркобосови, кои се под санкции на американските власти. Босанската полиција изврши рации во неговите бизниси во септември лани и се обиде да го уапси, но тој избега. Босанските власти го сомничат за 13 криминални обвиненија, но никогаш не му е судено.
сите 20 | | | веќе видена

Две лица починати, три деца се борат за живот по несреќа во кочанско Маж и жена починале, три деца се борат за живот, а десет други се со сериозни повреди по несреќата што синоќа се случила во близина на кочанското село Оризаре. Полицијата соопшти дека несреќата се случила вчера околу 19,30 часо, кога трактор со приколка во која имало 18 лица, повеќето од нив малолетници, се превртел на пат во месноста Илин Дол на патот меѓу кочанските села Пресека и Оризари Портпаролот на штипската полиција Зоран Зафиров изјави дека групата се враќале од првомајски излет кога тракторот со приколката се превртел во атарот на кочанско Оризари. На местото на несреќата починал возачот на тракторот. На пат за скопските клиники починала неговата жена. На скопската клиника и градската болница „8 септември“ се пренесени вкупно13 деца со сериозни повреди, од кои три се во критична состојба. Три деца биле задржани во кочанската болница, а едно дете е пуштено на домашно лекување.
сите 2 | | | веќе видена

ОМД одбива средба со Али Ахмети Обединетата македонска дијаспора (ОМД) денеска соопшти дека нејзиниот претседател Методија Колоски нема да се сретне со лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговата делегација за време на посетата на САД. „Претседателот на Обединетата македонска дијаспора Методија А. Колоски демантира дека ќе се сретне со претседателот на ДУИ Али Ахмети и неговата делегација во САД. ОМД мисли дека е крајно непрофесионално некој да објави за каква и да била средба со организацијата без претходно за истата да има добиено потврден одговор. ДУИ немаше до вчера по полноќ ниту побарано таква средба, ниту пак средба од било каков вид е потврдена. ДУИ поканата за средба ја испрати откако веќе имаше објавено во дневниот печат дека средбата ќе се оствари“, се вели во сопштението на ОМД. Оваа организација нагласува дека „ОМД отсекогаш постоела да работи за заштита на македонскиот национален интегритет“, и од организацијата потврдуват дека „сега, како и во иднина ОМД останува верна на своите цели“. ...
сите 15 | | | веќе видена

Стапи во сила „летно сметање“ на времето за продажба на алкохол Алкохол во Македонија од денеска ќе може да се купува се до 21, 00 часот, односно од денеска стапи на сила „летното сметање“ на времето за продажба на алкохол. Наместо до 19,00 часот, рафтовите со алкохолни пијалаци во трговските објекти во земјата остануваат отворени уште два часа. Согласно законските прописи, продолжението на времето на продажба ќе трае до крајот на септември. Трговците кои нема да ги почитуваат овие прописи ќе бидат казнети со забрана за вршење дејност и парична казна до 5.000 евра.
сите 6 | | | веќе видена

Полицијата уапси голема група диви копачи Полицијата соопшти оти уапсиле 14-мина диви копачи, кои и припаѓале на 19- члена криминална група која ископувала и тргувала со предмети илегално земени од повеќе археолошки локалитети во земјата. Полицијата наведува дека оваа група нелегално ископувала предмети со непроценлива културна и археолошка вредност од археолошките локалитети во Демир Капија, Свети Николе, Кавадарци и Скопје, кои потоа ги продавале во земјата и странство. Членови на оваа група биле и двајца српски државјани. Освен артефакти, оваа група диви копачи тие на купувачите на црно им продавале и икони. Полицијата се сомнева дека продаваните икони потекнуваат од црквите што беа пљачкосувани во изминатите години и оти тие биле со непроценлива вредност за културното наследство на Македонија. Во синоќешната акција полицијата уасила 14 членови од групата, тројца од нив веќе биле во притвор за други случаи, додека се трага по српските државјани кои се недостапни за полицијата. Од уапсените ...
сите 31 | | | веќе видена

Џејми Шеј признава- Убивањето цивили во НАТО бомбардирањата на Србије беше срамно Портпаролот на НАТО и стратегот на Алијансата за време на бомбардирањата на Србија, Џејми Шеј иајзави дека верувал оти операцијата на НАТО врз СР Југославија ќе трае само 48 часови, а не 78 дена. Шеј, познат како творец на фразата „колатерална штета“, смета дека таа акција на НАТО била успешна, иако можела да биде и поуспешна, но вели дека денеска „жали за грешките, односно за цивилните жртви“ со зборови дека „таквите работи се срамни и за жалење“. „Отфрлам решително дека каков таков било напад бил намерен. Тоа беа страотни грешки. Имаме проблеми од воздух секогаш совршено да ги идентификуваме целите’, изјави Шеј во интервју за виенскиот дневник „Пресе“. Како портпарол, вели, морал брзо да објасни што се случило, но наведува дека често премнугу траело додека од војската ги добивал потребните информации, по некогаш морал да чека и со денови. „Во еден современ медиуски свет сето тоа е премногу споро. Моравме да бидеме ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Опозицијата истепана и во парламентот на Венецуела Во парламентот на Венецуела дошло до жестока пресметка меѓу застапниците, а 11-мина од нив од тепачката излегле со крвави глави и модрици. До тепачка дошло за време на бурна седница, кога седуммина парламентарци на опозицијата протестирале против тоа што не им било дозволено да говорат во Националниот парламент, со оглед дека не ја признаваат победата на Николас Мадуро на претседателските избори. И додека тие тврдат дека ги нападнале нивните политички противници, бидејќи ги барале своите права, пратениците од владејачката партија тврдат дека не се виновни, туку оти противницитге на Мадуро дошле само за да предизвикаат насилство. Судирот бил предизвикан во момент кога опозиционите пратеници побарле од спикерот на парламентот да говорат, а тој тоа не им го дозволил бидејќи рекле оти не ја признаваат победата на Мадуро. По ова тие кренале транспарент на кој пишувало „фашист“ и „Парламентарен државен удар“. Николас Мадуро, кого за свој наследник го ...
сите 13 | | | веќе видена

Пораст на невработеноста во Германија Невработеноста во Германија бележи раст во април, втор месец по ред, што значи дека најголемата европска економија тешко заздравува од кризата што ја почувствува кон крајот на минатата година. Бројот на невработените, според сезонски прилагодените податоци, порасна за 4.000 лица на вкупно, 2,94 милиони, соопшти Федералната агенција за труд, додека економистите предвидуваа раст на невработеноста од 2.000 лица, пренесува агенцијата Блумберг. Сезонски прилагодената стапка на невработеност беше на 6,9 насто, што е благо над 20-годишниот минимум од 6,8 насто. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува дека германската економија оваа година ќе порасне за 0,6 насто, дури и во случај нејзиниот најголем пазар, еврозоната, да остане во рецесија. Довербата на компаниите и потрошувачите во германската економија падна во април поради продолжување на должничката криза во Европа. „Неизвесноста во еврозоната се враќа и зема данок на германскиот пазар на трудот“, изјави Давид ...
сите 4 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Мајски „пекол“! Температурите што ќе бидат измерени денеска, првиот ден од мај, најмалку ќе наликуваат на пролет! Времето денеска, според прогнозата на синоптичарите, ќе биде „пекол“, со температури што се мерат во жестокост на летото. Синоптичарите велат- времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. За попладне се прогнозира изолирана појава на краткотраен пороен дожд со грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурите во земјата ќе се движат од 24 степени во западните делови, до 33 степени на македонскиот југ. Македонија, според предупредувањата на метереолозите, денеска, но и до крајот на неделата ќе биде во зоната на „жолта“ тревога, со оглед дека индексот на ултравиолетовото зрачење ќе изнесува осум. Оттаму се препорачува да се избегнува директно изложување на сонце во најтоплиот дел од денот, односно од 11 до 16 часот. Слично време ја очекува Македониија и во наредните денови.
сите 67 | | | веќе видена

Македонија од денеска до крајот на неделата во „жолта фаза“ Целата територија на Македонија се очекува од денеска да биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолтата, односно алертна фаза. Таквите денови, според УХМР, ќе траат до крајот на неделата, предупреди во понеделникот Министерството за здравство. Денешните температури ќе се движат од 24 до 32 степени Целзиусови, а во Скопје 31 степени. Здравствените власти ги потсетуваат граѓаните да ги почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица.
сите 8 | | | веќе видена

Почнуваат жештините иако е април, утре не' очекува „жолта фаза“ Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работ за утре, вторник, се очекува целата територија на државата да биде зафатена со температури кои ја дефинираат жолтата, односно алертна фаза. Деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Од Министерството за здравство ги потсетуваат граѓаните да ги почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица. Комисијата за климатски промени при МЗ континуирано ја следи состојбата со топлото време за што јавноста навремено ќе биде информирана, се наведува во соопштението.
сите 29 | | | веќе видена

Неработни денови на шалтерите на ЕВН ЕВН Македонија планира надградба на постоечкиот билинг софтвер, поради што ќе се искористат 2-ри, 3-ти и 4-ти мај 2013 година, кога фреквенцијата на наплатните пунктови на ЕВН Македонија е намалена поради претстојните празници. Поради планираните активности за надградба на билинг софтверот, на 2-ри, 3-ти и 4-ти мај наплатните пунктови на ЕВН Македонија ќе бидат затворени, додека приемните канцеларии ќе бидат отворени во работните денови и ќе можат да ги прифаќаат сите барања од корисниците, кои ќе бидат обработени по имплементација на надградбата. Плаќањето на сметките за потрошена електрична енергија како и досега ќе може да се изврши во експозитурите на Македонска Пошта и во сите комерцијални банки во земјава. Од ЕВН информираат дека на располагање остануваат телефонскиот броj за информации ( 0890 12345 ) во Центарот за односи со корисници, електронската адреса за информации и интернет страната на ЕВН Македонија ( info@evn.mk ; www.evn.mk ).
сите 11 | | | веќе видена

И денеска топло, температури над 30 степени Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен јужен ветер. Температурата ќе се движи од 23 до 32 степени Целзиусови. Во Скопје до 31 степен.
сите 53 | | | веќе видена

Дрвјата спроти Бристол кукавички исечени сред ноќ Граѓаните сепак не успеаја да ги спасат дрвјат спроти Бристол, бидејќи тие ноќеска во три часот по полноќ беа исечени и покрај јасниот протест на жителите. Новиот градоначалник на Центар Андреј Жерновскиза денеска најави став на општината . На местото каде се сечат дрвјата Владата планира да изгради зграда за „ЕЛЕМ“.
сите 7 | | | веќе видена

Црвенковски: „Потфрлив, бев неуспешен претседател на СДСМ“ Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, поднесе неотповиклива оставка на синоќешниот Централниот Одбор на партијата. „Бев неуспешен претседател затоа што не успеав да ја обединам партијата“, изјавил тој пред своите сопартијци. Тој најавил и дека нема намера да застане зад некој од кандидатите за лидер. Синоќа Централниот одбор ја изгласал одлуката за конресот да се оддржи на 2 јуни
сите 101 | | | веќе видена

Денеска лето, температурите до 30 степени Сончево и топло време со температури до 30 степени најавуваат за денеска метеоролозите. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува умерен југозападен и западен ветер. Утринските температури ќе се движат од седум до 14 степени, а максималните дневни температури ќе бидат од 21 до 30 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 27 степени
сите 51 | | | веќе видена

Автобус полн Македонци се преврте пред Будимпешта, осуммина тешко повредени Осумина македонски државјани се тешко повредени, од кои едно е во животна опасност, кога автобус кој сообраќал на релациј Скопје-Прага, се превртел пред Будимпешта. За сега не се познати детали за несреќата. Инцидентот го потврди македонското Министерството за надворешни работи. Полицијата најавува детали за подоцна во текот на денот.
сите 133 | | | веќе видена

Скопски ИЗИИС стана Институт на УНЕСКО Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) е прогласен за институт на УНЕСКО. Одлуката е донесена на седница на Извршниот одбор на УНЕСКО што се одржа во Париз. ИЗИИС денеска соопшти дека со прогласување за институт на УНЕСКО ќе го промени своето име, односно оти новиот назив на оваа институција ќе биде Меѓународен институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, ИЗИИС Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. На инсистирање на Институтот, покрај новото име ќе стои и кратенката ИЗИИС по која тој е препознатлив во светот. Во иднина, како што информира ИЗИИС, во своите меморандуми покрај неговото лого и логото на Универзитетот, ќе го користи и логото на УНЕСКО. „Со прогласувањето за Институт на УНЕСКО, ИЗИИС е единствената и прва институција на УНЕСКО од Македонија. ИЗИИС ќе биде и единствениот Институт на УНЕСКО кој ќе работи во областа на земјотресното инженерство, сеизмологијата и намалувањето на ризиците од катастрофалните ...
сите 6 | | | веќе видена

next